Alma-Nacida Alma-Nacida komentáře u knih

Ranhojičova pouť Ranhojičova pouť Wolf Serno

Oddechovka v historickém hávu, čtivá, poněkud předvídatelná, jakmile odhalíte, že se šťastné náhody budou kumulovat. Ale řemeslné je to slušné, zrelaxuji se tedy i u dalšího dílu ;)

04.07.2022 3 z 5

Snový život Balso Snella / Majlant Snový život Balso Snella / Majlant Nathanael West

West byl geniální, o čemž svědčí Den kobylek, jedna z mála skvěle zfilmovaných knih. Tohle jsou takové jednohubky, ráda jsem se k nim vrátila a kupodivu jsem si Balsa pamatovala velmi dobře. To je totiž tak absurdní, že to zkrátka utkví.

04.07.2022 4 z 5

Osm smrtelnic posedlých Osm smrtelnic posedlých Tennessee Williams (p)

Maličkosti, ale většinou velmi vytříbené. Je to zase jedna z knížek, je kterým jsem se vrátila po letech. Tuto jsem si vůbec nepamatovala, ale stoji určitě za nejedno přečtení.

04.07.2022 5 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Čekala jsem dobrodružnou cestu časem přes francouzskou revoluci, napoleonské války a obě světové války, zvlášť když Addie proklamuje už na začátku, jak bojovala, byla špionkou atd. Ale ono doslova nic. To zamrzí.
Došlo mi samozřejmě, že to nakonec má být romance. Ale šmarjá, pak by teda 250 stran stačilo až až. Takhle jsem to dočetla, protože jsem pořád doufala, že to snad nemůže být všechno, ale bylo. Přeskakovala jsem ne o 106, ale o 212.
Za mě promarněná příležitost na skvělou jízdu dějinami, ještě když je tu ta nesmrtelnost, že ... To by byla možnost zasáhnout do dějin a dodatečně čtenářům objasnit, jak za vítězství zla nad ještě horším může Addie ve snaze udělat svět lepším. No nic. Musím si spravit chuť nějakou tou dobře vylíčenou bitvou.

04.07.2022 2 z 5

Shane Shane Jack Schaefer

Návrat přímo táborový, sámo bez tý písničky je to poloviční zážitek a taky mi už není 11. Žádnej kovboj, žádnej ranč ani rančer... Honáci a statky. :) Naštěstí nikdo netasí hříbata, ale kolty.
Tři hvězdy z nostalgie.

28.06.2022 3 z 5

Mokrá ryba Mokrá ryba Volker Kutscher

Zas větší očekávání než výsledný dojem. Bylo to nějak nepřehledné a bylo tam všeho moc. Rath se nestal mým oblíbencem a nebýt to audiokniha, přeskakovala bych kde co. Do dalších dílů nejdu.

26.06.2022 2 z 5

Konzul v afrikánech Konzul v afrikánech Pavel Šrut

Jako i všech výboru, některé fejetony jsou skvělé, některé nic moc a mnohé něco mezi. Celkově je těch prvních dvou víc. :)

26.06.2022 4 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Nedlouhá, ale působivá kniha propojující osud tří žen vzdálených v prostoru i ve zcela odlišných realitách. S každou z nich okolí nakládá jako s občany druhé kategorie, třebaže život Smity je s oběma dalšími nesrovnatelně horší. Všechny tři se nakonec osvobodí, aspoň do té míry do jaké je to možné v jejich prostředí. Očekávala jsem asi do poloviny knihy hromadnou katastrofu, která se nedostavila. A já jsem za ten happy end vděčná.
Je fakt, že kniha má v sobě něco filmového, i když neplýtvá popisy. Film bych taky ráda viděla. ;)

26.06.2022 5 z 5

Krajina s jednorožcem Krajina s jednorožcem Luisa Nováková

Velmi dlouhá a poněkud popisná pohádka. Jazyk a styl jsou trochu jako Erben nebo Němcová, jen je tu věnováno hodně místa duševním hnutím všech postav a pak prásk, a je konec.
Fantasy mám ráda a (některé) dobrodružnější pohádky taky, ale tato kniha mě nechytla za srdce. Obsah by šlo vypovědět v několika větách a romantika mě zcela míjí, tak asi pro to. Navíc se v podstatě nic během děje nevyřešilo krom toho, že nejmenovaný vládce zjistil, že vlastně miluje ženu, kterou myslel, že nenávidí. To je pro mě typická červená knihovna. Vadilo mi i množství jmen, osobních i místních. Dvě hvězdy za texty písní = básně.

24.06.2022 2 z 5

Snůška nepravděpodobných skutečností ze všech oblastí historie povětšinou z 20. století. Podáno je to tak bombasticky, že je to místy až nechtěně komické. Co pro bohy znamená např. věta, že "poprava byla sice brutální, ale účinná"? To jsou nějaké neúčinné popravy?
Celkově to bylo zklamání a nezdráhám se říci katastrofa. Těch pár zajímavostí, které nejsou notoricky známé, zcela utonulo v přívalu bulvárně podaných nechutností.

20.06.2022 odpad!

Cesta stínů Cesta stínů Brent Weeks

Já si teda temnou a akcí nabitou fantasy představuju jinak, možná jsem na tohle už stará a myslím, že cílovou skupinou jsou mladí lidé kolem 15 - 16 let.
Mnoho jmen, mnoho míst, rozličné balastní postavy, které nijak nezasáhly do děje, ale měly svá jména. Hojně jsem přeskakovala a další díl si odpustím.

18.06.2022 1 z 5

Tajemný cizinec Tajemný cizinec Mark Twain (p)

Ejhle, člověk! Nejstrašnější ze všech bytostí, horší než sám...
To bylo tedy zcela netwainovské, ale velmi účinné. Zajímalo by mě, jak text vypadal před úpravami A. B. Paina.
Rozhlasové zpracování je skutečně excelentní.

17.06.2022 5 z 5

Dívej se, jak padám Dívej se, jak padám Mons Kallentoft

Vydařená detektivka ve stylu osamělý střelec versus celý spiknuvši se vesmír. Můj odpor k přecpaným turistickým destinacím s ožralými milovníky diskoték a báječné zábavy až do rána, nebo až do odletu, co kdo snese, se ještě zvýšil. Atmosféra byla naprosto perfektní.

16.06.2022 4 z 5

Lovci vran Lovci vran Lyndsay Faye

Druhý díl nedám ani jako audioknihu, jak je rozvleklý a navíc mě irituje skloňování Julius, Juliusa, Juliusovi... Sáhodlouhé popisy, kolem všeho kupa řečí... smažka Val a ukňouraný Tím se mou oblíbenou detektivní dvojkou nestali.

15.06.2022 odpad!

P jako pivo P jako pivo Tom Robbins

Knížka ne tak docela pro děti, populárně poučná pivní pohádka, nepravděpodobné a vtipné dílko nejen o pivu.
Já mám ráda pivo, i to bez alkoholu, v odhadu jeho prodeje se teda autor prostřednictvím Gracie dost sekl, a mám ráda knihy, kde si autor hraje. Se slovy, s dějem, s (po)city a se čtenářem. Toho všeho se mi na malém rozsahu dostalo vrchovatě, užila jsem si to jako dobře vychlazenou plzeň po výšlapu v teplém létě do kopce.

13.06.2022 5 z 5

Bohové Gothamu Bohové Gothamu Lyndsay Faye

Audiokniha v pěkném podání Martina Písaříka (snad až na dětské hlasy, kdy se na můj vkus už pitvořil). Při čtení bych mnohé popisy přeskakovala. Kulisy historického New Yorku byly zajímavé, vraha jsem však tipla celkem brzy.
Nakonec nebyl tak docela masový, a to mě překvapilo. Dám šanci druhému dílu, ale hodnotím jako průměr.

13.06.2022 3 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Dost děsivé tradice, křesťanský Bůh a běžné mnohoženství, manželka trpící za manželovu "hanbu", a nakonec tragédie matky, která ztratí děti. Celkově tedy nic veselého. Prostředí je zajímavé, ale postavy jsou většinou zkratkovité kromě hlavních dvou a tvoří jen kulisu nebo katalyzátory vztahu.

12.06.2022 3 z 5

Továrna na vafle Továrna na vafle Roman Helinski

Poněkud děsivé čtení, zvláště pro introverta, jako jsem já, který víc než tuší, že z lidského stáda jde hrůza a jedinci odolní vůči fanatismu moc dobře nedopadnou. Na tak krátkém rozsahu je studie davu podaná mistrovsky. Mě děsí dav, natož zmanipulovaný, a tak je to pro mě sugestivní až moc a ubírám hvězdu za svou probdělou noc, bo si ve svém věku už svého spánku vážím. ;)
"V každém člověku je vždycky ten temný hlad po něčem víc, hlad, kterému rozumí jenom málo, kterému se většinou brání, ale který se vždycky znovu objeví."

08.06.2022 4 z 5

Rabín v pátek zaspal Rabín v pátek zaspal Harry Kemelman

Detektivka, která plyne zvolna a bez velkých zvratů, postavena na logice a v závěru překvapivá, i když trochu uměle tím, že pachatel je zmíněn jen letmo.
Oddechovka, na pohodu, žádný zázrak.

07.06.2022 3 z 5

Džungle před tabulí Džungle před tabulí Evan Hunter (p)

Střídala jsem audio a papírovou klasiku. Zklamala mě postava Annie, dnes je už taky jiná doba, možná je to tím. Nemyslím, že by to byl obraz standardní odborné střední školy, ani že by běžné docházelo k fyzickým střetům. Na druhou stranu část s analogii je zas až moc úspěšná pro pedagoga, většinou se takhle pěkně všichni nechytí.
A závěr mi přišel už taky mimo realitu. Nicméně četlo se to (a poslouchalo) dobře. :)

05.06.2022 3 z 5