Snový život Balso Snella / Majlant

Dvě krátké novely. Za svůj krátký, tragicky ukončený život stihl Nathanael West (1903–1940) napsat pouze čtyři kratší prózy. Zatímco Přítelkyně osamělých srdcí i Den kobylek už vyšly v českém překladu, tyto dvě satirické novely u nás vycházejí poprvé. Nathanael West byl spisovatel, jenž měl dar k psaní téměř dokonalých parodií – trochu méně znalý čtenář by místy mohl jeho příběhy brát vážně. Snový život Balso Snella (1931) je téměř surrealistickým výletem jakéhosi básníka Balso Snella do těla bájného trojského koně, kam vstoupí „branou tajemna“, tj. řitním otvorem, a na své cestě tlustým střevem potkává nejrůznější rádoby literáty, kteří touží po publiku, jímž se nechtěně stává Balso Snell. Majlant (1934) vypráví na hlavu obrácený, v té době v Americe oblíbený pohádkový příběh, jak šikovný a čestný mladík může ke štěstí, vzorné ženě a penězům přijíti. Podtitul tohoto půvabného dílka Rozebrání Lemuela Pitkina napovídá, jak asi Westovo převyprávění vyústí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69804/snovy-zivot-balso-snella-majlant-0yA-69804.jpg 3.78
Literatura světová, Novely
Vydáno, Argo

The Dream Life of Balso Snell / A Cool Miliion or The Dismantling of Lemuel Pitkin

Kniha Snový život Balso Snella / Majlant

alena4154
08.03.2015

Zvláštní kniha. Zezačátku jsem nevěděla, zda číst dál, ale nakonec jsem ji doslova "zhltla". Určitě stojí za přečtení, ale podruhé bych do toho zřejmě nešla. Bohužel mi přijde, že to, co pan West napsal jako "snovou" knihu, je až příliš pravda. V jistých částech mi bylo hlavního hrdiny skutečně líto.

americká literatura

Nathanael West