allart allart komentáře u knih

Smrtící DNA Smrtící DNA Franck Thilliez

Tento diel som prečítal po dlhšej prestávke, tak som chvíľu tápal. Napriek tomu som bol celkom spokojný. Dobrý námet, aj keď trochu komplikované vyšetrovanie a nie každému čitateľovi bola jasná problematika genetiky. Typické pre ľudstvo, že v snahe po poznaní sa hrá na Boha a pritom nepoznáme sami seba. Vždy sa nájde nejaký šialenec, ktorý to chce zneužiť, nie na to aby tvoril, ale aby ničil a ešte to považuje za prospešné.

06.01.2023 4 z 5

Agonia iustitiae Agonia iustitiae Patrik Števík

Že Slovensko smeruje k totalite, vytvára sa policajný štát, vláda koná protiprávne a hlava štátu oslavuje nacizmus, to už vieme. Štyria autori riešia problémy v justícii. Ani nie. Keby aspoň riešili, ale iba oboznamujú o faktoch, ktoré sú verejne známe. Nikto, absolútne nikto ešte nedosiahol významný úspech v ochrane ľudských práv na Slovensku, čo sa týka napr. slobody prejavu, alebo názoru. Vyzerá to tak, že právnici, sudcovia, a ostatní, každý si kope sám za seba. Človek je znechutený z toho, kam smeruje táto spoločnosť a má obavy, ako to skončí.

07.12.2022 3 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Teda toto bol adrenalín...tak skvele podané napínavé situácie do najmenších podrobností len umocňujú zážitok z čítania. Pri tejto knihe sa mi fakt nedriemalo :). Som zvedavý na svojrázneho Joonu, či sa mu podarí vykľučkovať z problémov, ktoré si narobil. Takže zháňam ďalší diel...

04.12.2022 5 z 5

Chlorid sodný Chlorid sodný Jussi Adler-Olsen

Spočiatku som ani nechcel dať plný počet, lebo sa to vlieklo a navyše som sa čudoval, že od polovice už čitateľ vie, kto je vrah. No ale potom to začalo naberať na obrátkach a gradovať. Oddelenie Q aj so svojimi typickými postavami nezostalo nič dlžné výbornej detektívke so skvelým záverom, ktorý čitateľa uistí, že bude aj pokračovanie, na ktoré sa samozrejme teším.

15.11.2022 5 z 5

Jak trénovat nemožného psa aneb I prasátka mohou létat Jak trénovat nemožného psa aneb I prasátka mohou létat Jane Killion

Výborne a veľmi vtipne napísaná kniha. Zrozumiteľne vysvetlené postupy pri výcviku. Odporúčam každému , kto chce socializovať svojho štvornohého kamaráta a nepotrebuje nejaký dogdancing, súťaže, výstavy, obedience, ale iba tak pre seba, pre radosť svoju i svojho psíka.

22.10.2022 5 z 5

Trénink je rozhovor, ve kterém má i váš pes co říct Trénink je rozhovor, ve kterém má i váš pes co říct František Šusta

Veľké sklamanie. Na riešenie mojich problémov som v knihe odpoveď nenašiel a pri tom je to základný predpokad pokračovania výcviku, resp. podmienkou jeho začatia. Upútanie pozornosti a toho, aby sa psík nevenoval všetkým rušivým vplyvom okolia od žrania odpadkov, hmyzu, trávy až po naháňanie iných psov, vtákov a pod. Na výcvik chodí, ale ani tam si s ním nevedia rady. Je to proste ignorant, ktorý má svoj svet a ostatných má v ...
Neviem teda či autor trvá na tom, aby všetci domáci miláčikovia ovládali angličtinu, ktorej termínov výcviku je tam neúrekom, hoci čeština, či slovenčina má svoje možno krajšie a výstižnejšie. No a nechová každy koňa, ovcu, žirafu či krokodíla a miešanie týchto živočíchov do výcviku psa je skôr mätúce ako prospešné. Samozrejme som za pozitívny výcvik (psa), ale asi sa budem musieť zmieriť s tým, že mám doma asociála, ktorý musí byť neustále na vodítku.
K autorovi: nepopieram, že perfektne rozumie zvieratám, ale nerozumie čitateľom.

13.10.2022 1 z 5

Akce Farao Akce Farao Philipp Vandenberg

Vandenbergove knihy mám rád. Dobre sa čítajú aj keď v tejto som sa trošku strácal, v tých tajných službách, niekedy som nevedel kto je kto. Príbeh to bol zaujímavý i napínavý a ako je pre Vandenberga typické, hoci ešte žiadnu záhadu (aspoň z toho, čo som čítal) neobjasnil, vie čitateľa upútať spojením faktov a fikcie.

06.10.2022 4 z 5

Šum smrti Šum smrti Vincent Kliesch

Teda toto sa mi páčilo viac ako predchádzajúci diel. Bolo to napínavejšie a akčnejšie. Síce trochu komplikované a mal som pochybnosti, či je skutočne tá fonetika taká zložitá, ale autor v závere tvrdí, že všetko je reálne. Teším sa na ďalší diel s Julou a Hegelom, dúfam, že bude aspoň taký dobrý ako tento.

04.09.2022 5 z 5

Frekvencia smrti Frekvencia smrti Vincent Kliesch

Celkom dobré. Spočiatku som mal problém spomenúť si na predchádzajúci diel. Vyzerá, že autor dokáže udržať tajomstvo, keď ani v tejto knihe neviem, na ktorú stranu barikády zaradiť forenzného fonetika Hegela.

27.08.2022 4 z 5

Tutanchamon Tutanchamon Valery Esperian

Skvelý príbeh. Škoda, že skončil záhadnou smrťou mladého faraóna a nebolo spravodlivosti učinené zadosť. Ako vidno boj o moc pretrváva od počiatku ľudstva až po súčasnosť. Na jednej strane škoda, že nie je viac overených faktov zo života Tutanchamóna, na druhej strane aj tieto záhady robia knihu pútavou a zaujímavou.

14.08.2022 5 z 5

Tajomný závoj Tajomný závoj Dominik Dán

Klasika, humor, niekedy až nútený. Tie okamžité duchaplné reakcie v dialógoch sú nereálne. Už ma to trochu nudí, no a ten záver s tým podvodníckym priznaním sa mi zdal dosť uletený a samozrejme jedna nevyriešená vražda tiež na hodnotení nepridá... možno začne písať Odložené prípady:)

21.07.2022 3 z 5

Achnaton Achnaton Valery Esperian

Príbehy zo starovekého Egypta sú pre mňa veľmi zaujímavé a toto sa mi páčilo. V boji o moc dali intrigáni, podrazáci, pochlebovači i vrahovia tomu šmrnc a zároveň autor ponechal i trochu tajomna.

13.07.2022 4 z 5

Syndrom E Syndrom E Franck Thilliez

Fantastické. V dnešnej dobe problematika podprahového vnímania a jeho zneužívania (o ktorom by médiá mohli veľa rozprávať) je veľmi aktuálna. V minulosti také možnosti neboli, aj keď hlavný artefakt (film z r.1955) by sa práve hodil do dnešnej doby. Vzhľadom na modernú technológiu a poznatky, môžeme s obavami tušiť, aké sú možnosti v zneužívaní nedokonalosti ľudského mozgu a mysle. Ľudovo povedané, ľudstvo samo a dobrovoľne zdebilnieva a stáva sa tak ľahko ovplyvniteľné, že nikto nevie aké to bude mať dôsledky.
Kniha sa dobre čítala a autorovi dávam plus, za obmedzenie tých básnických zvratov a prirovnaní z prvých dielov. Páchateľa som netrafil a jeho totožnosť ma prekvapila. No a záver a jeho predikcia do ďalšieho dielu sa stáva typickým pre autora, čo sa mi celkom páči.

24.06.2022 5 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Originálny námet, skvele popísaný, ale aj keď som mal zo začiatku trochu problém sa do deja začítať, musím hodnotiť plným počtom. No a ten záver zase evokuje ďalšie otázniky do ďalšieho dielu...

04.06.2022 5 z 5

Nesmrtelný Cheops Nesmrtelný Cheops Valery Esperian

Tak toto ma fakt zaujalo. Bolo to výborne popísané a celkom ľahko sa to čítalo. Starý Egypt ma bavil už pri Waltariho Sinuhetovi, tak sa teším na ďalšie diely.

10.05.2022 5 z 5

Smrtihlav Smrtihlav Franck Thilliez

Už som si myslel, že sa Thilliezových básnických prirovnaní, ktoré sú niekedy až nezmyselné, alebo protirečivé, zbavím po jeho prvotine, ale zrejme to tak nebude a budem si musieť na to zvyknúť. Kniha sa čítala dobre, bolo to dosť akčné, akurát zo začiatku som sa akosi nevedel začítať. Potom to nabralo spád a dostalo to taký punc carterovky (Chris Carter) aj čo sa týka napätia aj brutality. Franck Sharko mi je sympatický, má svoju rebelskú charizmu, tak dúfam, že v tomto bude pokračovať.

21.04.2022 4 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Výborné čítanie. Nielen napínavé a akčné, ale malo to aj silný citový náboj. Držal som palce ako malej Vicky, tak aj statočnej Elin. Po trochu slabšom Hypnotizérovi nastalo zlepšenie pri Paganiniho zmluve a Svedkyňa ohňa bola ešte lepšia. Trochu to autor na konci skomplikoval (alebo to bol zámer) s "nahryznutím" ďalšieho prípadu, ktorý neviem kedy sa mi dostane do rúk, ale zvedavý som určite.

14.04.2022 5 z 5

Krvavý anděl Krvavý anděl Franck Thilliez

Váham medzi 3/4 hviezdičky. Autor mi neskutočne liezol na nervy s tými básnickými prirovnaniami a kvetnatou slovnou zásobou pri opisoch prostredia i deja, čo sa absolútne nehodilo do brutálnej detektívky. Snáď to bolo tou prvotinou. Námet bol dobrý, od polovice to malo aj spád, celkom dobre sa to čítalo. Čo mi chýbalo, bolo viac pohľadu do psychiky vraha a jeho motívu, že vlastne prečo. Asi dám ešte šancu aj ďalšiemu pokračovaniu, hoci autor sa na konci rozlúčil s komisárom Sharkom...snáď sa vráti, keďže je to séria, tá postava mi bola sympatická, tak dúfam...

01.04.2022 3 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

(SPOILER) Na tradičné obhajovanie páchateľa som si u Cartera už pomaly zvykol, ale v tomto prípade to už bolo trochu cez čiaru. Obhajovanie zabíjania len preto že vláda sa na nich vykašľala a nemajú čo do úst (čo aj tak myslím nie je pravda) je choré a scestné. Činy boli chladnokrvne kalkulované a vykonávané.
Na jednej strane hrdosť a arogancia, že nechce skončiť ako žobrák a na druhej berie peniaze za zabíjanie a ešte sa pritom tvári ako obeť.
Inak sa to nečítalo zle, bolo to napínavé, typicky carterovsky brutálne, ale s tým záverom to prehnal.

16.03.2022 3 z 5

Později Později Stephen King

Aj keď ma autor viackrát upozornil, že toto je horor, mne to tak nepripadalo. Tým nechcem povedať, že sa mi to nepáčilo. Práve naopak. King je môj obľúbený autor, na ktorého nedám dopustiť a aj toto krátke dielko (oproti ostatným) som si prečítal rád a dávam plný počet. Bolo to zábavné, iba trošku strašidelné, hoci King vie z oblasti paranormálnych, duchárskych, záhrobných a ešte neviem akých, napísať ozaj skutočný horor, pri ktorom si schovávate nohy pod perinu, aby ani palec netrčal

07.03.2022 5 z 5