Alizon Alizon komentáře u knih

Modlitba za mlčení Modlitba za mlčení Linda Castillo

Koupila jsem v akci balicek sesti dilu (e-kniha) a rozhodne nelituji. Omylem jsem (diky podobnym nazvum dvou prvnich dilu) zacala dilem druhym ... a zjistila to az nekde ve treti kapitole, ale uz se mi kniha nechtele odkladat - tak byla napinava. Pribehy jsou samostatne, takze to nastesti moc nevadilo a pri naslednem docteni prvniho dilu jsem mela o to zajimavejsi odkryvani toho, co se vlastne Kate ve 14 letech stalo. Detaily ze zivota amisu jsou zajimave, Kate spravnacka, ktere fandite a romanticke duse tu maji Johna Tomasettiho. Jen aby to mezi tema dvemu nesklouzlo do prilis ruzove sladarny. Nebo naopak neskoncilo hodne spatne. Za me spokojenost a dalsi oblibena serie.

01.06.2020 5 z 5

Cirkus Humberto Cirkus Humberto Eduard Bass (p)

Romantika starych casu v cirkusovem prostredi - presne to jsem ted na svoje pocuchane nervy potrebovala. Jako dite jsem videla televizni serial, ale ke knize jsem se dostala az ted. A saga nekolika generaci v cirkuse Humberto me opet chytila. Z male vesnicky prichazi za praci do Nemecka zednik Karas a s nim jeho maly syn Vasek. Napred jen na cas se pridaji k cirkusu Humberto...a uz tam zustanou. A z maleho Vaska se stane "Vasku" (no jo, cizinci nase sklonovani jmen nechapou), nadany cirkusovy vseumel. A velka cirkusova rodina (nemecko-italsko-cesko-spanelsko-anglicko-tunisko atd.) se stane i jeho novou rodinou. Pobavilo me jak spolu v cirkuse vsecny ty narodnosti mluvily cirkusovou hatmatilkou smichanou z ruznych jazyku :) - tohle se svoji mezinarodni rodinou taky znam. Krasna kniha.

30.05.2020 5 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

Varovani cislo 1: Nectete samostatne. Bez znalosti predchozich dilu budete uplne ztraceni. I kdyz ctete serii postupne a mezi jednotlivymi dily je casova prodleva (tak jako ja - cetla jsem jednotlive dily tak jak vychazely), chvili trva nez se zorientujete a nektere navaznosti tak nemusi hned zapadnout na to spravne misto.
Varovani cislo 2: Cela serie je navykova, silena, zvracena a tezko se prestava cist. Na konci druheho dilu jsem mela pocit, ze je autor psychopat, kteremu dela poteseni mucit ctenare a skoncit v nejlepsim. Nastesti treti dil nasledoval pomerne brzy a opet jsou tu deniky Opiciho vraha. Tentokrat ovsem ctenar uz vubec nevi - nebylo to celou dobu uplne jinak, kdo je tu vlastne obet, kdo je blazen? Konec uz je tak zamotany, ze knihu nejde odlozit do 2 hodin do rana .... A jako "bonus" je tu mozna nakaza SARS. Mel autor vesteckou kouli?

03.05.2020 5 z 5

V rozpuku mládí V rozpuku mládí Robert Merle

Druhy dil me oblibene historicke serie Dedictvi otcu. Z rodneho hradu se Petr Siorak vydava do sveta - studovat medicinu a objevovat ruzna poteseni, ktera zivot mlademu muzi nabizi. V mem osobnim zebricku patri druhy a treti dil k tem nejoblibenejsim. Petrovy eskapady jsou kouzelne, jazyk autoruv vytribeny, Robert Merle byl myslim prvnim autorem, ktereho jsem si na tady na databazi knih dala mezi oblibene. Zrovna jsem v te dobe serii cetla a i prezdivku Alizon jsem si vybrala podle jedne z Petrovych lasek:)

01.05.2020 5 z 5

Mokrá ryba Mokrá ryba Volker Kutscher

Slusny start jiste slusne serie, ktery me presvedcil k tomu precist si dalsi dily. Kulisy mezivalecneho Berlina funguji vyborne. Napred jsem take videla serial v televizi a prekvapilo me, jak moc se nektere veci v knize a v serialu lisi. Nektere sceny, ktere byly v serialu (atentat na policejniho prezidenta) nebo postavy (kamaradka Charly, jeji rodina) v knize uplne chybi, nektere postavy maji trochu jiny charakter (Charly) o nekterych se v knize skoro jenom mluvi, zato v serialu je vidime porad (hrabenka Sorokina). Plus veci tykajici se Gereonovy rodiny ....nechci zde vyzrazovat... Nebo ze by se autori scenare k serialu ohledne nekterych scen/postav inspirovali v dalsich dilech serie a pridali je k zapletce z dilu prvniho...? I to je mozne. Kazdopadne kdyz hodnotim samostatne "Mokra ryba" me presvedcila k precteni dalsich dilu. Vypraveni ma spad a slusnou atmosferu.

27.04.2020 4 z 5

Imprimatur Imprimatur Rita Monaldi

Tak priznam se, ze toto bylo trochu zklamani. Vim, ze Monaldiova a Sorti se vyzivaji hlavne v popisu dobovych realii, prekladani ruznych alternativnich teorii a prekvapivych odhalenich - a tyto casti knihy byly zajimave. Na druhou stranu celou knihu neuveritelne zpomalovaly. Cekala jsem prece jen vice napinavou historickou detektivku, ale vlastne jsem se velkou cast knihy docela nudila. Mozna to nebyl nejlepsi napad cist knihu, ktera se z velke casti odehrava v karantene v hostinci (nebo v podzemi pod Rimem) v dobe, kdy radi koronavirus a ja take pracuji z domu ... jak ja uz touzila po nejake akci, kdy hrdinove vybehnou do rimskych ulic ... a ono porad nic. Napinava je snad az uplne zaverecna cast, kdy se hrdinove snazi zabranit atentatu. No a ke vsemu mi byl Atto Melani po celou dobu poradne nesympaticky. S knihou meli autori urcite plno prace, vlastni psani zvladli take dobre, ale kniha se pomerne tahla a i zapletka byla trosku divna. Nektere veci mi prisly pritazene za vlasy (to se zbrani proti moru - to jako opravdu???), nepochopila jsem jak a proc byl vlasne spojen Fouquet s Dulcibenim atd. Jako by autori meli v hlave jen jedno uzasne odhaleni (kteremu je venovan prakticky cely doslov) a k tomu proste potrebovali pridat neco dalsiho a cele to okorenit nejakou napinavou zapletkou, ktera nakonec napinava vubec neni. Takze si z knihy odnasim pribeh Fouqueta a nejake ty zajimavosti z dejin (ktere zase musi otravit kazdeho ctenare, ktery se o dejiny moc nezajima), ale napinavou historickou detektivku si predstavuji trochu jinak. Vic nez 3 hvezdicky nedam.

27.04.2020 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Knize jsem se dlouho vyhybala, ani nevim proc....mozna jsem cekala pouze precenovany nezazivny roman. Po jejim precteni uz chapu, proc je mezi top doporucovanymi knihami a povinnou literaturou. Mrazivy, nadcasovy roman, o kterem budete jeste dloho premyslet - to je jen slabe shrnuti toho jak na me kniha zapusobila. A "newspeak" je uz jen tresnickou na dortu.

22.04.2020 5 z 5

1793: Vlk a dráb 1793: Vlk a dráb Niklas Natt och Dag

Deprese, zmar, nechutnosti ... kdyz tuto knihu clovek cte, divi se, ze se vsichni nasi predkove nenachazeli permanentne v lihu ... za strizliva se tato doba dala prezit jen tezko. Alespon tak jak ji autor popisuje. Normalni jedinec - a hlavne zena - nemel moc sanci slusne prezit. A to uz neni zadny syrovy stredovek, ale 18 stoleti. Zajimava kniha, rozhodne neco jineho nez na co jsou ctenari historickych detektivek zvykli (nebo mozna neni jen mnoho historickych detektivek od svedskeho autora). Spise nez historicka detektivka je to takova pekne drsna sonda do zivota v 18 stoleti ... a v severske zemi (takze deprese dvojnasobna, jak uz to byva i u "modernich detektivek" ze severskeho prostredi). Jako prvotina rozhodne vyborne - hodnotim 4 + (5 hvezdicek nedavam kvuli samotnemu rozuzleni vrazdy, kde mi neco preci jen trochu vadilo, ale nechci tu davat spoilery).
Jak uz tu pisou jini uzivatele, kniha je rozdelena na 4 casti: 1) seznameni se s nasimi vysetrovateli "Vlkem a Drabem", nalez mrtvoly a patrani 2) popis vlastniho zlocinu (obe casti obsahuji jiste nechutnosti), 3) pribeh Anny Stiny (bezutesny) - osobne se mi tato cast libila nejvic a vydala by na samostatny roman 4) zaverecna cast kde se vsechno propoji.
Nektere veci mi na knize vlastne hodne vadily, ale na druhe strane knihu z hlavy jen tak nedostanu ... rozhodne me vtahla do deje a atmosfera je popsana vyborne. Takze pokud vam nevadi nejaka ta nechutnost doporucuji.

02.03.2020 4 z 5

Kočka mezi holuby Kočka mezi holuby Agatha Christie

Tuhle knihu jsem uz kdysi cetla, k tomu videla televizni zpracovani a presto jsem si uz vubec nepamatovala kdo, co a jak;) Tak to autorka dumyslne zamotala. Nepatri mezi moje TOP s Poirotem, ale libila se mi. Starosvetske, odehravaji se v divci skole, napadite.

04.02.2020 4 z 5

Dům na úskalí Dům na úskalí Agatha Christie

Opet povedena knizka od "kralovny detektivek" s napaditou zapletkou. Poirota proste zboznuji a ani tady jsem nebyla zklamana. Vodit Poirota za nos se zadnemu zlocinci nemuze podarit:)

04.02.2020 4 z 5

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

Opravdu vyborne. Nedivim se ze je kniha oznacovana jako urcujici pro zanr "politickeho thrilleru". Pro me jednoznacne i nejlepsi Forsythova kniha. I kdyz ctenar vi, jak to s atentatem musi dopadnout, presto nemuze prestat otacet stranky. Doporucuji.

03.02.2020 5 z 5

Vlak z Paddingtonu Vlak z Paddingtonu Agatha Christie

Stara dobra klasika se starosvetskou slecnou Marplovou. Slecna Marplova je tak trosku psycholog amater - a beda jak ji nekoho pripominate:) To Vam ani ten nejrafinovanejsi zlocin neprojde, protoze Vam vidi az do ledvin. Milovnikum Agathy Christie jiste nemusim tuto knihu doporucovat.

15.01.2020 5 z 5

Mramor a plátno Mramor a plátno Stephanie Storey

Roman popisujici rivalitu Leonarda a Michelangela v dobe, kdy vznikala jejich velmi znama dila. Moc jsem od teto knihy neocekavala, ale nakonec jsem byla prijemne prekvapena. Krasny roman diky kteremu nahledneme do nitra dvou velikanu te doby (ano je to fikce, ale pomerne uveritelna). Zavzpominala jsem si na davnou navstevu Florencie (v ramci stredoskolskeho zajezdu za kulturou) a dostala ohromnou chut zajet si tam znovu (original Davida jsme tenkrat nevideli). Svizne se stridaji kratke kapitoly: pohled jednoho × pohled druheho. Objevi se i muj oblibeny malir Sandro Botticelli. Je az neuveritelne, ze se v jednom miste a v jedne dobe potkalo tolik talentu. A tak me napadlo zda se R+D+L+M (neubranila jsem se vzpomince na Zelvy Ninja;) vlastne mohli vsichni 4 potkat. V knize se nakonec objevi treti z nich...ale ten ctvrty? Vite to? Ja si jista nebyla, ale google znal odpoved.

11.01.2020 5 z 5

U "Aristokratky" se vzdycky skvele pobavim a odreaguji. A vzdycky se ji snazim davkovat po kouskach, ale jde to tezko - tentokrat opet vydrzela jen na dve odpoledne. "Jednoduchy humor", ale i ja, ktera se normalne u filmu/knizek nahlas nesmeji, jsem nekolik zachvatu smichu dostala. Takze opet spokojenost a pokud bude serie pokracovat urcite si dalsi dil prectu.

06.01.2020 4 z 5

Maxík Toulavý a pouliční smečka Maxík Toulavý a pouliční smečka Steve Voake

Hodnoti Andrejka (9 roku): Super knizka. Moc se mi libi. Navic mam rada pejsky (hlavne ty male). Knizka je moc napinava. Alizon: Ted mel prijit spoiler, ale ten jsem vcas zarazila:))))

29.12.2019 5 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

Skoro az do samotneho konce bylo moje hodnoceni "petihvezdickove". Knizku jsem cetla s nadsenim a cela napjata - zajimalo me co a jak propojuje starou kauzu dvou mrtvych sester a soucasny zlocin. Libil se mi navrat do "Martinovy minulosti". Ale konec to bohuzel pokazil. Vysvetleni toho kdo, jak a proc mi proste prislo divne.

25.12.2019 4 z 5

Medikus z Heidelbergu Medikus z Heidelbergu Wolf Serno

Tak Ranhojic od Gordona to neni, ale i tak jsem spokojena. Prvni kniha od tohoto pro me dosud neznameho autora me nalakala k precteni nektereho dalsiho z jeho romanu. Poutave vypraveny pribeh mladeho Lukase, ktery touzi stat se lekarem, mi zprijemnil par zimnich veceru. Jen ten konec se mi take zdal ponekud otevreny. Na druhou stranu si nemyslim, ze by kniha mela mit nejake pokracovani.

21.12.2019 4 z 5

Pach krve Pach krve František Niedl

Dalsi dil docten hned po tom predchozim - a opet spokojenost. Z cele serie me bavil nejmene myslim druhy dil, ktery mi prisel jen jako takove jezdeni sem a tam, ale nasledne uz kvalita/spokojenost jen stoupala. Jen jsem v kazdem dile porad cekala, ze do deje nejak vice zasahnou lide z mocalu a nevlastni sestra Katerina (dcera znasilnene Orky) , ani nevim proc. Ale dej se z Vresova staci stale vic a vic do sveta, coz mi vlastne vubec nevadi. A i tento dil mel ten spravny spad. A konec s Giselou byl pekne dramaticky. Uz se tesim na dalsi dil, ktery ma vyjit pristi rok.

13.12.2019 4 z 5

Rozervané království Rozervané království František Niedl

Tato serie je takove "prijemne pocteni" (i kdyz - da se to napsat o knize, kde se neustale bojuje?). Jsem opet spokojena. Primocare napsana historicka oddechovka, kterou ctenar slupne jako malinu. Hned jsem navazala dalsim dilem.

05.12.2019 4 z 5

Křik neviditelných pávů Křik neviditelných pávů Jarmila Loukotková

Toto je opravdu narocnejsi cetba pro "fajnsmejkry" a pro ty ktere zajima historie Rima (konkretne Punske valky). Cekala jsem neco podobneho jako je kniha "Neni rimskeho lidu", ktera patri mezi jednu z mych nejoblibenejsich a cekalo me 600 stranek nelehkeho ctiva, kde nejde az tak o samotny dej, ale spise o vykresleni povah "praveho hrdeho Rimana (Regulus)", pozivacnych Kartagincu a vsech tech dobovych trenic. A samozrejme pricin a nasledku valek. Pro toho komu nevadi, ze v jedne kapitole mame rozmluvu Regula a Querely ve vezeni, rozpitvavajici jejich vztah, narodni charaktery, valku, dobro, zlo, osud atd, v druhe kapitole dopis generala Xanthippa (ktery velice zajimave a zase z jineho uhlu podava obraz doby - ale dej se nam zase nikam neposune), ve treti kapitole opet kratkou epizodku z vezeni atd., bude kniha lahudkou. Jarmila Loukotkova kouzli s jazykem a podava velice plasticky obraz tehdejsi doby. Pokud ovsem hledate v knize vetsi akci a dejem nabite kapitoly, budete rozcarovani. Kniha se opravdu neda cist v malych usecich (coz jsem na zacatku delala) protoze i po trech kapitolach se "vlastne nikam neposunute". Uz vubec neni kniha pro ty, kteri nemaji radi dlouhe historicke romany - ja osobne si v nich libuji a nevadi mi precist 900 stranek (napr. Folletovy Pilire zeme atd.) ovsem tady i ja musim napsat ze 600 stran bylo trochu moc a zkraceni by knize jen prospelo.

18.11.2019 3 z 5