Alfirin Alfirin komentáře u knih

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Nedostává se mi slov, když chci popsat, jak na mě tato kniha zapůsobila. Snad jen, že Bradbury je prostě génius. Ta kniha je pětašedesát let stará a přesto působí jako by byla psaná teprve nedávno. A do toho jsou ještě vpleteny myšlenky klasiků, o jejichž díla v knize jde (Platónovo podobenství o jeskyni je asi nejvýraznější). A nejpalčivější na tom je, že naprosto přesně popsal, kam se naše civilizace ubírá. Od čtení náročných textů ke krátkým sloupkům, od přemýšlení k zábavě, od hlubokých citů a myšlenek k povrchnosti. Z toho až zamrazí...

26.07.2018

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Když mám napsat, jaká tato kniha je, dere se mi na mysl pořád to samé slovo: "hnusná"
Nicméně to nic nemění na tom, že je to mistrovský kousek, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Sama mám syna, takže si asi dokážu představit pocity rodiče, který se z posledních zbytků sil snaží ochránit svoje dítě. Fakt mi z toho bylo místy až špatně. Tohle je jedna z těch knížek, co mě prostě zmasakrovaly a na které určitě nikdy nezapomenu.

10.08.2018 5 z 5

České dějiny očima psa České dějiny očima psa Martina Drijverová

Jsem opravdu ráda, že jsem do této knihy nahlédla dřív, než jsem ji začala synovi číst. Autorka se asi snažila podat to vtipně, ale bohužel jiný, než sexistický humor je jí cizí. Skončila jsem u Dívčí války, u věty o tom, že Vlastiny smrti nikdo nelitoval, protože stejně neuměla vařit... A to je jen jeden příklad za všechny. Nepovažuji se za žádnou militantní feministku, ale tohle bylo moc i na mě. To radši dítěti pustím nahrávky od Hrušínského, to je jiná třída.

29.08.2017 odpad!

Soumrak Soumrak Dmitry Glukhovsky

Začátek nuda, střed dobrý a správně creepy, konec sice zajímavý, ale na můj vkus až moc velká fantasmagorie. Podtrženo sečteno, od Glukhovského bych čekala víc.

07.01.2017 2 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

O něco méně poutavé než předchozí dva díly, ale za mně pořád dobré. Jen mi nepřipadalo moc logické, kam se najednou poděly všechny příšery. V prvních dvou dílech je jimi celý povrch i tunely zamořený, ve třetím si s nimi najednou vůbec hlavu nelámou :-D

22.09.2016 4 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Není špatná, ale čekala jsem od toho trošku víc. Jeden z velmi mála případů, kdy se mi film líbil víc než kniha.

15.11.2015 3 z 5

Tintin v Kongu Tintin v Kongu Hergé (p)

Naštěstí jsem nečetla díly popořadě. Kdybych se ještě prokousala prvním dílem, tak po tomhle (druhém) díle už bych se k Tintinovým dobrodružstvím asi nikdy nevrátila. Chápu, že kontext tehdejší doby byl jiný, ale z dnešního pohledu je to taková propagace kultu bílého heterosexuálního muže... Lidé černé pleti jsou zde vykreslení jako stádo líných nablblých opiček. Africká zvířata jsou samozřejmě jen na to, aby se hromadně střílela, odpalovala dynamitem a stahovala z kůže. Příběh nemůžu komentovat, protože v podstatě neexistuje, je to jen sestřih scén, kde je Tintin hustější než Chuck Norris, vyhlazuje africkou faunu a seřvává negry, kteří to nutně potřebují, protože jinak jsou přece líní makat, že ano... Prostě takové lehce k zblití.

Ráda bych dodala, že pozdější díly Tintina za přečtení určitě stojí. Tenhle je ale bohužel odpad.

08.11.2022

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Za mně v pořádku :-) Pořád starý dobrý Zaklínač.

23.02.2017 5 z 5

Budoucnost Budoucnost Dmitry Glukhovsky

Autor má nejspíš klaustrofobii jak hrom a umí to na čtenáře pěkně přenést. Začala jsem si to říkat už v případě Metra, ale tady je to přímo do očí bijící - stísněnost světa z věží, ze kterého není uniku, maličký životní prostor a všude davy lidí. Do toho neuvěřitelné brutality schovávané za maskou lidskosti. Kniha je to skvělá, ale jen pro otrlé. I když jsem z toho byla místy dost znechucená, prostě jsem se od toho nedokázala odtrhnout.
Jo a ještě něco: jestli zrovna čekáte nebo už máte malé děcko, nechte si to raději na jindy. Já to četla ve čtvrtém měsíci a fakt to nebyl dobrý nápad :-D

28.09.2016 5 z 5

Ostrov zasvěcení Ostrov zasvěcení Ilka Pacovská

Tak bohužel... tohle asi nebude nic pro mně. Nepřipadalo mi to vůbec ničím zajímavé, protože tady už dopředu člověk vždycky ví, že každá zápletka hlavních hrdinů skončí naprosto sluníčkově. Navíc příběh je sám o sobě hodně jednoduchý. Pro mě je to bohužel dost přeslazené a tak trochu o ničem.

01.09.2015 1 z 5

Noční hlídka Noční hlídka Sergej Lukjaněnko

Dobré, ale na to jaký kolem toho vznikl "kult", bych čekala trochu víc. Jsou tam pasáže, které se čtou se zatajeným dechem, ale nudnější části bohužel převažují.

25.04.2016 3 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Mně se tedy druhý díl líbil víc než první, ani chvilku jsem se u něj nenudila. A konečně je tu taky nějaká výraznější ženská postava, což je docela příjemná změna :-)

21.02.2016 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

První část knihy trochu jednotvárná, ale po druhé půlce už to čtenáře chytne a nepustí. Konec je největší nářez!

18.02.2016 4 z 5

Červenobílá Červenobílá Dalibor Vácha

Skoky v časové linii mi nijak nevadily. Je pravda, že se na to člověk musí o něco víc soustředit, aby se v ději neztratil, ale ve výsledek za to stojí. Je vidět, že autor je na své téma odborník.

20.01.2016 5 z 5

Labyrint: Útěk Labyrint: Útěk James Dashner

Přesně taková ta knížka, od které se člověk nemůže odtrhnout, i když je mu z toho, co tam čte, vyloženě zle... Za mě fakt masakr, jsem zvědavá na pokračování.

18.11.2015 5 z 5

Bratrstvo: všední a dramatické dny československých legií v Rusku (1914-1918) Bratrstvo: všední a dramatické dny československých legií v Rusku (1914-1918) Dalibor Vácha

Podle mého názoru výborně zpracovaná rešerše. Navíc poutavě napsaná - na to, že je to dokumentární knížka, se čte opravdu velmi dobře.

20.10.2015 5 z 5

Dobře jíst, dlouho žít Dobře jíst, dlouho žít kolektiv autorů

Dobré shrnutí, přehledně sepsáno vše, co se o výživě hodí vědět :-)

14.07.2020

Denní hlídka Denní hlídka Sergej Lukjaněnko

Chytla mě mnohem víc než první díl.

02.05.2016 4 z 5

Trůn lebek Trůn lebek Peter V. Brett

Autor přitvrdil, jestli bude takhle pokračovat, tak tam těch lidí na boj s démony opravdu mnoho nezbude :-D
Trochu mi přišlo, že s některými postavami autor prostě nevěděl co, tak je někam zašil s tím, že vlastně nikdo neví, kde jsou a co dělají... Tohle by mohlo být pořešené lépe.

06.02.2016 4 z 5

Pro koho krev Pro koho krev Jarmila Loukotková

Sice bych to nezařadila mezi nejlepší díla Loukotkové, ale stejně mě nezklamalo. Tahle dáma totiž nejspíš nezklame nikdy :-)

25.01.2016 4 z 5