Alethea_k

V šedých tónechV šedých tónechRuta Sepetys

Četla jsem v autobuse cestou z Osvětimi a právě díky tomu jsem si byla schopna uvědomit, jaká zvěrstva před (ještě vlastně nedávnou dobou) byli schopni páchat Stalin, Hitler,... Neuvěřitelně se mi příběh vryl pod kůži. Vědomí, že se něco takového opravdu stalo a Ruta Sepetys je jen a pouze zprostředkovatelem minulosti, vyvolává husí kůži. Nedokážu si představit, že bych něco tak strašného dokázala přežít. A vážně obdivuji autorku, protože formou knihy dokáže mladým otevřít oči a vlastně naučit pravou, neosekanou část historie, na kterou se radši zcela zapomíná, nebo hůř - neví...

25.10.2017

Než jsem tě poznalaNež jsem tě poznalaJojo Moyes

Knihu jsem si chtěla přečíst, protože ji všichni kolem mě vychvalovali. A měli pravdu. Je to úžasná kniha. Pokud máte rádi love story, ideální. Kdo po ní nesáhne a nezkusí, nemůže ani předpokládat, jak úžasná kniha to je. Obdivuji autorku, jak dokázala promyslet příběh až do konce. Jediná chybka - asi jen pro mě - ocenila bych aspoň jednu kapitolu, kterou by vyprávěl Will.

31.01.2016

Tatér z OsvětimiTatér z OsvětimiHeather Morris

Kniha se mi velmi líbila. Poukázala na to, že špatné věci dělali všichni, a to jen proto, aby přežili. Špatné věci, které se děly v koncentračních táborech, zde nebyly nikterak zlehčovány, zároveň zmíněny jen tak - mimochodem. Pokud čtenář není pozorný, nedivím se, že tvrdí, že jde o zklamání. Kniha mne okouzlila ale především proto, že neukazuje veškerá zvěrstva na sílu, za každou cenu, nechá svým způsobem na čtenáři, zda přemýšlí více, nebo čte "jen" příběh. Zároveň jsem ráda, že byl zmíněn život hlavních hrdinů po 2. sv. válce.

24.06.2019

R.U.R.R.U.R.Karel Čapek

Tento titul je pro mě překvapením roku. Nečekala jsem, že mne natolik zasáhne, vtáhnul mě do děje okamžitě, na každé straně v každé větě se něco dělo. Nejradši bych si ji přečetla znovu, toto dílo se zcela jistě neomrzí. Uvažovala jsem, zda vůbec číst a dát si ji do maturitního seznamu, ale nyní nelituji a nepochybuji. Více takových titulů by zcela jistě prospělo. Sci-fi drama se opravdu jen tak nenajde, za mě zpravováno jak nejlépe to šlo, Čapek dostal z tématu maximum.

29.12.2019

Petr a LuciePetr a LucieRomain Rolland

Knihu čtu poněkolikáté - tentokrát kvůli maturitě. Cítím, že příběh mi dal všechno, co mohl, již před 3 lety. Nebudu měnit počet hvězd, tehdy pro mě byl příběh zásadní, včetně myšlenek. Je mi jasné, že si knihu přečtu nejdříve za několik let, aby pro mě neztratila kouzlo.

30.12.2019

Aristokratka u královského dvoraAristokratka u královského dvoraEvžen Boček

Netuším, jestli je to tím, že jsem všechny předchozí díly četla před strašně dlouhou dobou, nebo tím, že je to opravdu tak dobré. Ale za mě snad nejlepší díl. Vtipné, příjemná změna díky Mariinu výletu do Nizozemska. Jediná výtka je možná tak to, že všechno skončilo v tom nejzajímavějším okamžiku a zůstala jsem napjatá jak kšandy. Děj knih postrádá jakoukoliv logiku, takže se může stát opravdu cokoliv. Potřebuju nutně další díl!

13.02.2021

Dívka, již jsi tu zanechalDívka, již jsi tu zanechalJojo Moyes

S Jojo Moyesovou jsem se poprvé setkala díky knize Než jsem tě poznala. Proto jsem se velmi těšila na další příběh. Když jsem začala číst, ihned jsem se přesunula s hlavní hrdinkou do počátku minulého století. Byla jsem nadšená. Jakmile se děj začal odehrávat v 21.století, byla jsem nejprve zklamaná. Jenže nakonec do sebe minulost i přítomnost krásně zapadly, a proto nemůžu udělat nic jiného, než ohodnotit knihu 5*. Už se těším, až si přečtu další knihy autorky.

27.06.2016

Petr a LuciePetr a LucieRomain Rolland

Petr a Lucie je mojí nejoblíbenější klasikou. Nedám na ni dopustit. Teď na léto se hodí. Je tenká, příběhově nenáročná, smutná, ale zároveň miloučká. Nutí mě neustále si něco podtrhávat a odvedla mě od čtecí krize, kterou si každý z nás někdy projde. A pokud si chcete říct : Jo, čtu klasiku a ne "brakovku"! Hurá do ní!

05.07.2017

Autismus & ChardonnayAutismus & ChardonnayMartin Selner

Selner mi dodává víru, že lidstvo ještě není úplně v háji. Díky knize se mi potvrdilo několik věcí. Dokáže pomáhat lidem, pohnout prostřednictvím slov v člověku a donutí ho zamyslet se nad někým jiným, nad někým, kdo je na tom ve skutečnosti hůř než my, i když si myslíme, že jsme středobodem vesmíru. Proniknout do světa autistů se nikomu zcela nepovede, ale díky autorovi se mi to povedlo aspoň na chvíli.

07.04.2018

Osvětimská ukolébavkaOsvětimská ukolébavkaMario Escobar

Konec nepochybně zasáhne každého, zejména poslední strany, kde je shrnuto, co se reálně Helene a její rodině přihodilo, shrnutí událostí v Osvětimi.
Nemohu se ovšem smířit s vyprávěním autora a celkovým dojmem z knihy. Dle mého názoru jde poznat, že autor není (co se týče národnosti) ten, který by si plně uvědomoval zvěrstva, kterých se nacisté dopouštěli, a to především v táborech. Příběh plyne, samozřejmě zmiňuje fakta, která se stala... Autor ovšem podává příběh způsobem, jako by si lidé prodloužili letní tábor o několik let. Po přečtení 3/4 knihy si člověk, který není ze střední Evropy, musí říct, že to tam vlastně tak příšerné nebylo... Konec usvědčuje nacisty o tom, že zvěrstva probíhala, to ano, ale jinak...
Zpracování za mě pokulhává, ale čtivá kniha rozhodně je.

05.10.2019

Poslední aristokratkaPoslední aristokratkaEvžen Boček

Podle toho, jak člověk ohodnotí tuto knihu, se ukáže, jestli je suchar, nebo má smysl pro humor. Odpočinkové, vtipné a na vypnutí v hektické době přímo ideální.

09.02.2017

Není únikuNení únikuTaylor Adams

Pane jo, tak divnou knihu jsem ještě nikdy nečetla. Za mě těžkej průměr - jak již napsala uživatelka Pefka.
Hl. hrdinku bych přirovnala ke Catwoman, u které zažijeme přerod v "anděla", Toho, kdo může za únos, vyprdelí autor na straně 50 cca... To jsem teda fakt nečekala, že se pak celou dobu budou snažit jen utéct. Navíc je celý průběh absolutně nereálný... Vlastně i ten mravní přerod.... Nemám ráda děti, jsem malířka, znám SPZ, vím, kdo to udělal, ale ne, musím ze sebe udělat superhrdinku a zvládnout to sama!? Jako vážně!? Konec je absolutně zmatený, do poslední věty jsem nepochopila, jak to dopadlo.
3* dávám za to, že se kniha skvěle četla a i přes veškeré nelogičnosti, které v průběhu děje nebyly objasněny (viz počet aut na parkovišti například...), všechno rychle odsýpalo. Ale znovu teda ne, ani náhodou...¨
Knihu bych doporučila lidem, kteří si chtějí za každou cenu něco přečíst, ale odmítnou přemýšlet, protože si to jinak asi neužijí.

12.05.2019

CopCopLætitia Colombani

Na knize oceňuji kompaktnost. Jednotlivé útržky textů dohromady fungují spolehlivě, jako jeden celek. Zamilovala jsem se do poselství, které autorka citlivě vepsala mezi řádky. Zbožňuji postavy, jelikož jsou naprosto reálné. I přes délku textu mi připadá, jako bych je znala odjakživa. Dokázala jsem s nimi soucítit. Autorka si zvolila velmi vážná témata, jež metaforicky propletla v podobě copu. Jsem opravdu nadšená. Nemám, co bych knize nebo autorce vytkla. Snad jen.... Chtěla bych o nich číst pořád a pořád. :)

14.10.2019

VrányVrányPetra Dvořáková

Takové závažné téma nejspíš nebude pro každého. Nicméně - autorka ho podává dost přístupně, je jasné, že kniha nebude mít úplně happy end. Poslední stranou mě ale dokázala úplně odrovnat. S ničím se nepáře, zároveň vše plyne naprosto přirozeně, nezavděčuje se čtenáři žádným klišé. Zvráceně mohu říci, že jsem s příběhem spokojená, autorka nezklamala.

30.01.2020

HanaHanaAlena Mornštajnová

Na knize nic špatně nebylo, ale přesto jsem mírně zklamaná. Hned v první části mi došlo, o čem bude nejvíce ta druhá, a proto mi celá druhá část přišla utahaná, i přesto, že tam není zbytečná ani strana. Nejvíce mě tak zasáhla třetí a následně první část. Jsem spíše výjimka, ale s klidným svědomím tomu 5* dát nemůžu. Jsem ale ráda, že máme knihu zařazenou v povinné maturitní četbě. Pokud se na to budu dívat takhle, tahle za přečtení bez debat stojí.

12.04.2020

Rozmarné létoRozmarné létoVladislav Vančura

Jednou a stačilo. Ale k maturitě vhodné, především z hlediska sl. zásoby. Jazyk je opravdu na úkor děje a s tím se musí počítat.

16.06.2020

Malý princMalý princAntoine de Saint-Exupéry

Knihu jsem přečetla počtvrté, tentokrát hlavně kvůli čtenářské výzvě, přiznávám. Ale díky ní jsem si uvědomila, že pokaždé, když si knihu přečtu znovu, najdu něco nového. Něco nového, co mi může kniha dát. Myslím, že knihu budu číst každý rok. Bude to takový můj Rituál :)
Jak už se tady psalo, knihu může číst dítě i dospělý. Každý si z toho odnese něco jiného. Každý může mít rád malého prince, který bydlel na planetě sotva větší než on a potřeboval přítele...

19.03.2016

Tracyho tygrTracyho tygrWilliam Saroyan

Jedna z nejkrásnějších knih, které pohladí po duši. Tracyho tygra bych nejspíš přirovnala ke čtení Malého prince. Buďto se zamilujete nebo se vám kniha nebude líbit. Nic mezi tím. Ráda si od autora přečtu něco dalsího.

11.06.2016

Petr a LuciePetr a LucieRomain Rolland

Kdybych mohla, dám knize hvězdiček milion. Příběh mě naprosto pohltil, i když normálně upřednostňuji příběhy z druhé světové. Snad si knihu přečtu někdy znovu.

14.08.2016

Sůl mořeSůl mořeRuta Sepetys

Kdyby byla kniha zfilmovaná, předpokládám, že by se stala minimálně stejně tak populární jako Titanic.
Z každého slova sálá vědomí, že si autorka s příběhem dala práci a vše promyslela do posledního detailu. Nemyslím si ale, že kniha je prvotně určena mladším. Samozřejmě - děj musí být založen na jednodušších prvcích jako strach a láska, aby byl každý schopen fakta zkousnout, nicméně v jednoduchosti je krása. A uvěřit se dá každému slovu. Jsem poměrně pomalý čtenář, ale tady mi strany ubíhaly pod rukama a já se dostala na konec za několik hodin nepřetržité četby.
Troufám si říct, že Sůl moře je jednou z knih, které bych směle označila jako Povinná četba pro budoucí (a již současné) generace.

23.09.2017

Po strništi bosPo strništi bosZdeněk Svěrák

V dnešní době zvláštní slovosled, ale nenásilné vyprávění mě natolik pohltilo, že jsem knihu přečetla na 2 zátahy. Na to, jak je příběh kraťoučký, mne dokázal zasáhnout. Takže za mě jedině plus. Pokud chcete jednohubku z konce války, rychle pro ni!

09.12.2018

Modrá jako safírModrá jako safírKerstin Gier

Dožila jsem se série, kde druhý díl není vycpávkový! Měla jsem opět přečteno za jeden den a hned zítra se nutně musím dozvědět, jak to celé dopadne. Znovu úžasná atmosféra v průběhu čtení.

21.04.2019

O myších a lidechO myších a lidechJohn Steinbeck

Novela se nestane mojí nejoblíbenější klasikou, ale rozhodně ve mně zanechá mnoho myšlenek. 3/4 knihy se nesly v duchu popisů, ale poslední čtvrtina nabrala spád, ukázala se pointa, líbilo se mi vykreslení postav. Oceňuji kontrast Lennieho a George, myšlenku, kterou autor vyslal do světa. Rozhodně doporučuji, v rámci povinné četby jedna z nejlepších knih. Je mi líto, že film nekončí stejně jako kniha. Zážitek z filmového zpracování by tak byl ještě větší.

06.10.2019

EdisonEdisonVítězslav Nezval

Poté, co všechno jsme se učili o Nezvalovi, jsem neměla o jeho tvorbě valné mínění. Ale Edison je skvělý! Líbil se mi dokonce více než (doposud) jakákoliv báseň od Seiferta. Po dlouhé době poezie, která mi přijde opravdu krásná a smysluplná.

01.11.2019

KyticeKyticeKarel Jaromír Erben

Rozhodně nejlepší poezie, kterou si současný maturant může zařadit do seznamu. Jasná, srozumitelná, upoutá každého. Bohužel mi nesedly básně Záhořovo lože a Věštkyně, jinak doporučuji všemi deseti. :) Obdivuji hororové, mrazivé prvky, zároveň nadčasovost mnohých myšlenek.

25.12.2019

Divá BáraDivá BáraBožena Němcová

V Babičce jsem se nikdy nedostala dál, než na stranu 30, ale tohle se mi vážně líbilo. Ani mě neštvala archaičnost jazyka, nepravidelné tvary a přechodníky. Příběh byl krásný a moc doporučuji. Určitě si někdy Divou Báru přečtu znovu.

20.02.2020

Harry Potter a kameň mudrcovHarry Potter a kameň mudrcovJ. K. Rowling (pseudonym)

K prvnímu dílu se musí přistupovat tak, že je opravdu psán pro děti. Film znám prakticky nazpaměť a bylo zvláštní, představovat si jednotlivé rozhovory a všímat si různých odlišností. Zapomněla jsem také, jak dokáže být text vtipný. Samozřejmě v tomto ohledu myslím časté situace týkající se Hagrida.
Nejoblíbenější postavy? Rozhodně Snape a Protiva!!
Ale narovinu říkám, že to už za mne není natolik kouzelné, jako když jsem HP četla v dětství. Neustále opěvovaný překlad je plný gramatických i pravopisných chyb, všimla jsem si několika nelogičností během výstavby "světa" a obecně co se týče pravidel, aby mudlové nezjistili jejich existenci.
Děj se zpočátku neuvěřitelně táhne, vše se rozjede až ve vlaku.

02.07.2020

Po otřesechPo otřesechHaruki Murakami

Ve 2/3 knihy jsem byla přesvědčená, že si sbírka vzhledem k ostatním textům, které jsem od Murakamiho četla, zaslouží 3*. Ale po poslední povídce a doslovu jsem si uvědomila, že by to bylo málo. Murakamiho texty zde zdánlivě spojují 2 tragédie, respektive doba mezi nimi, nicméně se zaměřuje na osudy obyčejných lidí, jejich osudy, starosti, zklamání a strachy. Oproti povídkovým sbírkám českých autorů, které spojuje také jedno konkrétní téma, jsou Murakamiho texty natolik kvalitní, že by si zasloužily hvězdiček milion a vlastně se to nedá ani srovnávat, jelikož je to jako nebe a dudy.
Neustále mě překvapuje, jak je myšlení západního světa a např. Japonska diametrálně odlišné. Nevím, zda je to pouze stylem Murakamiho psaní, ale připadá mi, že lidské utrpení je v Japonsku v naprostém pořádku a nemít city ještě víc. Stejně mi připadá jako sci-fi přístup typické asijské rodiny a dávání najevo, že je vlastní dítě zklamalo např. Tento svět zprostředkovaný Murakamim mě stále fascinuje a nejspíš nikdy neomrzí. Doslov mi připadal trefný. Západní čtenář si všímá jiných věcí než východní a staví se k situacím zcela odlišně, jinak je i chápe.
Opět tedy kvalitní texty, ovšem tentokrát se ve mně vše nepropojilo, nemám pocit, že nic nemá smysl, ani nemám chuť nad danými věcmi, které autor nabízí, přemýšlet.
Povídky vypovídají o běžném životě s takovou úspěšností, že mi pár minut po dočtení v hlavě uvízly pouze 3 příběhy.

POKUD JSTE S MURAKAMIHO TVORBOU STÁLE NEZAČALI, PO TOMHLE NAPOPRVÉ NESAHEJTE, AKORÁT BYSTE UŽ AUTOROVI NEMUSELI DÁT DALŠÍ ŠANCI, COŽ BY BYLA ROZHODNĚ ŠKODA!!!

Za sebe DOPORUČUJI ZAČÍT povídkou Podivná knihovna, příp. Birthday girl nebo Spánek. Ze souvislých textů doporučuji pro začátečníky Afterdark. :)

07.03.2021

Miluju tě. Já vímMiluju tě. Já vím. Nofreeusernames (pseudonym)

Autorka a její tvorba asi budou moje nové guilty pleasure. Upřímně nechápu hejty. Tyhle knihy se přece čtou proto, že jsou odpočinkové a předvídatelné, už podle obálky to musí být každému jasné, jak to skončí.
Star wars jsem nikdy neviděla, po půl hodině jsem koukání totiž vzdala. I přesto mi ale narážky nevadily, přežijete čtení i bez znalostí. Hrdinka se mi líbila, kdyby byla přehnaně milá atd. tak by se to klasicky nikomu zase nelíbilo a mně už vůbec ne. Je to lehké, čtivé, příjemné, sem tam jsem se zasmála, sem tam jsem se v postojích vůči lidem i poznala, celou dobu jsem se u toho usmívala jak idiot.
Za mě super a doufám, že brzy vyjde další díl.

11.07.2021

Teď už tě vidímTeď už tě vidímNicole C. Kear

Po delší době kniha, která mě opravdu zasáhla. Miluji knihy s touto tematikou a je mi líto, že stran není víc. Za mě jednoznačně MUST HAVE!

17.04.2016