Alena_S Alena_S komentáře u knih

Café Museum Café Museum Robert Makłowicz

Jde tu o kulinářsky zachycovanou atmosféru různých částí bývalé monarchie. Bohémský reportér s doprovodem nás vezme po Evropě od jednoho pohoštění k druhému, vždy nám představí danou kuchyni, s ní spojenou historii, a nechybí vtipné zážitky z cest; až po šťastný konec, kdy nachází druhý domov na slunném jihu. Zatím skvělé!
Jen kdyby mu už tehdy poradila ta reklama, aby byl „méně-více“:
Střídá se totiž poklidné vyprávění / zběsilý výron informací / najednou je z toho recept / a opakovat. Sem tam povýšená poznámka na adresu národa, s nímž zrovna nesedí u stolu. Často jsem se zasmála, ale stejně často ztratila v tom, co chtěl říct.
Důsledek? Tak útlá, vtipná a námětem jednoduchá kniha, a tak blbě se to četlo.

19.03.2022 3 z 5

Druhá šance Druhá šance Adam Pýcha

Jakmile mi došlo, že jen nepůjdou celou dobu pouští, zajásala jsem, k jak skvělému nápadu to spěje. Ale bylo toho tolik, skoro až moc, a doteď nevím, jestli jsem to pojala všecko.
Kromě toho, že jsme opravdu zhovadilý živočišný druh...
(A tím se nechci povyšovat, že by se mě to netýkalo: Jen přede mnou zkuste zamávat tou pilulkou :D )

19.03.2022 4 z 5

Umění závodit v dešti Umění závodit v dešti Garth Stein

Na jednu stranu krásné; tuším, co chtěl "básník říci", a Enzo je fakt sympatický hafan. Ale na mě až moc bezmoci. Postavy se perou se situacemi, z nichž jim nemůže pomoct ani jiný člověk "zvenčí", natož pes. A představte si, že na to koukáte z podlahy, dávno víte, kam co povede, a nemůžete s tím udělat ani haf. :-( Kéž se příště fakt už narodí jako člověk.

14.03.2022 3 z 5

Svátost manželství Svátost manželství Erma Bombeck

Zase výborné, a zas je mi jedné věci líto: Že mám to novější vydání, a ne tu epesní devadesátkovou obálku, co zdálky vypadá jako sen Bohuše z Dědictví :D

28.02.2022

O lidech a jiné zvířeně O lidech a jiné zvířeně Erma Bombeck

Jak jsem mohla zapomenout na tak skvělé čtení?! Jak se mi kniha dostala do ruky, musím přečíst paní Bombeckovou komplet, a touhle jsem začala.

Jen je mi líto, že nikdy nezažila usmívající se kočku. Ty, co znám já, se kření v jednom kuse.

28.02.2022 4 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Jeden z případů, kdy se slovy "Tak to byla síla" dám pět hvězdiček, aniž by se mi příběh až tak líbil.
Vlastně se mi z něj ježily vlasy:
Představte si, že máte mozek, který k fungování vyžaduje řád a klid, zatímco z vašeho okolí znějí věty typu "Ano, vím, jak to bylo, všichni to víme, ale ty se neptej, jinak se budeme zlobit." - nebo "Jo, to jsem podělal(a), ale musíš mi věřit. Zase." - a nebo dokonce "Už mě pár týdnů s***a, tak jsem jí zapíchl psa."
A tak musí kluk, handicap-nehandicap, vzít život (a krysu) do vlastních rukou a vydat se udělat ve všem (ne)pořádek... A maturitu k tomu!

23.02.2022 5 z 5

Než vzpomínky vyblednou Než vzpomínky vyblednou Tošikazu Kawaguči

Jak jsem se těšila na pokračování: Dona dona? Hurá, svět tajemných kaváren se rozšiřuje!
Ale ouha. Začátek byl jak číst mangu bez obrázků. Každý příběh omílá předchozí děj dokola, i když jsou spolu v jedné knize. Namísto odpovědí přibývá otázek. A jen nepřítomná majitelka Jukari ex machina sem tam pošle nějaké rozuzlení.
A ta klišé!? Co předtím vypadalo dojemně a lidsky, se tu tolikrát protočí, až je to absurdní. (Máte nějaký neduh? Tak v téhle knize umřete. To je jasný.)
Na Goodreads se zdá, že autor napsal další pokračování. A já jsem pořád zvědavá: Povede to někam?

09.02.2022 3 z 5

Hranice už nejsou, tati Hranice už nejsou, tati Miroslav Pech

Asi jsem nějak nepochopila anotaci. Neoprávněný útěk otce s dcerou jsem čekala. Ty potoky krve, to bylo překvápko, jenomže tak absurdní, že se nešlo ani bát.
Strašidelnější mi připadají zdejší stížnosti na to, že v české knížce je moc Česka. Copak součástí příběhu nejsou kulisy? Všichni přece nemůžou bydlet v kingovském Derry či co. By se tam nevešli.

03.02.2022 3 z 5

Omluvy, které zařveš, se nepočítají Omluvy, které zařveš, se nepočítají David Finch

Začátek příběhu Davida a Kristen by mohl být parádním romantickým filmem: Láska hory přenášející, a přitom ze života, a přitom nikdo z těch dvou neumře. Jackpot. Tedy až po jejich "šťastně až do smrti"...

Dál ať mi nikdo netvrdí, že za to nemůže už Davidova výchova. Sám ji shrnul do "doma dělala všechnu práci máma a fungovalo to". Bohužel syndrom, s nímž se, zatím nevědomky, potýká, mu brání uvědomit si, že to není zas tak prima, jak se jemu zdá.

Naštěstí se nevzdávají: Kristen, prakticky světice, zjistí, co mu je a jak jejich vztah uzdravit. A David se, vyzbrojen notýskem a tužkou, učí, jak být dobrým manželem, přítelem a tátou, i když vám to sama od sebe "hlava nebere".

03.01.2022 4 z 5

Odvrácená strana matky podruhé Odvrácená strana matky podruhé Monika Valentová

Zas mám období "smůly na knížky, kdy se mi žádná netrefí do nálady". A tahle byla výjimka. Prima čtení, děkuji :)

29.12.2021 5 z 5

Démon ze sídliště Démon ze sídliště Iva Hadj Moussa

Užila jsem si ji. Zábavná a svěží cesta do hlubin mladé metalákovy duše. A že jsou to taky jenom lidi. A jejich démoni jsou taky jenom lidi, a někdy bohužel i obráceně. To je prostě život, někdy dostanete odpověď a někdy ne, ale vždycky to nějak dopadne.

15.12.2021 5 z 5

Máma není služka, máma je dáma Máma není služka, máma je dáma Marek Herman

Je tam hodně moudrého, možná budete někdy souhlasit, někdy ne. Psáno hřejivým jazykem, abyste se při čtení cítili jako doma.
Jo a autorem je muž, zastánce toho čítankového rodinného zázemí. (čili název je past, i máma dáma samozřejmě šup k plotně, ale s úsměvem) Jen pro info.

08.12.2021

Zázraky jsou logické Zázraky jsou logické Lucie Šilhová

Rozhovor mě potěšil ještě víc, než jsem čekala, vlastně mi bylo líto, když skončil.

06.12.2021 5 z 5

Kočka: fysiologická a morální pozorování Kočka: fysiologická a morální pozorování Giovanni Rajberti

S pánem musela být asi legrace, ale jako psavec to bere opravdu hodně zeširoka. Ve zkratce: Jakákoli výhrada vás napadne vůči nátuře kočky, vězte, že lidi nejsou o nic lepší (rádo se stalo). Ale je to taková malá a milá kuriozita do sbírky ;-)

06.12.2021 3 z 5

Remade Remade Alex Scarrow

Docela dobrý čtenářský zážitek. Napínavé, čte se samo. Ale "Pro děti", cože? Jenom při představě, že bych to byla četla jako robátko při lampičce, mi stojí vlasy! Ale dobře:
Takže, milé děti, to, co vám tu nabízejí jako příběh pro vás, je ve skutečnosti masíčko o konci světa rukou viru. (To už známe ze zpráv, že ano.) Virus je to pořádně nechutný, je to fičák a je chytrý. Ano. Tak chytrý, že ze závěru to vypadá, že má snad i vlastní seznam zlobivých.
(Tady trochu hapruje věrohodnost, ale oukej. Je to přece pohádka, že jo.)
Jestli se ani teď nebojíte, zkuste to. Ale dojezte, než začnete číst. Není zač.

30.11.2021 4 z 5

Vítejte v Autistánu Vítejte v Autistánu Josef Schovanec

Stojí za přečtení. Spousta postřehů a myšlenek, jaké byste nečekali ani v cestopisu. Jen občas tak prazvláštně napsané - jak on autor prostě přemýšlí jinak :) - že to chce kapitoly dávkovat (jsou krátké), abyste dávali pozor. Ale určitě musí být zážitek s ním cestovat.

22.11.2021 4 z 5

Majonéza k snídani Majonéza k snídani Markéta Lukášková

Ufff: Emino nadřazené "Všichni jste ubožáci, jen já jsem Sheldon Cooper" je do půlky příběhu těžké zkousnout. Na každé stránce. Jako když naštvete kočku a ona si sedne zadkem k vám, ale přímo před vás, aby vám neuniklo, že se zlobí.
Kolem ní se pláče a hroutí se vztahy. Ale nikdo ji nepropleskne. Vždyť je skvělé, jak je svá!
Naštěstí kdo se moc ptá, moc se dozví, a tak i slečna Ema jednou vykoukne zpoza svého štítu a v rámci projektu zkoumání vztahů kolem sebe zjistí, že všechno není černobílé, lidé nejsou až tak jednoduší a že i v jejím srdci se najdou lidičkové, kteří jí v rámci nápravy stojí i za nejvyšší oběť (Spoiler: koupě mobilu)
Pochválit musím konec. Těžko říct, nakolik byl ze života. Ale, aspoň za mě, přesně takový to chtělo. Byť už za odměnu těm, kdo to s Emou vydrželi :D
P.S.: Velké kudos za píseň, co si Ema vybrala na maturiťák! Já řvala smíchy :D Jsme si občas podobné, až to děsí. Byla to asi poslední holka, co měla ples v roce 2020, takže super závěr starého světa. :D

12.11.2021 4 z 5

Karanténa s moderním fotrem Karanténa s moderním fotrem Dominik Landsman

Tady jako by se autor nemohl rozhodnout, jestli být v knize "fotrem" nebo satirikem.
Ne že bych se nenasmála, naopak, je to trefné a parádně nekorektní. Jenomže samotného Čeňka tak korona vytlačila do vedlejší role, to mě docela mrzelo.

03.11.2021 4 z 5

Ve jménu Metody Ve jménu Metody Juli Zeh

Neodolala jsem a přečetla ji už v originále, a jsem ráda, že vychází i u nás.
Co si vzpomínám, spíš než strhující příběh je to úvaha, a ještě nijak radostná. A stejně jí ty hvězdičky nasázím; protože už za tu úvahu rozhodně stojí. A my nesportovní typy si ji můžeme užít i jako thriller. :-)

Dobře, radši ještě P.S.: K dnešku to trochu vztahuju, ale nemá to nic společného s viry. Jen běsním už při té představě, že se mi sáhne na pizzu. :D

26.10.2021 5 z 5

Lví hříva Lví hříva Shelly Laurenston

Hodně jsem se těšila. První dojem? Po první kapitole plné "Bude moje, ať chce nebo ne" a bolestivě vadného skloňování slova ona soudím, že na tohle nemám čas.

16.10.2021