Aleh Aleh komentáře u knih

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Zapadlá jihočeská vesnička opravdu na mě působila , že je to místo kde lišky dávají dobrou noc. A přece z něj autorka vytěžila maximum možného. Eliška se zde objevila po 14 letech, aby přišla na kloub tomu, co se zde kdysi odehrálo a co bylo až dosud opředeno rouškou tajemství. Napínavá detektivka- Nevěděla jsem, co mám od autorky čekat. Bylo to moje první setkání s její tvorbou. Uznávám, že mě od četby odrazoval název knihy, ale určitě si přečtu od Michaely Klevisové i jiné knihy. Tak do toho. Co se tu vlastně odehrálo?

15.04.2023 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Vzpomněla jsem si na těch úmorných 40 dní, které dovedly Ladislava Ziburu do Jeruzaléma a vrátila jsem se k tomuto cestopisu. Úžasný životní zážitek, který může autor sdílet se svými fanoušky a čtenáři. Lze se o to vůbec podělit? Životní zkušenost, která se člověku vryje hluboko pod kůži a pozná svět zblízka se všemi krásami i nástrahami, které ho na cestě provázejí.

21.03.2023 5 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Martina Viktorie Kopecká klame svým tělem a půvabem. Mladá, krásná, inteligentní a milá dáma ve službách Církve československé husitské. Chtěla jsem o ní vědět víc. Nekladu si otázku proč, ale jak. Jak žije paní farářka? Jak vypadá její všední den? Jak tráví svůj volný čas? Jaké má zájmy a záliby?Jaké bylo její setkání s papežem Františkem? Proto jsem otevřela její Deník farářky. Moc se mi líbí jedna z jejích životních rad: Žij, teď a tady. Paní farářka to svým životem a prací vrchovatě naplňuje.

11.03.2023 4 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Těžké téma. Julie na to vše byla sama a její touha po dítěti byla tak velká, že vůbec nepochopila, jak moc to bude složité a jakou matkou vlastně ona sama bude! Její představa krásné copaté dívenky velice rychle vzala za své a neměla nic společného s výchovou nechtěné romské dívky, kterou si adoptovala. A co Agnes? Jaký osud jí život nakonec přichystal? Jak ona vnímala své dětství? Plno otázek zůstává nezodpovězeno... Příběh by si zasloužil pokračování.

11.03.2023 3 z 5

Úskalí lásky Úskalí lásky Jane Austen

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy, není to literatura (myšleno především období svého vzniku), kterou bych vyhledávala. Nepřečetla jsem všechny povídky, ale o autorce jsem se toho dozvěděla poměrně hodně. Překvapilo mě, že takové povídky psala vlastně v období svého dospívání a děj představila svým čtenářům z pohledu různých postav. Na dobu svého vzniku jistě pozoruhodná záležitost stejně jako autorčin vztah k tématu zamilovanosti, lásky a vzájemných vztahů mezi ženou a mužem.

10.03.2023 3 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Očekávala jsem trochu něco jiného, ale pak jsem si uvědomila, že kniha na mě působí tak trochu podobným dojmem jako asi působí zběsile pádící život Marie, která se najednou ve svých 47 letech zastavila a stojí na životní křižovatce. Jak dál? .... je mi 47 let, jsem rozvedená, musím si na tuto skutečnost teprve zvyknout, moje dcera už je dospělá, mou pomoc potřebují stárnoucí a v mnoha ohledech už nemohoucí rodiče, jak dál se svou věčně nespokojenou a brblající sestrou? A co láska? Čeká na mě ještě někde někdy láska? A co moje práce? Dělám opravdu to, co můj život naplňuje? Marie má o čem přemýšlet. Tak trochu jiná kniha než na jaké jsem od jiřího Hájíčka zvyklá

04.03.2023 4 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Anička. Statečná, neskutečně silná, skromná dívka. Život se s ní nemazlil. Poznáváme ji v jejích 17 letech. Přijímala život se vším všudy a vždy si nějak poradila. Příběh ženy, která se nikdy nelitovala. Čtenář se s ní seznámí, když v roce 1946 přijíždí po smrti obou rodičů do tehdejšího Československa ke své jediné žijící příbuzné. V Heřmánkovém údolí se začíná odvíjet její život... Tady nalézá svůj domov. Kniha o nezlomné vůli ženy, která nachází kus svého štěstí navzdory době, okolnostem a prostředí, ve kterém žije. Doporučuji.

27.02.2023 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Vrátila jsem se (díky čtenářské výzvě) ke knize Vejce a já. Dnes (jako mnoho jiných čtenářů) vidím tuto knihu a příběh Betty a jejího manžela Boba zcela jinýma očima. Kdysi jsem o tom příliš nepřemýšlela. Je to autobiografický román a autorka psala, aby se z toho aspoň vypsala. Tvrdý život prakticky mimo civilizaci pro ženu, která na to nebyla zvyklá.
Kniha vyšla poprvé již v roce 1945, ale stále má co říci i dnešním čtenářům. Dnes vnímám humorně popsané situace jako jakousi přidanou hodnotu, ale mezi řádky čtu, že tomu tak nebylo.

07.02.2023 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Představovat si, co by bylo, kdyby ... je jedna věc, druhá věc je žít v tom a prožít to. Tolik odvahy jako měla Marie Hajná bych neměla. Pro takové hrdiny není boj za lidská práva prázdným pojmem. Vrátila jsem se znovu k tomuto románu. Je to dobrý počin od autorky zvláště pro generace, které tu dobu nezažily.

27.01.2023

Krysí ostrov a jiné povídky Krysí ostrov a jiné povídky Jo Nesbø

Povídky od Jo Nesboa. Nevěděla jsem, co mám očekávat. Povídky od Nesboa jsem četla poprvé. Zaujalo mě to. Zajímavé vyprávění, rychlé rozuzlení, překvapivý závěr. Tradiční společnost opravdu stojí na rozcestí. Co nás všechno jednou v budoucnu čeká? Co všechno nám autor chtěl sdělit? K zamyšlení....

22.01.2023 4 z 5

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Autorka se zaměřila na nelehký zápas všech členů jednoho farmářského rodu s tvrdou realitou a každodenním bojem o přežití v 1. polovině 20. století uprostřed australského vnitrozemí. Svět sám pro sebe. Kus země, která je němým svědkem drsného údělu jedné farmářské rodiny. Kus země, která je pevně spojena s jejich životy. Uprostřed tohoto světa se potká Meggie a mladý kněz Ralph. Příběh zakázané lásky, který je oslavou a kořením života. Příběh, ke kterému se budete chtít určitě vrátit.

19.01.2023 5 z 5

Líbáš jako Bůh Líbáš jako Bůh Marie Poledňáková

Mám ten příběh ráda. Učitelka Helenka Altmanová je mi moc sympatická. Nevyhledávám příběhy z učitelského prostředí, sama se ve školství dlouhou řadu let pohybuji. Je to komedie a příběh je psán s lehkostí, vtipem, nadhledem a taková je i oblíbená paní učitelka Helenka (a ten nadhled je ve škole velmi důležitý). Zvládá s přehledem vše, co jí život v soukromí i ve škole připraví. A že toho je opravdu hodně. Miluje svou rodinu, miluje svou práci a což teprve, když se zamiluje ona sama... Přečetla jsem knihu a viděla jsem i film. Kamila Magálová byla úžasná. Přesně tak jsem si postavu Heleny Altmanové představovala. Pro pobavení a odpočinek.

18.01.2023 4 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Kytice není kniha, kterou otevřu, přečtu a třeba se k ní už nikdy nevrátím. Zase ji otvírám, tentokrát si vyberu .... Obvykle podle nálady, podle rozpoložení. Je krásná, neomrzí, potěší, poučí, je tady. Vyberte si z ní třeba jednu květinu a potěšte se. Obdivuji nádherný jazyk, kterým je napsána. To je Kytice.

08.01.2023

Příliš vysoká očekávání Příliš vysoká očekávání Karolina Hošek

Zaujala mě obálka.. Ráda čtu deníkové zápisky. Je to jako bych nahlížela do duše člověka. Každá doba má své já jsem vyrůstala v sedmdesátkách. To bylo úplně něco jiného. Navíc psáno s humorem, takže proč ne. Pro pobavení.

07.01.2023 3 z 5

... než to zapomenu ... než to zapomenu Hana Zagorová

Oblíbená zpěvačka, překrásné texty a podmanivé melodie písní. Od mládí statečně bojovala s těžkou nemocí. A dlouhá léta nad ní vítězila Celý život rozdávala lidem radost a potěšení. jeden lidský osud se uzavřel....., ale její písníčky budou těšit lidi dál......... Hanička písnička. Život naplněný prací a láskou.

17.12.2022 5 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Pro mě velmi zvláštní román. příliš dlouhý, i když si jsem vědoma toho, co všechno nám chtěl autor říct, s čím se chtěl se svými čtenáři podělit, která témata chtěl vyzdvihnout. Garp i jeho matka touží psát a taky se tak děje. Tak trochu je toho v knize moc. To, co chtěl napsat její autor John Irving, to, o čem psala Garpova matka, to, co světu chtěl sdělit samotný Garp. Možná, že by pomohlo, přečíst si celou knihu znovu, ale i tak musím říct, že jsem často přeskakovala pasáže, které mě nezaujaly a možná, že to byla chyba. Zvláštní, mám raději, když je vše jasně a srozumitelně napsáno a čtenář tak ví, na čem je. Možná, že se ke knize někdy vrátím... Až bude více času. Bude někdy?

04.12.2022 4 z 5

Musela jsem zabíjet Musela jsem zabíjet China Keitetsi

Osud jí předurčil přetěžký život. Do vínku toho China moc nedostala. Je těžké o tom psát, myslet na to, mluvit o tom, číst o tom, .............. China to všechno žila. Těžká, přetěžká léta dětství a dospívání s puškou v ruce............. Dnes žije na severu Evropy v civilizovaném světě, ale zapomenout nejde. Žije.

24.11.2022 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Bavilo mě to. Petra Dvořáková nechává celý příběh vyprávět hlavním hrdinou, jímž je špičkový chirurg, ale také zároveň syn, otec, manžel a také milenec a v neposlední řadě i alkoholik Hynek Grábl. A musím konstatovat, že se jí to povedlo. Určitě to nebylo jednoduché, aby jako žena spisovatelka celý román odvyprávěla z mužského úhlu pohledu. Hynek je nespokojen se sebou samým, nerozumí si se svou věčně nespokojenou ženou, starosti mu dělají jeho dětí, musí se vypořádat se smrtí svého blízkého, bojuje se svými dluhy, s financemi, se závislostí na alkoholu.... Přečtěte si tento román, abyste se dozvěděli, jestli to všechno ve svém životě Hynek Grábl (ne)ustál ...Žádná smyšlená pohádka, ale život sám...

05.11.2022 4 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Čas od času se k této knize vracím a stále a stále jsem fascinována poselstvím, které v sobě kniha pro další a další generace nese. Při čtení se mi ani nechce věřit, že toto dílo vzniklo již bezmála před sto lety a stále nám má co říci a je aktuální. Karel Čapek byl opravdu vyjímečný člověk a jedinečný spisovatel.

23.08.2022 5 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Vrátila jsem se ke knize Dívka, jíž jsi tu zanechal. Bylo zajímavé sledovat osud Sophie, ale zároveň mě zaujalo i "putování" Sophiina portrétu prostorem a časem, který se téměř po 100 letech objevil doma na stěně u Liv, která jej dostala darem od svého manžela...
Krásný čtivý příběh od Jojo Moyes.

18.07.2022 4 z 5