AjťačkaTýnka AjťačkaTýnka komentáře u knih

Pekařova dcera Pekařova dcera Sarah McCoy

Nenápadná kniha v policích knihkupectví. Nenápadná obálka na eshopu s levnými knihami. A přitom v sobě skrývá naprosto úžasný a fantastický příběh z dob druhé světové války. Chudoba, hlad a mužský chtíč napsány místy opravdu syrově. Prolínání příběhů z minulosti a přítomnosti ukazuje na obrovskou společenskou a potravinovou propast. Autorka pěkně popsala, jak silné pouto může v rodině být a jak silná osobnost může z člověka vyrůst, když máte kolem sebe lásku a pochopení jako Elsie (v porovnání s Rebou).
Kniha se mi líbila, četla se jedním dechem. Rozhodně doporučuji!

07.08.2018 5 z 5

Mrcha v práci Mrcha v práci Katherine Crowley

Rozhodně jsem šťastná, že jsem knihu už dočetla. Podle autorek je mrcha totiž úplně každá žena v práci (kromě té, co chodí do práce akorát aby seděla úplně v tichosti na místě). Neskutečně mě celý koncept knihy vytáčel.
Samozřejmě si z ní odnesu nějaké poznatky. Věřím. že mi mohou v budoucnu pomoci. Ale rozhodně celou knihu beru s velkým nadhledem.

22.07.2018 2 z 5

Síla Síla Siri Pettersen

Po hodnocení předchozích dvou knih musím tentokrát udělit pouze ***. Rozepíšu se podobně, jako v předchozích dvou recenzích:
Nejdříve mínusy:
- Celá kniha se nese v duchu "Jsem na hovno... Narodila jsem se do špatné země... Kdyby tohle, tak tamto..." - takže neskutečně mě vytáčelo, jak se Hirka pořád litovala a brečela nad svým osudem
- Samozřejmě si nečekaně každého podrobila a každý ji slepě následoval
- Několikrát omílané stavění se proti systému - v tomto případě Umpiri (mnohem více by mě překvapilo, kdyby se alespoň jednou nějak podřídila - kniha, resp. Hirčin charakter, by se obzvláštnil)
- Děj se chvílemi opravdu dosti vlekl
A plusy:
- SPOILER! SPOILER! SPOILER! - Po téměř tisícovce stránek se konečně Rim a Hirka spolu vyspali. Oceňuji především popis Rimeho semena na Hirčiných stehnech (podobnou větu jsem četla v Kingově Osvícení, trošku mě to pobavilo)
- Zmiňování a nostalgické vzpomínání na postavy z předešlých knih
- Zůstala jsem v úžasu nad osudem Urda
- SPOILER! SPOILER! SPOILER! - Podobný osud Hirky jsem čekala. No ten happyend i s Rimem mi vzal dech. Myslela jsem si, že po vzoru severských knih bude konec méně šťastný a zaláskovaný. Byla jsem mile překvapena

Celkově mi děj ubíhal podle toho, co se zrovna řešilo. Pokud se psalo o Rimem, děj mi plynul. Pokud šlo o Hirku, Damayanti, Graala či člena Rady, přišel mi příběh dosti protahovaný. Naopak pasáže, které by si člověk mohl více vychutnat (ku příkladu předávání Síly Hirkou do všech Zemí), trvaly jen pár stránek.

Knihu doporučuji i přes ne příliš vábné hodnocení. A mějte na paměti, že králíci umírají :-)

22.07.2018 3 z 5

Proč ještě nejsi vdaná Proč ještě nejsi vdaná Tracy McMillan

Kniha, ve které zjistíte, že pokud se chcete vdát, musíte se kompletně změnit, potlačit sebe sama a všechno v sobě dusit. Pro mě naprosto nezáživné čtení - zvoleno díky čtenářské výzvě.
Plusové hvězdičky dávám za životní příběhy a odvahu jít se svým trápením veřejně ven - do knihy.

17.05.2018 2 z 5

Plyšový Buddha Plyšový Buddha Michal Čagánek

Knihu jsem četla na dva tahy: Při prvním jsem měla opravdu špatnou náladu, neměla jsem svůj den. Příběh mi přišel jako totální žvást a povrchně jsem se v duchu smála. Ve druhém tahu jsem byla naprosto spokojená a šťastná a kniha mě velmi bavila, dokonce jsem si některé pasáže četla vícekrát, protože mi připadaly velmi pěkné, zamýšlela jsem se a měla z příběhu velmi dobrý dojem. Shrnutí? Hrozně mě mrzí, že při první půlce jsem promarnila čas zlobením se na všechny a na všechno, protože už jen tím, že jsem napsala SVŮJ den, jsem na knihu nebyla připravená. Myslím, že Pépé by měl radost :-) Rozhodně doporučuji všem, kteří se rádi pozastavují nad světem jako takovým a přemýšlejí nad Bytím, Existencí a tím, že prostě Jsou :-)
Díky, Michale, za skvělou knihu i s věnováním!

03.05.2018 4 z 5

Krev mé krve Krev mé krve Helen Grace Carlisle

Musela jsem týden nechat uležet vše, co mi po knize zbylo v hlavě. Stále jsem plná pocitů a dojmů. Shrnu zde základní body.
Co se mi líbilo:
- Zpověď bez přímě řeči a interpunkce, což mi nevadilo, neboť byl příběh doslova vychrlen a celý jsem jej tedy přečetla jedním dechem.
- V knize je fantasticky popsán rozdíl mezi pocity, kdy Mary Williamsová byla ještě slečna a kdy se proměnila v matku, dospělou ženu.
- Autorka skvěle vykreslila úskalí i radosti mateřské lásky
- Krásně a barvitě napsaný popis vztahu mezi Frankem a Mary
- Líbilo se mi, jak autorka popsala Maryin stav po smrti Franka - bez příkras
- Nadčasová postava Beatty a její buřičství vůči čemukoli a komukoli
- Odlišnost mezi sourozenci a bezmoc při formování jejich charakterů
Co se mi nelíbilo:
- Jedinou věc bych vytkla: To, jak se snažila neustále a za každé situace ospravedlňovat Dannyho gaunerství a jeho drzý jazyk - tohle mě neskutečně vytáčelo!

Celkově hodnotím ***** - ne každá kniha dokáže být tak syrová a laskavá zároveň. Tak pravdivá a přitom tak nad věcí. Ne každá kniha ti tolik dá, aby ti vzala. Přesně takové rozporuplné pocity mám. Opravdu skvělý příběh.

30.04.2018 5 z 5

Plíseň Plíseň Siri Pettersen

Příběhu dávám *****, což je víc, než prvnímu dílu. Celkově byla kniha skvělá - oceňuji opět perfektní propletenost dvou dějovývch linek hlavních postav - Hirky a Rima. Vlastnosti, které jim autorka nyní napsala, jsou opravdu dobře sladěné a když už si člověk myslí, že jednoho nebo druhého dobře zná, přijde nějaké překvapení SPOILER!!!!! (to, že měl Rime Hirku opravdu moc rád, jsme věděli. Ale že až tak, že kvůli tomu přijal zobák? No to mě podrž!). KONEC SPOILERU!!! Během čtení jsem se několikrát nachytala u přemýšlení o tom, jak málo vlastně Hirce v úplně novém světě stačilo a nad čím vším se stihla podivovat. Donutilo mě to přemýšlet také nad tím, co mám já v životě navíc a můžu to oželet, pomoci Zemi, aby neumírala tak rychle (například omezení plastů, o kterých autorka v knize naprosto právem říká, že jsou mrtvý/neživý materiál). Velmi se mi líbilo, jak se Hirka, resp. autorka knihy, podivovala nad vším, co je pro obyvatele Země úplně běžné, normální, samozřejmé. Příběh se četl sám, stránky ubíhaly velmi rychle a nebylo třeba se do čtení přemlouvat (jako tomu bylo v mém případě u prvního dílu).
Jediná věc, která mě naštvala, byla již níže zmíněná nedokonalost situace cizí holka z jiného světa vs. nový svět. Jak je možné, aby po Zemi pobíhala přes půl roku celkem výrazná holka a nikdo si nevšiml její odlišnosti? Nikdo se nezaměřil, že nemá CPR a doklady? K zamyšlení...

28.04.2018 5 z 5

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Začnu nejprve tím, co mě naštvalo:
- nemohla jsem se začíst! Až kolem strany 140 jsem teprve chytila slinu a začala si čtení užívat
- šíleně moc názvů, rituálů, postav a pojmenování, které nejsou vysvětleny a až postupným prokousáváním se knihou vám dojdou souvislosti či samotná podstata
- texty psané kurzívou na mě sem tam působily schizofrenickým dojmem a mnohokrát mi k textu nešly
- nerozvážnost Hirky a její víra (nevíra?) ve Všemocného (tak buď věřím nebo ne...)
- SPOILER!!!!! Hirka odstrčila Rimeho... achjo...
Co mě na knize naopak velmi bavilo:
- po pochopení všech jmen a obřadů mi přišlo bezva, že jsem se o nich vůbec dověděla (mnohé z nich totiž mají základ v severské mytologii)
- skvěle popsaná láska mezi dvěma lidmi, kteří vlastně nevědí, jak se chovat a čemu věřit
- bavilo mě číst souběžně několik dějových linek, které se pak seběhly do jedné
- pěkně se mi četlo o Síle. Autorka uměla skvěle popsat všechny příznaky od počasí až po vnitřní cítění

Příběh jsem přečetla za 3 dny - první dva dny jsem se nutila do těch 140 stránek a třetí den jsem zhltla zbytek. Celkově dávám knize **** - strhávám jednu hvězdičku za ten těžký začátek a kurzívu. Doufám, že druhý díl bude mít od začátku do konce co nabídnout a že děj bude ubíhat stejně rychle.

22.04.2018 4 z 5

Zdravě a chutně k vysněné postavě Zdravě a chutně k vysněné postavě Pavel Walek

Jako všechny jejich knihy - i tuto řadím mezi Pavlovu a Michalovu dobře propracované knihy. Kromě receptů nechybí fotky výsledných pokrmů a - co obzvláště oceňuji - také stránky se speciálním zaměřením na potraviny. Ty nás provázejí celou knihou.

11.04.2018 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

5/5 hodnotím díky propracovaným detailům, skvělému námětu pro postapokalyptickou Zemi, úžasné spojení techniky s člověkem, dokonale zvládnutá 80. léta a samozřejmě také nemohu zapomenout na příběh lásky :-) Kniha se skvěle četla, je psána velmi jednoduše, což umožňuje hltat stránky a u čtení tak odpočívat. Jsem z IT oboru, proto oceňuji popisy her, vývojářů a jejich rozvinutí. Každé pozastavení nad některou z her ve mne vyvolalo malé štěstí :-) Příběh je zasazen do budoucnosti, autor se však stále vrací k 80. létům, jejich znalost není nezbytně nutná. Rozhodně si ji přečtěte i Vy, kteří o "vosumdesátkách" nemáte ani páru :-)
PS: Pokud si nechcete pokazit skvělý dojem z knihy, nedělejte stejnou chybu jako já - NEdívejte se na film! Jinak budete zklamaní...

11.04.2018 5 z 5

Cukr – rafinovaný jed Cukr – rafinovaný jed Kurt Mosetter

Krásná ukázka toho, jak cukr hýbe světem (a lidstvem). Pěkné zpracování, informace podložené spoustou výzkumů, srozumitelně napsáno.

08.08.2016 4 z 5

Co vám výživoví poradci neříkají? (Protože to nevědí) Co vám výživoví poradci neříkají? (Protože to nevědí) Pavel Walek

Knihu jsem si koupila, protože jsem slyšela samou chválu ze všech stran. Informace v ní obsažené mi byly užitečné. Vše je psáno velmi srozumitelnou formou často doplněno motivačními citáty a formulacemi. Jsem velmi spokojená. Doporučuji ke čtení všem, kteří se zajímají o zdravou stravu a celkově o své zdraví a fitness.

08.08.2016 5 z 5

Doba jedová Doba jedová Anna Strunecká

Já se musím smát... Kniha byla vydána v roce 2011. Všemi naprosto odsuzovaný materiál. Vyšla na ni recenze, kde se psalo mimo jiné tohle: "Pokud by čtenáři všem doporučením uvěřili, pak by se na našich ulicích hromadily pérové matrace, všechna umělá sladidla by zůstala ve skladu, med by byl naopak vyprodán, kuřáci by si trochu oddychli, cholesterol by přestal být strašákem, zato v prodejnách potravin by chodily dámy s lupou a studovaly, zda není do konzervy přidaná nějaká hrůza, třeba závadné Ečko." ... O čtyři roky později (tedy 2016) tady máme dobu, kdy pomalu ale jistě můžeme začít odškrtávat jednotlivé body recenze, neboť alespoň polovina se děje

22.07.2016 4 z 5

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

Nasazení si duly do baráku na 7 let mi přijde naprotsto absurdní. Musím přiznat, že v některých pasážích jsem se viděla, nicméně narušit si klid a kašlat na manžela, to mi nepřijde fér. Jak sám autor přiznává, je to z části autobiografie. Je mi tedy opravdu pana Viewegha upřímně líto. Kniha jako taková se četla sama, za dva dny jsem ji stihla přečíst v MHD cestou do a z práce. Sem tam mi na tváři přistal i úsměv, ale ta věčná absurdita mě docela vytáčela. Rozhodně jsem četla už i lepší kousky.

23.06.2016 2 z 5

Rychlovky a chuťovky Břicháče Toma Rychlovky a chuťovky Břicháče Toma Tomáš Kosačík

Pokrmy nejen skvěle vypadají, ale také famózně chutnají! Knihu doporučuji všem, kteří se nebojí zdravého a chutného jídla a zároveň všem, kteří chtějí "za málo peněz hodně muziky".

29.11.2015 5 z 5

Břicháč Tom Břicháč Tom Tomáš Kosačík

Jednoduše, levně a chutně - skoro jako Láďa Hruška, nemyslíte?.. S tím rozdílem, že zde hraje roli ještě slovíčko ZDRAVĚ, což je to, co by měl preferovat každý z nás. Skvělé rychlé recepty, chutnají opravdu báječně a co je nejlepší - vše je v dostupné cenové kateroii i těm, co nevydělávají miliony.

29.11.2015 5 z 5

No... Tento rádoby "kniho-blog" pojednává o životě jeho syna s velkou (převelkou!) nadsázkou a s hromadou, mnohdy až absurdních, výmyslů. Když to vezmu z hlediska stylistického, věčné opakování slov vás začne časem asi pěkně nudit. Z hlediska gramatického také žádná sláva. Naštěstí jsem však po této knize sáhla právě v okamžiku, kdy jsem potřebovala nabudit a chtěla jsem vědět, že je na tom někdo hůře, než já (takto se Dominik tedy prezentuje - že je to chudáček, který se musí starat o mimino, které si - par don - upíchl). Kniha se dá přelouskat za kratší dobu, než je cesta vlakem Ostrava - Praha (vlastní zkušenost...), mnohdy se k ní s přítelem po večerech vracíme, ale možná kdyby byla propracovanější a méně často se opakovala slovní spojení jako "Čeněk se poblil" nebo "Čeněk se posral", byla by mnohem lepší.

Co se týče výhry Kniha roku... Nemyslím si, že dnes je hodnocení objektivní. Spíše jde o to, kdo má více fanoušků na facebooku a jak moc prosí, když se začínají dávat hlasy. Sama Dominikovu stránku sleduji a jeho škemrání bylo místy fakt do očí bijící. Ale ženské na mateřské (kterých má plný jak blog tak fejsbůk) to přecházejí, protože je pan Landsman zásobuje (teď už opravdu rádoby) vtipnými historkami. Rozhodně si myslím, že jiné knihy by si tuto cenu zasloužily mnohem více.

29.11.2015 3 z 5

Pád Pád Lauren Kate

moc mě to nezaujalo.. pořád se ten děj vleče...

09.12.2013 1 z 5

Delirium Delirium Lauren Oliver

Úžasný poutavý přípěh plný vzdoru. Hlavní hrdinka tak trochu nechápe, co se s ní děje. Všem nasadili do hlav nesmyslné fámy o neexistující nemoci a jejich následcích, avšak mladá Lena se tomu postaví čelem a pokusí se zvrátit, co je nutné...
Jsem velmi nadšená z této knihy. Skvěle se četla, měla poutavý děj, akorát konec mě naštval. Nemám nic proti knihám na pokračování, ale zrovna tohle se protahovat nemuselo. Připadá mi to jako nikdy nekončíčí příběh Upířích deníků (které mám mimochodem moc ráda, ale už se to opravdu táhne...).
Uvidíme, jak si autorka poradí s dalším dílem a jestli bude stejně dobrý, jako ten první.

25.10.2013 4 z 5

Město ze skla Město ze skla Cassandra Clare (p)

Megaa! :D
Příběh super, akce, zvraty, překvapení... BOMBA, naprosto :)

25.10.2013 5 z 5