ajaworld ajaworld komentáře u knih

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Excelentní. Od r. 1991 je na indexu amerických knihoven. K čertu s politickou korektností !

02.01.2021 4 z 5

Zajatci Zajatci Debra Jo Immergut

"To, co se stalo mně, je univerzálně platné. A mohu to dokázat"...první věta thrilleru. Je to kniha o totální demolici dosavadního života dvou lidí. Taky o posedlosti. Do posledního odstavce nebudete vědět, jak to dopadlo, konec příběh eskaluje v každém odstavci., pak se již nelze odtrhnout. Ale popravdě, četla jsem již lepší knihy.

29.12.2020 3 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

(SPOILER) No tak tohle je slabší kus. Konec zase přestřelený, jak už to u těchto knih bývá. Jako oddychovka plus minus dobrý, ale na dlouho mám pokoj. Dle mého to není hodnotná literatura, žádné zajímavé myšlenky jsem neobjevila.
A ten zjevný - na první pohled rozvíjející se vztah hlavních hrdinů...trochu červená knihovna

29.12.2020 2 z 5

Paměti imaginárního kamaráda Paměti imaginárního kamaráda Matthew Dicks

Kouzelné, na konci dojemné.

29.12.2020 5 z 5

Haredim Haredim Eliška Blažková

Beze srandy. Tohle je hluboký a jedinečný zážitek!

23.12.2020 5 z 5

Dlouhej špacír Dlouhej špacír Zuzana Švoncová

Skvělý cestopis/pěškopis. Psaný s lehkostí a vtipem. Kloubouk dolů, absolvovat takový špacír. To fakt není pro každého. V pohodlí domova a teple se čte báječně.

18.12.2020 5 z 5

Pačinko Pačinko Min Jin Lee

Jednoduše: skvělé. Kniha předčila má očekávání. Velice zajímavý vzhled do života Korejců v Japonsku, po celé 20 století. Téma je mi blízké i díky vlastní znalosti korejských i japonských reálií.

15.12.2020 5 z 5

Narodený v modrú stredu Narodený v modrú stredu Daniel Tammet

Dlouhodobě se zajímám o savanty, kniha tedy nemohla chybět v mém portfoliu. Je skvěle napsaná, čtivá. Sama jsem tu pro sebe sama našla některé odpovědi. Popisované synestezie a některé další fenomény mi nejsou cizí.

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Naprosto skvělé. V knize autor popisuje několik podobných případů odchodu do divočiny a snaží se dobrat osobnostních profilů a paralel u těchto lidí (mužů). Popisuje i vlastní riskantní dobrodružství na Ďáblově prstu. Kapitoly uvozují zajímavé citace nutící k přemýšlení. V teple a bezpečí domova se čte skvěle.

Čau uprchlíci! Čau uprchlíci! Tuvia Tenenbom

Tuvia podává nečernobílý pohled na věc. Druhá polovina knihy je lepší, je třeba vydržet a dočíst až tam. Kvalit knihy Všechny jejich lži však dle mého nedosahuje. Ale za přečtení určitě stojí.

01.12.2020 4 z 5

Krysy Jejího Veličenstva Krysy Jejího Veličenstva Tuvia Tenenbom

Autor se v knize hodně točí kolem kritiky adorace Palestiny a dehonestování státu Izrael. Na jednu stranu se mu nedivím (dost reálií jsem si dohledávala na netu a má pravdu), na druhou je to trochu únavné. Možná jsem se chtěla dozvědět o VB trochu více. Tuvia spíše řeší sám sebe a židovství. Ale neznamená to, že jsem se nepobavila. Kvalit Všechny jejich lži však dle mého kniha nedosáhla.

01.12.2020 2 z 5

Dokonalý soudruh Kim Čong-un Dokonalý soudruh Kim Čong-un Anna Fifield

Opravdu skvěle napsaná kniha. O KLDR se dlouhodobě zajímám, dokonce jsem jí i navštívila. Kniha proto nemohla chybět v mé sbírce. Je napsána velice čtivou formou a v podstatě se čte jedním dechem. Dozvěděla jsem se spoustu informací, které jsem jinde nenašla. KLDR není možné vnímat černobíle a tato kniha v tomto ohledu nezklamala. Bez rozmyslu plný počet hvězd !

01.12.2020 5 z 5

Start-Up Nation: Příběh izraelského hospodářského zázraku Start-Up Nation: Příběh izraelského hospodářského zázraku Dan Senor

Úžasný pohled na to, proč je Izrael tak úspěšná v mnoha odvětvích. Zajímavé reálie, vhled do povahových vlastností obyvatel. Kdybychom si vzali jen kousek z toho a uměli se poučit...Před nezdolností izraelského lidu smekám.

25.11.2020 5 z 5

Muzeum nesplněných slibů Muzeum nesplněných slibů Elizabeth Buchan

Velice čtivé: Praha v době estébácké-Berlín po pádu zdi-současný Pařížský životní styl. Protkáno napínavým příběhem o zmařeném vztahu. S blížícím se koncem jsem byla napnutější a napnutější, zda-li se nakonec dozvím stále přítomnou otázku: "jak ON skončil". Vůbec to nebylo špatné. Zajímavě protkané dějové linky. Muzeum byl hodně neotřelý nápad...
Překvapující je autorčina velice dobrá znalost tehdejších českých reálií a uvažování lidí za socialismu...my, co si to pamatujeme, musíme nutně říci: ano, bylo to tak.

24.11.2020 5 z 5

Vlastní životopis Vlastní životopis Agatha Christie

Opravdu báječné čtení na 600 stranách. Jen ta tíha knihy :-)...

31.10.2020 5 z 5

Každé lidské srdce Každé lidské srdce William Boyd

Pro mne bylo čtení víceméně trápením a jsem ráda, že to mám za sebou. Nejsem si jista, že je to "tak neuvěřitelně lidské". Silná je pro mne pouze poslední kapitola, to ano.
Text je zatížen mnoha postavami, které se obtížně pamatují, též mnoha francouzskými výroky (nepřeloženými) a méně podstatnými historickými reáliemi. Nebavily mne kapitoly válečné a africké, to byl trochu chaos. Ani hlavní postava mi bohužel nebyla příliš sympatická, ale nechci morálně soudit. Můj šálek to není.
Tedy hurá, mám to za sebou a od autora nic jiného již zkoušet nebudu.

21.10.2020 1 z 5

V sibiřských lesích V sibiřských lesích Sylvain Tesson

Paráda. Spousta podnětných filozofických myšlenek. Kniha nutí vytvářet v mysli obrazy dálky, opuštěnosti, ale zároveň i svobody. Škoda, že nebyla delší. Pro všechny, které přitahuje samotářský životní styl.

18.10.2020 4 z 5

Deník japonské manželky Deník japonské manželky Veronika Ageiwa

Mně se to líbilo, protože jsem v Japonsku byla a oživila jsem si některé reálie. Pochopit Japonsko není jednoduché, Psáno čtivě, je to oddychovka se spoustou i vtipných zajímavostí.

18.10.2020 3 z 5

Jak byl Fiškus malý a ztratil se Jak byl Fiškus malý a ztratil se Sven Nordqvist

Nádherný roztomilý kocourek - jak slovy, tak obrazem.
Potěší se i dospělí. Těší se na další díly.

18.10.2020 5 z 5

Slavnost bezvýznamnosti Slavnost bezvýznamnosti Milan Kundera

Kunderu mám ráda, ale tohle mě nezaujalo. Asi v tom neumím najít, co tím chtěl básník říci.
Pro mě je top NLB.

18.10.2020 1 z 5