Aida32

Svědectví o životě v KLDRSvědectví o životě v KLDRNina Špitálníková

Úžasné svědectví o životě v KLDR. Važme si toho, kde žijeme. Výborně napsané, doporučuji.

ListopádListopádAlena Mornštajnová

Drsné, zajímavé a možná by se to mohlo stát. Když se podíváme třeba na zprávy z Běloruska a co dokáže tamní komunistický režim..... Kniha se mi velmi líbila, jako všechny od p. Mornštajnové. Vždy nutí k zamyšlení. Každá její kniha je čtivá a děj nepredvídatelný. Tak mě napadá, že je tam prostor pro pokračování.... ale málokteré nastavování vyjde. A ne vše v životě dopadne dobře a tak, jak bychom si přáli.

Radek Banga: (Ne)pošli to dálRadek Banga: (Ne)pošli to dálRadek Banga

Velmi čtivá sonda do života romské rodiny. Přečetla jsem za 1 den. Důkaz toho, jak je důležité potkat ve správnou dobu ty správné lidi. Radek má můj obdiv. Zároveň s knihou jsem si pustila i písně skupiny Gipsy.cz. Doporučuji.

Dva životy pana PerlaDva životy pana PerlaTimothée de Fombelle

Krásná kniha, ve které jsem se ale občas díky trojímu světu ztrácela. Dočetla jsem ji však se zájmem, ovšem Tobiáš Lolness se mi líbil mnohem víc. Je to poetická pohádka spíš pro dospělé, jejíž jednotlivé úseky mě víc či méně bavily, nejvíc pasáž s krámkem pana Perla.

Já to doufejme ňák zmáknuJá to doufejme ňák zmáknukolektiv autorů

Skvělá kniha dětského vyprávění o životě na předměstí Neapole. Člověk si uvědomí, v jakě chudobě a poměrech tyto děti žijí, jak barvitě a vtipně o tom dokáží vyprávět svým dětským jazykem. Spojilo se mi to s mým zimním pobytem v Neapoli, krásném městě s mnoha kontrasty - spousta kostelů, památky, pizza úplně jiná než známe, výborná káva, hluční výrostci, kteří si klidně udělají na ulici táborák ze starého nábytku, zloději a mafiáni, kteří vás okradou za bílého dne v MHD za přihlížení ostatních, tuny odpadků na ulicích, špinavé moře, otlučená auta a skútry jezdící bezohledně po chodnících v kontrastu s nablýskanou třídou Santa Luciá nebo Via Toledo, prostě Neapol mnoha tváří. Vše z vyprávění dětí je uvěřitelné a zároveň těžko pochopitelné, že se jedná o současnost. Dobrý materiál i pro učitele češtiny.

27.12.2020

Zmizelí ze Svitu LunyZmizelí ze Svitu LunyChristelle Dabos

Ani 2. díl série mě nepřesvědčil o tom, že toto bude čtení pro mě. Občas jsem se ztrácela, děj měl sice docela spád, také hlavní postavy se trochu víc vyrýsovaly, ale na mě zbytečně moc intrik a občas chaos. Jsem zvědavá na 3. díl. Nemohu říct, že by kniha byla tak nezáživná, že bych ji odložila, ale rozhodně to není kniha, ke které bych se vracela nebo na ni pěla ódy. Nicméně dočtu i 3. díl.

26.11.2020

Snoubenci zimySnoubenci zimyChristelle Dabos

Moje první fantasy, co jsem četla, nemám k tomuto žánru vztah. Důvodem bylo to, že knihu vydal Baobab a že mi ji dala dcera. 1. díl jsem přečetla - nebyla jsem ani tak nadšená jako zvědavá, jak bude kniha pokračovat. Proto jsem si koupila i další dva díly. Kniha mě příliš nenadchla, ale ani jsem ji neodložila. Občas jsem přemýšlela, proč je děj tak rozvláčný, vždyť by se vešel do útlé knížky.

26.11.2020

Jako románJako románDaniel Pennac

Knihu jsem po dlouhém shánění zakoupila zde a nezklamala mě. Je to čtení o čtení, čtenářích i o tom, jak zaujmout, aby se z nečtenářů čtenáři stali, je to o významu předčítání, o tom, že není nutné knihu dočíst, stránky přeskočit, že je možné se k ní vrátit i po letech a zhodnotit ji s jiným nadhledem a pohledem. Zajímavé, inspirativní, nenásilné. Prostě čtení jako román.

12.08.2020

Ženské lžiŽenské lžiL. Ulická (pseudonym)

Nenáročné čtení, kde hlavním motivem je název knihy - ženská lež a to, co dokáže způsobit. Styl psaní a postavy se vyznačují typicky ruskou mentalitou. Po Danielu Steinovi oddechovka, která se dobře čte.

01.08.2020

Odvrácená strana půlnociOdvrácená strana půlnociSidney Sheldon

Dobré a napínavé čtení na dovolenou, čte se to jedním dechem, stejně jako ostatní Sheldonovy knihy.

31.07.2020

40 dní pěšky do Jeruzaléma40 dní pěšky do JeruzalémaLadislav Zibura

Ládíka miluju, jeho styl humoru je mi blízký, a protože jsem ve věku jeho matky a moje děti takě křižují svět všemi směry, mám pochopení a obdivuji dnešní mládež, jak neohroženě se chopila otevřených možností. Tato kniha se mi z jeho všech knih - poslední jsem ještě nečetla, ale už ji mám doma připravenou - líbila nejvíc. A vždy jsem zvědavá na to, jak někdo popisuje místa mně známá. Jeruzalém jsem navštívila také, i když ne pěšky, nikdy na něj nezapomenu.

30.07.2020

New York ArchitectureNew York ArchitectureQuartino Daniela Santos

Knihu jsem zakoupila zde na bazaru a je to pro mě vzácný kousek, který jsem si s chutí prolistovala a zavzpomínala na jedno jaro v NY, kdy jsem bydlela v centru Manhattanu a navštívila všechny známé stavby. Po přečtení ji dám dál, buď synovi, který je v NY každoročně a nebo zeťákovi, který je architekt a nikdy tam nebyl.

30.07.2020

Hrdý BudžesHrdý BudžesIrena Dousková

Úžasná kniha, která pamětníky vrátí do dětství. Dlouho jsem nečetla knihu, která by mě tak vzala za srdce. Určitě se k ní zase po čase vrátím. Stejně dobré je i pokračování Onegin byl Rusák. A stejně dobrá ne-li nejlepší je i. Bára Hrzánová ve své životní roli.

29.07.2020

Daniel Stein, překladatelDaniel Stein, překladatelL. Ulická (pseudonym)

Tato kniha není lehké odpočinkové čtení. Potřebuje čas na zamyšlení. Některé pasáže je potřeba číst vícekrát. Občas jsem ztrácela souvislost, nebylo to čtení na dovolenou. Byla jsem ráda, že jsem ji dočetla a a vím, že se k ní musím vrátit.

29.07.2020

Naděje umírá posledníNaděje umírá posledníHalina Birenbaum

Je potřeba si neustále připomínat takové knihy, i když se týkají nejtragičtějších událostí 20. století. Pokud ale i dnes někteří lidé popírají holocaust, je nutné o něm psát. Kniha popisuje přežívání v ghettu a koncentračních táborech. Stylisticky je to nenáročná vzpomínková kniha, která se ale dobře čte, pokud to lze o takovém tématu říct. Děj plyne a člověk ji odloží až s poslední stránkou.

DardaDardaIrena Dousková

Porovnám-li předchozí dva díly, tento je nejslabší. Budžes i Rusák Oněgin byli lepší. Ale možná si ji znovu přečtu. Ono to tak v naších očích často bývá - po zidealizovaném dětství a mládí přijde tvrdá realita - skutečný život se všemi radostmi i starostmi, děti, práce, nemoci, ztráta iluzí, hledání nových hodnot a smyslů života. Ano, asi si ji přečtu znovu. Od posledního čtení pár let uplynulo, třeba změním názor.

Výchova dívek v ČecháchVýchova dívek v ČecháchMichal Viewegh

Zdaleka ne tak dobrá jako Báječná léta, film také šel, ale nic, k čemu by se člověk měl chuť po čase vrátit.

29.07.2020

Báječná léta pod psaBáječná léta pod psaMichal Viewegh

Klasika, bezesporu nejlepší Vieweghova kniha. Dobře se čte, je z doby nám starším povědomé, výborný byl i film. Nic lepšího už Viewegh nenapsal.

Oněgin byl RusákOněgin byl RusákIrena Dousková

Za mě úžasná kniha! Stejně tak jsem s nadšením přečetla i knihu Hrdý Budžes. Připomnelo mi to dobu, ve které jsem žila, jako by se člověk vrátil do dětství a mládí. Viděla jsem i divadelní představení v Praze v Dlouhé - Onegin byl Rusák- , úžasné, to nemělo chybu. Moc pěkná kniha a to divadlo - bomba! Šla bych na to znovu a znovu, kdyby to dávali.

29.07.2020

Růženka je z příbuzenstvaRůženka je z příbuzenstvaGerald Durrell

Velmi milá a čtivá kniha o trampotách se slonicí. Vtipné, zábavné, humorné. Četla jsem na dovolené a moc se mi to líbilo.

29.07.2020

Modlitba za Černobyl - kronika budoucnostiModlitba za Černobyl - kronika budoucnostiSvětlana Alexandrovna Alexijevič

Kniha o osudech lidí, kteŕí přežili katastrofu v Černobylu a ještě o ní mohli vypovědět než zemřou i oni. Není to žádné oddechové čtení, ale dokument o tom, jak nepřipravení byli všichni v okolí, i ti, co v Černobylu pracovali a o tom, jak hrozná může být komunistická propaganda, jaké následky si musí nést přeživší, jejich potomci a další generace. Děsivá katastrofa zejména pro Bělorusko, u jehož hranic Černobyl stojí, ale i pro Ukrajinu, Evropu a celé lidstvo. My, co jsme rok před Černobylem porodili děti, si jistě vzpomeneme, že neexistovalo v té době žádné varování, pravda o Černobylu vyšla najevo až mnohem později. Nejdůležitější přece byla neochvějnost socialistického režimu, o životy a zdraví lidí jim nešlo.

29.07.2020

Můj nejmilejší pokrm je jídloMůj nejmilejší pokrm je jídloEphraim Kishon

... a moje nejoblíbenější kniha E. Kishona. Vtipný, satirický, s nadhledem. Mohu číst stále.

20.07.2020

… a manželka nejlepší ze všech… a manželka nejlepší ze všechEphraim Kishon

E. Kishon je moje srdeční záležitost. Vtipný, úžasný. Přibaluji si každoročně na dovolenou.

20.07.2020

Raději zešílet v divočiněRaději zešílet v divočiněAleš Palán

Skvělá kniha, kterou mi doporučila dcera, jako ostatně většinu knih. Formou rozhovoru se člověk seznámí s lidmi, které životní osudy donutily žít velmi netradičně. Zajímavé, poučné, nutí k zamyšlení a srovnání. I když člověk asi nebude tyto samotáře následovat ani jim závidět jejich život, mnoho jejich myšlenek stojí za úvahu. Výborná kniha a krásné fotografie.

Angličtina pro lamyAngličtina pro lamyLadislav Čech

Moje věčná kniha a učebnice, mnohokrát přečtené první kapitoly, kde si člověk dokáže, že to jde a něco už umí a asi ji budu číst navždy. Po 60 se už asi stejně mluvit nenaučím, ale chuť mám stále a doufám.

Angličtina pro lamyAngličtina pro lamyLadislav Čech

20.07.2020

Pěšky mezi buddhisty a komunistyPěšky mezi buddhisty a komunistyLadislav Zibura

Ládík Zibura je pašák a baví mě. Nečekám, že půjde o poučný cestopis, ale o zážitky z cest. A klobouk dolů za odvahu jít sám a pěšky. Využívá možností, které má každý, ale ne každý má tu chuť a odvahu jít sám do neznáma. Opět nezklamal, i když první kniha se mi líbila víc.

Prvok, Šampón, Tečka a KarelPrvok, Šampón, Tečka a KarelPatrik Hartl

Čtivé a odlehčené čtení k vodě a na letní dovolenou. Oddechovka, nic náročného, prostě dobře se to čte a děj plyne.

Probudím se na ŠibujiProbudím se na ŠibujiAnna Cima

Prvotina japanoložky Anny Cimy mě zaujala tím, že ji napsala poměrně mladá začínající spisovatelka, dále tématem, protože děj se odehrává v Tokiu i v Praze, částečně je to zřejmě autobiografické dílo, protože hlavní postava i autorka studují japonštinu a také mi připomněla oblíbeného japonského autora H. Murakamiho. Děj i hlavní postava je jakoby dvojí, jedna studuje v Praze a pátrá po osudech jistého spisovatele a druhá je uvězněna v tokijské čtvrti Šibuja. Každopádně čtivé a zajímavé, originální.

Probudím se na ŠibujiProbudím se na ŠibujiAnna Cima