Aida32

Přečtené 101Heřmánkové údolí
? - srpen 2021
Heřmánkové údolí 2012, H. M. Körnerová (pseudonym)


Jih proti Severu 1
? - srpen 2021
Jih proti Severu 1 2008, Margaret Mitchell


Jih proti Severu 2
? - srpen 2021
Jih proti Severu 2 2008, Margaret Mitchell


Svědectví o životě v KLDR
? - červenec 2021
Svědectví o životě v KLDR 2020, Nina Špitálníková

Úžasné svědectví o životě v KLDR. Važme si toho, kde žijeme. Výborně napsané, doporučuji.


Listopád
? - červenec 2021
Listopád 2021, Alena Mornštajnová

Drsné, zajímavé a možná by se to mohlo stát. Když se podíváme třeba na zprávy z Běloruska a co dokáže tamní komunistický režim..... Kniha se mi velmi líbila, jako všechny od p. Mornštajnové. Vždy nutí k zamyšlení. Každá její kniha je čtivá a děj nepredvídatelný. Tak mě napadá, že je tam prostor pro pokračování.... ale málokteré nastavování vyjde. A ne vše v životě dopadne dobře a tak, jak bychom si přáli.


Radek Banga: (Ne)pošli to dál
? - červenec 2021
Radek Banga: (Ne)pošli to dál 2021, Radek Banga

Velmi čtivá sonda do života romské rodiny. Přečetla jsem za 1 den. Důkaz toho, jak je důležité potkat ve správnou dobu ty správné lidi. Radek má můj obdiv. Zároveň s knihou jsem si pustila i písně skupiny Gipsy.cz. Doporučuji.


Hana
? - únor 2021
Hana 2017, Alena Mornštajnová


Lovec draků
? - únor 2021
Lovec draků 2007, Khaled Hosseini


Dva životy pana Perla
? - únor 2021
Dva životy pana Perla 2015, Timothée de Fombelle

Krásná kniha, ve které jsem se ale občas díky trojímu světu ztrácela. Dočetla jsem ji však se zájmem, ovšem Tobiáš Lolness se mi líbil mnohem víc. Je to poetická pohádka spíš pro dospělé, jejíž jednotlivé úseky mě víc či méně bavily, nejvíc pasáž s krámkem pana Perla.


Já to doufejme ňák zmáknu
? - prosinec 2020
Já to doufejme ňák zmáknu 2009, kolektiv autorů

Skvělá kniha dětského vyprávění o životě na předměstí Neapole. Člověk si uvědomí, v jakě chudobě a poměrech tyto děti žijí, jak barvitě a vtipně o tom dokáží vyprávět svým dětským jazykem. Spojilo se mi to s mým zimním pobytem v Neapoli, krásném městě s mnoha kontrasty - spousta kostelů, památky, pizza úplně jiná než známe, výborná káva, hluční výrostci, kteří si klidně udělají na ulici táborák ze starého nábytku, zloději a mafiáni, kteří vás okradou za bílého dne v MHD za přihlížení ostatních, tuny odpadků na ulicích, špinavé moře, otlučená auta a skútry jezdící bezohledně po chodnících v kontrastu s nablýskanou třídou Santa Luciá nebo Via Toledo, prostě Neapol mnoha tváří. Vše z vyprávění dětí je uvěřitelné a zároveň těžko pochopitelné, že se jedná o současnost. Dobrý materiál i pro učitele češtiny.


Zmizelí ze Svitu Luny
? - listopad 2020
Zmizelí ze Svitu Luny 2019, Christelle Dabos

Ani 2. díl série mě nepřesvědčil o tom, že toto bude čtení pro mě. Občas jsem se ztrácela, děj měl sice docela spád, také hlavní postavy se trochu víc vyrýsovaly, ale na mě zbytečně moc intrik a občas chaos. Jsem zvědavá na 3. díl. Nemohu říct, že by kniha byla tak nezáživná, že bych ji odložila, ale rozhodně to není kniha, ke které bych se vracela nebo na ni pěla ódy. Nicméně dočtu i 3. díl.


Snoubenci zimy
? - listopad 2020
Snoubenci zimy 2018, Christelle Dabos

Moje první fantasy, co jsem četla, nemám k tomuto žánru vztah. Důvodem bylo to, že knihu vydal Baobab a že mi ji dala dcera. 1. díl jsem přečetla - nebyla jsem ani tak nadšená jako zvědavá, jak bude kniha pokračovat. Proto jsem si koupila i další dva díly. Kniha mě příliš nenadchla, ale ani jsem ji neodložila. Občas jsem přemýšlela, proč je děj tak rozvláčný, vždyť by se vešel do útlé knížky.


Jako román
? - srpen 2020
Jako román 2004, Daniel Pennac

Knihu jsem po dlouhém shánění zakoupila zde a nezklamala mě. Je to čtení o čtení, čtenářích i o tom, jak zaujmout, aby se z nečtenářů čtenáři stali, je to o významu předčítání, o tom, že není nutné knihu dočíst, stránky přeskočit, že je možné se k ní vrátit i po letech a zhodnotit ji s jiným nadhledem a pohledem. Zajímavé, inspirativní, nenásilné. Prostě čtení jako román.


Paměť mojí babičce
? - srpen 2020
Paměť mojí babičce 2002, Petra Hůlová


Ženské lži
? - srpen 2020
Ženské lži 2013, L. Ulická (pseudonym)

Nenáročné čtení, kde hlavním motivem je název knihy - ženská lež a to, co dokáže způsobit. Styl psaní a postavy se vyznačují typicky ruskou mentalitou. Po Danielu Steinovi oddechovka, která se dobře čte.


Tak už jsem tady s tím vápnem, pane Werichu
? - červenec 2020
Tak už jsem tady s tím vápnem, pane Werichu 1990, Vladimír Škutina


Hovno hoří
? - červenec 2020
Hovno hoří 2005, Petr Šabach


Výchova dívek v Čechách
? - červenec 2020
Výchova dívek v Čechách 1994, Michal Viewegh

Zdaleka ne tak dobrá jako Báječná léta, film také šel, ale nic, k čemu by se člověk měl chuť po čase vrátit.


Báječná léta pod psa
? - červenec 2020
Báječná léta pod psa 2002, Michal Viewegh

Klasika, bezesporu nejlepší Vieweghova kniha. Dobře se čte, je z doby nám starším povědomé, výborný byl i film. Nic lepšího už Viewegh nenapsal.


Růženka je z příbuzenstva
? - červenec 2020
Růženka je z příbuzenstva 2000, Gerald Durrell

Velmi milá a čtivá kniha o trampotách se slonicí. Vtipné, zábavné, humorné. Četla jsem na dovolené a moc se mi to líbilo.


Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou
? - červenec 2020
Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou 2005, Arnošt Lustig


Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři
? - červenec 2020
Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři 2018, Aleš Palán

Skvělá kniha, kterou mi doporučila dcera, jako ostatně většinu knih. Formou rozhovoru se člověk seznámí s lidmi, které životní osudy donutily žít velmi netradičně. Zajímavé, poučné, nutí k zamyšlení a srovnání. I když člověk asi nebude tyto samotáře následovat ani jim závidět jejich život, mnoho jejich myšlenek stojí za úvahu. Výborná kniha a krásné fotografie.


Angličtina pro lamy
? - červenec 2020
Angličtina pro lamy 2012, Ladislav Čech

Moje věčná kniha a učebnice, mnohokrát přečtené první kapitoly, kde si člověk dokáže, že to jde a něco už umí a asi ji budu číst navždy. Po 60 se už asi stejně mluvit nenaučím, ale chuť mám stále a doufám.


… a manželka nejlepší ze všech
? - červenec 2020
… a manželka nejlepší ze všech 1997, Ephraim Kishon

E. Kishon je moje srdeční záležitost. Vtipný, úžasný. Přibaluji si každoročně na dovolenou.


Naděje umírá poslední
? - červenec 2020
Naděje umírá poslední 2010, Halina Birenbaum

Je potřeba si neustále připomínat takové knihy, i když se týkají nejtragičtějších událostí 20. století. Pokud ale i dnes někteří lidé popírají holocaust, je nutné o něm psát. Kniha popisuje přežívání v ghettu a koncentračních táborech. Stylisticky je to nenáročná vzpomínková kniha, která se ale dobře čte, pokud to lze o takovém tématu říct. Děj plyne a člověk ji odloží až s poslední stránkou.


Zůstane to v rodině
? - červenec 2020
Zůstane to v rodině 1997, Ephraim Kishon


Modlitba za Černobyl - kronika budoucnosti
? - červenec 2020
Modlitba za Černobyl - kronika budoucnosti 2017, Světlana Alexandrovna Alexijevič

Kniha o osudech lidí, kteŕí přežili katastrofu v Černobylu a ještě o ní mohli vypovědět než zemřou i oni. Není to žádné oddechové čtení, ale dokument o tom, jak nepřipravení byli všichni v okolí, i ti, co v Černobylu pracovali a o tom, jak hrozná může být komunistická propaganda, jaké následky si musí nést přeživší, jejich potomci a další generace. Děsivá katastrofa zejména pro Bělorusko, u jehož hranic Černobyl stojí, ale i pro Ukrajinu, Evropu a celé lidstvo. My, co jsme rok před Černobylem porodili děti, si jistě vzpomeneme, že neexistovalo v té době žádné varování, pravda o Černobylu vyšla najevo až mnohem později. Nejdůležitější přece byla neochvějnost socialistického režimu, o životy a zdraví lidí jim nešlo.


Vdáváme matku a jiné povídky
? - červenec 2020
Vdáváme matku a jiné povídky 1994, Gerald Durrell


Darda
? - červenec 2020
Darda 2011, Irena Dousková

Porovnám-li předchozí dva díly, tento je nejslabší. Budžes i Rusák Oněgin byli lepší. Ale možná si ji znovu přečtu. Ono to tak v naších očích často bývá - po zidealizovaném dětství a mládí přijde tvrdá realita - skutečný život se všemi radostmi i starostmi, děti, práce, nemoci, ztráta iluzí, hledání nových hodnot a smyslů života. Ano, asi si ji přečtu znovu. Od posledního čtení pár let uplynulo, třeba změním názor.


Oněgin byl Rusák
? - červenec 2020
Oněgin byl Rusák 2011, Irena Dousková

Za mě úžasná kniha! Stejně tak jsem s nadšením přečetla i knihu Hrdý Budžes. Připomnelo mi to dobu, ve které jsem žila, jako by se člověk vrátil do dětství a mládí. Viděla jsem i divadelní představení v Praze v Dlouhé - Onegin byl Rusák- , úžasné, to nemělo chybu. Moc pěkná kniha a to divadlo - bomba! Šla bych na to znovu a znovu, kdyby to dávali.


Hrdý Budžes
? - červenec 2020
Hrdý Budžes 2012, Irena Dousková

Úžasná kniha, která pamětníky vrátí do dětství. Dlouho jsem nečetla knihu, která by mě tak vzala za srdce. Určitě se k ní zase po čase vrátím. Stejně dobré je i pokračování Onegin byl Rusák. A stejně dobrá ne-li nejlepší je i. Bára Hrzánová ve své životní roli.


Už hořela, když jsem si do ní lehal
? - červenec 2020
Už hořela, když jsem si do ní lehal 1996, Robert Fulghum


Když v ráji pršelo
? - červenec 2020
Když v ráji pršelo 1993, Jan Otčenášek


Vstup do ráje zakázán
? - červenec 2020
Vstup do ráje zakázán 2005, Jarmila Loukotková


Láska za časů cholery
? - červenec 2020
Láska za časů cholery 2008, Gabriel García Márquez


Můj nejmilejší pokrm je jídlo
? - červenec 2020
Můj nejmilejší pokrm je jídlo 2003, Ephraim Kishon

... a moje nejoblíbenější kniha E. Kishona. Vtipný, satirický, s nadhledem. Mohu číst stále.


Jedenáct minut
? - červenec 2020
Jedenáct minut 2009, Paulo Coelho


Sto roků samoty
? - červenec 2020
Sto roků samoty 2015, Gabriel García Márquez


Pokud přijde zítřek
? - červenec 2020
Pokud přijde zítřek 2011, Sidney Sheldon


1