agatha2

Žena v temnotěŽena v temnotěV. Savage

Sarah a Patrick a jejich dvě dospívající děti Mia a Joe procházejí krizí. Po smrti matky Sarah se Sarah zhroutí a rodina je v rozkladu. Patrickovi se naskytne možnost koupit dům, ve kterém kdysi Patrick vyrůstal. Má to ovšem jeden háček. Dům je opředen temnou minulostí. Byla zde před 15 lety vyvražděna rodina, která zde bydlela.
Sarah ani dětem se do domu stěhovat nechce, nicméně nakonec podlehnou Patrickovu nátlaku a dům koupí.
Hned po příchodu do něj, začnou všichni kromě Patricka cítit, že je tam něco špatně. Jejich život nabete směr, který by je ani ve snu nenapadl. Jsou na vině duchové či jiné temné síly? Nebo je vysvětlení čistě pragmatické?
Od samého začátku jsem se do knihy ponořila a s každou další kapitolou mě zajímalo, co bude dále. Poměrně brzy jsem pochopila, že je v rodině něco totálně špatně. Kdo je ovšem na vině prozrazovat nebudu.
Knize je vytýkáno zbytečně moc vnitřních pochodů a dialogů, mně toto nevadí. Není důvod hnát příběh za každou cenu dopředu bez pořádného pochopení souvislostí.

včera

Dívky, které slyšely plakat mořeDívky, které slyšely plakat mořeE. Blackwell

Krásný román točící se kolem zkázy Titanicu. Na začátku máme tři dívky:
Charlotta cestuje se svým parťákem Regem, mužem, který se živí drobnými podvody a Charlotta mu dělá volavku.
Bohatá Američanka Esme se vrací spolu se svým postarším manželem Hiramem a na palubě lodi se seznámí s Charlesem, mužem, který její život ovlivní tak, jak by ji ani ve snu nenapadlo.
Anna, mladičká Švédka, která doprovází za velkou louži svou kamarádku Sonju, která se zde má provdat za jejich společného přítele z dětství.
Všechny tři se plaví na Titanicu, každá samozřejmě v jiné třídě. Osud je ovšem nakonec spojí v jednom společném záchranném člunu.
Dozvídáme se, co vše předcházelo tomu, než se dívky dostaly na palubu Titanicu a po jeho zkáze se kniha přesune o dvacet let později a my se dozvídáme, co se dále s mladými ženami dělo. Ony sice měly veliké štěstí, přežily potopení Titanicu, ale čekalo je štěstí i nadále nebo si ho vybraly na palubě této gigantické lodi?
Na knihu jsem se hrozně moc těšila, měla jsem ji více než měsíc objednanou v předprodeji a vrhla jsem se na ni hned, jak mi přišla domů. A dostalo se mi moc pěkného čtenářského zážitku.

Já nevímJá nevímB. Abel

Jednoho dne se při školkové akci ztratí v lese pětiletá Emma. Všichni ji hledají, mezi nimi i její učitelka Myléne. Když se po nějaké době malá Emma najde, všichni si oddechnou. Ovšem jen na chvíli. Brzy zjistí, že se nyní postrádá Myléne. Vše nasvědčuje tomu, že se Myléne s Emmou v lese musely potkat - Emma má ruku ovázanou učitelčiným šátkem. Když se jí policie a rodiče ptají, zda se s učitelkou setkala, holčička odpoví:"Já nevím."
Čas neúprosně běží. Myléne je diabetička, která u sebe nemá inzulínové pero. Bez inzulínu má šanci na přežití max. dva dny.
Policie začíná pomalu skládat střípky událostí, které bezprostředně předcházely této tragédii. Stejně tak je skládá Emmina matka, která moc dobře ví, že její dcera něco tají....
Kniha se velmi dobře četla. Na knihy, kde není žádný z hrdinů sympatický, jsem si už zvykla a nevadí mi. Ovšem tady to byl pro mě extrém. S trochou nadsázky mohu říci, že to tu byl jeden psychopat vedle druhého. Ani s jedním z nich, malou Emmu nevyjímaje, bych se potkat nechtěla.

Těžká nocTěžká nocL. Lanczová

V pubertě mě knihy Lenky Lanczové minuly. Přečetla jsem si je až někdy kolem třicítky a i když to byly románky pro náctileté, moc se mi líbily a jejich čtení jsem si vždy užila. Pak se mi dostala do rukou i její tvorba pro starší čtenářky a všechny tři knihy byly rovněž skvělé. Proto jsem musela sáhnout i po této novince, obzvláště když jsem na ni slyšela v podstatě jen samé kladné ohlasy. A musím souhlasit. Moc pěkná knížka.
Pojednává o třicátnici Erice, která se po pětiletém vztahu rozejde s přítelem. A najednou neví co dále se svým životem. Kamarádky kolem ní se hojně vdávají, mnohé mají již děti a ona nic. Chvíli se hledá, chvíli divočí, až jednoho dne potká Maxe. A najednou její život nebere úplně jiný směr. Jaký? Přečtěte si. Dostane se Vám pohodového románku ze současného českého prostředí. Ústřední postavy jsou sympatické, až tedy na Maxovu máti, ta je na ránu mezi oči. Jedna ze zápletek (nechci prozrazovat nic konkrétního) mě hodně zaujala a s napětím jsem očekávala, jak se bude vyvíjet.

Duch domu AshburnůDuch domu AshburnůD. Coates

Čtení této knihy jsem pořád odkládala, i když jsem ji měla doma hned, když u nás vyšla. Včera odpoledne jsem ji vzala do ruky a na jeden zátah dala 200 stran a dnes ten zbytek dočetla. A i přes hodně rozporuplné názory na toto dílko, tak já mohu říci, že jsem spokojená. Na začátku knihy se seznamujeme s Adrienne, mladou dívkou, která zdědila staré opuštěné sídlo po své pratetě Edith, o jejíž existenci neměla tušení. Po příjezdu na místo asi její nadšení z dědictví zprvu trochu opadne, dům je opuštěný, do místního města daleko, obyvatelé se tomuto místu vyhýbají.... Dům jako takový dle velmi detailního autorčina popisu musela být impozantní stavba, tyto staré rodinné sídla mají vždy své kouzlo. Zde ovšem brzy přicházíme na to, že zde se jedná o kouzlo přímo vražedné....
Kniha se četla opravdu sama. Již jen názvy každé další kapitoly Vás nutí číst dál a dál. Nemohu říci, že bych se úplně a pořád bála, ale jo, čtení jsem si užila. Autorka dobře zachytila temnou atmosféru domu Ashburnů. A když se hlavní hrdinka pouští do pátrání po historii její rodiny, stává se čtení ještě více zajímavějším. Vysvětlení proč a co vlastně se zde událo, děje a pokud Adrienne něco neudělá dít i nadále bude, mi vyhovovalo. Suma sumárum mohu říci, že se těším na autorčinu další knihu, kterou už mám předobjednanou.

Rozum a citRozum a citJ. Austen

Opět další z mých knižních návratů. Knihy Jane Austen miluji již od školy a od té doby si je také čas od času přečtu znovu. Tentokráte došlo na Rozum a cit. I když u mě na prvním místě je a bude už asi vždy její Pýcha a předsudek, tak Rozum a cit má zasloužené druhé místo. Všechny hlavní hrdiny mám ráda. Pro někoho se může zdát kniha zdlouhavější, ale já si čas od času ráda přečtu poctivé staré autory. Stará dobrá Anglie, gentlemani a mladé dámy, krásný styl psaní, jemný a inteligentní humor, co více si člověk může přát.

Hanin kufříkHanin kufříkK. Levine

Příběh dívky Hany, které nikdy nebylo umožněno dospět. Příběh jejího staršího bratra Jiřího, který ji nedokázal ochránit. Příběh Japonky Fumiko, která jednoho dne spletla tyto dva příběhy opět dohromady. Již několik let jezdíváme na dovolenou na Vysočinu poblíž Nového města na Moravě. Zde tento příběh započal. Jejich rodný dům dosud stojí na náměstí. Pokaždé se u něj zastavíme a vzpomeneme. Knihu doporučuji hlavně dětem, které se začnou zajímat o holocaust, pro ně je i primárně určena. Je to velmi jemná kniha, která jim pomůže začít se orientovat v jedné z nejtemnějších kapitol našich dějin.

NěmciNěmciJ. Katalpa (pseudonym)

Klára Kolmannová byla německá dívka z dobré rodiny. Jak je možné, že se vzdala svého syna Konráda, nechala ho u v podstatě cizích lidí v poválečné Praze a odešla do Německa? Jejich jediný kontakt spočíval v balíčcích dobrot, které mu Klára několikrát za rok posílala za železnou oponu. Autorka nám bez příkras předkládá osud Čechů, Němců, německých Čechů a českých Němců že Sudet na pozadí dvou světových válek. Je až s podivem, jak skvěle to vše dokázala propojit bez zbytečného patosu, pocitů křivdy. Prostě tak to bylo, je a bude. Historii nezměníme.

Nutné lžiNutné lžiD. Chamberlain

Knihy Diane Chamberlain čtu již skoro 25 let. Mám je doma všechny. Některé jsem četla vícekrát. Nikdy jsem nebyla zklamaná. Dá se říci, že u každé z nich jsem byla hodně nadšená. NUTNÉ LŽI je ovšem překonaly všechny. Toto dílo jsem od samého začátku četla se zatajeným dechem. Miluji knihy odehrávající se na americkém Jihu v meziválečném či poválečném období. Mám pro ně slabost. Zde se dostáváme do roku 1960 na tabákovou farmu, kde žijí v nuzné chatrči patnáctiletá Ivy, její o 2 roky starší sestra Mary Ella, její dvouletý synek William a jejich stará a nemocná babička Winona. Neznají nic než dřinu a pohrdání. Nemají nic, jen jeden druhého a spoustu problémů. Jednoho dne do jejich života vstoupí mladá sociální pracovnice Jane. Ta je plná ideálů a chce pro své klienty jen to nejlepší. Čím více ovšem proniká do praxe a sociální problematiky, tím více je zděšená. Jak je možné, že v šedesátých letech v Americe v Severní Karolíně mohou sociální pracovnice rozhodnout o tom, kdo ze sociálně slabších vrstev se může rozmnožovat a komu to povoleno nebude? Jane se s tím nehodlá smířit. Cítí, že tento systém je nastaven hodně špatně. A tak se vydá do boje. A díky Bohu za to.
Pro mě to byl neuvěřitelně silný příběh, Na Ivy, Mary Ellu a Jane nikdy nezapomenu. Posledních pár stránek jsem dočítala se slzami v očích.

Tatínku, ta se ti povedlaTatínku, ta se ti povedlaZ. Svěrák

Při úklidu dceřiny knihovny mi padla do rukou tato skvělá knížka. Svého času ji můj muž musel naší dceři předčítat opakovaně. Tak jsem si na chvíli sedla a knihu si po letech znovu přečetla. A opět musím konstatovat, že se dceři vůbec nedivím, že ji měla ráda. Je to milé a vtipné povídání, jaké umí navodit jen pan Svěrák. Jeho rukopis je zde čitelný, kdo ho zná, tak ho pozná. Doporučuji malým i velkým jako milé zastavení v tomto uspěchaném světě.

Na Větrné hůrceNa Větrné hůrceE. Brontë

Knihu jsem četla poprvé ještě na konci základní školy. Od té doby se k ní v pravidelných intervalech vracím a porovnávám, jak na mě s odstupem let působí. V prvé řadě musím opět vyzdvihnout nádherný jazyk, kterým je kniha napsána a vůbec se nedivím, že je tato kniha považována za jedno z nejvýznamnějších děl anglické literatury. Všichni určitě tento příběh znají, minimálně ze školních lavic, takže zhruba víte, o čem je. Toto dílo je tak ponuré, depresivní, šílené, temné, až je ve své zrůdnosti nádherné. Autorka má vše skvěle promyšlené, příběh je skvěle vystavěn. Já opět nemohu jinak hodnotit, než plným počtem hvězd a na tom se již asi nic nezmění.
Co dodat k Heatcliffovi, pro mě asi jedné z nejrozporuplnějších literárních postav, se kterými jsem se setkala? Ani po x-tém čtení ho nejsem schopna nenávidět, i když uznávám, že to byl opravdu ďábel v lidské podobě. Kdyby ovšem autorka napsala obyčejnou romanci, kde se Katka s Heatcliffem nakonec dají dohromady a žijí spolu šťastně až do smrti, nebyla by to nuda?

Sedmnácté znameníSedmnácté znameníJ. Patterson

V roce 1996 jsem přečetla svůj první thriller od pana Pattersona. A tehdy se zrodila má velká láska k tomuto žánru. Za těch 23 let se hodně změnilo, autoři výrazně přitvrdili, píše se jinak. Ale Patterson je u mě stejně TOP. Za ty roky, co ho čtu, se pro mě hlavní hrdinové z jeho dvou stěžejních sérií stali rodinou. Tentokráte jsme v sérii o Lindsay - výborné policistce sanfranciského policejního sboru -oddělení vražd, která se nyní snaží objasnit záhadná úmrtí místních bezdomovců. Do toho sledujeme, jak Yuki obhajuje muže, který byl znásilněn svou kolegyní z práce, což je samozřejmě veřejností hodně sledovaný případ. Styl páně Pattersona Vás díky krátkým kapitolám nutí číst stále dál a dál. Samozřejmě se zde setkáváme i s ostatními členkami ŽVK a dalšími starými známými.

Pád lorda DraysonaPád lorda DraysonaR. Anderson

Velice výjimečně čtu čisté romanťárny. Když už je jednou za čas vezmu do ruky, tak jsou to většinou historické romantické romány (asi proto, že miluji Jane Austen). A mou podmínkou je, aby nebyly blbé a aby byly vtipné a ne samé oooch a áách a pět stránek o tom, jak si hluboce hledí do očí. A tato série splnila mé požadavky. Je to velmi milý, vtipný příběh protkaný jemným humorem a slovními přestřelkami mezi hlavními hrdiny Colinem a Lucy. Oba jsou velice sympatičtí, musíte jim fandit od první stránky. Kniha se čte lehce, vzbudila ve mně potěšení a radost. I já, coby prioritně čtenář hodně drsných thrillerů jsem nadšená a moc se těším na další dva díly z této série.

SestraSestraL. Jensen

Poslední věta, kterou Grace slyšela od své nejlepší kamarádky Charlie byla: Grace, udělala jsem něco strašného. Snad mi odpustíš…“
Ty dvě byly od dětství nerozlučné. A pak jednoho dne Charlie zmizela, aby se po 6 letech vrátila zpět za Grace. A vzápětí ji Grace ztratila znovu. A to již definitivně, nezvratně.
A pak se na scéně objeví Anna, údajná sestra Charlie. A Grace zdrcenou žalem si úplně omotá kolem prstu. Nastěhuje se ke Grace a jejímu příteli Danovi domů a začnou se dít divné věci....Je možné, že by někdo Grace usiloval o život? A proč se Dan najednou chová tak divně?
Koktejl toho všeho dohromady čtenáři dává hodně dobrý příběh. Příběh o velkém přátelství, ale také o velké zradě. Příběh o tom, jak je křehké duševní zdraví a co vše se může vyvinout z jedné nevinné lži. Tato autorčina prvotina byla hodně povedená a doufám, že se brzo dočkáme nějaké další knihy.

Bílé kostiBílé kostiG. Masterton

První díl u nás vyšel již v roce 2014, přeloženo je již sedm dílů, naštěstí mám všechny doma a po přečtení tohoto prvního dílu se mi potvrdilo to, co jsem již léta věděla. Že to bude série přesně pro mě. Sympatická vrchní komisařka, rituální vraždy, mé milované mysteriózní Irsko, to je koktejl, kterému nelze odolat. Je to ovšem opravdu hodně drsné, takže slabším náturám nedoporučuji. Autor píše skvěle, nenudila jsem se ani minutu. Nebýt na dovolené, tak knihu přečtu během jednoho dne. Je opravdu skvělá.

TmaTmaJ. Karika

Toto Karikovo dílko mě bohužel zklamalo. Hlavní hrdina mi nebyl sympatický, po tom co ho postihla v odlehlém srubu uprostřed lesů v pohoří Malé Fatry slepota, mi ho nebylo líto, prostě žádné emoce ve mně tento příběh nevyvolal. Takže i po třetí přečtené Karikově knize u mě stále vede STRACH.

Nekonečná plážNekonečná plážJ. Colgan

Tak toto bylo nádherným pohlazením po duši. Skotský ostrov Mure a všechny jeho obyvatele jsem si zamilovala již v prvním dílu. Flora definitivně opustila svůj londýnský život a vrátila se ke svým kořenům, ke své rodině. Snaží se udržet nad vodou svou Kavárničku na pobřeží, starat se o rodinnou farmu, svého stárnoucího otce a bratry. Její vztah se svým bývalým šéfem Joelem se nevyvíjí tak, jak by si představovala. Byť se oba dva velmi milují, jejich vztah se v určité chvíli ocitá na bodu mrazu. Joela ovšem dohnali démoni jeho minulosti, a pokud nechce o Floru přijít, musí se jim postavit čelem.
Kromě Flory a Joela jsme svědky rozvíjejícího se vztahu mezi Coltonem a Fintanem, držíme palce syrskému lékaři Saifovi, aby znovu získal cestu ke svým nalezeným synům. A to je jen zlomek příběhů zachycených v této knize. Jenny Colgan dokáže skvěle popsat nejenom reálie tohoto skotského ostrova, ale i pocity svých hrdinů, jejich smutky, pochyby, radosti i strasti. Její knihy nejsou nabité akcí na každé straně, ale jsou nabité životem, obyčejným životem, o to více jsou pro mě cennější.

Povídky aneb Nechci slevu zadarmoPovídky aneb Nechci slevu zadarmoM. Šimek

Kdo by je neznal? Kdo by se u nich nesmál? Kdo by je nemiloval? Jsou skvělé. Jsou inteligentní. Jsou krásně jemně vtipné. Já na nich vyrůstala, jejich poslech a poslech Cimrmanů si pamatuji od útlého dětství. A jsem moc šťastná, že je milují i mé děti. Toto je jedna z knih, ke které se opakovaně vracím, znám ji v podstatě zpaměti, vím již dopředu, co za hláška bude následovat, ale vím, že mě nikdy neomrzí. A pánům autorům posílám tam nahoru můj velký dík.

StrachStrachJ. Karika

Tak, můj druhý Karika. Zatímco TRHLINA mě nijak extra nedostala, tak STRACH mě teda rozsekal. Ze začátku mi přišel trochu těžkopádný, chvíli mi trvalo se začíst, ale pak se to rozjelo a nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Kniha má hodně rozporuplných hodnocení. Od naprostého nadšení po naprostý brak. Já budu hodnotit pouze to, že autorovi se povedlo mě totálně vyděsit. Opravdu jsem se bála. Úplně jsem se viděla v oné podhorské osadě na úpatí Čerbatě, která je paralyzovaná ukrutnými mrazy. Kde se lidé bojí o své děti, protože se záhadně ztrácejí. Ono zlověstné něco jsem přímo fyzicky cítila, a když mi doma při čtení bouchly průvanem dveře, málem mě z toho švihlo. Díky tomu všemu výše uvedenému nemohu hodnotit jinak, než že to bylo fakt skvělé.

Ztracené dopisyZtracené dopisyS. Mitchell

Máme zde Martu, kanadskou ženu ve středním věku, která žije sama. Její dospělá dcera odjela studovat do Cambridge a ona sama stojí na pomyslném rozcestí a přemýšlí, co dále se svým životem. Když jí zemře otec, který ve své pozůstalosti zanechal v počítači své nedokončené paměti a zaheslovaný soubor s názvem Catkins, rozhodne se Marta vydat po jeho stopách, které ji zavedou až do daleké Anglie.
Druhá dějová linie nám představuje dvě mladé anglické ženy Constance a Sylvii, které se jednoho dne na začátku druhé světové války potkají na pláži a společné hledání po ztraceném prstenu jedné z nich je doživotně spojí tak, jak si žádná z nich na počátku jejich přátelství ani nedokáže představit.
Obě dějové linie se nakonec protnou a čtenáři se tak dostane krásného příběhu.
Kniha je spojením všeho toho, co mám ráda. Dvě dějové linie, zajímavý příběh z minulosti, která vždy ovlivní budoucnost, ať se nám to líbí či nikoliv, prostě to je koloběh života. A v neposlední řadě musím vyzvednout nádhernou obálku, která se mimořádně povedla.

Přátele měj nablízkuPřátele měj nablízkuP. Daly

Od autorky jsem četla již její knihu CO JSI TO ZA MATKU?, která se mi hodně líbila, proto jsem s radostí sáhla i po tomto kousku. Je to ten typ novodobých psychothrillerů, kterých se v posledních letech vyrojilo spoustu. Já bych je thrillery nenazývala, ale budiž. Podstata příběhu spočívá v tom, že zde máme opět jednu bestii (Eve), která se snaží rozvrátit rádoby spořádanou rodinu své dlouholeté kamarádky Natty. Eve využije její nepřítomnosti způsobené odjezdem za nemocnou dcerkou a ujme se vlády nad její domácností se vším všudy. Po návratu Natty zjistí, že se její muž dal dohromady s její kamarádkou a vše je najednou vzhůru nohama. Co teď? Nechat Eve vyhrát? Vzdát se bez boje? Vyklidit pole? Natty se rozhodne za svou rodinu a svůj život bojovat. Začne pátrat v Evině minulosti a to, co postupně začne odhalovat, jí doslova vyrazí dech. A to ještě neví, že bude muset v podstatě bojovat i o holý život. Eve je psychopatka, která si jde tvrdě za svým cílem a neohlíží se na své okolí. Knihu bych doporučila čtenářům B.A.PARIS, SHARI LAPENY, LIV CONSTANTINE, J.P.DELANEY apod.
Nemohu říci, že by se mi při čtení tajil dech, ale rozhodně mohu knihu označit za svižné a čtivé dílko, i když ne úplně do hloubky propracované. Např.jsem očekávala, že bude poněkud déle trvat, než Eve dostane Seana, ovšem než jsem se nadála, už ho měla v posteli. Ale i přes drobné výtky z mé strany jsem si čtení užila a těším se na autorčinu knihu NESPRÁVNÉ ROZHODNUTÍ, která má u nás vyjít na podzim letošního roku.

MrchožroutMrchožroutJ. Heath

Přiznám se, že kdyby mi někdo řekl, že je možné si oblíbit hlavního hrdinu, který jest kanibalem, asi bych si poklepala na čelo. Ovšem musím uznat, že se to skoro stalo. Kdyby autor z Timothyho neudělal takového odpudivého lůzra, měla bych ho asi fakt ráda.
Tato kniha byla díky Timothyho stravovacím návykům hodně drsným šálkem kávy a přiznám se, že při některých popiseCH Timothyho hostin se mi houpal žaludek a to ho mám hodně odolný.
Ale bylo to prostě skvělé. Neotřelé, drsné, originální a vtipné. Doporučuji všem, co se nebojí jít i do poněkud drsnějších záležitostí.

Malé ženyMalé ženyL. M. Alcott

Všechny čtyři sestry Marchovy jsem si zamilovala již při prvním čtení této knihy, což bylo někdy v pubertě. Od té doby se k nim čas od času vracím a vždy si to maximálně užiju. Je to krásný příběh, který se mi dostal pod kůži a stále tam je. Smála jsem se nimi, plakala jsem s nimi, fandila jsem jim, prostě je mám moc ráda asi nejvíce za to, jak mají ony rády jedna druhou. Asi netřeba více co dodávat. Tak jako miluji knihy od JANE AUSTEN, tak miluji i tento příběh.

HoubařkaHoubařkaV. Hanišová

Od autorky jsem četla zatím jenom REKONSTRUKCI a včera jsem se vrhla na HOUBAŘKU. Co říci po přečtení? Snad že je to jedna z knih, kterou by bylo škoda si nepřečíst.
Sisi si v dětství prožila něco, co by si žádné dítě prožít nemělo. Následky onoho zrůdného činu si sebou nese až do dospělosti a pravděpodobně se z nich nikdy nevzpamatuje. Prozatím přežívá na šumavské samotě a věnuje se sběru hub. Dobrovolně žije na okraji společnosti a jen díky tomu si prozatím zachovala zbytky zdravého rozumu. To vše ovšem pomalu vezme za své po smrti její matky, její tolik pracně budovaná rovnováha se pomalu rozpadá jako domeček z karet. Autorka opět bez příkras podává čtenáři další hodně silný příběh. Příběh navenek úctyhodné rodiny, uvnitř však skrz naskrz prohnilé. Ke konci, který hodně čtenářům vadí, snad jen tolik - je výsostné právo autora ukončit svůj příběh tak, jak uzná za vhodné a nám čtenářům nezbývá nic jiného, než se s tím smířit. Ale uznávám, useknutý trochu asi byl.

Rodina odvedleRodina odvedleS. Hepworth

Příběh jsem dočetla v jednu v noci, což jasně napovídá, že toto byla hoooodně dobrá kniha, kterou jsem i přes pokročilou hodinu prostě dočíst musela.
Máme zde předměstí australského Melbourne, kde žijí převážně mladé rodiny s malými dětmi. Všichni jsou úspěšní, netrápí je finanční potíže, žijí navenek svůj "americký sen" ve slunné Austrálii. Ovšem stejně jako i v reálném životě není všechno zlato, co se třpytí. A tak i naše hlavní hrdinky Essie, Fran a Ange, i když mají na první pohled vše, co ke spořádanému životu patří, mají spoustu starostí. Čemu všemu musí čelit nechci konkretizovat, abych Vás neochudila o čtenářský zážitek z této knihy.
Je to má již druhá přečtená kniha od paní HEPWORTH a mohu opět jen a jen chválit.

Příběhy neskutečný narozkový fraškyPříběhy neskutečný narozkový fraškyR. R. Russell

Rozhodně nejsem cílová skupina, pro kterou je kniha určena, ale jelikož mám dcerku, která za chvíli do oné cílové skupiny doroste, byla jsem na tuto sérii, když u nad začala vycházet, zvědavá. A tím to vlastně začalo. Je to pěkné, milé, praštěné, zábavné, pěkně ilustrované...ráda si občas přečtu něco ze současné tvorby pro náctileté a tuto sérii řadím mezi ty povedenější počiny.....Nikki je strašně fajn holka a Mackenzie je fakt pěkná potvora, Brandon je moc milý kluk i Nikkiny "nejky" Chloe a Zoey jsou moc fajn žáby a velkou slabost mám pro Nikkinu mladší sestřičku Briannu, ta je opravdu dokonalá, i když někdy na zabití. Stejně jako všichni výše zmínění jsou mi sympatičtí i Nikkini rodiče. Svým postojem k výchově dcer, svým smyslem pro humor. Takže kdo máte doma malou slečnu, rozhodně to s touto sérií zkuste, stojí za to! A ty ilustrace opravdu nemají chybu!

Šťastní a mrtv튝astní a mrtvíM. Edwards

Hodně dobrý thriller s pro mě originální a dobře propracovanou zápletkou. Chvilinku mi trvalo se začíst, ale pak už to jelo bez hluchých míst až do skvělého konce. Oceňuji, že se autorovi povedlo mě několikrát zmást, vždy když jsem si již myslela, že jsem něco rozlouskla, jsem za pár stran pochopila, že jsem vedle jak ta jedle, což velmi chválím. Máme zde vraha, který svým zvráceným způsobem dělá v okamžiku smrti své oběti šťastnými. Aspoň si to tedy ve své choré mysli myslí. Fandila jsem jak policistce Imogen, která měla vyšetřování vražd na starosti, tak i dalšímu z hlavních hrdinů Benovi a jeho synovi Olliemu. Ben vzal Ollieho po rozchodu se svou ženou zpět do svého rodného města, aby zde spolu začali nový život. Myslel si, že zde naleznou tolik potřebný klid. Člověk míní a vrah mění.

Ztracený dopisZtracený dopisJ. Cantor

Při čtení této knihy se mi dostalo mého oblíbeného formátu, a to zpracování příběhu ve dvou časových liniích. Ta minulá nás zavádí do Rakouska, kdy se schyluje ke druhé světové válce. Sledujeme zde mladého učně Kristoffa, který pracuje u vyhlášeného rytce známek, který je Žid. Zamiluje se do jeho starší dcery Eleny, která se snaží bojovat proti nacistům. Po Křišťálové noci i do tohoto malého rakouského městečka vtrhne nenávist vůči Židům naplno a ani rodina starého rytce nezůstane ušetřena. Děvčata přijdou o matku, otec se musí skrývat. Mladší dceru Miri se podaří díky Kindertransportu dostat do Anglie, ale Elena to odmítne. Zůstane doma a spolu s milovaným Kristoffem se zapojí do odboje a začnou vyrábět falešné doklady, aby se mohli Židé dostat pryč z okupovaného Rakouska. Zároveň si tito dva mladí lidé plánují společnou budoucnost. Ta je ovšem jednoho zimního rána osudem krutě zmařena. Setkají se tito dva mladí lidé ještě někdy?
Dějová linka ze současnosti, respektive z roku 1989 byla pro mě neméně poutavá. Sledujeme pátrání mladé ženy Katie, která pátrá po původu záhadné dopisní známky z rozsáhlé sbírky svého tatínka. Pomáhá jí v tom Benjamin, kterému donesla otcovu sbírku k ocenění. Tatínek jí toho již moc nepoví, neboť trpí Alzheimerovou chorobou. A tak se Katie a Benjamin vydají po stopách oné známky a dopisu, který nebyl nikdy adresátovi doručen.
Kniha je velmi pěkná. Čte se krásně. Obě dějové linie byly zajímavé, což vždy nebývá. Je zde i zakotveno hodně důležitých témat a historických milníků. Holocaust, protinacistické hnutí, pád Berlínské zdi, odbojová organizace žen v bývalém NDR a v neposlední řadě smutné odcházení člověka s Alzheimerovou chorobou.

Nela a stříbrný jednorožecNela a stříbrný jednorožecD. Bussell

Opět velmi pěkný díl této známé knižní série pro malé slečny, cílová skupina tak první stupeň ZŠ. Příběhy z prostředí baletní školy a z pohádkové říše, kam hlavní hrdinku vždy přenesou kouzelné baletní piškoty jsou velmi milou a povedenou ukázkou současné tvorby pro děti. A i když i dcera sérii již trochu odrostla, vždy když se v knihovně objeví nový díl, stejně si jej půjčíme a obě s nostalgií přečteme.

Andělé smrtiAndělé smrtiP. Gibney

Výborné, jedním slovem výborné! Autorka mi touto knihou padla do noty ve všem, co mám ráda. Irsko, třeskutá zima, sympatická vyšetřovatelka a její kolegové, no a v neposlední řadě téma hodně ožehavé - zneužívání dětí církevními představiteli. To je skutečnost, o které by se mělo hovořit neustále, protože to, co katolická církev byla schopná napáchat za zvěrstva, nad tím zůstává člověku rozum stát. Toto je hodně slušný první díl u nás nové thrillerové série a já budu doufat, že další díly na sebe nenechají dlouho čekat. Autorka už má na světě, tuším, 6 dílů této série, tak snad se brzy dočkáme i my. Sama hlavní hrdinka inspektorka LOTTIE je poměrně čerstvá vdova, která se po smrti svého milovaného muže potýká se spoustou problémů. Zůstala sama na výchovu tří dospívajících dětí, se svou matkou má hodně komplikovaný vztah, své úzkosti a trápení z manželovy smrti zahání občas tu alkoholem, tu prášky, ale i tak je Vám stejně sympatická, tím jak se i přesto s životem pere a snaží se skloubit úlohu osamělého rodiče a časově a psychicky velmi náročné povolání. Samotná zápletka je rovněž skvěle vystavěná, současné pátraní je proloženo kapitolami z temné minulosti Kláštera svaté Anděly, při nichž Vám jde mráz po zádech. Jsem velmi spokojená, troufám si říci přímo nadšená.

1 2 3 4 5 6 ... 26