AelinAshryver AelinAshryver komentáře u knih

Od této knížky jsem předem mnoho neočekávala, neboť já osobně už považuji ságu Harry Potter za ukončenou a také proto, že celou tuto knihu nenapsala Rowlingová. Ale že to bude tak špatné, to jsem nečekala.
U knížky mi ani příliš nevadilo, že je psána jako divadelní hra, na to jsem si rychle zvykla. Co se mi velmi nelíbilo, byl už celkový motiv knížky - cestování časem a různé oživování dávno mrtvých postav. Chování postav bylo naprosto odlišné, než v předchozích dílech. (Vypěstujeme si představu o charakteru Harryho Pottera, každý v kouzelnickém světě ví, že by se nechal zabít pro své přátele a vlastně i rodinu a potom řekne Harry svému dítěti, že občas nechce aby to byl jeho syn??? Poté, co se v sedmičce rozhádá s Lupinem kvůli rozdílnému názoru ohledně rodiny a žebříčku priorit???? To jako vážně?????)
Přišlo mi, že autoři knihy už nevěděli co, a tak do knihy nacpali nejznámější situace z původní série a vylepšili to naprostými hloupostmi, které jsou trochu jako parodie na předchozí knihy.
Myslím, že tato kniha se mohla líbit lidem, kteří buď nečetli Harryho Pottera, nebo původní sérii nepovažují za povedenou a tuto zpotvořeninu ano. Ale pro milovníky Harryho Pottera, mezi které bych sebe také zařadila, je tato kniha velkým zklamáním. Kdyby kniha stála sama o sobě, možná bych hodnotila tak dvěma hvězdami. Ale když je to pokračování Harryho Pottera a ještě se to tak provokativně jmenuje... Lituji, ale nemohu hodnotit lépe. Upřímně mě mrzí, že jsem knihu četla a zkazila si tak Pravého Harryho Pottera.

29.05.2017 odpad!

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Svědectví o životě v KLDR není nic víc ani míň, než napovídá název. Svědectví sedmi různých lidí rozlišného věku, pohlaví a hlavně postavení v komunistické Koreji. Dozvídáme se zde primárně o běžném životě lidí, ale máme možnost nahlédnout do velice neuvěřitelného režimu plného korupce, hlídání, lží a strachu právě přes běžný den občanů. Pro někoho, kdo se s jinou knížkou o severní Koreji nesetkal, může být velice poučné.
Autorka se snaží klást otázky nezaujatě a uprchlíky nesoudit, někdy se jí to ale nepodaří a z otázek lehce vyznívají výčitky. Je to ovšem dobrý důkaz toho, že režim je pro nás, svobodné občany, nehledě na to kolik času strávíme jeho studií, naprosto nepředstavitelný.

03.12.2022 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Musím říct, že já, velký milovník fantasy, jsem dlouhou dobu nemohla na žádnou dobrou fantasy narazit. Už dávno jsem měla očtený žánr sci-fi a romantiku. Hledala jsem a pátrala po správné knížce, která by uspokojila mé požadavky na dobrou fantasy, avšak nenalézala jsem žádnou. Znavena tímto marným počínáním vzdala jsem svou snahu.
A tu náhle, jako na zavolanou, jako slunce které prozáří mou šedou stísněnou mysl, přichází na scénu Zaklínač. Úžasná knížka a ta správná fantasy. Ó, jak se mi stýskalo po ježdění tryskem na koni, řešení zapeklitých hádanek, dávání někomu do zubů. Zaklínači, děkuji ti za to, že jsi navštívil mou maličkost v době největšího strádání. Děkuji ti, že jsi mne poctil svou úžasnou čtivostí, originalitou, propracovaností a vtipem. Nadosmrti ti to nezapomenu!!!
(Děkuji odvážným čtenářům, kteří můj komentář dočetli až sem a zároveň je prosím, aby jej brali s lehkou nadsázkou. Měla jsem zrovna tvůrčí náladu. :D)

25.06.2017 5 z 5

Hobit (alebo Cesta tam a späť) Hobit (alebo Cesta tam a späť) J. R. R. Tolkien

Úžasná kniha. mám ji moc ráda a často se k ní vracím. Velmi obdivuji pana Tolkiena a celý jeho svět. A z Hobita umím všechny básničky nazpaměť :D.

07.11.2016 5 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Slavný román o vztahu čtyř sester, o jejich boji s chudobou a zároveň s marnivostí. Zachycuje radosti a starosti obyčejného života, na můj vkus poněkud vleklým způsobem. Od knihy jsem měla pravděpodobně příliš vysoké očekávání, podle mého názoru se nevyrovná jiným slavným dílům 19. století. Děvčata jsou svým způsobem stylizována a do děje násilně proniká jim předem přiřazená dobrá a špatná vlastnost. Román tedy mezi řádky mladé dívky moralizuje a tento styl je mi silně proti srsti. Na druhou stranu je autorce nutno přiznat, že vytvořila ikonické prostředí a postavy, které čtenářům přirůstají k srdci již mnoho desetiletí.
Přečtěte si Malé ženy a udělejte si na ně názor sami. Nerada to říkám a neříkam to často, ale preferuji filmové zpracování.

10.03.2023 3 z 5

Škola dobra a zla Škola dobra a zla Soman Chainani

Tato kniha mne ohromila. Slyšela jsem, že není příliš dobrá, ale přesto jsem se na ni těšila. Dobře jsem udělala. Knížka mi již na začátku připadala velmi čtivě a zábavně napsaná. Zprvu jsem měla pocit, že prvky zla a dobra jsou neuvěřitelně přehnané - zlí jsou moc zlí, dobří jsou až neskutečně dobří - ale posléze jsem poznala, že tato kniha rozhodně není přehnaná. Přestože je určena pro mladší čtenáře, nemohla jsem se od knihy odtrhnout.
Škola obsahuje mnoho zvratů a nečekaných událostí. Když už jsem si myslela, že mne nemůže nic překvapit, stalo se opět něco tak zvláštního, co mne vyvedlo z míry.
Má to i své nedostatky, ale kladů je rozhodně mnohem více. Doporučuji.

10.06.2017 5 z 5

Rudá královna Rudá královna Victoria Aveyard

O Rudé královně jsem slyšela, že to není moc dobrá kniha a na to, jak málo jsem od ní očekávala, mě trochu překvapila. Ani mi tolik nepřipadalo, že by knížka byla velká splácanina. Vadil mi ten děj. Styl psaní je celkem čtivý, ale příběh za moc nestojí. Některé věci tam byli vynucené a nepřirozené.
Tomu, kdo váhá, zda-li si má knížku přečíst, bych nejspíš řekla, ať nemrhá časem a přečte si něco jiného.

28.05.2017 2 z 5

Krvavé ostří Krvavé ostří Sarah J. Maas

Nádherná kniha. Bavila mě víc, než jsem čekala, přišlo mi to snad ještě zábavnější než příběhy o opravdové Aelin. Hrozně jsem si oblíbila Sama a opravdu netuším, jak si zvyknu na další knížku kde bude Sam mrtvý a na jeho místě bude Jeřáb.

01.04.2017 5 z 5

Sníh nebo popel Sníh nebo popel Sara Raasch

Tak jo. Představte si geometrický útvar o třech vrcholech. Máte to? Tak, a teď k tomu přidejte slovo milostný. A to je věc, kterou na knihách prostě nenávidím. Ohrané klišé, častokrát zbytečné... neříkám že nemám ráda Therona nebo Mathera, ale prostě... (Mathera mám raději, ale nemyslím si, že si Meiru vezme. Přeju mu jeho svobodu.)
Tak a teď k hodnocení knihy. Dlouhou dobu jsem se nemohla začíst. Dobrou polovinu. Možná to bylo tím, že jsem měla čtenářskou krizi. Ale v té polovině se to nějak zhouplo a pak už skoro pořád něco dělo. Já sice nejsem fanynka ich-formy, zvláště u náctiletých dívek, ale Meira nebyla úplně marná. Občas byla taková nudná a klasická, ale byl znát nějaká vývoj. To je fajn. Nápad, hm, hezký, ale rozdělení podle ročního období mi nepřestane připomínat dvůr trnů a růží. Mám ráda fantasy a to je věc, co oceňuju a konec mi taky hodně učaroval. Ale v něčem byla kniha pro mě hodně předvídatelná. Doporučuji fanouškům takových světů, ale není to nic dokonalého. Takové jednodušší počteníčko.
Poděkování bylo hezký. :D

27.01.2018

Sluha dvou pánů Sluha dvou pánů Carlo Goldoni

Tahle kniha je skvělá. Všem vám ji doporučuji. Je to komedie, u které se hodně nasmějete a můžete prožívat děj s hlavním hrdinou. Knihu jsem četla dvakrát a viděla záznam a musím říct, že se mi kniha zamlouvala více. Obdivuji autora, že dokázal vymyslet příběh tak humorný a děj tak zamotaný a propojený. Máme ji v povinné četbě a je podle mě druhá nejlepší. (Po Hobitovi. :D)

27.01.2018 5 z 5

Můj život u sousedů Můj život u sousedů Huntley Fitzpatrick

S touhle knihou jsem se prostě neskamarádila. Bylo až obdivuhodné, jak autorka dokázala přes sto stránek psát téměř o ničem. Doporučila bych někomu, kdo chce číst nějakou nezajímavou letní romantiku, nedoporučila bych někomu, kdo chce číst skutečnou knihu.

28.05.2017 2 z 5

U dveří zazněl zvonek U dveří zazněl zvonek Rex Stout

Tato kniha pro mne byla ohromné překvapení, musím ovšem říct, že pozitivní. Velmi jsem si čtení této knihy užila. Kniha vás překvapí svou čtivostí, originalitou i vtipem. Rozhodně doporučuji.

13.08.2017 5 z 5

Scarlet Scarlet Marissa Meyer

Knížka se mi líbila víc než Cinder. Obě knížky jsou napsané moc hezky, ale protože ve Scarlet se kapitoly vyprávějí z pohledu více lidí, přijde mi to zajímavější. Kniha se čte velmi rychle, je stejně jako předchozí díl napsaná čtivě a zábavně.
V prvním dílu jsem zápletku prohlédla hned, ale v této knize je mnohem více zvratů a odhalení. Určitě si přečtu další díl, ale už mě trochu začíná štvát naivita obou hlavních hrdinek. Doufám, že Cress nebude stejná...

02.06.2017 4 z 5

Expres do Plymouthu / The Plymouth Express Expres do Plymouthu / The Plymouth Express Agatha Christie

Knížka se mi líbila. V této dvojjazyčné knize je velmi pěkná čeština i angličtina a příběhy jsou nápadité a originální, i když někdy se zdlouhavým popisem místa či krajiny. Velké plus za obálku.

29.09.2016 4 z 5

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

Knížku jsem četla kvůli povinné četbě. Musím si přiznat, že byla lepší, než jsem očekávala. Neříkám že byla úžasná, ale bylo příjemné přečíst veršovanou divadelní hru. Děj není nijak závratný, což ovšem není hlavní v této knize, poněvadž jej nevymyslel autor. Líbily se mi verše a také postavy. Manon je sice dívka, která nedokázala být věrná, ale na konci projevila lásku. Občas jsem se trochu zamotala do děje a nevěděla co se právě děje. Jinak pěkné.
"I když mě stokrát obelstily
ty povětrné střevíce,
i přes svou slabost, přes omyly
Manon je hříšná světice!"

28.03.2018 3 z 5

Petrklíče a petrkliky Petrklíče a petrkliky Pavel Šrut

Tahle knížka se mi líbila. Roztomilý soupis neobvyklých básní. Některé byli hezčí, jiné ne. Pavel Šrut píše originálním stylem.

05.09.2017 4 z 5

Hrdinove starých evropskych bájí Hrdinove starých evropskych bájí Václav Cibula

Tahle kniha je fakt divně napsaná. Nečetla jsem to dobrovolně a nečetla jsem to celé, ale ta část, kterou jsem četla, mi bohatě stačila. Nešlo se vyznat, zda-li se mluví v minulém či v přítomném čase.

13.11.2017

Drakie Drakie Sophie Jordan

Celkem pěkná knížka. Líbí se mi nápad i celková atmosféra, která panuje kolem drakií. Občas mi vadilo řešení rodinných problémů - máma má radši mojí sestru a tak. Vztah s Willem není příliš zdlouhavě popisovaný. Kniha se čte rychle, má spád a žádné zbytečné věci. Ale i tato kniha má svoje nedostatky.
Příliš mi nesedla hlavní hrdinka, což je celkem problém u knihy psané ich-formou, ale na druhou stranu – která hlavní hrdinka mi sedla? Spočítala bych je na prstech.
Zápletka či smysl knihy není příliš hluboký a děj je předvídatelný, což mi vadilo. Jinak je kniha pěkná.

02.11.2017 4 z 5

Příběhy kruhového stolu Příběhy kruhového stolu Vladimír Hulpach

Povinná četba... není to nejhorší. :-D

14.10.2017

Šepotání Šepotání A.G. Howard (p)

Tuto knihu doporučuji. Příběh zasazen do tajemné říše divů, a kdo je zvyklý na tento svět, bude možná překvapen. Je to trochu temnější fantasy, ale jen lehce. Obsahuje mnoho zvratů a odhalení. Knížka se rozhodně nedá nazvat předvídatelnou, ba možná je v tomto směru i chaotická a čtenář se snadno ztratí. (Tak je tomu i v dalších dílech, proto doporučuji číst sérii najednou.) Postavy mají dobře propracovaný charakter, jen příběh se tam nedává příliš smysl. Velmi pěkná obálka, zaujme, a stejně tak i vnitřek knihy. Co mě osobě se na knize nelíbí, je milostný trojúhelník, který z duše nesnáším. ale jinak pěkné. A písmo je zelené... :)

19.09.2017 5 z 5