adorjas adorjas komentáře u knih

Relikvie mrtvých Relikvie mrtvých Ariana Franklin (p)

Konečne detektívna zápletka, kde som vedela tipnúť, kto by mohol byť vrah. Inak, sa to nieslo v podobnom duchu ako druhá časť, že občas mi už niektoré scény prišli ako prílišné tlačenie na pílu, aby to sedelo do rozuzlenia.

20.03.2023 3 z 5

Labyrintem smrti Labyrintem smrti Ariana Franklin (p)

Táto časť mi prišla oproti prvej časti, taká nejaká pritiahnutá za vlasy s tým labyrintom a všetkým. Napriek tomu, ďalšia pátavá historická kniha.

20.03.2023 3 z 5

Vykladačka smrti Vykladačka smrti Ariana Franklin (p)

Na historický román ma to vcuclo jedna radosť! Reku, že túto knihu mám v čítačke už roky, práve som bola pred dlhou cestou na východ SR, a že ju teda skúsim. Skončilo to tak, že som prvú časť zjedla za jeden deň a okamžite šla na zvyšné 3 časti, ktoré som teda už čítala len na mobile, lebo som mimo domu nemala techniku na nahadzovanie kníh do čítačky. A teda čo ja na túto sériu? Stredovek, hlavná postava Adelie, ktorá bola podľa mňa veľmi podobná súčasnej Temporance Brennenovej (hej, hej, okrem seriálu Kosti, sa jedná aj o knižnú sériu od Kathy Reichs, ktorú tiež odporúčam, aj keď je Temporance v knihe úplne iná ako Emily Deschanel). K tomu pripočítajte detektívnu zápletku a zaujímavé rozuzlenia. Ja som bola veľmi nadšená a dovolím si trúfalo tvrdiť, že vo svojich tipoch som bola viacmenej úspešná (na rozdiel od tipov, ktoré mám pri knihách Agátky Christie). V tejto prvej časti rozoberáme vraždy malých detí, v druhej časti smrť kráľovej milenky, v tretej časti pátrame po Artušovi a jeho bájnom meči , a v časti štvrtej odprevádzame kráľovu dcéru z Británie na Sicíliu. Adeliu všade prenasleduje smrť, vraždy, záhady a ona ako správna emancipovaná žena a lekárka, sa tomu pokúša prísť na kĺb. Vyššie som spomenula, že sa to odohráva v stredoveku, konkrétne okolo roku 1175, takže nebuďme prekvapení, že je tam aj lekárka alebo dokonca veľká Eleonóra Akvitánska, ktorú teda autorka úplne sympaticky nevykreslila. Oh, a existuje aj piata časť, ale tá už úplne nepochádza z pera autorky, žiaľ medzičasom umrela a dielo dokončila jej dcéra. Avšak, táto posledná časť už do češtiny preložená nebola.

20.03.2023 4 z 5

Montessori pre bábätká Montessori pre bábätká Simone Davies

Tak, ako som bola nadšená z prvej časti Montessori batoľa, tak ma sklamala táto knižka. Jednak problémy s prekladom, prekladanie metafor doslova, tým pádom to v slovenčine strácalo zmysel. A jednak výpovedná hodnota knihy- bábätká ešte nevedieme úplne k Montessori aktivitám, tuto bol skôr návod, ako sa starať o bábätko a ak ste len trošku rešpektujúci rodič, tak sa o vaše bábätko staráte aj v súlade s touto knihou, ktorá teda tvrdí, že aj tu využíva princípy Montessori.

26.02.2023 2 z 5

Velký oblet Velký oblet Maggie Shipstead

Nedala som to. Štýl písania mi nesadol (čítala som origoš) a nezaujal ma ani námet či téma (bolo to čítanie do čitateľského klubu a sama by som po nej nesiahla).

26.02.2023

Päťka rieši nepochopiteľnú záhadu Päťka rieši nepochopiteľnú záhadu Enid Blyton

Návrat do môjho detského sveta po X rokoch. Trošku čiernobiele, trošku príliš moralizujúce a zjednodušené, ale milá nostalgia, že touto knihou som fakt žila.

Vnímavý vypravěč Vnímavý vypravěč Olga Tokarczuk

Tokarczuková je zaujímavá osoba s ešte zaujímavejším náhľadom a ponímaním sveta. Bolo super, trošku nahliadnuť pod pokličku a dočítať, aké knihy ju v detstve ovplyvnili a akým spôsobom pracovala na svojich knihách, postavách a podobne.

Nejkrásnější - Příběh Levany Nejkrásnější - Příběh Levany Marissa Meyer

Zaujímavé dokreslenie hlavnej záporáčky zo série Mesačných kroník - minimálne to ukázalo lepší vhľad do jej motivácií a fungovania či myslenia. Na doplnenie tohto sveta fajn počin.

Winter Winter Marissa Meyer

Dobré to bolo, dobrodružné, naozaj zvláštne a zaujímavo vykreslená hrdinka Winter, ktorú si mnohí ako klasickú Snehulienku určite nepredstavia. Samozrejme, dej ku koncu vykalkulovaný priam prehnane, aby to sedelo do príbehu, ale budiš. Na vypnutie ideálna séria!

Cress Cress Marissa Meyer

Fajn, ale Scarlet sa mi páčila viac. Inak dobré oddychové čítanie a číta sa samo.

29.01.2023 2 z 5

Klára a Slunce Klára a Slunce Kazuo Ishiguro

Prvá tohtoročná za mnou... Čo povedať? Ishiguro nebude môj autor (mala som to s ním rovnako už pri Neopustej me a aj pri Soumrak dne). Kvalita písania super, téma blízkej budúcnosti, elitárstva, genetických modifikácií, robotky a jej vedomia a preciťovania takisto krásna, kopa námetov na premýšľanie, a čítanie ako po masle - tón knihy vám nedovolí knihu pustiť z rúk. Avšak, ako hovorím ku mne to nepreniklo a Ishigura predávam väčším milovníkom odo mňa. Povedzte mi, že nie som jediná, ktorú kniha nezasiahla.

Směna Směna Anna Beata Háblová

Nebolo to zlé, ale ani také, aby som z toho sadla na zadok. Rada si od autorky ešte v budúcnosti nejakú prózu prečítam.

Scarlet Scarlet Marissa Meyer

Bavila ma zatiaľ najviac zo série- určite preto lebo vlk a Scarlet, a.k.a. ako Twilight :D

Vzpomínky na úhoře Vzpomínky na úhoře Anna Cima

3,5*
Mojim dioptriám kniha určite prospela, pretože kniha má len 700 strán a čítala som ju na mobile. A keďže, pri Anne Cime mi rozozvučali sirény už pri jej prvotine, tak som si túto nechcela nechať ujsť.
Dojmy? Budem stručná, priam skratkovitá:
1. Ja som tam videla inšpiráciu Murakamim a jeho Kafkou na pobreží (nie ekologickou témou, ale skôr paralelnými svetmi, božstvom z japonskej mytológie)
2. Detektívna linka nebola zlá, ale na moje racio už občas premotivované.
3. Postavy uveriteľné, nie plastické, zobrazené nielen čiernobielo.
4. Kopa námetov ako je kultúra v ČR vs. JAP, postavenie žien, ekologická stopa, náboženstvo, láska, nevera, materstvo, vedecká prax v reálu, ...
Verdikt: Annu Cimu si naďalej držím na radare a budem sa tešiť na jej ďalší počin. Odporúčam (hlavne ak vás bavia podivínstva a jemná fantastika).

11.01.2023 3 z 5

Sedm principů spokojeného manželství Sedm principů spokojeného manželství John Gottman

Je tam 7 princípov? Je. Má tam aj návody na konverzácie, ako to zlepšiť a má tam aj predikcie na rozvod. Ak to číta len jedna polovička a druhá sa to tomu smeje, asi to nemá zmysel vo vzťahu zavádzať, keď sa o to snaží len jedna strana.

Babylon. Dvadsať jazykov sveta Babylon. Dvadsať jazykov sveta Gaston Dorren

Pekné dielo, vtipné na začiatku, ale potom som mala už pri každom jazyku toľko informácií, že mi to bolo príliš.

Kocour, který zachraňoval knihy Kocour, který zachraňoval knihy Sósuke Nacukawa

Mám rada japonskú literatúru, ale toto bola taká rozprávková jednohubka, že si už ani nepamätám, o čom bola.

Päť výletov do pekla Päť výletov do pekla Martha Gellhorn

Nedočítala som (hoci som s prekladom problémy nemala, keďže som ju začala čítať v origináli). Ale, tu prichádza veľké ALE. Hneď v úvode sa autorka sama priznala, že tieto cesty si vybavuje len spätne, a že sa niektoré odohrali aj pred desiatkami rokov a sama si tieto spomienky skladá z denníkových záznamov, krátkych poznámok a z iných útržkov ako sú fotky či letenky a pečiatky v pase. A tu je ten môj problém- ako môže byť autentická, keď verejne priznáva, že si to ledva pamätá. Nakoľko to mohla zlyhať jej pamäť a byť spomienky a tým pádom aj jej popisy skreslené priam generalizované typu, v Číne je všetko tak a tak. Takže, tým pádom to u mňa neprešlo. Možno keby spomienky napísala skôr a hoci ich vydala neskôr, ale takto spísané tomu neverím.

11.01.2023 2 z 5

Prebuď sa, Siréna – prespievaný Ovídius Prebuď sa, Siréna – prespievaný Ovídius Nina MacLaughlin

Plne súhlasím s komentárom podo mnou, všetky príbehy po čase na jedno kopyto, vždy o tom, že nejaká žena dostala "co proto". Po treťom takom príbehu sa to začne zlievať a nepamätám si ani jednu bájku či povesť. Chápem, že autorka chcela poukázať na to, ako boli ženy vždy ošidené a prerozprávať ich príbeh aj z pohľadu ženy, že ako sa mohla asi cítiť Európa, keď ju chcel taký býk Zeus znásilniť- lebo priznajme si to úprimne, asi pri tom neochkala nadšením. Minimálne ja by som neochkala, keby za mnou utekal nabujený býk so stoporeným údom. Taká feministická verzia toho, ako to mohlo byť naozaj. Odporúčam, ale asi radšej po dávkach, alebo ako zaujímavú komparatívnu štúdiu trebárs k Ovídiovi.

Moje deti Moje deti Elena Maróthy Šoltésová

Neviem prečo má kniha tu len 76%. Lebo klasická slovenská literatúra? Dajte jej šancu! Ako matke, to bolo srdcedrásajúce čítanie vedieť, že jej deti dopadnú ako dopadnú. Ako milovníka histórie ma naopak zaujalo to, ako empaticky a moderne pristupovala vo výchove k svojim deťom. Nám často vštepujú z histórie tie Dickensovské príbehy o sirotách a bitkách, ale Elena by sa nemusela hanbiť ani pred modernými matkami. Pekné dielo!

11.01.2023 4 z 5