Babylon. Dvadsať jazykov sveta

Babylon. Dvadsať jazykov sveta https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503424/bmid_dvadsat-jazykov-sveta-IvC-503424.png 3 14 2

Ako sa môžete čo najefektívnejšie naučiť po vietnamsky? Prečo je nemčina najväčším čudákom spomedzi všetkých jazykov? A ako spolu komunikujú Indonézania, ktorých je 265 miliónov, žijú na takmer tisícke ostrovov a hovoria sedemsto jazykmi? Pripravte sa, čaká vás Babylon – divoká jazyková cesta okolo sveta! Dvadsať najrozšírenejších jazykov sveta vám vraj umožní dohovoriť sa s troma štvrtinami ľudskej populácie. Polyglot Gaston Dorren nám vo svojej zábavnej a poučnej knihe Babylon predstavuje špecifiká každého z tejto svetovej dvadsiatky a veľmi pútavo približuje všetko, čo s nimi súvisí – gramatické zásady, abecedu, zvukovú podobu, či zaujímavé slová, ktoré z nich prenikli do celého sveta. Pozrieme sa však taktiež na históriu, kultúru i rôzne spôsoby myslenia a vnímania reality spojené s každým z dvadsiatky najrozšírenejších jazykov sveta. Naša jazyková cesta okolo sveta povedie od vietnamčiny, cez kórejčinu, japončinu, ruštinu, francúzštinu, španielčinu, mandarínčinu, až po lingua franca – angličtinu. Dozviete sa počas nej, čo znamená, že angličtina je „príbuzná“ s ruštinou, prečo pomerne malé Portugalsko zrodilo svetový jazyk, prečo ženy v Japonsku rozprávajú inak než muži, ale aj to, ako autor tejto knihy prišiel k dvom vietnamským neteriam.... celý text

Literatura faktu Jazyky, lingvistika
Vydáno: , Absynt

Babel , 2018

adorjas
11.01.2023 3 z 5

Pekné dielo, vtipné na začiatku, ale potom som mala už pri každom jazyku toľko informácií, že mi to bolo príliš.

Lessana
22.11.2022 3 z 5

Ako nadšený lingvista som sa pustila do Babylonu. Autor tu predstavuje 20 najrozšírenejších jazykov sveta vzhľadom na počet používateľov toho-ktorého jazyka. Niektoré informácie o jazykoch (a ich písmach, o výslovnosti, histórii...) boli zaujímavé, niekde som ale mala pocit, že autor nevedel, o čom písať, a tak len zalátal text pletkami. Chýbal tomu šmrnc, nemôžem si pomôcť. Bolo to skôr únavné ako osviežujúce. Akoby autor musel napísať nejakú knihu, tak napísal, aby sa nepovedalo.

Autorovy knížky

Gaston Dorren