Päť výletov do pekla

Päť výletov do pekla https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/493934/bmid_pat-vyletov-do-pekla-jnM-493934.jpg 4 8 3

Americká spisovateľka, legendárna vojnová reportérka, vášnivá a nespútaná cestovateľka, ktorá sa nebála lietajúcich granátov, milovala nedotknuté pláže a dobrú whisky. Martha Gellhorn (1908–1998) počas svojej novinárskej kariéry nechýbala pri žiadnom veľkom konflikte 20. storočia. Písala o španielskej občianskej vojne, vylodení v Normandii, ako prvá informovala o oslobodení koncentračného tábora Dachau. Nevynechala ani Vietnam, vojny na Blízkom východe či konflikty v Strednej Amerike. V spomienkach sa vracia k najlepším zo svojich najhorších ciest, ktoré aj po rokoch zaujmú vykreslením situácií, miest či charakterov. S ironickým nadhľadom a svojským zmyslom pre spravodlivosť nás pozýva do Moskvy medzi sovietskych disidentov, nedávno dekolonizovanej Afriky, vojnového Karibiku, ale aj na návštevu Čankajšekovej Číny. Či už cestovala sama, alebo ju sprevádzal jej manžel Ernest Hemingway (v knihe ako N. S. – neochotný spoločník), bola mimoriadne otvorenou a výstižnou pozorovateľkou, a hoci ľudí považovala za najškodlivejší druh na planéte, vždy pevne stála na strane slabších a utláčaných.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Literárna bašta

Travels with Myself and Another: A Memoir , 1978

adorjas
11.01.2023 2 z 5

Nedočítala som (hoci som s prekladom problémy nemala, keďže som ju začala čítať v origináli). Ale, tu prichádza veľké ALE. Hneď v úvode sa autorka sama priznala, že tieto cesty si vybavuje len spätne, a že sa niektoré odohrali aj pred desiatkami rokov a sama si tieto spomienky skladá z denníkových záznamov, krátkych poznámok a z iných útržkov ako sú fotky či letenky a pečiatky v pase. A tu je ten môj problém- ako môže byť autentická, keď verejne priznáva, že si to ledva pamätá. Nakoľko to mohla zlyhať jej pamäť a byť spomienky a tým pádom aj jej popisy skreslené priam generalizované typu, v Číne je všetko tak a tak. Takže, tým pádom to u mňa neprešlo. Možno keby spomienky napísala skôr a hoci ich vydala neskôr, ale takto spísané tomu neverím.

freejazz
12.07.2022 5 z 5

v poradí tretia, najambicióznejšia partnerka legendárneho Hema. a viac sa o nej takmer nedalo zistiť – žiť čo len chvíľu v tieni slávnejšieho človeka spoľahlivo vyrobí problém:)
takže vďaka vydavateľstvu za skvelý ťah.
Martha Gellhorn je v prvom rade plnokrvný človek s výborným pozorovacím talentom a hodne nabrúseným jazykom a perom. vďaka tomu dostane čitateľ prídel šťavnatých reportáží, útržkov, popisov a charakteristík miest, ľudí i doby.
takže je jasné, že dve také výnimočné a samostatné osobnosti nemohli vedľa seba veľmi dlho vydržať a spojilo ich iba obdobie extrémneho pohybu sveta v čase vojny. to je asi jediné, čo životopisci pripúšťajú.

jediná škvrna na celom projekte je dosť krivkajúci preklad. uznám, že nie každý je tak excelentný prekladateľ ako Aňa Ostrihoňová, ale použiť spojenie pristávajúca dráha namiesto pristávacia dráha je trochu silná káva.
a takých „perličiek“ je v texte viac než dosť. žiaľ, neovládam angličtinu tak, aby som mal pôžitok z čítania originálu, preto som odkázaný na preklady. a preto by mali byť aj vydavateľstvá citlivé na konečnú úpravu textu – tu zlyhal aj zodpovedný redaktor.

celkovo ide o naozaj hodnotné čítanie a aspoň poodhalenie talentu autorky, ktorá je neprávom zaradená len medzi ozdoby velikána literatúry. v podstate potvrdzuje staré slovenské, že pod lampou býva najväčšia tma:) vďaka, že ju z tej tmy nechali vystúpiť.

parvitas
25.04.2022 5 z 5

Výborne sa hodí do tohtoročnej výzvy, lebo ju napísala novinárka. Počas svojho života navštívila 53 krajín sveta (aj štáty USA), niektoré aj opakovane. Autorka buď cestovala sama, alebo ju sprevádzal neochotný spoločník (v skratke N.S.), t.j. jej manžel Ernest Hemingway. Ako novinárka písala reportáže o Číne, Karibiku, Afrike a mnohých iných krajinách počas vojnových rokov 20. storočia. Pobavila som sa, ako sa snaží spomenúť si na podrobnosti z ciest, a aj keď sa vyznáva, že ich ťažko zostavuje z čriepkov spomienok, z denníkov, z listov a poznámok, či pár fotografií, výsledný efekt je skvelý. Mám pocit, že som tam spolu s ňou a ako amatérska cestovateľka túžim po ďalekých krajinách a nových zážitkoch (a áno, aj po čistých a prázdnych plážach).

paměti, memoáry americká literatura

Autorovy knížky

Martha Gellhorn
americká, 1908 - 1998
2022  75%Päť výletov do pekla

Kniha Päť výletov do pekla je v