Adél784 Adél784 komentáře u knih

Zloděj čísel Zloděj čísel Hayley Barker

Zloděj čísel...druhý díl z duologie Poslední číslo.
Poslední číslo se odehrává ve společnosti, která je rozdělena na Čisté a Dreky. Dreci žijí v ghettech, nedostávají mzdu, nemají pořádně co jíst a každý den se bojí, aby jejich děti neodvedli do cirkusu....cirkusu, kde je principálem Silvio Sabatini a kde je kruté zacházení, mučení a vraždění pro pobavení publika (Čistých) na denním pořádku.

Zloděj čísel se odehrává rok po událostech, které se stali na konci Posledního čísla. V tomto díle bylo ještě více krutosti a mučení (autodrom, kolo neštěstí, elektrický proud, vlci, hadi..)
Kapitoly jsou krátké a střídá se pohled dvou postav. Kniha nabízí mnoho zvratů, takže se čtenář u čtení rozhodně nenudí.
Hošiko, Bena, Gretu, Jacka, Ezekiela, Emmanuela, Rosie nelze nemilovat:)
Vivien a Silvia jsem nenáviděla.

Pokud si chcete přečíst něco originálního a super čtivého, tak vám duologii Poslední číslo vřele doporučuji.
Čekejte drsné prostředí cirkusu, ale také sílu lásky a přátelství.
Doporučuji 5/5

,,Pravda je, že se nikdo nenarodí lepší než ostatní, a nikdo se nenarodí horší. Pod tou slupkou na povrchu jsme všichni stejní. Problémem jsou ty nálepky, které na nás společnost lepí. Nálepky, které nás třídí, definují, které nám říkají, kdo jsme a co smíme dělat"

14.03.2021 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Četla jsem už před nějakou dobou, ale stále mám ten příběh živě v paměti...
Je to jeden z nejlepších a zároveň nejděsivějších thrillerů, co jsem kdy četla...
Ne vždy je vše tak, jak to na první pohled vypadá.

Čtenářům thrillerů tento psychothriller rozhodně doporučuji.
Od autorky jsem již četla 3 knihy a těším se na další.
Jednoznačně 5/5

Sucho Sucho Neal Shusterman

I když Smrtka je dokonalá, tak musím říci, že Sucho se mi líbilo ještě více.
Sucho se odehrává v době, kdy přestane téct voda a je bezvodí. Na začátku knihy se seznamuje s Alyssou, Garrettem a jejich sousedem Keltonem, kteří se vydávají hledat vodu...
Scéna s Daltonem je nezapomenutelná...kdo četl, tak ví...
Kniha je napsaná čtivě, skvělé je, že se střídá pohled dvou postav:)
Sucho opravdu moc doporučuji a doufám že pan Shusterman se synem napíšou spolu něco dalšího:)
Rozhodně nečtěte knihu bez sklenice vody při ruce:)

,,Přejdu do kuchyně a zkusím kohoutek sama - jako by můj dotek mohl mít nějakou magickou moc. Nestane se nic. Ani pár kapek. Náš vodovodní kohoutek vypověděl službu a žádnou resuscitací se nedá oživit. Zaznamenám si čas, jak to dělají na pohotovosti: 4. června,13:32.
Všichni si budou pamatovat, kde byli, když vyschly kohoutky, bleskne mi hlavou. Jako když zavraždí prezidenta."

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Strašně moc originální kniha, nic takového jsem ještě nečetla...
Svým námětem musí nadchnout téměř každého čtenáře a nadšení z ní budou i nečtenáři young adult.
Druhý díl je za mě slabší, ale těším se na závěrečný díl, který právě vyšel:)

Doporučuji všem 4,5/5

,,Považuji za moudré, že se smrtky nesmějí kosit mezi sebou. Bylo to jistě zavedeno proto, aby se předešlo složitým bojům o moc, jenže tam, kde je moc, jsou vždycky takový, kteří si najdou cestu, jak se k ní dostat"

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Tohle je přesně typ knihy, u které člověk po dočtení poslední stránky, jen tak sedí a přemýšlí...přemýšlí nad tím, jak by se na místě Lily zachoval...
Tato kniha se díky své krásné obálce a zařazením do kategorie romány pro ženy tváří, že bude plná romantiky, jakou můžeme znát z filmových pláten. Omyl. Nebo takhle...romantická to ona je, ale pouze prvních 150 stran...
Knihy Colleen Hoover rozhodně nejsou žádné naivní romantické knihy pro puberťáky, ale vždy se zabývají nějakým důležitým tématem a z každé z nich si člověk po přečtení něco odnese...

Námi to končí je o domácím násilí.
Otec Lily ubližoval její matce a ona toho byla celé své dětství svědkem. Nenáviděla ho. Nenáviděla svou matku, za to že, když jí fyzicky ubližoval, nezavolala na něj policii a že neměla tu sílu od něj prostě odejít.. Nyní je Lily 23 let a v jejím životě se objevil pohledný a sympatický neurochirurg Ryle. Co když se ale minulost začne opakovat? Co když Lily bude čekat stejné rozhodování, jako před lety její matku?

Jednou jsem slyšela, že by si Námi to končí měla přečíst každá žena. Souhlasím. Přečtěte si to...
Postavu Atlase nelze nemilovat a Lily je neuvěřitelně statečná a silná...
Rozhodně si přečtěte doslov autorky...díky němu se na ni budete dívat zase jinak.
Nemůžu hodnotit jinak než 5/5

,,Každý člověk někdy chybuje. Lidský charakter neurčují chyby, které děláme. Určuje ho to, jak se k těm chybám postavíme, jestli se z nich poučíme, místo abychom se je snažili omlouvat."

09.03.2021 5 z 5

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

Originální fantasy o nesmělém lovci čarodějnic Reidovi a sarkastické čarodějnici Lou, kteří se vezmou a je jen otázkou času, kdy Reid zjistí, že jeho žena je čarodějnice, které on loví a upaluje zaživa na hranici....

Prvních 100 stran se nic moc nedělo, ale pak tam byl zvrat za zvratem. Celkově se v knize vyskytuje mnoho momentů, kdy si člověk řekne "To jako vážně?!".
Lou je skvělá hlavní hrdinka, která má smysl pro humor, pro sprosté slovo nejde daleko, je sakrastická a člověk se s ní prostě nenudí. Reid je upjatý a nesmělý a s Lou se rozhodně nenudil a neměl to s ní jednoduché. Je to klasická hate-love romance.
Miluju postavu Ansela, takže doufám, že v dalších dílech dostane více prostoru.:)
Naopak Cellii nesnáším..
Určitě by se hodilo varování, že snad každý čtenář dostane při čtení chuť na skořicové šneky...:)

Celkově dávám knize 4/5. Těším se na další díly, už jen ty obálky stojí za to, mít tuhle sérii v knihovně. Ikdyž je kniha v žánru young-adult, tak si myslím, že tuto knihu si užije i čtenář, který tento žánr normálně nevyhledává.

Malá ukázka z knihy:
,,Čarodějnice a lovec čarodějnic spojeni v posvátném svazku manželském. Tenhle příběh mohl skončit jen jediným způsobem. Hranicí a sirkou. Proklínala jsem se za to, že jsem byla tak hloupá a dovolila jsem si příliš se mu přiblížit"

,,Vím, že tomu věříš." řekl Ansel tiše, ,,ale nemůžeš nutit Reida, aby tomu věřil taky." Konečně vzhlédl a v hnědých očích měl hluboký smutek. Smutek, který by někdo v jeho věku vůbec neměl znát. ,,Některé věci se slovy změnit nedají. Některé věci se musí vidět. Musí se zažít."

06.03.2021 4 z 5

Černooká Černooká Anna Musilová

Černooká...kniha s tak nádhernou obálku a přitom tak depresivním příběhem, který je plný emocí. Řeší se v ní psychické problémy, ztráta člena rodiny, přátelské i partnerské vztahy...
Černooká je napsána nádherným jazykem. Autorka umí skvěle psát, což jsem zjistila
už při čtení Tamařina souhvězdí.:)

Kniha se mi líbila, ale konec byl už podle mě trochu přehnaný. Tamařino souhvězdí se mi líbilo o trochu více:)
4/5 Myslím si, že se bude líbit nejen čtenářům young adult.

21.02.2021 4 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Má pátá kniha od autorky. Začátek byl hodně zdlouhavý, prostředek plný akce, no a konce autorka moc neumí... Konec jsem si představovala jiný, každopádně pachatele jsem neuhodla.
Více bych doporučila autorčinu sérii o strašidelných domech... Nebylo to špatné, ale těším se, až v dubnu vyjde další díl právě z této série.
3,5/5

05.02.2021 4 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

(SPOILER) Noc na Karlštejně...Jeden z mých nejoblíbenějších filmů, hlavně díky skvělému hereckému obsazení:))))

Karel IV. nechce, aby na Karlštejně strávila noc žena ( včetně královny). Nezávisle na sobě se ale dvě ženy rozhodnou strávit na Karlštejně noc.
Královna Alžběta - manželka Karla IV., která si není jistá Karlovou láskou a cítí se zanedbávána.
Alena - neteř purkrabího, která se vsadila, že stráví noc na Karlštejně, protože díky tomu její otec svolí ke svatbě s jejím mílím Peškem.
Alžběta, díky pomoci biskupa Arnošta, stráví noc v předpokoji císaře, místo Peška Hlavně a zjistí, že ji její muž miluje. On ji v převleku za páže pozná.
Na hradě jsou také právě na návštěvě dva hosté - vévoda Štěpán a král Petr, kteří vyvolají rozruch, že na hradě je žena. Alžbětě se podaří uniknout, ale Alena je prozrazena.
Císař Aleně odpustí a Peška pasuje na rytíře, aby si mohl Alenu vzít za ženu.
V tu chvíli přijíždí Alžběta, která předstírá, že se ztratila v lese.

Jedná se o chronologickou divadelní hru o třech jednáních.

Doporučuji po přečtení knihy zhlédnutí filmu:)

03.02.2021

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

(SPOILER) Další dokonalá kniha od Čapka:)
Na rozdíl od Bílé nemoci končí nadějně.

Na blíže neurčený ostrov přijíždí prezidentova dcera Helena, aby se podívala, jak se vyrábí roboti. Ředitel společnosti Henry jí říká, že to jsou laciní dělníci se skvělou inteligencí a mohou místo lidí bojovat ve válce.
Roboti vypadají úplně stejně jako lidé, akorát nejsou schopni žádného citu.
Henry i ostatní pracovníci se do Heleny zamilují a Henry jí požádá o ruku. Dále se děj odehrává o 10 let později, kdy se trh s roboty rozšířil. Roboti připravili o práci lidi a už nechtějí lidem sloužit, ale chtějí jim vládnout. Helena dostane strach a spálí plány na jejich výrobu. Roboti uvězní lidi na ostrově a jejich jediná šance na přežití je, že jim poskytnou plány na jejich výrobu, které ale Helena spálila. Všichni až na Alquista jsou zabiti.
Dále se děj odehrává o 2 roky později, kdy jediným člověkem na zemi je Alquist a snaží se přijít na plán výroby robotů.
Nakonec si všimne dvojice robotů - Primuse a Heleny, kteří mají city člověka ( mají o sebe navzájem strach)
Alquist tedy začne věřit, že se život opět sám obnoví láskou. Příběh končí s nadějí.

Jedna se o chronologickou antiutopii.

Studentům doporučuji. Díky tomu, že se jedná o divadelní hru, tak se čte rychle a lehce.:)

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

(SPOILER) Mám strašně moc ráda Karla Čapka, takže když jsem si Bílou nemoc vytáhla u maturity, byla jsem nadšená:)

Kniha, o které by se dalo říci, že je nadčasová.
Příběh začíná tak, že se v jedné nejmenované říši, kde vládne maršál začne šířit Bílá nemoc( malomocenství) a nikdo na ni nemá lék. Projevuje se bílým flekem a člověk za velkého zápachu za pár dní zemře. Pouze pro bohaté je na zmírnění obtíží podáváno morfium. Nemoc postihuje lidí od 45 nebo 50 let výše.
Jednou do nemocnice přijde doktor Galén a oznámí, že má lék na bílou nemoc a je ochotný ho poskytnout. Dvorní rada ho z počátku odmítne, ale nakonec mu nabídne ať svůj lék vyzkouší na několika beznadějných případech. Pozitivní výsledky jeho léku jsou téměř okamžité.
Dvorní rada je nadšený a chce od Galena vědět recept na ten zázračný lék. Ten ho drží v tajnosti a je ochoten ho prozradit jen v případě, že přestane válka. Galén byl vojenský lékař a viděl umírat mnoho lidí a nechce, aby to dále pokračovalo. Jelikož nikdo ukončovat válku nechce, tak si Galén otevře vlastní ordinaci, pouze pro chudé lidi. Poté, co onemocní maršál, tak ho jeho dcera přesvědčí, aby splnil Galénovu podmínku a zrušit válku a mohl se vyléčit. Galéna, bohužel při cestě do maršálova palace ušlape dav lidí, kteří křičí:,, Ať žije maršál! Ať žije válka!" A nakonec dav rozšlape i Galénův kufřík s lékem na bílou nemoc.

Jedná se o tragickou divadelní hru o třech dějstvích.

Maturantům doporučuji.

Proměna Proměna Franz Kafka

(SPOILER) Novela, která mi ukázala, že povinná četba nemusí být jen nudná a nezáživná.
Proměna pro mě bude už navždy důležitá, protože mě přivedla ke knihám. Díky ní jsem se stala knihomolem:)
Poprvé jsem ji měla půjčenou z knihovny a hned po prvním přečtení jsem si ji musela pořídit domů:)

Hlavní hrdina příběhu je mladý obchodní cestující Řehoř Samsa, který se z ničeho nic ráno probudí jako obří nechutný brouk. Každý člen rodiny, jeho proměnu přijme jinak. Otec ho okamžitě zavrhne, matka z počátku doufá, že se zase promění zpět a jediná sestra se o něj stará (nosí mu jídlo, uklízí po něm).
Po čase ale začne být Řehoř rodině na obtíž. Jelikož nemůže pracovat, tak rodina musela pronajmout jeden pokoj pro tři nájemníky. Poté, co tyto pány Řehoř vyděsí sestra rozhodne, že se ho musí zbavit.
Nakonec sám Řehoř přestane jíst a služka ho najde ráno mrtvého. Rodina pocítí úlevu a začnou si hledat novy byt ( ten starý vybíral ještě Řehoř)

- Nikde nemáme vysvětleno, proč se Řehoř proměnil.
- Jeho mozek zůstal lidský, takže rozuměl všemu, co rodina říkala, ale nemohl jim odpovědět, protože se mu z úst línou jen zvuky.
- První věc, nad kterou Řehoř po probuzení přemýšlel nebyla, proč a jak se proměnil, ale řešil jen to, jak se dostat do práce.
- Ikdyz se k němu rodina po proměně chovala odtažitě, tak k nim nikdy necítil nenávist, ale až do poslední chvíle lásku.

Moc ji doporučuji všem maturantům. Z vlastní zkušenosti vím, že se o ní skvěle hovoří.:)

Máj Máj Karel Hynek Mácha

(SPOILER) Lyricko-epicka báseň, kterou má snad každá škola zařazenou v kanónu k maturitě.:)
Matarantům bych ji doporučila si vybrat, protože se o ní, díky její epické části, dobře hovoří, narozdíl od jiných básní.:)

Máme zde 3 hlavní postavy - Jarmila, Vilém a Hynek(sám autor)
Báseň začíná lyrickým popisem přírody.
Jarmila spáchá sebevraždu poté, co se dozví, že její milí bude zavražděn za vraždu svého otce. Vilém je ve vězení a čeká na popravu. Ve vězení přemýšlí o Jarmile, posmrtném životě, vinně a trestu. Strážný ho vyslechne a začne brečet. V den popravy Vilém nazývá zem svou matkou, kolébkou i hrobem.
Po nějaké době se na místo tragédie vydává Hynek (sám autor K.H. Mácha) a vyslechne si v hospodě příběh o milencích a vyznává se, že tragicky příběh Jarmily a Viléma je alegorickým vyjádřením jeho vlastního životního pocitu.

Báseň je napsána spisovně a je plná metafor a personifikací.

03.02.2021

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

(SPOILER) Horor, který ukazuje jak je lehké ze slušného člověka pomocí chytrých frází a propagandy udělat podporovatele nacismu. Hlavni hrdina Karel K. - je vzorný otec, nekuřák, abstinent, pracuje v krematoriu. Má manželku a dvě děti - jeho dokonalý, krásný svět narušuje příjezd jeho kamaráda Williho Reinka (oddaného nacisty) a ten postupně přiměje věřit Karla v jeho rasovou nadřazenost a vyvraždí téměř celou svou rodinu.
Děsivý příběh, doporučuji zhlédnout film, který mi přijde děsivější, než většina dnešních hororů. ( Oproti knize se příliš neliší:))
Zvlášť prostředí krematoria působí ve filmu depresivně. Pan Rudolf Hrušínský zahrál Karla Kopfrkingla dokonale.

Doporučuji všem studentům k maturitě, protože se o ní skvělé hovoří.:)

03.02.2021 4 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Za velké plus považuji krásné ilustrace, ale trochu mi vadily Brumbálovy poznámky k jednotlivým bajkám...
Za nejlepší bajky považuji Příběh tří bratří a Králíci Alici a chechtavý pařez:))
Fanouškům Harry Pottera doporučuji. 3,5/5

29.01.2021 3 z 5

Jack Thorne mi úplně zničil mou oblíbenou fantasy sérii:-(

25.01.2021 1 z 5

(SPOILER) Bylo to divné a zbytečné... Nevím, co více bych k tomuhle ,,pokračování" Pottera napsala.
Když jsem si tu knihu pořizovala, věděla jsem, že už to nebude ta má milovaná fantasy..ale tohle...bylo to fakt hrozný.
To, že najednou má ,,Voldík Mortík" ( takhle ho fakt nazval Scorpius) a Belatrix spolu dceru...která se chce vrátit v čase, do doby, kdy Voldemort zabil Jamese a Lili...Už jen ten námět je nepovedený.
Harry tady byl snad ještě nesnesitelnější a arogantnější než v původní sérii. Ten konec, jak se Harry proměnil ve Voldemorta...no co na říct.
Jediné pozitivní na této knize je Ron a jeho skvělý smysl pro humor a pak obálka :)
Nedoporučuji.

Vy, co stejně jako já, milujete sérii o Harrym Potterovi, nekažte si tímhle skvělý zážitek ze čtení původní série....Tato kniha je zbytečná, nesmyslná a myslím si, že to je ždímání peněz z úspěšné série.

Něco tak špatného jsem dlouho nečetla.

21.01.2021 1 z 5

Milé dítě Milé dítě Romy Hausmann

Milé dítě je jeden z lepších thrillerů, které jsem četla. Líbilo se mi, že kniha má krátké kapitoly a střídaly se pohledy třech postav. Rozhodně nejzajímavější kapitoly byly ty, které jsou vyprávěny z pohledu Hannah.
Hannah mi přišla chvílemi až děsivá:)
Kniha je napsána čtivě a čtenář se od knihy nemůže odtrhnout a potřebuje, co nejdříve vědět, jak to dopadne. Měla jsem v průběhu čtení několik teorií, jak se bude příběh dál vyvíjet, ale nebyli správné. V průběhu čtení zjišťujeme několik šokujících informací, které s příběhem zamávají....
Je to originální thriller, ale nechtěla bych, aby se něco takového stalo ve skutečnosti...
Pachatele jsem nakonec neuhodla.
Doporučuji k přečtení všem čtenářům thrillerů, kteří chtějí číst něco originálního, zamotaného, trochu psycho a hrozně čtivě napsaného.
4,5/5

05.01.2021 5 z 5

To To Stephen King

(SPOILER) Miluju tu knihu, ale když psal tu scénu, která se odehrává v kanále, tak si myslím, že King musel být na drogách.
Jako oni bojovali s Pennywisem a o deset minut později si to ty třináctileté děti rozdávaly v kanále a byly úplně pohodě...Nechápu, že mu to u nakladatelství prošlo.

02.01.2021

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Poslední díl Harryho...Co k tomu říct. Bylo to stejně úžasné, jako předchozí díly.
Díky knize mi došlo mnoho věcí, které jsem ve filmu úplně nepochopila nebo tam nebyli dostatečně vysvětleny:)
U Harryho vím, že se k němu budu pravidelně vracet:) Je to srdcovka:)
Doporučuji všem 5/5

,,Nelituji mrtvé, Harry. Lituj živé a především lituj ty, kdo žijí bez lásky."

01.12.2020 5 z 5