Abroš Abroš komentáře u knih

Minutu ticha za mé lásky Minutu ticha za mé lásky Zdeněk Pluhař

Náročné čtení z náročné doby.Studie charakterů.O legionářském životě v Rusku jsem ještě nečetl.Nadčasové postřehy.Doporučuji se na knihu dobře soustředit,stojí to za to.Pro mě jedna z nejlepších,co jsem četl.

17.12.2021 4 z 5

Dobrý člověk ještě žije Dobrý člověk ještě žije Romain Rolland

Krásná kniha plná optimismu,ikdyž zrovna není moc veselo.Skvěle jsem se bavil.Budu se k ní rád vracet,vždy mi zvedne náladu :-)

17.12.2021 5 z 5

Dojemná kniha na citlivé téma,hlavně pro ty,co se s tím setkali.Takové pohlazení po duši.Podle mého by ani neměla být obsáhlejší,ostatní je na každém....

10.12.2021 5 z 5

Mokrá ryba Mokrá ryba Volker Kutscher

Po shlédnutí několika dílů seriálu Babylon Berlín,jsem zjistil,že je jeho knižní předloha.Kniha se dobře četla.Odehrává se v zajímavé době a prostředí meziválečného Berlína.Kariérní policajt,pasáci ,lehké holky,noční kluby,komunisti.A jako by zdálky pomalu nastupující nacismus,prostředkován prostřednictvím lidí,kteří se nikdy nesmířili,že Německo prohrálo I.světovou válku.Pro mě přínosný vhled do dané doby.

10.12.2021 4 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

To byl fičák.Cca 700 stran děje.Příběh dvou "kamarádů".Strhující,brutální příběh z dob předválečného,válečného Slovenska,vzestupu mafie v Americe a vzestupu nacismu v Německu.V knize se mihnou ti nejhorší z nejhorších,co měli co do činění s holokaustem,Himmler,Heydrich,Moll,Wirth a hlavně Mengele.Takhle vypadala praxe v Osvětimi.Šílené a nepochopitelné zároveň.
Takový příběh jsem nečekal,zařekl jsem se,že po knize Sobibor,Belžec,Treblinka,už mi o holokaustu stačí.
SHRNUTÍ:Tohle by si měli přečíst žáci než tam pojedou se školou.Kdo si přečte tuto knihu,nemusí číst další od pamětníků co Osvětim přežili.Je to stejné.
Jedna z nejlepších knih popisující chod Osvětimi,a nacistické vražedné mašinérie.
Laskavé bohyně II.

24.11.2021 5 z 5

Žid Süss Žid Süss Lion Feuchtwanger

První setkání s Feuchtwangerem.Začátek takové těžké čtení,od půlky už to šlo.Kniha z prostředí německé šlechty osmnáctého století.Židé,katolíci,protestanti.Intriky,boje o moc,kalkul.Vše skvěle,do detailu popsáno.
Už se těším na Čekárnu.

24.11.2021 5 z 5

Sára Sára Dominik Dán

Jinak pojatá Dánovka,kdy je víceméně na prvních 100 stranách popsána minulost jednoho židovského bankéře.Až pak se objeví mord parta.Skvělé čtení.

13.11.2021 5 z 5

V tieni V tieni Dominik Dán

Opět skvěle čtivé.Příběh se motá kolem Bestie.

13.11.2021 5 z 5

Denní dům, noční dům Denní dům, noční dům Olga Tokarczuk

Silné střídá slabé.Kapitoly,kdy se vypráví o minulosti týkající se regionu(Kladsko)jsou naprosto famózní.Ale kapitoly o snech,z toho jsem trochu mimo.Jinak skvělá,čtivá kniha.

27.10.2021 5 z 5

Kde lišky dávají dobrou noc Kde lišky dávají dobrou noc Josef Toman

Něco na způsob Řezáčova -Nástupu.Budovatelský román z konce padesátých let,kde se to komunisty zas tak nehemží.Ale psáno v budovatelském duchu.Mnoho postav různých charakterů,které by v dnešní době asi pro některé vyznívaly jinak.Z prostředí hor,kde je potřeba řešit kůrovcovou kalamitu.Moudra aktuální i pro současný stav.Pro čtenáře příběhů a povah,přírody a doby,co není-ideální kniha,pro čtenáře a hledače té správné moderní demokratické ideologie-ztráta času.Mě osobně se to líbilo.

21.10.2021 4 z 5

ADHD - porucha pozornosti s hyperaktivitou ADHD - porucha pozornosti s hyperaktivitou Michal Goetz

Skvělá kniha na dané téma.Kdo nezažil a nemá,asi nepochopí.Můj obdiv všem obětavým rodičům,kteří musí denně bojovat s institucí větrných mlýnů všeho možného.A hlavně obětavým matkám.

21.10.2021 5 z 5

Congo, s. r.o. Congo, s. r.o. In Koli Jean Bofane

Naprosto skvělá kniha.
Autor na pozadí někdy absurdního,ironického a i vtipného příběhu odkrývá neskutečné utrpení obyvatel Konga.Protože,ona to není absurdita,ona je to totiž ve většině příběhu pravda a Realita.Nelítostné drancování strategických nerostných surovin cizímí společnostmi,které financují,podněcují kmenové konflikty,aby mohly nerušeně rabovat.Strhující děj,že se člověk těší co bude na další straně(ikdyž některé popisy jsou pro silné povahy).Zajímavé odbočky v ději,které vykreslují dějiny Konga a jeho okolí.Osvětlení Rwandského konfliktu.
Jedna z nejlepších,co jsem četl.Můžu jen doporučit.

Recenze od "puml"knihu popisuje NAPROSTO dokonale

11.10.2021 5 z 5

Agathe Agathe Anne Cathrine Bomann

No,nevím.Opravdu malá kniha s velkým srdcem.Škoda,že to čtení nebylo na dýl.Silný potenciál.Člověk si tu omáčku kolem a kolem musí domyslet.Radši bych si to přečetl :-)Hvězdy za ten potenciál

22.09.2021 5 z 5

Příběh o lásce a tmě Příběh o lásce a tmě Amos Oz (p)

Chtěl jsem něco zjistit o vzniku Izraele.V upoutávce na tuto knihu jsem četl,že v ní autor toto popisuje.A taky mnoho dalšího,útlaky jeho předků v Polsku,Rusku,Litvě.O Hitlerovi,o židech,kteří dělali bolševickou revoluci v Rusku.Mám vzpomínkové knihy rád,popisují dobu,co už nikdy nebude.Po stylové stránce náročné čtení.

08.08.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Příběh obyčejných lidí,který nikdy nebude lehký. Kniha z neobvyklého a dosud moc nepopsaného prostředí-počátků hornictví na Karvinsku. Dobře čtivé, kniha se špatně odkládá.Taková rozvinutější hornická "SLEPÁ MAPA" :-) . Skvělé,

08.08.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Dobře, čtivě zpracované "počátky-vývoj" těžby uhlí v Karvinsko-Těšínském regionu.Kniha vypráví příběh jedné z mnoha hornických rodin. První hrdinové, hrdinky ho prožívají ještě v době Rakouska-Uherska,další při jeho rozpadu a vzniku nové Československé republiky a poznamenal je do té doby pro některé aktéry asi nedůležitý národnostní nacionalismus.Skvělý popis vývoje hornictví. Kniha je o běžném, většinou tvrdém životě aktérů.Kniha z dosud ve větší míře nepopsaného prostředi. Proto se tak líbí. I mě se líbila.

03.08.2021 5 z 5

Než jsme byly tvoje Než jsme byly tvoje Lisa Wingate

Smyšlený příběh na skutečném základu.Drsný příběh o odebírání dětí mezi světovými válkami v USA.Skvěle čtivé.Dávám to na úroveň Vzdělané.

10.07.2021 5 z 5

Mé vzpomínky Mé vzpomínky Václav Maria Havel

Skvělá kniha,od pracovitého muže,která odkrývá historii jeho rodiny.Mnoho jsem se dozvěděl o stavbě Lucerny,Barandovských teras,Barandova o fungování za mocnářství,i za První Republiky,po válce a za komunismu v Čechách,a vzniku předválečného filmu.Paměti pracovitého člověka,který nezatrpkl ikdyž mu všechno vzali.Kniha ve stylu pamětí Vladimíra Vondráčka,ve které se mihne snad každý,kdo něco v dané době znamenal.Je skvělé,že jsou takové knihy,které popisují dobu ,co se nikdy nevrátí..

06.06.2021 5 z 5

Pochovaní zaživa Pochovaní zaživa Dominik Dán

Další skvělá Dánovka.Děj má spád,nenudí. Člověk se s partou kolem detektiva Krauze sžil, o to víc mi bude chybět detektivni "GURU" Eda Burger a nastupující mládí Petra. Škoda jich.

18.05.2021 5 z 5

Jednou nohou v hrobe Jednou nohou v hrobe Dominik Dán

Další z jeho jednozátahovek.Skvělé.Budu se opakovat.Žádná omáčka,čtivý děj.

11.05.2021 5 z 5