Aaron Lewis Aaron Lewis komentáře u knih

Rob Roy Rob Roy Walter Scott

(SPOILER) Hlavní vypravěč byl Francis Osbaldistone a o Rob Royi jsem se dozvěděla někdy v půlce a zas tolik o něm tam nebylo. Ale skončilo to happy endingem (Frank si vzal Dianu) takže jsem spokojená:), vůbec, ta romantika je na tom stejně vždycky nejlepší:). Nenapadá mě víc, co napsat. Ten Frank nebyl úplně špatný, ale přišel mi docela dost nemastný, neslaný (ale možná to bylo originálem).

Ivanhoe Ivanhoe Walter Scott

Jsem z té angličtiny tak zblblá, že jsem chtěla psát anglicky:P. Bylo to úplně o ničem jiném, neb spíše jinak napsané než jak jsem čekala. O Ivanhoeovi (to je divné) nebo spíš Wilfredovi, jak se jmenoval, jsem se moc nedověděla. Na začátku se zúčastnil turnaje, byl zraněn, pak se léčil, vyhrál souboj nad Brianem de Bois-Guilbertem a konec:P. Mezi tím byli vepsány příběhy jiných lidí, určitě zajímavá byla Rebecca, škoda že to s tím Brianem nevyšlo, ale jenom příběh o nich dvou by byl fajn. Stejně tak jsem si oblíbila Issaca a šaška Wambu a Gurtha a Robina Hooda (hned jsem měla podezření), stejně tak sem poznala i krále Richarda Lví Srdce, o něm bylo snad napsáno víc než o Ivanhoeovi. Zajímavé byli vztahy jeho otce Cedrica k němu a pak docela komický Athelstane. Chtělo by to epický film. Bylo mi líto té Ulricy, chudák a pak Rebeccy, že se dala na pečování o nemocné a chudé. Co s týče Roweny, taky jsem se o ní moc nedozvěděla, byla hrdá no, jak se sluší a patří, škoda že tam nebylo víc o ní a o Ivanhoeovi, více lásky:). Takže tyhle dva, ač jsem si myslela, že to bude o nich, byli více méně jenom pozadí, ale kniha se mi samo sebou líbila, to je úplně něco pro mě. Hned jsem poznala různé druhy soubojů z Le Morte D’Arthur, za chvíli budu odborník na rytířskou tematiku.

Klidně to mohlo být delší, tak na čtyři díly aspoň, myslím si, že by se témat našlo:).

Beze strachu Beze strachu Rafael Yglesias

Hmmm, moc mě to nebavilo. Hlavní postavy, Max a Carla, mě prostě nebrali, nebyli mi sympatičtí, a i když ten konec nebyl úplně špatný, jakože se každý vrátil ke své rodině, prostě nic moc. Knihy ze současnosti mě prostě nebaví, a tahle taky ne. Neporučuji:P.

Píseň o Rolandovi Píseň o Rolandovi neznámý - neuveden

Nebylo to špatný. Ronald byl klasický hrdina a rytíř, zase smutný konec, jen škoda, že to bylo ve verších. Byl by z toho skvělý román nebo film.

15.08.2014 4 z 5

Přemyslovci - budování českého státu Přemyslovci - budování českého státu Dušan Třeštík

Krásná, tlustá, barevná bichle:). Zajímavý začátek o Slovanech, bylo tam více věcí, pečetě, mince, kulty apod., hodila by se:). Hlavně ten rodokmen, ten byl luxusní, ale nevím, jak bych to kopírovala, tak nemám nic.

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Dobré. Akorát tam byl nějaký nesmysl, jak se přeskočily léta nebo něco podobného, ale docela to šlo.

Mrtvé duše Mrtvé duše Nikolaj Vasiljevič Gogol

To téma bylo velmi zajímavé a vůbec jako ostatní rusky píšící autoři vyobrazoval ty obyčejné lidi opravdu syrově, ale pro mě je to vždycky něco tak cizího, že to ani nevnímám tak, jako bych měla. Četlo se to trochu hůř, ale ta kniha má něco v sobě.

15.08.2014

A uzřela oslice anděla A uzřela oslice anděla Nick Cave

Bylo to hodně netradiční a docela i těžko stravitelné. Místy opravdu nechutné a kruté, ale už si to skoro nevybavuji:P. Jen to, že to bylo opravdu hodně zvláštní.

Tanec na hrobech Tanec na hrobech Mika Waltari

Takové divné, Waltarimu až nepodobné, téměř o ničem, hodně se povídá o Finsku a o Rusku jak je špatné, ale tak nějak mi to nejde k srdci, jako by to byly jenom žvásty. Něco jako pohádka, ale taková nepovedená. Nevím, co ještě napsat, číst znovu to už nebudu, rozhodně, ne že by to bylo nejhorší, ale absolutně mě to nedokázalo pohltit, plytké a bezvýrazné.

15.08.2014 2 z 5

Kdo by to byl řekl, ale bylo to velmi velmi hořké, opravdu. A úplně jiný než jsem čekala, žádný harém a podobně, byl to lékař, docela zvláštní člověk. Ale smutný konec, ne že by byl zas až tak tragický, ale hořký, prostě skončil ve vyhnanství a tak… no dalo se to:).

Cesta do Istanbulu Cesta do Istanbulu Mika Waltari

Celkem milé povídání víceméně o ničem. Jsou zde kousky historie a politická současnost poválečné informace. Podrobné informace o měně v jednotlivých zemí, a co kde stálé plus srovnání. Jinak nic moc, rozhodně ne kniha, kterou musí člověk přečíst, spíš oddechovka (200 stran:P).

15.08.2014 3 z 5

Po stopách prvních Přemyslovců II.: Léta krize a obnovy (972 - 1012): Od Boleslava II. po Jaromíra Po stopách prvních Přemyslovců II.: Léta krize a obnovy (972 - 1012): Od Boleslava II. po Jaromíra Michal Lutovský

Jako jednička, ale cizí města mě nezajímala:).

15.08.2014 3 z 5

Po stopách prvních Přemyslovců I.: Zrození státu (872 až 972): Od Bořivoje I. po Boleslava I. Po stopách prvních Přemyslovců I.: Zrození státu (872 až 972): Od Bořivoje I. po Boleslava I. Michal Lutovský

Docela zajímavé, vůbec jsem nevěděla, o čem to bude a možná to je dobře. Stejně si tu dobu nedokážu představit.

Stesk rozumu Stesk rozumu Michail Jurjevič Lermontov

Nej. Osamělost (bylo mu 16 když to napsal!) a začátek Démona (27 let, poslední).

Zvláštní básně, mám ráda Lermontova. O vlasti, o lásce. Někdy kruté, ironické, sarkastické, ale i milé hezké, ale spíše negativní a chmurné, pesimistické.

Hrdina naší doby Hrdina naší doby Michail Jurjevič Lermontov

Pěkná kniha. Pečorin mi padl do oka, protože jsem ho chápala. Někomu třeba přijde divný, že ho nic nebaví, ale v tý společnosti, kde pobýval, se mu vůbec nedivým. Byl mi velmi sympatický a tuhle knihu řadím k těm nejlepším, co jsem četla.

Edit: Přečteno znovu po deseti letech a dojem z knihy je ještě lepší. Škoda, že je tak krátká. Pečorin je hodně zajímavej týpek a takových 600 stran by si určitě zasloužil a myslím, že bych se s nim nenudila. Spousta zajímavých postřehů a myšlenek, fakt škoda, že to není rozsáhlejší. Mám pocit, že mi dal Lermontov jen ochutnat. Jen do něčeho nahlédnout a pak hned zavřít před nosem. Viz ta poslední událost. Chjo... Asi to bylo záměrně.

15.08.2014

Jih proti Severu 1 Jih proti Severu 1 Margaret Mitchell

Čteno v originále.
Úžasné! Dlouhé a zajímavé a ten hořký konec! I když je tam ještě naděje podle Scarlett, já si to nemyslím. Nevím, co dodat... prostě super. Jediné, co mě rozčilovalo, byla řeč černochů, to jsem měla problém rozumět. Nejhezčí kniha, co se týče lásky a lépe skončit prostě nemohla, i když uprostřed jsem si myslela, že ano, i ke konci vlastně, a když jsem zjistila, že ne, tak strašně se to hodí a Scarlett jsem nikdy neměla ráda, je to můj opak, jediné, co na ní bylo zvláštní, byla její láska k Ashleymu. Je mi líto Rhetta, ale bohužel tak to v životě chodí. Špatné konce a takové to vědění, ale nemůžete s tím nic udělat, je nejhorší, ale je nejčastější. Prostě nelhat, ani sama sobě.

Jsem zvědavá na film, ale knihu určitě nepřebije:). Jedna z mích nejoblíbenějších knih vedle Martina Edena a Andělů pustiny.
U toho konce se mi do očí draly slzy...

Loupení jehňátek Loupení jehňátek Margaret Atwood

Četla jsem to někdy na Gymplu – třeťák, čtvrťák, a vůbec, ale vůbec mě to nebavilo. Mělo to být takové to originální dílo, které jakoby překvapuje, ale právě proto, že to hned na začátku zjistíte, tak vás tam nepřekvapuje vůbec nic a je to dost velká nuda a všechno předvídatelné. Bylo to o třech ženských, jedna byla nějaký historický stratég bitev (jakože netypická ženská), druhá nějaká svůdnice a ta třetí asi normální, nejsem si jistá, jestli neměla mladšího chlapa nebo tak něco. Prostě blbost. Nemám ráda novodobou literaturu.

Ty jsi dědic svého otce Ty jsi dědic svého otce Ludmila Vaňková

Kniha se mi celkem dobře četla. Byla poutavá a zajímavá. Nešlo v ní jen o pouhá historická fakta, ale i o samotné postavy, které měly své vlastní plány, představy a sny. Jejich životy a činy se navzájem prolínají, a tak se utvářejí dějiny nejen středověkých Čech, ale i celé Evropy.

Vzkříšení Vzkříšení Lev Nikolajevič Tolstoj

Milé překvapení. Bylo to úplně o něčem jiném, než jsem si představovala. Zajímavé myšlenky, ale ne se všemi jsem se ztotožnila:). Nejlepší Tolstého kniha.

Vojna a mír I. díl Vojna a mír I. díl Lev Nikolajevič Tolstoj

Na střední škole bych na ní nedala dopustit... jenže jsem jí pak četla znovu po deseti letech a ano, je to pořád nádherná kniha a nikdo nepíše jako Tolstoj. Jeho umění zahrnout celý život několika rodin je jedinečný. Postavy jsou krásně rozličné, buď je máte rádi nebo ne, neexistují ploché. Všechno má hloubku... Ale, je tam to ale. Jsem rozpolcená mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Ženské charaktery mi tu jednoduše nesedly, a to opravdu hodně. Napoleon mě taky neoslnil, ale toho já všeobecně nemusím... Já vím, že takové knihy nikdo jiný nepíše, ale Vzkříšení bylo o několik levelů lepší.