Píseň o Rolandovi

Nejslavnější epos francouzského rytířského středověku oslavuje hrdinství účastníků legendární bitvy v pyrenejském Ronceveaux roku 778 za tažení Karla Velikého proti Arabům.

Z francouzského originálu přeložil a doslov napsal Jiří Pelán. První vydání v tomto překladu.

https://www.databazeknih.cz/images_books/96_/96352/pisen-o-rolandovi-96352.jpg 3.661
Literatura světová, Poezie, Historie
Vydáno:, Odeon

La Chanson de Roland

Kniha Píseň o Rolandovi

Apoška

Hezky se rýmuje, tudíž i čte.

SSTknihy
27.09.2018

Když je historie psaná čtivě a barvitě, ani nevadí, že je ve verších :-)

Jass
25.08.2018

Tak konečně došlo i na starý francouzský epos, přiznávám že jsem to odkládala dlouho, a teď tak nějak nechápu proč. Četlo se to skoro samo. Na jednu stranu je pravda, že válečnou tématiku nijak nevyhledávám, takže z tohoto úhlu pohledu to nebyl zrovna můj šálek kávy, ale na tu druhou... děj pěkně odsýpal a forma byla lákavá.
Čemu se ale nemůžu ubránit je srovnání s Iliadou, přijde mi až neuvěřitelné, jak moc jsou si tyto dva eposy podobné. Ať už archetypy postav nebo stylem vyprávění. Roland - Achilles, Olivier - Patrokles atd. Podobný je i způsob představení postav a zabíjení protivníkú, až na to, že tady se autor přece jenom trochu krotí, zatímco v Iliadě vyjmenovává rodokmen snad až k velkému třesku (ne že bych si stěžovala). Podobný je tu - překvapivě - i vztah mezi protivníky, překvapivě proto, že zatíco Trójané a Heléni (nebo Achájové, nebo jak jim mám říkat...) jsou (víceméně) stejného vyznání, tak saracéni jsou přece jen pohané, a přesto jsou vylíčeni jako důstojní protivníci, a někteří z nich jsou popisováni vyloženě pochvalně - pokud vynechám to jedno (?nebo jich bylo víc) uprchnutí z boje. Narozdíl od Iliady je ale jasně vidět, na čí straně autor stojí. A navíc - to mě obvzlášť upoutalo - stejně jako v Iliadě, i tady se objevuje přímá Boží intervence. Pravda, v Iliadě jí je daleko víc a od více bohů ale... Je to zajímavé... Další zajímavost oproti Iliadě je, že tady je příběh téměř kompletně ukončený a nejedná se o pouhý výsek z obrovské fresky... (dobrá, i o tom by se dalo polemizovat, ale... Rolandův příběh je ukončený kompletně)
Co ale nechápu je, že saracéni uctívají - mimo jiné - boha Apollóna... To mi přijde podivné, vzhledem k tomu, že Islám je monoteistické náboženství. Zajímalo by mě, jestli se jednalo o autorovu chybnou invenci, nebo jestli to má nějaké reálné základy...
Uf, to jsem se rozepsala... Měla jsem ale potřebu si svoje postřehy zaznamenat (než je zas všechny zapomenu) a říkala jsem si, že by to snad i mohlo někoho zajímat... :D
P.S. Jinak Roland je stejnej idiot jako Achilles... to jako vážně? Takhle zbytečná smrt? Která navíc mohla ohrozit i celý zbytek armády, která by nevěděla, že její zadní voj už neexistuje? Ach Bože, ta mužská pýcha... :D

petr94
28.12.2017

Sladká Francie... asi bych nevypočetl, kolikrát se toto spojení v knize objevilo, ale co knihou prostupuje jako celek je oslava rytířstva "do mrtě". Statečný a sličný mladý rytíř, který se vrhá se svými věrnými druhy vstříc jisté záhubě, dokonce ani nezatroubí na roh o pomoc, když proti nim jde ohromná přesila, jen aby jméno jeho rodu nezůstalo zahanbeno. Pro nás asi trochu pohádkové, leckdy až úsměvně naivní, ale pro lidi tehdejší doby opravdu smrtelně vážná záležitost. Kniha se velmi pěkně čte, i když veršovaným příběhům běžně neholduji.

Aaron Lewis
15.08.2014

Nebylo to špatný. Ronald byl klasický hrdina a rytíř, zase smutný konec, jen škoda, že to bylo ve verších. Byl by z toho skvělý román nebo film.

kurcatovium
12.12.2011

Zajímavá historicky fantaskní knížečka plná úžasných bojových scén ve stylu: "ťal mečem s takovou silou, že rozetnul jezdce i s koněm ve dví" a také obsáhlých popisů rytířů a jejich zdobeného brnění, které jsou tak repetitivní, že jsem až podezříval, zda se autorovi nezasekla deska. Zřejmě už tenkrát znali kombo Ctrl + C, Ctrl + V.

Gilgames
23.11.2011

Čte se to parádně a především detailní popisy brutálních scén z bojiště jsou humorně děsivé ;)

středověká poezie francouzská literatura

neznámý