Loupení jehňátek

Román o třech torontských ženách, jimž jejich svůdnická a vypočítavá přítelkyně zasáhne tragicky do života. Tři spolužačky z univerzity svede dohromady společný úděl, když jim jejich společná přítelkyně postupně odloudí manžely. Ta si s drzou bezprostředností pohrává s city a osudy svých přátel, dělá jí potěšení manipulovat s jejich životy a zdá se, že proti jejímu sprostému vyděračství a patologickému intrikánství jsou slušní lidé bezmocní. Autorka v psychologicko-dramatickém příběhu udržuje napětí do poslední stránky a v úměrné míře odvádí i povinnou daň módní mystice a psychologii....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/3260/big_loupeni-jehnatek-r7u-3260.jpg 3.941

Vydáno: , Šulc a spol.

The Robber Bride, 1993

Kniha Loupení jehňátek

Makaja

Nu, asi to není autorka pro mě. Ani Příběh služebnice mi nepřipadal nijak wow a tohle jsem měla vyloženě problém číst se zaujetím. Takové zdlouhavé a nezáživné, konec předvídatelný, k hrdinkám jsem si nevytvořila žádný vztah....pocit po přečtení vlastně žádný. Pravděpodobně už knihy Atwoodové číst nebudu.

DriftBooks

Příběh služebnice se mi líbil natolik, že jsem zkusil další knihu od Atwoodové. A opět jsem byl velmi spokojen. Téma je vlastně obdobné, byť zcela v jiném čase a v naprosto jiných kulisách. Ženy a jejich boj o přežití… Ano – je to trochu pateticky řečeno. Takže to vysvětlím. Jedná se pomyslné přežití v tomto zatím ještě ryze mužském světě. A jéje – další feministka, napadne možná některé čtenáře mužského rodu. Inu – možná. Ale jako téměř každý myšlenkový proud má i feminismus tisíce podob. Láska, mateřství… vztahy… kariéra… ale také různorodost, odlišnost… tři hrdinky představují tři zcela různé typy žen, které bojují s jakousi archetypální podobou Ženy. Podobou, kterou si po staletí modelují muži. Muži obecně, ale i muži, které v příběhu potkáme…

Je to tedy boj žen se ženou. Ale je zcela jasné, že za tuto válku mohou především muži. Oběti, nebo spíše otroci, svých chtíčů a animálních pudů… A jéje – řekne si opět nějaký čtenář mužského rodu. Tak to ani číst nebudu… A je třeba říct, že to asi opravdu moc mužů bavit nebude. Proč to tedy bavilo mě? Především proto, že Atwoodová píše skvěle… Lahodí to mé duši, mému vkusu, mým představám o dobré literatuře. Ještě nedávno, v dobách kdy jsem žil v rádoby spokojeném a šťastném partnerství bych měl asi také cukání. Pravděpodobně by mě to nudilo. Ale po dvou letech neustálého přemítání, proč se to všechno najednou rozbilo, jsem k podobným příběhům daleko vstřícnější. Protože si živě dokážu představit celý ten příběh zcela překlopený. Tři muži, kteří bojují s archetypem mužství. S ideálním mužstvím, které si naopak modelují ženy. Ten příběh by byl víceméně podobný, ne-li stejný…

Atwoodová nepatří mezi militantní feministický proud. Alespoň si to myslím. Přesto jsou tu a tam její mužští hrdinové malinko šablonovití a na hraně klišé. To ale rozhodně nemá žádný vliv na to, že kniha je napsána bravurně, s jemným humorem a chytře.

Kulda1981

Tak to byla tedy paráda. Od této autorky jsem již četla Příběh služebnice (bohužel jsem byla ovlivněná seriálem, který byl vážně super), která se mi sice líbila, ale tohle je úplně jiný level, fakt výborně propracovaná.

iška
13.11.2020

Zase trochu jiný příběh, nebo spíše více příběhů provázaných postavou jedné příšerné manipulátorky.

džej
04.04.2020

Nelíbilo se mi... nevěrohodné, překombinované, zbytečně pitvající dříve rozpitvané problémy - ani jeden příběh té povedené čtveřice žen jsem autorce nevěřila. Vršení negativních emocí... stálo mě velké úsilí to vůbec dočíst.

deirdre
30.12.2019

Bravúrne vyskladaný a napísaný príbeh, vlastne - príbehy troch žien, ktorým do života vstúpi tá mrcha Zenia a obráti všetko naruby. Tony, Charis aj Roz, každá iná, každá svojim spôsobom sa vyrovnáva so svojou minulosťou aj prítomnosťou. Atwoodova vie naozaj perfektne vykresliť psychológiu ženských postáv. Sú uveriteľné a vždy zaujímavé, a aj inšpirujúce. Vrelo odporúčam.

lapagerie
04.02.2019

S touto knihou jsem se celkem trápila. Pořád jsem čekala, až se něco stane. A když se TO stalo, nebylo mi zase jasné, proč. Hodně otázek, málo odpovědí.

Nestorkea
18.07.2018

POZOR, OBSAHUJE SPOILER (ASI)!
Pro mě byla tato kniha velmi zajímavá a budu o ní přemýšlet ještě dlouho. Je tak trochu feministická-hlavní hrdinky jsou ženy, válčí v bitvách každodenního života, vidí hlouběji. Muži tvoří vedlejší postavy, využívají pečovatelské pudy svých žen.. Myslím, že nám chce autorka sdělit, že ač si to možná neuvědomujeme, jsme my ženy velmi silné, dokážeme se navzájem podpořit. Měly bychom si svou sílu uvědomovat. Je třeba dát na svou intuici kdy odpouštět a kdy se vzepřít (viz Tony/Roz)
Tři kladné hrdinky mi byly i přes svou rozdílnost sympatické. Zpočátku se každá z nich jeví trochu bláznivá, trochu chudinka, ale postupné odkrývání jejich osudů nám pomáhá je pochopit a zjišťujeme, že náš první pohled byl poněkud milný. Jak často se tohle stává v běžném životě? Jak často soudíme, když vůbec nevíme, co se děje v jeho nitru, co ho vedlo k jeho činům?
Tyto tři hrdinky se setkávají se Zenií. Ta je ztělesněním zla, manipuluje, kalí vodu, je sebestředná, využívající.. Změní jim život. V závěru knihy vidíme, jak se s ní každá z nich vyrovná a zjišťujeme, že to, co se zdálo špatné, bylo možná k něčemu dobré. Jen se musíme přestat litovat, postavit se čelem a přijmout to, co se nám stalo, jako čistý fakt. Tonin muž se vzpamatoval, Rozin se poddal lítosti, Charis se zbavila vyžírky.. A zlo bylo potrestáno.
Zenie se v našem životě vyskytují. Patrně proto byla ta knižní trochu nekonkrétní-abychom ji čekali v jakékoliv podobě. Někdy v podstatně odlehčené formě, někdy v koncentrované. Zajímavé je i uvědomění, jestli i my jsme se někdy pro někoho nestali Zenií.