Rob Roy

Rob Roy obálka knihy
Mé hodnocení:

Historický román proslulého anglického spisovatele líčí boje Skotů s Angličany na počátku 18. stol. a hrdinské činy vůdce skotských horalů Rob Roye.

https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/5943/rob-roy-5DI-5943.PNG 444
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, Josef R. Vilímek

Kniha Rob Roy

Kozel
23.09.2020

Zamiloval jsem se! Planu upřímným obdivem k Dianě Vernonové. Scott stvořil postavu, kterou jsem snad nikdy nepotkal (nebo je to už značně dávno) - krásná, tajemná, rozverná i vážná, plná bolesti, emocí, ctností, radosti a života. Ohromujícím způsobem skutečná. Ačkoliv její role vyniká v podstatě jen při dění na zámku Osbaldistone, bylo loučení s ní tak nežádoucí, že jsem po zbytek knihy čekal a doufal, že se znovu objeví. Výraznou slečnu Die jsem musel zmínit okamžitě, protože se pro mě stala nejsilnější součástí knihy.

Přitom Rob Roy je sám o sobě kouzelný příběh, plný jiných pamětihodných postav, v přední linii se samotným Royem. Ten knihou vůbec prostupuje spíš jako pověst, než osobně. Objevuje se po většinu děje sporadicky, skoro kouzlem. To je však v případě jeho osoby správné vykreslení, myslím. Vypravující Francis Osbaldistone je postavou trochu kulhající - je víc vypravěčem a pozorovatelem děje, než že by se ho aktivněji účastnil, natož byl jeho hybatelem. Ostatní Francise dovedou výrazně zastínit. Ať už je to poněkud svérázný Andrew, synátorská sebranka sira Hildebranda, s nimiž se Scott v závěru vypořádal velmi originálně a z nichž nejvýraznější osoba, Rashleigh, je zloduch k pohledání. Je tu ovšem i soudce Inglewood a radní Jarvie. Oba jsou tak dickensovští, že to nemůžu považovat za náhodu; hlavně v osobě Inglewooda jde o vynikající soudcovskou karikaturu. Krom postav Walter nabízí svižný, na události a zvraty poměrně hojný příběh z dramatické doby soužití Angličanů se Skoty v 18. století, před vznikem Velké Británie. Kochal jsem se pohraničním Northumberlandem i Skotskou Vysočinou plné vřesu, s nímž si vítr pohrával, Londýnem i občanskou válkou, stejně jako interiéry zámků i věznice. A hlavě těmi scénami a jejich živostí.

Roba Roye jsem určitě nečetl naposledy. Už jen proto, že potkat znovu Dianu mé srdce touží.

oli123
01.06.2020

súper kniha

Parwana
19.08.2019

Rob Roy se sice výrazně projevuje až v druhé půlce knížky, ale to vůbec nevadí. I přes archaičnost jazyka je knížka velmi čtivou a stravitelnou potravou pro mozek (krásný jazyk, hezký příběh, žádné překlepy ani hrubky + vysvětlující doslov).

Kuža007
27.06.2019

Docela dobrý výpravný historický román z pera Waltera Scotta.

kralika
10.09.2018

Rozmáchlá historická freska rozkročená od Londýna po Loch Lomond...

Aoedann
24.04.2016

První polovina se mi zdála dost pomalá a nezáživná, ale chápu, že to bylo nutné zlo, které vedlo k parádnímu vyprávění. I když bych možná vyměnil hlavní postavu, protože Rob je určitě zajímavější jak Frank.

Aaron Lewis
15.08.2014

Hlavní vypravěč byl Francis Osbaldistone a o Rob Royi jsem se dozvěděla někdy v půlce a zas tolik o něm tam nebylo. Ale skončilo to happy endingem (Frank si vzal Dianu) takže jsem spokojená:), vůbec, ta romantika je na tom stejně vždycky nejlepší:). Nenapadá mě víc, co napsat. Ten Frank nebyl úplně špatný, ale přišel mi docela dost nemastný, neslaný (ale možná to bylo originálem).

moonchild
03.03.2014

Další skotský hrdina v podání spisovatele Waltera Scotta.Pět hvězdiček za celou knihu