Talisman přehled

Talisman https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/5950/mid_talisman-vUK-5950.png 4 26 26

Román z křižáckých válek. Zachycuje osudy skotského mladíka, který se přidal k vojsku krále Richarda Lví srdce na křížové výpravě v Palestině.

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Brněnské tiskárny

The Talisman , 1825

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Talisman. Přihlašte se a napište ho.

cziss
17.08.2021 1 z 5

Naprosté zklamání. Po úvodu, který sliboval zajímavé kulisy Sýrie a křižáckých válek se z knížky vyklube nuda o ničem. Větší část knihy tvoří plky o cti rytířstva (zde už začíná být jasné, že knížka nemá žádnou historickou hodnotu) nebo disputace o tom, které náboženství je lepší. V knize je plno nesmyslů a nelogičností, postavy se chovají jako kdyby měli o kolečko více. Křižáci se mezi sebou v podstatě nesnášejí a když to vezmu dle autorových jasných preferencí (v knize to dává neustále najevo), tak nejlepší tým jsou Skoti, pak Angličané, pak muslimové obecně, po nich následuje zbytek křižáků. A Templáři? Ti jsou samostatně vypíchnuti jako ti nejhorší vůbec... Jedním slovem brak.

kokrokr
29.05.2020 3 z 5

(SPOILER) Dobrodružný historický příběh z dob dobývání Jeruzaléma. Hlavním hrdinou je prostý skotský šlechtic Kenneth. V závěru románu se ukáže jeho pravé jméno. Jedná se o skotského prince Davida, hraběte z Huntingdonu. Křižácké výpravě velí Richard „Lví srdce” a jeho protivníkem je sultán Saladin. Také Saladin vystupuje inkognito a pomůže Davidovi, který se zamiloval do krásné Edity. David nakonec získá od Richarda Editinu ruku a Richard uzavře se Saladinem příměří.

Kozel
09.09.2019 4 z 5

Ó, slovutný Walteře, věhlasný barde, nedostižný básníku. Mohu se pouze sklonit před dalším příběhem z tvého pera, anžto hraničící s pohádkovým vyprávěním o výpravách křižáckých. Před tvou schopností myšlenky schovat do básnické květnatosti toliko kontrastující s dnešní tendencí krátkých vět a užívání zkratek, jimž řečník sám sotva rozumí. Před tvou palbou do vlastních řad křesťanských armád a jejich hašteření toliko kontrastující s odlišnou, ale nikoli zcela zvrácenou muslimskou morálkou, kterýžto krok byl jistě odvážný ve tvé době, kdežto v současnosti je dalším políčkem panikářům. Stejně tak je nutno smeknout před tvým vyobrazením Richarda Lví srdce, jemuž jsi vtisknul vyrovnanou směs vlastností velikých panovníků, vlastností dobrých i špatných, ale dohromady tvořících bytost lidskou. Tak protikladnou proti Saladinově vyobrazení - nejšlechetnějšího nepřítele ze všech, až se nutno tázat, kde se bere onen sklon stavět tohoto absolutního vůdce na piedestal - sklon tak často vídaný. Mohla by se ti, Waltře, vytýkat ztráta citu pro děj, avšak kdož tě zná, ten ví, že tvé kouzlo tví právě v obrazech, kontrastech, nadsázce i myšlenkách ukrytých mezi řádky. Bravo.

Avšak pozor zbrklý rytíři. Čekalo-li mě překvapení s příběhem druhým, zvoucím Nebezpečný hrad. Od zaprášené pouště přeleťme do deštivého sychravého Skotska mezi národy proti sobě brojící, ač jeden ostrov obývající. Nemohl-li jsem se dostat při prvních stranách do děje, stále uchvácen pohádkovou září Talismanu, byl jsem za trpělivost odměněn v hovorech ještě květnatějším, za to příběhem přece trochu hrubějším a mi milejším. Ne, že by bitev válečných bylo mnoho. Za to svědomí a charaktery svedly tu nejeden zápas. Podobná zápletka dle šablon Scottových, avšak v prostředí autorovi jasně bližším. Nebudu již dále roztahovat svých komentářů, tam kde Talisman ukazuje ušlechtilý souboj západní civilizace s východní, tam Nebezpečný hrad ukazuje souboj mezi Anglií a Skotskem. Oba zápasy jsou napjaté, oba jsou však ušlechtilé, spravedlivé a ukončené bez zbytečného krveprolévání. Může být něco víc rytířské?

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Talisman v seznamech

v dalších seznamech1x