Ty jsi dědic svého otce

Slova Ty jsi dědic svého otce jsou určena českému a římskému králi Václavu IV. Sedmnáctiletý Václav zdědil po svém otci Karlu IV. obrovskou říši, jež se rozkládala od moře k moři, ale s ní převzal i všechny rozkoly tehdejšího křesťanského světa. Boj o moc v církvi rozvrácené papežským schizmatem nepřestával ovlivňovat dění na dvou nejdůležitějších evropských královských dvorech -- v Paříži a v Praze. Český král musel mít na zřeteli především Řím, neboť jedině tam mohl být korunován na císaře jako jeho otec, zatímco francouzský panovník měl blíže do Avignonu. Václav však nejednou své povinnosti vladaře bezstarostně odkládá stranou a věnuje se raději lovu, hostinám a ženám. Naopak jeho bratr Zikmund si daleko naléhavěji uvědomuje ožehavé otázky evropské politiky a stává se hlavním Václavovým protihráčem v otázce lucemburského dědictví po velkém císaři Karlovi. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21773/ty-jsi-dedic-sveho-otce-21773.jpg 4.276

Kniha Ty jsi dědic svého otce

Luigi1
26.12.2020

Dobře opět napsaná kniha kde se dost vysvětluje soupeření mezi Václavem IV,Zikmundem a Janem Zhořeleckým a jejich manželek

likaf
20.06.2018

Skvěle napsané Děj se odehrává v průběhu osmi let od císařovy smrti. Mladý Václav vládne, ale zjevně ho to moc nebaví. Raději loví v lesích a popíjí s kumpány. Kniha končí strašnou smrtí Johanky, Václavovy manželky.

neproniknu
18.03.2018

Rozhodně doporučuji. Období po smrti Otce vlasti bylo velmi složité a hlavně se začíná výrazně měnit poměr sil vlády šlechty a měst. Udržet císařskou moc v takto rozpolcené době je pro Václava, který není tak silná osobnost jako jeho otec, velice složité.
Kniha je opět velmi poutavá a od autorky velice rozsáhle zpracovaná. Kniha v tomto vydání nevypadá, ale rozhodně je v ní daleko víc, než by člověk očekával.

Fizulka71
21.08.2016

Vynikající pokračování série Orel a lev. Mladý Václav IV. se po smrti svého otce ujímá vlády. Bohužel je rozmazlený a na tak těžký úkol zoufale nepřipravený. A Karlova říše je obrovská. Navíc mu do všeho strkají nic fláterníci a na záda mu dýchá Řim, čehož hbitě využívá milovaný bratříček Zikmund.

R.E.M.
28.11.2014

Rozhodně nevšední kniha, díky které se čtenáři ponoří do 14. století, do dnů po smrti Karla IV. Sledují jak osudy jeho synů - Václava IV., Zikmunda a Jana Zhořeleckého a jejich manželek, tak Elišky Pomořanské. Seznamují se, tu letmo, tu podrobněji, s královskými dvory, panovníky a šlechtici Francie, Anglie a Uherska, se situací v Římě a Itálii, na Balkáně nebo v osmanské říši. Románové vyprávění je proloženo stránkami s faktickými historickými údaji, které čtenář může ponechat bez povšimnutí, ale já bych toho vynechání určitě litovala.
Velmi oceňuji Ludmilu Vańkovou za vykreslení "živoucích" a charakterově barevných historických postav místo, jak bývá často běžné, černobílého popisu vlastností a charakteru, tzn. Zikmund není jen ten špatný zrádce a Václav IV. jeho protiklad, dobrák a milovaný vládce.
Celá trilogie si mě postupně získávala, vtahovala mě do děje, nutila věnovat svůj čas a pozornost jen čtení, nerozptylovat se okolím, prověřila mou trpělivost (hlavně zpočátku). Když to shrnu - je to zajímavé, poučné, dobrodružné a poutavé čtení. A pokud jste dočetli můj komentář až sem, tak Vás asi nepřekvapí moje doporučení. Udělejte si čas a přečtěte si trilogii. Kniha stojí za Vámi darovaný čas.

Aaron Lewis
15.08.2014

Kniha se mi celkem dobře četla. Byla poutavá a zajímavá. Nešlo v ní jen o pouhá historická fakta, ale i o samotné postavy, které měly své vlastní plány, představy a sny. Jejich životy a činy se navzájem prolínají, a tak se utvářejí dějiny nejen středověkých Čech, ale i celé Evropy.

Pet007
07.04.2013

Dobrá kniha. Bratrské soupeření mezi Václavem a Zikmundem, člověk měl zkreslené představy z dějepisu, kdy byl Zikmund ten naprosto záporný i díky husitským válkám, ale vše je mnohem složitější...