a.k a.k komentáře u knih

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

V popelnici se našla zavražděná mladá žena. Detektiv šéfinspektor Erika Fosterová se snaží dostat do vyšetřovacího týmu. Brzy objeví souvislosti s podobným případem.
Super čtivá detektivka. Jen si nemůžu pomoct, ale ta Erika mi tentokrát přišla v řadě situací fakt nesympatická. Snad se do dalšího pokračování srovná.

07.01.2019 4 z 5

Mrtví promlouvají Mrtví promlouvají Linda Castillo

Náčelnice paintersmillské policie Kate Burkholderová řeší záhadná úmrtí, která vykazují souvislost s pětatřicet let starým nevyřešeným zločinem, při kterém byl zastřelen amišský truhlář Willis Hochstetler, unesena jeho manželka Wanetta, a při kterém uhořely jejich čtyři děti.
Další případ série z amišského prostředí, na který jsem netrpělivě čekala. Jako vždy výborná a čtivá detektivka. I když jsem tentokrát rozlousknutí případu zhruba očekávala, knihu jsem si báječně užila.

02.01.2019 5 z 5

Pomsta synů Pomsta synů Lasse Holm

Mladičký Rolf Troufalec je po zajetí Vikingy součástí pátrání po vrahovi slavného Ragnara Lodbroka. Kniha není jen zdařilým plnohodnotným historickým románem, ale i promyšlenou detektivkou. Zachycuje období let 866 až 867, kdy s Vikingy zažijeme bitvu o Eoforwic i povstání Gaelů v Dyflinu.
Mimořádně čtivá kniha, které jsem naprosto propadla. Doporučuji.

30.12.2018 5 z 5

Marlene Marlene Hanni Münzer

První díl série jsem přečetla s nadšením. Z tohoto románu mám rozporuplné pocity. Děj v nevyrovnaném tempu. Skutky neohrožené Marlene v mnoha případech neuvěřitelné. Knih s tématikou žen v odboji, postavení Židů a obecně válečnou tematikou je nespočet. Marlene k těm top mého žebříčku patřit bohužel nebude.

22.12.2018 3 z 5

Vermontské psycho Vermontské psycho Jennifer McMahon

Starý Tower Motel skrývá nejedno tajemství. Policie zde objevila zmasakrovanou rodinu a záhadný vzkaz od vraha. Ten odkazuje na 29. pokoj, který ale neexistuje.
Hororová fantasy, při které nepřijdete o setkání se skutečnými příšerami. Důležitou roli zde hraje dávné prokletí.
I když nejde o klasickou duchařinu, dýchá z příběhu tajemno a nevysvětlitelno. V každé ze tří časových linek číhá nějaké tajemství a záhada. Když jsem si zvykla na střídání příběhů v různých obdobích a zažila jsem si postavy, četlo se mi to moc dobře. Bavilo mě to.

13.12.2018 4 z 5

Sběratel trofejí Sběratel trofejí Sarah Flint

Charlie s Hunterem musí dopadnout psychopata, který obětem vyrve z hrudi srdce a jeden z prstů si bere jako suvenýr.
Velmi zdařilá detektivka, která nabízí vše, co má dobrá detektivka mít. Nečitelného vraha, důsledné vyšetřovatele i nečekané rozuzlení.
Líbila se mi víc než Maminčin mazánek.

09.12.2018 5 z 5

Kde se skrývá ďábel Kde se skrývá ďábel Craig Russell

Mladý psychiatr nastupuje do ústavu choromyslných Orlí hrad, kde může pracovat s šesticí nejhorších šílenců-zabijáků z celé republiky. V Praze zatím řádí sériový vrah Kožená zástěra, který porcuje své oběti po vzoru londýnského Jacka Rozparovače.
Temná atmosféra a ďáblovo šílenství prostupuje celým příběhem.
Svou zlověstností a krutými praktikami nebude kniha asi pro každého. Knížku ocení otrlí čtenáři, kteří rádi podlehnou fascinaci démonických jevů a choromyslných postav.
Já jsem si čtení užila.

05.12.2018 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Profesor bioinformatiky Theo Cray je obviněn z vraždy bývalé studentky. Záhy policie zjistí, že žena zemřela po útoku medvědem. Theo má však vlastní hypotézy, které svědčí o opaku. Proto podniká nebezpečný hon na neznámého zabijáka na vlastní pěst.
Postava biologa v roli vyšetřovatele s jeho dedukčními metodami je originální a způsob, kterým dospěl k odhalení vraha, mě moc bavil. Kniha má spád a moc dobře se čte.

03.12.2018 5 z 5

Ozvěna soumraku Ozvěna soumraku Judith Kinghorn

Osudy mladičké Pearl, která hledá lepší budoucnost ve službě u zámožné Ottoline. Ideál dokonalé práce bere za své počátkem 1. světové války.
I přes historické pozadí je kniha především klasickým románem pro ženy, kde velkou roli hraje láska.
Nenáročné, oddechové čtení, ale ne na úkor příběhu. Román nabízí bohatý děj bez nudných pasáží, je pěkně napsaný a dobře se čte.

30.11.2018 4 z 5

Tajemství modrých dopisů Tajemství modrých dopisů Emily Bleeker

Luke se musí vyrovnat se smrtí manželky po vážné nemoci a vrátit se k běžnému životu už kvůli svým třem dětem. S těžkou ztrátou se vyrovnává těžko. K tomu mu začaly chodit dopisy, které manželka napsala před smrtí, a kterými by mu ráda pomohla smířit se s novou situací a svěřit mu něco, k čemu neměla sílu, dokud ještě žila.
Téma dopisů, do kterých před smrtí svěřují svá tajemství umírající osoby, najdeme i v jiných knihách. V tomto románu ale tajemství neměla jen zesnulá manželka. Přes pomalý rozjezd příběh brzy přináší další a další nejasnosti, které musí čtenář i Luke objasnit.
Kniha se mi moc líbila.

25.11.2018 5 z 5

Caesarův trůn Caesarův trůn Steven Saylor

Gordianus Hledač je povolán, aby odhalil spiknutí proti samotnému Caesarovi.
Román zachycuje poslední Caesarovy dny i hektické období po jeho smrti. Zároveň se Gordianus stává součástí daleko rafinovanějšího případu, než je pro nás známá historie okolo vraždy Caesara.
Velmi pěkný historický román ze starověkého Říma, který nezapře autorův vypravěčský um.

18.11.2018 4 z 5

Rozhodnutí Rozhodnutí Charlotte Link

Simon se zastane zbídačené dívky Nathalie, které nabídne u sebe azyl. Aniž by to tušil, stane se tak spolu s ní cílem pro nebezpečné zabijáky. Ani ona ale netuší, o co vlastně jde.
Knihy Charlotte Linkové mám moc ráda. Každá má neopakovatelnou zápletku, u žádné jsem se ještě nenudila. Ani tato není výjimkou. Výborné čtení, doporučuji.

10.11.2018 5 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Karen a Tom se vzali před dvěma lety a žijí svůj spokojený život až do doby, kdy Karen při autonehodě ztratí paměť. Amnézie ale není jediný problém, otazníků je okolo této rodiny daleko víc.
Jako předešlá autorčina kniha "Manželé od vedle" i tato je v mnohém předvídatelná. Četla se lehce, jako oddechovka byla dobrá.

08.11.2018 4 z 5

Nenech to být Nenech to být Harlan Coben

Policista Nap pátrá po okolnostech tragického úmrtí svého bratra Lea, ke kterému došlo před patnácti lety. Tehdy zmizela i Napova přítelkyně Maura. Nyní se objevily Mauřiny otisky prstů na místě činu vraždy dopravního policisty.
Výborně vystavěný příběh, který nepostrádá napětí. Kniha se velmi dobře čte a moc mě bavila.

28.10.2018 5 z 5

Motýl Motýl Katarzyna Puzyńska

Psycholožka Weronika opouští po rozvodu Varšavu a odchází do malé vesničky Lipowo. Zde se brzy po jejím příjezdu nalezne tělo jeptišky. Netrvá to dlouho a je zavražděna další osoba a to velmi brutálním způsobem.
Vlastní detektivní zápletka má kořeny v minulosti, takže příběh sledujeme ve dvou časových linkách.
Kniha není pouze o vyšetřování. Nabízí kompaktně vystavěný a ztvárněný život v malé polské vesnici, zaměřený na atmosféru, vztahy a charaktery obyvatel.
Mně se kniha moc líbila.

28.10.2018 4 z 5

Hroby se otevřely Hroby se otevřely Benjamin Black (p)

Po nárazu do stromu uhoří v autě mladý řidič. Dle vyjádření patologa doktora Quirka musí policie přehodnotit své závěry o dopravní nehodě, nebo sebevraždě, a začít hledat vraha.
Možná víc než samotný detektivní případ mě bavilo sledovat osobnostní vývoj postav a jejich vztahů. Doktor Quirk, bývalý alkoholik, trpí halucinacemi a výpadky paměti. Velká část knihy se zabývá Quirkovými problémy, frustracemi, řeší vztah se svou dospělou dcerou, bilancuje život.
Měla jsem pocit, že mi chybí informace z předešlých knih. Asi by bylo i zajímavější sledovat vývoj osudů a charakterů postav od začátku. Každopádně mě autorův styl psaní oslovil.

25.10.2018 4 z 5

Dívka se žirafím krkem Dívka se žirafím krkem Corinne Hofmann

Četlo se to dobře. Informace z autorčina dětství o chudých poměrech a způsobu života chápu jako přínosné hlavně z toho důvodu, že mi pomůžou pochopit některé situace jejího chování v pozdější době. Pokud bych ale měla knihu číst samostatně bez znalosti knih předešlých, asi by mi nic nedala a moc mě nebavila. Takže hodnotím průměrem.

20.10.2018 3 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

V knize se prolíná několik časových i dějových linek, které jsou prezentované různými vypravěči. Ukazují nám budování Baťovy výroby v Indii ve 30. letech minulého století, anexi Československa, zážitky z fronty, Terezínské ghetto, nebo život v Osvětimi.
Knížka se nečte lehce. Není to jen těžkým tématem, ale i způsobem podání. Někdy bylo složité zorientovat se, kde a kdy se zrovna nacházíme. Komplikovanost střídání míst, přeskakování v čase oběma směry i střídání vypravěčů kompenzuje ale vytříbenost jazyka. Barvité líčení míst, pocitů, prožitků bylo výborné a moc se líbilo.

14.10.2018 4 z 5

Horečka Horečka Deon Meyer

Po napadení lidstva virem Horečky přežilo jen 5% světové populace. Román začíná několik měsíců po pandemii, kdy Willem Storm se synem Nicem hledají místo, kde by mohli žít a vybudovat novou komunitu.
Vynikající postapokalyptický román, plný lidských tragédií, dobrodružství a napínavých scén. Nezapře se autorova specializace na detektivní romány, takže dojde i na pátrání několika vražd.
Příběhu jsem zcela propadla. Kniha mě neskutečně bavila.

07.10.2018 5 z 5

Zničím tě a vezmu si, co je mé Zničím tě a vezmu si, co je mé Jane Lythell

Kathy přijala nabídku stát se šéfredaktorkou prestižního londýnského časopisu o architektuře. Pracuje zde i Heja. Velmi brzy pochopíme, že Heja nevyhledala práci v Kathyině týmu náhodou. Kathy je pro Heju objektem, který stojí v cestě jejímu záměru.
Psychologický román, který má spád a díky krátkým kapitolám se velmi dobře čte. I když ve spoustě věcí je předvídatelný.

29.09.2018 4 z 5