a.k a.k komentáře u knih

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Duchařský příběh se správnou dávkou ponuré atmosféry domu, ve kterém straší a hmatatelný pocit nebezpečí, které se skrývá všude okolo.
Výborně se to četlo. Bavilo mě to lezavé napětí s mysteriózními prvky. Milovníci duchařiny by si tento titul určitě neměli nechat ujít.

29.12.2020 4 z 5

Divoká pustina Divoká pustina Gary Paulsen

Autentická výpověď autora, který opustil životní komfort velkoměsta a v zasněžených horách Minnesoty se snaží proniknout do drsných zákonů nehostinné divočiny. Jeho první krůčky při výchově psího spřežení až po účast na prestižním musherském závodu Iditarod na Aljašce.
Knížečka malá rozsahem, velkolepá svým obsahem. Dobrodružství plné drsných zážitků, ale i lidské pokory k přírodě. Výborně napsané, leckde i s humorem, čtivé, plné emocí. Autor musí být neskutečný srdcař.
Moc doporučuji.

28.12.2020 5 z 5

Volání hvězd Volání hvězd Emma Donoghue

„Volání hvězd“ je drama z neutěšitelného lékařského prostředí v dobách španělské chřipky, která kosila lány mužů i žen v plném rozkvětu mládí. Je o obětavé, vyčerpané zdravotní sestřičce, která se s největším možným nasazením snaží pečovat a zachránit budoucí maminky před smrtí. A i když v příběhu poznáme i osudy jiných postav a v závěru čeká jedno velké citově vypjaté dějové překvapení, pro mě zůstane román trpkým, smutným oknem do jedné těžké etapy lidské historie, kterou autorka popsala tak, že se ve mně ještě teď všechno svírá.

07.12.2020 5 z 5

Temná věž 7: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie Temná věž 7: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie Peter David

Komiksové zpracování úspěšného Kingova námětu. Neohrožený Roland zdolá útok mutantů a před smrtí ho zachraňují řadové sestry. Ty však už dávno nepatří mezi běžné smrtelníky.
Publikace se ke mně dostala náhodou, komiksy normálně nevyhledávám. Ale bylo to vskutku působivé, temné a skličující. Bavilo mě to.

21.11.2020 5 z 5

Skrýš Skrýš Johan Theorin

Mladý učitel nastupuje do nového zaměstnání, do školky, která je v podzemí spojená s místní psychiatrickou léčebnou. Jeho úkolem bude doprovod malých svěřenců za jejich hospitalizovanými rodiči s psychiatrickou diagnózou. Brzy se ukazuje, že on sám má vlastní důvody, proč pracuje zrovna tady.
Příběhem se nese řada nejasností, skryté motivy jednání postav i napětí. Nejde o psycho, ale rozkrývání temné záhady. Žádné závratné tempo děj nemá, ale četlo se to moc dobře.

20.11.2020 4 z 5

Moje motýlí zahrada Moje motýlí zahrada Elke Schwarzer

Inspirativní publikace o vytvoření podmínek pro to, aby se u nás v zahradách nebo balkonech motýlům dařilo.
Na křídovém papíře je kromě zajímavého komentáře a různých důležitých informací nespočet nádherných barevných fotografií nejrozšířenějších druhů motýlů našich zahrad.

19.11.2020 5 z 5

Neviditelná žena: Příběh agentky Virginie Hallové Neviditelná žena: Příběh agentky Virginie Hallové Sonia Purnell

Neuvěřitelná biografie ženy, která byla nejnebezpečnější špionkou za 2. světové války. Výjimečná Američanka, která milovala Francii a i přes svůj handicap dokázala realizovat téměř sebevražednou misi namířenou proti tyranii nacistů a jejich francouzských poskoků. Stala se průkopnicí odvážných operací v podobě špionáže, sabotáže a podvratné činnosti za nepřátelskými liniemi. I když nejde o román, autorka líčí osudy barvitě a mnohdy jde o napínavé, smrtelně nebezpečné "dobrodružství". Je až s podivem, že tak silný příběh se dostal na světlo světa až nyní.

18.11.2020 4 z 5

Démonologové Démonologové Gerald Brittle

Život Eda a Lorraine Warrenových je spojený s vyšetřováním paranormálních jevů, na kterém založili i svou živnost. V knize je spousta informací o jejich nejslavnějších případech, kdy zasahovali proti temným silám, ale způsob podání rozhodně není ničím, při čem by vám běhal mráz po zádech. Zpracováno to je jako výpověď Eda, či obou manželů, kdy do monologu vstupuje "moderátor" se svými otázkami. Kdyby se mi kniha dostala do rukou někdy v 80. až 90. letech, to znamená v době, než byla většina jejich paranormálních zážitků zfilmována, asi bych u vyprávění ani nadýchala. Takto to byla místy až nudná přednáška se stále opakujícím pohledem na temné síly, základy katechismu, principy exorcismu, ... Asi nejsilnější přínos pro mě má kniha v uvědomění si, že v minulosti ďáblem posedlá osoba skončila na hranici, kdežto dnes v blázinci.

17.11.2020 3 z 5

Marlow Marlow Volker Kutscher

Ani se mi nechce věřit, že už to je sedmá epizoda. Opět to bylo výborné. Když jsem kdysi brala do rukou první díl, čekala jsem pouze detektivku, která se bude odehrávat v meziválečném Berlíně. Dnes už netrpělivě vyhlížím každé pokračování, které mě vrátí do toho prohnilého nacistického pekla a dovolí mi poznat další životní osudy Gereona, jeho rodiny i dalších postav z jeho okolí. Tohle je mnohovrstevnatý příběh, kterému dokážete propadnout. Moc doporučuji.

16.11.2020 5 z 5

Mráz pod kůží Mráz pod kůží Allie Reynolds

Pětice mladých lidí dorazí na setkání do izolovaného horského střediska.Tajemstvím zůstává, kdo je pozval a proč s nimi hraje tak podivnou hru.
Zlověstná zápletka s mnoha neznámými, plná lží a polopravd, s temnou skličující záhadou z minulosti. Příběh má výbornou dynamiku a skvěle se čte.

08.11.2020 5 z 5

Na okraji propasti Na okraji propasti Bernard Minier

Napínavá detektivka, kde důležitou roli hrají moderní IT technologie.
Ze začátku to hodně dlouho vypadalo, že půjde o nějaké kyber/sci-fi dobrodružství, ale postupně se z toho vyklubala vcelku zajímavá detektivní zápletka, se vzrůstajícím tempem a přibývajícími mrtvými. Čtivé, akční a znepokojivé. Jak málo si uvědomujeme rizika zneužití současně využívaných technologií.

07.11.2020 5 z 5

Pryskyřice Pryskyřice Ane Riel

Příběh z malého dánského ostrůvku, kde v izolaci žije velmi zvláštní rodina.
Nečekaně divný námět, s divnými postavami a zvláštně zvrácenou atmosférou. Tohle prostě nevymyslíš. Základní myšlenka mě natolik zaujala, že jsem četla s napětím, kam až autorka bude schopná zajít. Hodně vyšinuté, s výrazným vývojem v psychopatii postav. Upřímně jsem vděčná, že četba neumí zprostředkovat čichové vjemy. I tak se mi místy zvedal žaludek.
Doporučuji.

06.11.2020 5 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Detektiv Josie Quinnová nemá zrovna šťastné dny. V práci byla suspendovaná a v soukromí řeší rozvod. Ze všeho nejraději by se zapojila do pátrání kolegů po zmizelé sedmnáctileté Isabelle.
Kniha je svižně napsaná, napínavá a vývoj událostí přináší nečekaná překvapení. Původně jsem cítila pochybnosti nad celou zápletkou, která mi přišla svým rozsahem až nereálná, ale nakonec, proč ne. Napsané to je bravurně, přičtu-li trýznivé pasáže z pohledu uvězněné dívky a nesčetná dramata, která vás přikovají ke stránkám, není, co si více přát. K tomu závěrečný epilog, který tomu všemu dodá až bolestivou korunu. Zkrátka výborné čtení.
Doporučuji.

04.11.2020 5 z 5

Jak jsi mohla Jak jsi mohla Heidi Perks

Představa je to děsivá. Svěříte kamarádce svou čtyřletou dcerku a o několik hodin později se dozvíte, že je vaše holčička nezvěstná.
Dobře napsané, čtivé, i když pomalé. Možná právě díky malému počtu postav se dá brzy odhadnout, kde je zakopaný pes. Akční vyvrcholení zápletky na mě působilo, jako kdyby autorka mermomocí chtěla čtenáři nabídnout strhující závěr, na můj vkus to už bylo hodně křečovité.

11.10.2020 3 z 5

Temná cesta Temná cesta Linda Castillo

Výborné. Tahle série se čte sama. Moc doporučuji!

09.10.2020 5 z 5

Třetí na řadě Třetí na řadě Allison Brennan

Velmi slibný začátek nové detektivní série s nesourodou vyšetřovací dvojicí. Motivy vraha dlouho nečitelné, tempo knihy gradující a závěr hodně napínavý. Těším se na další případ.

05.10.2020 5 z 5

Nyxia povstává Nyxia povstává Scott Reintgen

Poslední díl sci-fi trilogie byl opět výborný. Emmett se svými přáteli čelí nejdůležitějšímu úkolu, jak se dostat z planety domů. A že to bude ještě napínavé. Příběh ani tentokrát neztrácí tempo, přináší spoustu extrémních scén a nebezpečí. Je mi smutno, že série končí, postavy mi přirostly k srdci. Bude se mi stýskat.

02.10.2020 5 z 5

Faraonův poklad Faraonův poklad Scott Mariani

Bývalý člen vojenské zvláštní jednotky Ben Hope se pouští do pátrání po vrahovi egyptologa, který před smrtí zjistil, kde hledat ukrytý poklad z doby faraona Achnatona. Přesnou polohu nálezu však už nestačil mrtvý archeolog nikomu prozradit.
Čekala jsem velké egyptské dobrodružství při hledání faraonova pokladu, ale toto téma je až vyvrcholením celého příběhu. Před tím čeká čtenáře zápletka plná pronásledování, střetů se zločineckým podsvětím a akční scény, které se neobejdou bez krve.
Kniha je dobrodružná akční oddechovka, i když s některými předvídatelnými prvky, a četla se moc dobře. A Ben Hope je sympaťák :-)

01.10.2020 4 z 5

Ostrovy přízraků Ostrovy přízraků Colin Falconer (p)

Románové zpracování skutečné námořní tragédie - ztroskotání lodě Batavia z první poloviny 17. století. Od samého vyplutí z Amsterdamu houstne atmosféra na lodi, stupňují se rozepře mezi posádkou i přítomnými členy Východoindické společnosti a dojde až na plánování vzpoury vybraných bezpáteřních individuí. Osudové ztroskotání jen nedaleko cíle plavby je začátkem toho pravého pekla. Přeživší nemají vyhráno. Na řadu přijde žízeň, intrikaření a boj o život i moc v nehostinných podmínkách. Nelidské zacházení plné teroru a vražd se dostává nejen mužům, ale i ženám a dětem.
Kniha je plná dobrodružství, zvratů, ale i drastických scén. V příběhu vystupuje velké množství postav, proto to chce značnou dávku pozornosti. Román je čtivý a určitě stojí za pozornost.

30.09.2020 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Román z hornického městečka v Ostravsko-karvinském revíru ukazuje krušný život tamních obyvatel na přelomu 19. a 20. století. Hned na začátku mě zcela uhranula solná pouť, později jsem silně prožívala třeba Ludwikovo dětství. Přiznávám ale, že postupně jsem měla s příběhy všech tří ústředních postav problém. Pokud jsem odložila knihu, musela jsem se k návratu ke čtení přemlouvat. Nevím, zda to bylo trýznivými osudy hrdinů, mourem pokrytým prostředím, nebo mým aktuálním rozpoložením. Na druhou stranu jsem ale autorce vděčná, že ukázala na část historie kousku naší země, o které jsem neměla žádnou představu. Další pokračování trilogie si určitě nenechám ujít.

29.09.2020 4 z 5