a.k a.k komentáře u knih

Volá Berlín Volá Berlín Kelly Durham

Příznivci četby s válečnou tematikou zde sice najdou střípky z bojových linií či židovskou problematiku, ale klasický válečný román určitě nečekejte. Kniha nabízí pohled na válku, který neznáme. Kdy i slovo může být zbraň a může rozhodovat o životech nebo smrti.

17.08.2018 4 z 5

Nezavírej oči Nezavírej oči Holly Seddon

Dospělá dvojčata Sára a Robin žijí již řadu let bez jakéhokoliv vzájemného kontaktu. Robin má panické záchvaty a ujeté rituály. Je přesvědčená, že po ní někdo jde. Sára skončila na ulici. Sebrali ji dítě i domov. Obě si mohly žít svůj krásný život a mít oporu jedna v druhé. Posloupnost špatných rozhodnutí, zvrácených a tragických činů v minulosti poznamenala jejich osobnosti a donutila je žít ve světě s vlastními démony. Kniha je výborný psychologický román s řádnou dávkou napětí a nečekaného rozuzlení. Doporučuji.

17.08.2018 5 z 5

Slib svatojánské noci Slib svatojánské noci Jana Klimečková

Román nás zanese do poloviny 19. století. Hlavní postavy jsou tři děti, sirotci. Okolnosti je donutily opustit rodnou Moravu a utéct do císařské Vídně. Zde chtějí najít nový domov a zapomenout na svou minulost. Sledujeme jejich životní osudy, se všemi zdary i zklamáním. Ne všem se splní jejich sen.
Velmi pěkně zachycená atmosféra tehdejší Vídně, život obyčejných lidí, vztahů poddaných a panstva.

17.08.2018

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Ve své rezidenci je zavražděn významný představitel politické scény. Zdá se, že pachatel zamýšlí další vraždy. Policie netuší, kdy se vrah znovu rozhodně udeřit, ani kdo je další na řadě. Pomoci by mohl detektiv Joona Linna. Ten si ale odpykává svůj trest ve vězení.
Případ nepostrádá napětí a vyhrocené situace. Pohnutky vraha se odkryjí až k závěru. Přestože mi nevadí krvavé a lidská těla devastující scény, tady byly některé masakry zcela zbytečné a spíše jsem měla pocit, že je autoři psali na efekt. I tak se mi celková zápletka líbila a kniha mě bavila.

15.08.2018 4 z 5

Vězeň času Vězeň času Matt Haig

V knize se prolínají přítomnost s různými životními obdobími Toma v minulosti. Přes veškeré historicky zajímavá témata pro mě zůstává román především příběhem jednoho osamělého muže, kterému historie dýchá na záda, který je sám sobě tajemstvím, který zůstává rozpolcený mezi staletími, mezi místy a časem.
Již po přečtení několika stránek jsem příběhu naprosto propadla. Nechybí zde láska, touha, životní poznání, přátelství i úvahy o smyslu života. To vše je výborně zakomponované do příběhu, kterým budete žít.

06.08.2018 5 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Linda Castillo

Policejní náčelnice Kate Burkholderová má tentokrát vyřešit srážku amišské bryčky s autem, při které zemřel otec se dvěma dětmi. Bohužel se ukazuje, že nešlo o nehodu, ale úmyslnou vraždu.
Zároveň se vynoří důkaz o činu, kterého byla Kate před mnoha lety aktérem.
Opět velmi zdařilý detektivní případ. Tuhle sérii mám moc ráda. Nechybí ji čtivost, akce, velmi pěkně propracované charaktery postav. Na pozadí problematický milostný vztah Kate s agentem Johnem.
Ani pro tentokrát nás autorka neošidila o napínavý konec. Kate je magnet na situace, kdy jí jde o život a tentokrát to bude opravdu o fous.

06.08.2018 5 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Tůň Tonoucích je proslulá tím, že zde spousta žen zemřela. Dříve zde topili čarodějnice, nyní sem často míří sebevražedkyně. Zdokumentovat historii úmrtí se snaží i Nel ve své připravované knize. I ona najde ve vodách smrt.
Děj byl rozvláčný. Zbytečně velký počet postav, který neměl pro zápletku žádný přínos. Střídání vypravování v krátkých kapitolách z pohledu různých osob, v různých časových linkách, místy až nepřehledně. Celkové vyústění příběhu nebyla zase taková pecka.

03.08.2018 3 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Tak trochu jiná kniha, než jsme u autora zvyklí. Ponuré město, kde vládne drogová mafie a boje o moc. Mocenské a osobní zájmy se nevyhýbají ani představitelům policejního sboru. Vraždy, zrady, intriky.
Chvilku mi trvalo, než jsem se začetla. Ale po přečtení smekám klobouk. Vůbec nechápu, jak se autorovi podařilo vykonstruovat takový originální příběh na osnově Shakespearova dramatu.

02.08.2018 4 z 5

Štítná žláza a její léčba Štítná žláza a její léčba Anthony William

Netradiční pohled na úlohu štítné žlázy v našem těle a na onemocnění, která jsou s ní spojována. Primárně se v knize seznamujeme s viníkem, který způsobuje daleko širší spektrum nemocí. Autor popírá obecně zavedené definice zdravotních faktů jako pouhé teorie a nabízí svoje vysvětlení původu nemocí. Celkově mám z knihy velmi smíšené pocity. Více v mé recenzi v záložce.

31.07.2018 2 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Možný SPOILER.

V románu se prolínají dvě dějové linky. Linka ze současnosti se točí okolo teenagerky Izzy, která se snaží zapadnout na nové škole mezi vrstevníky. Má problémy se šikanou, řeší svůj nový život u pěstounů, dohání ji ne moc hezká minulost. Ve druhé dějové lince počínající 20. lety minulého století prožijeme nepochopitelné umístění stejně staré a duševně zdravé Clary do sanatoria pro duševně choré, kde ji pohltí mašinérie drastické psychiatrické tzv. "léčby".
Obě dějové linky byly z počátku fádní. Okamžikem umístění Clary do státního blázince získala tato historická linka na čtivosti. Clařin osud byl určitě zajímavější a na pasáže s ní jsem se vždy těšila.

30.07.2018 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Lidstvo je nesmrtelné. Populační růst brzdí společenství Smrtek, které jako jediné má tu moc usmrtit. Řídí se vlastními pravidly, podle kterých vybírají adepty k "pokosení". Učedníky této profese se stávají Rowan a Citra. Ani jeden z nich po takovém postavení netoužil.
Příběh mě hned od začátku moc bavil. Postavy si lehce zamilujete a budete s nimi hledat řešení jejich nelehké situace. Kromě samotného příběhu i námět k zamyšlení o etických a morálních hodnotách. Velmi pěkná, čtivá a originální kniha.

29.07.2018 5 z 5

Neuvěřitelná knížečka, která původně ani knihou být neměla. Tady mi nestačí slova, abych zachytila, jaký emočně silný tobogán způsobilo těch pár stran na mou duši.
*** Jak je kruté, když mozek umírá rychleji než tělo... ***

Tajemství kůže Tajemství kůže Alice Broadway

Pokud vám nevadí představa, že někdo může mít doma (a s láskou opečovávat) knihovnu, která je plná knih z kůží jeho předků, pak je to vskutku velmi zajímavý dystopický román.

29.07.2018 4 z 5

Volavka Volavka Sharon J. Bolton

Detektiv inspektor Mark Joesbury se rozhodne vyslat svou kolegyni Lacey na univerzitu v Cambridge, kde v poslední době velmi často páchají studentky sebevraždu. Lacey má inkognito pozorovat dění okolo sebe. Ale nebyla by to Lacey, kdyby se nepustila na vlastní pěst do vyšetřování záhad okolo smrti dívek. Tím se dostává na nebezpečnou cestu, kdy bude sama v ohrožení života.
Tato kniha byla ještě lepší než 1. díl. Nechybí napětí, čte se to samo. Musím si brzy pořídit další díl!!!

Co by mé dcery měly vědět Co by mé dcery měly vědět Elizabeth Noble

Barbara zápasí s rakovinou, léčba však není úspěšná. Než zemře, sepíše pro své čtyři dcery deník - myšlenky a postřehy ze života. Po její smrti každá z dcer obdrží dopis, který jim má spolu s deníkem pomoci v dalším samostatném životě.
Román jsem měla na doporučení, bohužel ale nenaplnil očekávání. Četl se dobře, myslím, že rozehraný byl výborně, ale chyběla mu gradace, výraznější dějový posun... čekala jsem víc.

29.07.2018 3 z 5

Jepice Jepice James Hazel

Londýnský právník Charlie Priest se jen díky štěstí a svému důvtipu zachrání před smrtí, když je napaden neznámým útočníkem. Ten po něm chce flash disk s daty, o kterém nemá Charlie ani páru. Totožnost násilníka se objasní záhy. To, když jeho zámožná rodina najme Charlieho, aby vypátral jeho vraha.
Druhá dějová linka se vrací na konec války, kdy v koncentračním táboře Buchenwald zvláštní jednotka zajme táborového "lékaře" Schneidera, který prováděl na vězních své otřesné pokusy.
Ani se mi nechce věřit, že jde o autorovu prvotinu. Promyšlený děj, propracované charaktery postav, kniha se moc dobře četla.

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Autor pracuje ve stacionáři pro autistické děti. Knížka nabízí pohled do života těchto dětí a vnímání reality jejich očima. V krátkých fejetonech vystihuje autor své pocity a zkušenosti z každodenního soužití. Nechybí osobitý způsob podání ani humor. I když pokud máte k problematice blízko, budou pro vás mít některé popisované skutečnosti hořkou příchuť. Celkově působí knížka velmi pozitivně a určitě stojí za přečtení.

27.07.2018 5 z 5