3nitka 3nitka komentáře u knih

Noční klub. Díl druhý Noční klub. Díl druhý Jiří Kulhánek

Pecka.
Prvý diel výborný, druhý asi ešte lepší, prinajmenšom rovnako dobrý.
Tobiáš sa stal mojou obľúbenou postavou. Štýl písania, nápady, dej, zvraty, všetko je krásne poprepájané.
Ďakujem R. za to, že si mi zohnal oba diely:)

15.01.2021 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Na túto knihu som sa chystala dávno, teraz mi prišla vhod v rámci výzvy. Dúfam, že sa neocitnem v takejto situácii, aj keď obyvatelia Malevilu mali vlastne veľké šťastie. Na prirodzeného lídra a na prostredie, v ktorom prežili. Sídlo, zvieratá, pole...
Snáď nenastane taká katastrofa, ktorú v knihe prežilo pár ľudí.
Ale je toľko iných rizík v dnešnej dobe, a z toho mi je veru smutno.

15.01.2021 5 z 5

Cabin Porn - Za dveřmi Cabin Porn - Za dveřmi Zach Klein

Pekná a zaujímavá kniha. Dobré inšpirácie, určite si ju občas, rovnako ako prvý diel, prelistujem a pokochám sa.
Človek nikdy nevie, či sa nejakou zhodou okolností nedostane k nejakej hore alebo veľkému pozemku na samote :)
ps. ďakujem K. za darček

30.12.2020 5 z 5

Útěk Útěk Peter May

"To je největší zločin, jakého se v životě můžeš dopustit. Bát se života. Máme jeden jediný a ty máš ještě pořád většinu před sebou. Tak jím neplýtvej. Věř mi. Nechceš se za padesát let ohlédnout a litovat, že jsi něco neudělal. Nic tě zevnitř nerozežere víc než lítost."

07.12.2020 4 z 5

Conan nelítostný Conan nelítostný Juraj Červenák

Juraj super:-)
Gejzír hustého tmavého slizu, rozložených lidských těl, vnitřností, lebek a hnátů.
U Croma...

17.11.2020 4 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Túto autorku mám veľmi rada. Príbehy sú zamotané, tak akurát, ľudské osudy sú zaujímavé a uveriteľné.

16.11.2020 5 z 5

Příběhy obyčejného uzdravení Příběhy obyčejného uzdravení Jan Hnízdil

Súhlasím s p. Hnízdilom, že veľa chorôb a problémov si robíme sami, vedome či nevedome. Veľa problémov je spôsobených situáciou v rodine, v škole, v práci.
Opustiť zaužívané vzorce. A to je ťažké. Veľmi ťažké.

"Soustředit se na přítomný okamžik, prožívat ho. Je potřeba zjistit, jaký je můj smysl života. Lidé často dělají tu chybu, že se ženou za nějakým cílem, aniž by věděli, jestli právě tento cíl chtějí, jestli je jejich opravdovým smyslem života. A když se netrefí, objeví se zdravotní problémy. Naopak, když lidé dělají věci, které je činí šťastnými, imunita stoupá vzhůru."

Minimálne toto som si z knihy vzala. A to nie som človek, ktorý si to uvedomil až pri čítaní tejto knihy.

14.10.2020 4 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Tyjo, fakticky jízda:):)
Už dlho som sa tak nebavila.

"Tys Převozníkovi vážně rozbil hubu? "

"Démon měl velký hák a byl opravdu rutinér - trhal lidem břicha, ruce, přirození, uši, jazyky, ňadra, dloubal oči - asi je v tom nějaký řád, takové hrubé roztřídění za nejtěžší hříchy."

"Moje křídla! Jsou samá díra! Jak jen budu létat?! ..Jak to že si vidím na křídla?!

18.09.2020 5 z 5

Vánoční kuchařka pro dceru Vánoční kuchařka pro dceru Jana Florentýna Zatloukalová

Výborná. Aj pre takého kuchynského tĺka ako som ja. :)
A blog je tiež výborný, praktické rady, a hlavne - dostupné suroviny.
Určite siahnem aj po Snídaně a Večeře pro dceru.

31.08.2020 5 z 5

Prekrásny nový svet Prekrásny nový svet Aldous Huxley

"Ľudia sú šťastní, dostávajú všetko po čom túžia a netúžia po ničom, čo by nemohli dostať. Je im dobre, sú bezpeční, nevedia čo sú choroby, neboja sa smrti... Ak sa vynorí nejaký problém, sú tu tabletky. "

No, niečo mi to pripomína.
Ibaže to nie je kniha, ale realita.

10.07.2020 4 z 5

Jan Cimbura Jan Cimbura Jindřich Šimon Baar

Krásna kniha.
Úcta k životu, úcta k prírode, k zvieratám, k ľuďom okolo.
"Nedíval se nikdy na žádný les jako na pouhou hromadu dříví, ale hleděl na každý s úctou jako na valné shromáždění živých tvorů, z nichž každý žije svůj dlouholetý život volně a svobodně, kde svorně druh druha v bouři a větru podpírá, chrání a zaclání, s ním se poctivě a bratrsky dělí o déšť, vzduch, světlo i půdu. Slyšel les hučet velebně i šumět sladce, ozývat se ptačím zpěvem i říjením srnců, vidíval nad ním kroužit ptačí dravce, v jeho korunách kmitat se veverky jako opičky…"
"Viděli louky srovnané, bez krtin uhrabané. Spatřili pole všecka osetá, vyčištěná, bez plevele, žádné úhorem neleželo. Konečne sa octli v lese hustém a vysokém. Přítmí posvátné jako ve chrámu prostíralo se kolem - když náhle sklonil se syn Jan, uchopiv Cimburovu ruku, políbil ji.
Pozdvihl ji ke rtům a jako pečeť tiskl na ni dlouhé a vroucí políbení svoje. Teprve po chvíli vzpamatoval se Cimbura a utrhl ruku. Co to děláš chlapče? skoro drsně obořil se na chlapce. Vím tatínku, co dělám, odpovídal krotce mírně Jan. Líbám tu ruku, která nám statek rozmnožila..

Obyčajný človek, sedliak, ktorý nepotreboval vysokú školu. Mal zdravý sedliacky rozum, ktorý ho viedol k pokore. Starať sa o pôdu, o zvieratá, ktoré ho živili. S úctou.

"Matka Země je matka milující, miluj ji, starej se o ni a ona ti dá jistě požehnanou úrodu, zanedbej ji a ona tě vytrestá tak, že hladem zmírat budeš."

Také jednoduché. Trocha skromnosti, pokory, úcty. To nám chýba.

21.06.2020 5 z 5

Ten pravý a tá ľavá Ten pravý a tá ľavá Robert Bryndza

Jednoduchý dej, ideálny koniec. Ľahko sa to čítalo, ale niektoré činy hlavnej hrdinky…
A mám sto chutí odobrať dve hviezdy za mizerný preklad. Toľko gramatických chýb.

14.06.2020 3 z 5

Cabin Porn - Chaty na konci světa Cabin Porn - Chaty na konci světa Zach Klein

Sen. Chata uprostred hôr. Nikde nikto, ticho, žiadne autá, žiadne rádiá a žiaden hluk. Nie celoživotné bývanie, ale ako útočisko dokonalé. Skromnosť u stavieb, použité materiály, príbehy okolo nich. Veľmi príjemné čítanie, pekné fotografie.
Nabrala som inšpiráciu do budúcna - na domček v zadnom kúte záhrady, obkolesený stromami, aspoň malá náhražka:)
Moc ďakujem K. za krásny darček:)

09.06.2020 4 z 5

Postřehy z poslední řady Postřehy z poslední řady Neil Gaiman

Nádhera. Krásna kniha, obsahovo aj vizuálne :)
Eseje, príhovory, krátke postrehy. Gaiman je skvelý rozprávač, s neuveriteľnou fantáziou.

"A hlavně jsem psal příběh, který bych si chtěl sám přečíst"
"Píšu příběhy proto, abych zjistil, co si myslím o různých věcech"

Len píš, Neil, píš :):)

ps, K. moc ďakujem za jedinečný darček.

12.04.2020 5 z 5

Pomsta oceána Pomsta oceána Frank Schätzing

Nápad dobrý, ba výborný. Čítala som ju v čase, keď nám príroda ukazuje, že naozaj, naozaj nie sme páni tvorstva, ako si myslíme.

"Existuje ďalšia božia rasa, ktorej systematicky ničíme životné prostredie a ako vidieť, tí dolu sú na nás oprávnene nahnevaní"

"Vráťte sa do reality, my sme len malou skupinou z druhu cicavcov, ktorú evolúcia nemá zaknihovanú ako úspech. Nereprezentujeme posledný, vrcholný, ale len nejaký kus dejín Zeme."

M., ďakujem za zapožičanie :)

07.04.2020 3 z 5

Conan a dvanáct bran pekla Conan a dvanáct bran pekla Thorleif Larssen (p)

Nářez.
"Konečně důstojný soupeř" ucedil. "Ještě nikomu se nepodařilo mne zranit. Ten červ Orkon opravdu přivezl vzácné zboží. Když tě zabiji, nechám tvé útroby naplnit Setovou krví a proměním tě tak v živou mumii. Staneš se členem mé osobní gardy a během tažení na sever nechám zajaté mennefiské hodnostáře popravovat tvýma rukama. "
"Příliš složité," zafuněl Conan. "Když zabiju já tebe, prostě ti uříznu hlavu a naseru do tvé prázdné lebky."

14.03.2020 5 z 5

Umění prostého života Umění prostého života Shunmyo Masuno

Krátke rady, ktoré (niektoré) môžu pomôcť zbaviť sa hlúpostí, ktorými máme zahltené naše životy. NIe sú pravdaže všetky aplikovateľné do praxe a do bežného života.
Ale sú tu také, u ktorých som sa prinajmenšom zamyslela.

Bez úsilí není životních radostí.
Co uděláte, když máte chuť na šálek kávy? Zapnete kávovar, nebo si koupíte kávu do ruky. Ale představte si jiný scénář.
Nejprve musíte jít do lesa nasbírat dříví. Připravíte oheň a na něm přivedete vodu k varu. Při mletí zrnek kávy pohlédnete na nebe a pronesete: "Dnes je tak krásně."
Takto připravená káva bude pravděpodobně chutnat lépe než káva z kávovaru. Protože v každém kroku jste byli součástí celého živého procesu. Nic nepřišlo nazmar. Tomu říkám život.

Když se schyluje k večeru, na chvilku se zastavte a pohlédněte na nebe. Buďte vděčni za to, že jste zvládli další den.

07.03.2020 5 z 5

Pán much Pán much William Golding

Moc. Strach. Dav.
Zdravý rozum. Ľudskosť. Tolerancia.
Veľmi tenká hranica.

Teraz potrebujem nejakú romantickú hlúposť, ktorá skončí svatbou :)

07.03.2020 4 z 5

Walden aneb Život v lesích Walden aneb Život v lesích Henry David Thoreau

"Slunce vychází každý den a každý den něco začíná"
Pohodové čítanie. Opisy prírody, rybníka, zvierací susedia, boj mravcov..

V roku 1854 sa zamýšľal nad tým: "Proč žijeme v takovém kvapu a tolik plýtváme životem"
Chudák Henry, keby videl súčasný svet :)

01.03.2020 4 z 5

Tři chlupatá zvířata Tři chlupatá zvířata Arto Paasilinna

Tohoto autora mám rada. Jeho svojský humor a neuveriteľné postavy.
"Nálada byla prodchnuta pohodou. Na terase si rozčesávala čisté vlasy nahá Ruska, vedle ní si medvěd hřebelcoval našedlý kožich a na spodním schůdku popíjeli pivo dva růžolící Finové a pochutnávali si na chlebíčcích. Oskari Huuskonen šťoural palci na nohou do červené půdy a říkal si, jak jednoduché jsou opravdové chvíle štěstí."
"..finský mimo službu postavený pastor, který se objevil na ostrově s medvědem a co víc, dědek se k ní nakvartýroval a vykládal o mimozemských inteligencích, s nimiž se teď snaží spojit. Žena si nikdy nemůže být jistá, jaké magory jí osud přivane"

27.02.2020 5 z 5