3nitka 3nitka komentáře u knih

Manželovo tajomstvo Manželovo tajomstvo Liane Moriarty

Knihu som mala požičanú, ešteže tak:)
Nie, nejako ma nezaujala, dočítaná s vypätím síl.

27.02.2020 3 z 5

Born to Run - Zrozeni k běhu Born to Run - Zrozeni k běhu Christopher McDougall

Nebehám. A po prečítaní tejto knihy - nie je to tak, že by som bola namotivovaná každý deň ubehnúť 10 kilometrov. Ale v niečom som sa predsa len uistila.
Príroda presne vie, čo robí a všetko v nej má zmysel.
Človek je nastavený na pohyb a prácu.
"Leňošenie a posedávanie bol luxus, počas ktorého sme mali šancu odpočinúť si a nabrať sily.
Ibaže človek vymyslel technológie, ktoré pomohli urobiť z leňošenia životný štýl. Prestali sme robiť to, k čomu sú naše telá stavané a platíme za to. "

22.02.2020 4 z 5

Radost z ticha Radost z ticha Erling Kagge

Kniha ma zaujala svojim názvom a po prečítaní aj obsahom :)
Súhlasím, že v dnešnej dobe je ticho luxus.
Súhlasím, že niekedy sú slová na škodu a zbytočné.
A áno, súhlasím, že: " možná, že ticho v sobě obsahuje úžas, ale zároveň i určitou moc, skoro jako moře nebo jako nekonečná sněžná pláň. A ten, kdo nežasne nad touto mocí, se jí bojí. A mnozí se skutečně bojí ticha právě proto. (a proto také všude hraje hudba a všechno přehlušuje)"

22.02.2020 4 z 5

Hodina mezi psem a vlkem Hodina mezi psem a vlkem Jan Skácel

"A snad nám láska řekne,
proč srdce nepřestane
a proč stále, stále
na velké dveře tluče."

21.02.2020 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Tu sa ani nič nedá napísať. Tak dokonale opísané… a smutné.
Prečo som túto knihu obchádzala?

15.02.2020 5 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Fakt vtipná kniha.
"Vydržte boys, co abychom si zazpívali na kuráž… hezky s citem…"

"Máme je teďka vykopat tady pane? "zeptal se a ukázal na týž drn, který označil bajonetem před pěti nedělemi. "Ano", přisvědčil jsem s očima upřenýma mimo něj na moře.
"Jednoduchý zákopy pane?"
"Ano."
"Metr široký pane? "
"Ano. "
Vojín Drogue si klekl do mokra a začal bít hlavou o zem.

15.02.2020 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Strašné. Desivé. Depresívne.

06.02.2020 5 z 5

Kniha haiku Kniha haiku Jack Kerouac

Kerouaca milujem. Pár jeho západných haiku mám popodčiarkovaných v jeho Rozprášených básňach a v tejto malej knižke som si podčiarkla ďalšie.
Japonské mám síce radšej, ale celkovo je táto básnická forma krásna a poetická.

Mouchy na verandě
a mlha na štítech hor
jsou tak smutné

Memére říká:\" Planety jsou
od sebe tak daleko , aby se
lidi nemohli navzájem otravovat

02.02.2020 5 z 5

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Uf. Tak toto bolo poriadne psycho. Jedna z najlepších, ktoré som od Kinga čítala. Nerozumiem veľmi takému nízkemu hodnoteniu.

02.02.2020 5 z 5

Půlminutové horory Půlminutové horory * antologie

Niektoré naozaj výborné - Legenda o Alexandře a Róze, Červi - krásne názorne obrázková, Nožičky je dobrá - ešteže nezabíjam pavúkov :)
A niektoré slabšie - ako takmer vždy pri rôznych autoroch.

23.01.2020 4 z 5

Ve spárech Aljašky Ve spárech Aljašky Jan Kopka

Skvelá kniha. Na začiatku som rozmýšľala, čo by mohlo donútiť niekoho k takémuto konaniu. Ísť sám na opačný koniec sveta s bicyklom a tam v mraze, snehu a divočine prekonať 1800 kilometrov.
Po prečítaní knihy to už viem.
A viem aj to, že by prospelo nám všetkým uvedomiť si, na čom v živote naozaj záleží.
Vážiť si maličkostí a drobných radostí, ktoré robia život krásnym.
"Každá takováhle cesta, kdy jsem ponořený na dlouhou dobu do čisté přírody bez příměsi civilizace, mě nutí přemýšlet o významu člověka v přírodě…Člověk po celou dobu své existence pracuje jen na svém blahobytu a majetku…"
Obyčejná vlastnost jako je skromnost, mít v životě jen to co potřebuje, je mu vzdálená.

12.01.2020 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Fanatický otec, "detstvo", rozkazy, poslušnosť, jednotky....
Aký dokáže byť človek...

10.01.2020 4 z 5

Bílá věž Bílá věž Juraj Červenák

Juraj pokračuje bez straty dychu, diel je temnejší, bohatieri bojujú s vlastnými vnútornými strachmi a démonmi. Koščej je vykreslený úžasne a bitky sú poriadne krvavé.
Ale Juraj, dávam štyri, Ty vieš za smrť koho :)

06.12.2019 4 z 5

Dračí carevna Dračí carevna Juraj Červenák

Fantázia. Kniha sa číta sama. Dej sa valí míľovými krokmi dopredu, odhadzuje mŕtvoly prípadne ich údy okolo seba. Čestní hrdinovia versus temní záporáci. Dokonalé.

06.12.2019 5 z 5

Michaela Michaela Miloš Urban

No. Divné. Miloš Urban zjavne nie je pre mňa.

28.11.2019 2 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Rovnako ako som sa na Trhlinu tešila, tak rovnako som sklamaná. Igor mi prekážal a vlastne celá výprava :)
Nič zásadné sa nedialo, stále iba prísľub niečoho. Také naťahovanie.

12.11.2019 3 z 5

Vánoční zpověď Vánoční zpověď Martin Goffa

Trocha iný Goffa. Príbeh je dobrý, zaváňa realitou. Ako ľahko môže človek prísť o všetko. Majetok je nič, ale prísť o vzťahy, o blízkych, o seba samého... Ako lusknutím prstu.

22.10.2019 5 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Pekne vyrozprávaný príbeh, rodinné vzťahy. Hanu by som občas prizabila, Viktorovi spočiatku jednu capla. Ale, každý sme nejaký, a až vekom prichádzame na to, čo je v živote dôležité.

14.09.2019 4 z 5

Strom, ktorý dáva Strom, ktorý dáva Shel Silverstein

Túto knihu som chcela už veľmi dlho. A po strastiplnej ceste sa ku mne dostala. Kiežby sa dalo dať 10 hviezdičiek.
Píše sa o nej ako o knihe pre deti, ale neviem. Z môjho pohľadu je to kniha, o ktorej sa s deťmi treba rozprávať.
V príbehu vidím obraz ľudskej arogancie, bezohľadnosti. Iba brať, bez ohľadu na následky. Akoby všetko okolo bolo iba kôli tomu, aby ľuďom slúžilo.
Z knihy mi je strašne smutno.

13.09.2019 5 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Mohla byť kúsok dlhšia:-)
Zaujímavý nápad čo sa nám môže stať v knižnici.

11.09.2019 4 z 5