3nitka 3nitka komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Veľmi pekná kniha. Čo všetko ovplyvní náš život. Zdanlivé maličkosti.
"Teprve ve šňůře plynoucích let se ukázalo, že cokoli se stalo, bylo důležité, i pouhé slovo mnohdy raní a poznamená vztah dvou lidí navěky.

11.02.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Pekná kniha. Dozvedela som sa veľa o kraji, vedľa ktorého bývam. Udalosti, o ktorých som nemala tušenia. A dokonca som sa tam bola pozrieť. Kostol, cintorín, Karviná Doly. Vďaka K.

28.08.2021 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Úžasná kniha.
"Představa lidí, kteří s duchaprázdným výrazem v obličeji chodí po ulicích s mušličkami v uších, byla tehdy doslova fantastická, ač dnes je realitou, jejíž bizarnost si už neuvědomujeme, o dopadu, jaký by dlouhodobé sledování televize a jiných audiovizuálních elektronických médiích mělo na lidskou psychiku, neuvažoval nikdo."

11.02.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

"Člověk musí hrát s těmi kartami, které dostane. Nemůže je složit na stůl a představovat si, o kolik líp by se mu hrálo, kdyby dostal nějaké lepší."

"Víš, jak se člověku uleví, když pochopí, že nemůže mít všechno, co by chtěl?"

Krásna, pútavá a poučná kniha.

26.10.2021 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Výborná kniha. Charaktery ľudí krásne vystihnuté, vzťahy v rodinách aj medzi susedmi - čo povedať - je to tak, takí sme. Ľudia.

16.01.2021 5 z 5

Život na našej planéte Život na našej planéte David Attenborough

Veľmi smutné čítanie.
Ani veľmi neviem čo napísať.
Čo sme dokázali za pár rokov. Koľko živočíšnych druhov vyhubiť, koľko divočiny zničiť. 90% veľkých rýb odstrániť z oceánov. 96% cicavcov na Zemi sú ľudia a zvieratá, ktoré chováme na jedlo. 4% tvoria ostatné cicavce.
Zaberáme pre seba viac ako polovicu obývateľnej plochy Zeme. Vyrubujeme dažďové pralesy a iné lesy, aby sme na nich chovali dobytok alebo pestovali palmy a sóju. Tretinu jedla vyhodíme do odpadu.
Strašné.
Všetky poznatky naznačujú, že život ako ho poznáme, je na ceste k zániku. Nebude to trvať stáročia, ale desiatky rokov. Príroda si poradí, s nami alebo bez nás. Ona nás nepotrebuje, spamätá sa. Človek bez prírody neprežije. Ale prečo musí spôsobiť tak veľa utrpenia všetkému živému okolo.
Sir Attenborough za svoj život prešiel celý svet a videl všeličo. Na konci knihy je trochu optimistický. Verí, že ešte je šanca na zlepšenie. Dáva rady, ktoré dávajú zmysel a akými sa riadili ľudia pred sto rokmi. Keď je pôda vyčerpaná, nechám ju rok dva ladom, zasadím zelené hnojivo, zem sa spamätá, život a živiny sa do nej vrátia. A ona to oplatí bohatou úrodou. Keď zotnem strom, musím aspoň dva tri zasadiť. Kam môžem zájsť pešo, nejdem autom. Mäso nemusí byť každý deň na tanieri.

Mala som pocit, že knihu ani nedočítam. Taká je silná.
A dala by som ju povinne prečítať každému.
A aj keď svetu vládnu peniaze, arogancia a bezohľadnosť, sú ľudia a komunity, ktorí si toto všetko uvedomujú a snažia sa niečo proti tomu robiť. Nový Zéland svojou politikou, Kodaň, Singapur a iné veľké mestá už kladú dôraz na zeleň a na vysoké štandardy energetickej účinnosti. Svetielko nádeje tu je.

Podstatou rovnováhy je dostávať a dávať. Život každého z nás bude oveľa viac vyrovnaný, keď budeme ako ľudstvo schopní vracať prírode aspoň toľko, koľko z nej získavame.
Musíme k tomu dospieť. Len či stihneme.

24.02.2021 5 z 5

Jan Cimbura Jan Cimbura Jindřich Šimon Baar

Krásna kniha.
Úcta k životu, úcta k prírode, k zvieratám, k ľuďom okolo.
"Nedíval se nikdy na žádný les jako na pouhou hromadu dříví, ale hleděl na každý s úctou jako na valné shromáždění živých tvorů, z nichž každý žije svůj dlouholetý život volně a svobodně, kde svorně druh druha v bouři a větru podpírá, chrání a zaclání, s ním se poctivě a bratrsky dělí o déšť, vzduch, světlo i půdu. Slyšel les hučet velebně i šumět sladce, ozývat se ptačím zpěvem i říjením srnců, vidíval nad ním kroužit ptačí dravce, v jeho korunách kmitat se veverky jako opičky…"
"Viděli louky srovnané, bez krtin uhrabané. Spatřili pole všecka osetá, vyčištěná, bez plevele, žádné úhorem neleželo. Konečne sa octli v lese hustém a vysokém. Přítmí posvátné jako ve chrámu prostíralo se kolem - když náhle sklonil se syn Jan, uchopiv Cimburovu ruku, políbil ji.
Pozdvihl ji ke rtům a jako pečeť tiskl na ni dlouhé a vroucí políbení svoje. Teprve po chvíli vzpamatoval se Cimbura a utrhl ruku. Co to děláš chlapče? skoro drsně obořil se na chlapce. Vím tatínku, co dělám, odpovídal krotce mírně Jan. Líbám tu ruku, která nám statek rozmnožila..

Obyčajný človek, sedliak, ktorý nepotreboval vysokú školu. Mal zdravý sedliacky rozum, ktorý ho viedol k pokore. Starať sa o pôdu, o zvieratá, ktoré ho živili. S úctou.

"Matka Země je matka milující, miluj ji, starej se o ni a ona ti dá jistě požehnanou úrodu, zanedbej ji a ona tě vytrestá tak, že hladem zmírat budeš."

Také jednoduché. Trocha skromnosti, pokory, úcty. To nám chýba.

21.06.2020 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Strašné. Desivé. Depresívne.

06.02.2020 5 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Autora mi odporučili, a neľutujem.
Výborná čeština, dialógy.
Hynek Tas z Boru je správny chlap, až sa mi slinky zbiehajú.
Nič ho nerozhodí, chlapovi vrazí nôž do srdca bez zaváhania, pre spadnutého koňa sa škriabe do priepasti, kôli psovi vyhlási vojnu najvyšším.
Užasné.

Začal sestupovat k Hnědce. Nejdřív jí ohmatal nohy, kotníky a šlachy. Zdálo se, že je všechno v pořádku. I Hnědka, když ucítila svého pána v blízkosti, se uklidnila, a když se Tas narovnal, přílípla mu svoje měkké pysky na pravé ucho. " To se tu snad teď budeme líbat, ty kačeno? To si nech na jindy a pro někoho jiného, pokud se odtud vůbec dostaneme." řekl.

M. moc ďakujem za tip na super autora.

12.07.2021

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Túto autorku mám veľmi rada. Príbehy sú zamotané, tak akurát, ľudské osudy sú zaujímavé a uveriteľné.

16.11.2020 5 z 5

Pán much Pán much William Golding

Moc. Strach. Dav.
Zdravý rozum. Ľudskosť. Tolerancia.
Veľmi tenká hranica.

Teraz potrebujem nejakú romantickú hlúposť, ktorá skončí svatbou :)

07.03.2020 4 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Fakt vtipná kniha.
"Vydržte boys, co abychom si zazpívali na kuráž… hezky s citem…"

"Máme je teďka vykopat tady pane? "zeptal se a ukázal na týž drn, který označil bajonetem před pěti nedělemi. "Ano", přisvědčil jsem s očima upřenýma mimo něj na moře.
"Jednoduchý zákopy pane?"
"Ano."
"Metr široký pane? "
"Ano. "
Vojín Drogue si klekl do mokra a začal bít hlavou o zem.

15.02.2020 5 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Nádherný čitateľský zážitok. Dávam aspoň 10 hviezdičiek. Alebo radšej 15.
Tak neuveriteľne a dokonalo vymyslený svet stratených vecí...
Trocha som si aj poplakala, určite nie som jediná.
P. Rowlingová ďakujem Vám za krásny zážitok.

02.01.2022 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Na túto knihu som sa chystala dávno, teraz mi prišla vhod v rámci výzvy. Dúfam, že sa neocitnem v takejto situácii, aj keď obyvatelia Malevilu mali vlastne veľké šťastie. Na prirodzeného lídra a na prostredie, v ktorom prežili. Sídlo, zvieratá, pole...
Snáď nenastane taká katastrofa, ktorú v knihe prežilo pár ľudí.
Ale je toľko iných rizík v dnešnej dobe, a z toho mi je veru smutno.

15.01.2021 5 z 5

Dneska už se tomu směju Dneska už se tomu směju Adina Mandlová

Adina Mandlová patrí/patrila moje obľúbené herečky. Obdivujem ju za to, ako zvládla svoj neľahký život aj za to, ako sa so všetkým postupne dokázala vysporiadať.
A ako píše na konci svojej knihy, "Modré nebe nad hlavou, dům se zahradou a přítomnost milovaného člověka…" to je viac ako sláva a čokoľvek iné.

26.08.2018 4 z 5

Můj životopis a mé vynálezy Můj životopis a mé vynálezy Nikola Tesla

Nikola Tesla bol určite mimozemšťan. Génius. V roku 1909 - čistá energia, mobily, vegetariánstvo? Neuveriteľné.
Kde sa tu vzal a prečo nebol prezidentom celej zemegule? Lebo peniaze a moc. Ach jo.

"Rostlinná strava mnohem méně zatěžuje naše zažívací orgány. A činí nás také mnohem družnějšími a spokojenějšími... Vzhledem k uvedeným skutečnostem by se měli prosazovat všechny myslitelné způsoby k zastavení krutého porážení zvířat."

Pripomínal nutnosť dbať o obnovu pôdy, dbať o naše ľudské schránky. Jeho myšlienky o vojnách. Jeho nápady s energiou.

Aký by mohol byť svet, keby sme išli cestou jeho vynálezov a myšlienok. Snívajme.

16.02.2022 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Tu sa ani nič nedá napísať. Tak dokonale opísané… a smutné.
Prečo som túto knihu obchádzala?

15.02.2020 5 z 5

Smuténka Smuténka Jan Skácel

Tieto básne sú krásne, dojemné. Plné lásky a pokory k Zemi.

Vždycky,když padne první sníh,
mráz zamkne tůně na tři zámky,
zahodí klíče do studánky
sekerou třikrát rubané,

bývá mi smutno jako nikdy.
Jako by vítr s duše svál
poslední lístek prudce bílý
a všechno čisté polím dal.

A zaplakal bych plný studu.
Čistota jasná na polích.
To tiché nebe... Jednou budu...
Umřeme všichni pro ten sníh.

13.06.2019 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Krásny príbeh ozajstného chlapského priateľstva. O ničom netreba zbytočne hovoriť, jednoducho sa to urobí.

25.03.2016 5 z 5

Prekrásny nový svet Prekrásny nový svet Aldous Huxley

"Ľudia sú šťastní, dostávajú všetko po čom túžia a netúžia po ničom, čo by nemohli dostať. Je im dobre, sú bezpeční, nevedia čo sú choroby, neboja sa smrti... Ak sa vynorí nejaký problém, sú tu tabletky. "

No, niečo mi to pripomína.
Ibaže to nie je kniha, ale realita.

10.07.2020 4 z 5