1bublina 1bublina komentáře u knih

Pět Pět Ursula Poznanski

První kniha od autorky a hned jsem se zamilovala. Chvilku to sice trvalo, než jsem se začetla, ale pak už jsem se nemohla odtrhnout. Skvěle promyšlený motiv, který se ale dozvíte až na konci. Nelze dopředu hádat, autorka vám to neumožní.

30.12.2018 5 z 5

Mechanický anděl Mechanický anděl Cassandra Clare (p)

Kniha, která má na obálce hodiny
Původně jsem chtěla číst Hodiny od A.Christie, ale nebavilo mě to. Ani kniha Spolubydlící. Už jsem si zoufala, že tohle téma nesplním, ale pak jsem objevila tuhle knihu - ještě že je na obálce ten Big Ben v dálce :-)
Kniha se mi moc líbila a hned jsem si půjčila v knihovně druhý a třetí díl.

03.05.2024

Kapky rosy Kapky rosy Lenka Lanczová

Občas to chce proložit nějakou oddychovkou, což pro mě Lanczová je. Hltala jsem ji v pubertě a vůbec se tomu nedivím. Čte se to úplně samo. Samozřejmě to není žádná hodnotná literatura, ale čemu to vadí? :-)
Karolína mi byla sympatická a úplně jsem jí záviděla prázdniny na chatě. Podle popisu by se mi tam taky moc líbilo.

23.04.2024 4 z 5

Majonéza k snídani Majonéza k snídani Markéta Lukášková

Na začátku jsem s knihou trochu bojovala. Styl psaní mi přišel trochu krkolomný a hlavní postava Ema mi nebyla moc sympatická. Ale vydržela jsem a bylo to dobře. I Ema si mě nakonec získala.
ČV 2024 - Kniha s více než dvěma perspektivami vyprávění.

18.04.2024 5 z 5

Historky z Tinderu Historky z Tinderu Lucie Macháčková

Přečteno velmi rychle. Lucku znám z Comedy Clubu, kde mi úplně nesedí. A po přečtení knihy mám pocit, že mi nesedí spíš její "přednes" než styl humoru, protože u čtení jsem se bavila a často se smála i nahlas. Odpočinková kniha s krátkými kapitolami. Ideální na dovolenou.
ČV 2024 - Kniha, ve které spolu postavy komunikují přes internet.

03.04.2024 4 z 5

Veliký tůdle Veliký tůdle Pavel Šrut

Poezii vůbec nečtu. Potřebovala jsem nějak splnit letošní výzvu a knihovnice mi doporučila tuto knihu. Na to že to byly básničky, celkem se mi líbila. Pro děti mi některé přišly ale trochu krkolomné. Jsem ráda, že to mám za sebou :-D
ČV 2024 - Kniha od držitele Ceny Jaroslava Seiferta

27.01.2024 4 z 5

Těžký prachy Těžký prachy Ed McBain

Dřív jsem knihy o 87. revíru přímo hltala. Teď u posledních 3 přečtených jsem si říkala "tahle byla trochu slabší.." Ale možná to nebude tím, že by byly slabší, ale třeba už se mi tolik nelíbí tenhle styl psaní. Což mě trochu mrzí, protože Eda McBaina mám ráda.
Začátek trochu nudný - neznáme nikoho, kdo tam mluví a o co jde a je to dlouhé. Pak lepší, ale některé rozhovory se hrozně táhly a přišly mi o ničem.

21.10.2023 4 z 5

Na úvod musím říct, že nejsem žádný velký fanoušek HP. Četla jsem knihy, líbily se mi. Viděla jsem filmy, líbily se mi. Kniha Toma Feltona? Byla milá, ale moc mě to nebavilo. Některé věci mě vyloženě štvaly. Třeba psaní o sobě ve 3. osobě. Přeslazenou předmluvu od Hermiony jsem přečetla asi jen čtvrtinu. Líbil se mi jen závěr, kdy měl v L.A. problémy.
ČV 2023 - Kniha od začínajícího autora.

10.05.2023 3 z 5

Pusinky Pusinky Stanislav Rudolf

Nečekala jsem nic moc a bylo to fakt špatný. Ale pár dnů po přečtení jsem se přistihla, že přemýšlím, co asi dělají holky cukrářky, takže mě to asi bavilo :-) Jak už tu psali jiní, Lenka se chovala jako kráva. Našla si kluka a odkopla kamarádku. Ztratila kluka a byla hnusná na mámu i na kamarádku, které ji chtěly podržet.
ČV 2023 - Kniha, jejíž autor zemřel v roce 2022

12.01.2023 2 z 5

Kaltské jeskyně Kaltské jeskyně Joe Dever

Tohle jde dohrát bez Sommerswerdu? Já jsem ho teda naštěstí měla, ale nedokážu si představit to hrát bez něj. Než jsem se dostala do pevnosti Ikaya, myslela jsem, že to nedohraju.
Kalkothové byla velká podpásovka.
V pevnosti to už naopak bylo až moc jednoduché - nebo jsem jen měla štěstí na dobrý výběr cesty. Většinu věcí ale vyřešil Somerswerd. Dám si to ještě jednou, než začnu číst další díl.
Edit: Na podruhé se mi povedlo úplně se vyhnout Kalkothům a ani jsem nepotřebovala použít Sommerswerd. Takže to jde i bez něj.

19.10.2022 5 z 5

Nejjednodušší plán 29 dní Nejjednodušší plán 29 dní Tomáš Kosačík

V knihkupectví jsem do knihy nahlédla a recepty se mi líbily, takže jsem zakoupila. Doma jsem prošla pořádně a jsem celkem zklamaná. Téměř v každém receptu je cuketa. Nejen že to není má oblíbená zelenina, ale nyní je v obchodě i dost drahá. Ovesnou kaši každé ráno taky nedám. Radši mám slané snídaně. Sladkou si dám jen výjimečně. A jíst dva dny po sobě stejný oběd i večeři? Navíc se tam jídla opakují a nejsou moc pestrá. Mrzí mě, že jsem si v knihkupectví neprošla knihu důkladněji.

11.02.2022

Svéhlavička Svéhlavička Eliška Krásnohorská

Krásná kniha psaná krásným jazykem. Často úsměvná, jak obsahem, tak i náhledem do minulosti, jak zvláštně spolu lidé hovořili. Babička mi tuto knihu mnohokrát doporučovala v dětství, ale tenkrát mě kniha nebavila. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla aspoň jako dospělá.
ČV 2021 - 5. Kniha vydaná před sto a více lety.

07.02.2021 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Taky jsem si chtěla přečíst nějakou klasiku. Po prvních 30 stranách jsem si říkala, že to prostě nedám. Protože se jednalo o zápisy Charlieho, který měl IQ 67 a zrovna se naučil psát, jeho pravopis tomu odpovídal. Nejen že mi "krvácely oči", ale musela jsem číst mnohem pomaleji, abych vůbec pochopila smysl sdělení a některá slova si říct nahlas, protože v psané formě s chybami jsem nechápala, co znamenají. Pak se to začalo zlepšovat, tak jsem se zaradovala. Jenže jakmile začal psát pravopisně správně, začaly se vynořovat vzpomínky z dětství, kdy se mu vrstevníci vysmívali a šikanovali ho a on tomu nerozuměl. Nebo jak na něj byla matka zlá a přísná, protože si myslela, že se musí víc snažit, aby se něco naučil. To mi opravdu nedělalo dobře. Po 70 stranách jsem zjistila, že se musím do čtení nutit, takže jsem knihu odložila, a proto ji nehodnotím počtem hvězdiček.

09.01.2021

Poppy Borůvková, narozená v pondělí Poppy Borůvková, narozená v pondělí Jennifer K. Brown

Kniha se mi moc líbila a vůbec nevadilo, že je určená pro děti. Hodila se mi do výzvy a jsem ráda, že jsem si ji vybrala. Doporučuji k přečtení dětem i dospělým.
ČV 2020 - Kniha, která má v názvu den v týdnu.

16.08.2020 5 z 5

Vím, jak chutná vzduch Vím, jak chutná vzduch Maria Hirse

Knihu jsem přečetla za jediný den. Váhala jsem, jaké mám dát hodnocení, protože po literární stránce to byl spíše takový sloh ze střední školy. Na druhou stranu se jedná o velmi otevřenou zpověď. Nakonec ubírám ještě jednu hvězdu za to, že autorka více nerozvedla proces uzdravování. Už jsem několik knih o anorexii/bulimii četla, takže myšlenkové pochody mě tolik nepřekvapily. Stejně je ale neuvěřitelné, že někdo může být tak hubený, sám sobě se hnusit při pohledu do zrcadla a stejně se nepřinutit jíst.
ČV 2020 - Kniha od dánského autora.

12.08.2020 3 z 5

Buď sama sebou Buď sama sebou Mary Bard

Kniha se mi moc líbila. Nechápu, proč má tak nízké hodnocení. Mary Bard se rozhodně vyrovná své sestře Betty. Těžko uvěřit, že originál knihy vyšel v roce 1957. Určitě doporučuji tuto knihu přečíst všem, kteří si chtějí přečíst o běžném životě americké ženy v domácnosti v 50. letech minulého století.
ČV 2020 - Kniha s názvem vystihujícím vaši osobnost nebo náladu.

06.07.2020 5 z 5

Slasti a strasti života s doktorem Slasti a strasti života s doktorem Mary Bard

Jak už tu bylo zmíněno, styl psaní je podobný jako u autorčiny sestry Betty. Slasti i strasti života líčí s nadhledem, humorem a lehkostí, že nemáte pocit, že to autorku nějak více zasáhlo přestože to muselo být často opravdu těžké. Knihu jsem brala také jako takové okénko do minulosti - reklamy na cigarety, pacient si těsně po probuzení z narkózy může na pokoji zapálit, zdravotní sestry vaří pacientům kávu nebo masírují záda? V dnešní době už nic z toho neplatí a je opravdu zajímavé tyto rozdíly zjišťovat prostřednictvím tak milé knihy, jako je tato.
ČV 2020 - Kniha, která nesplňuje ani jedno z předešlých témat letošní výzvy.

24.06.2020 4 z 5

Přečetla jsem 200 stran, tedy polovinu knihy a dál to nešlo.. Po prvním dílu velké zklamání. Do čtení jsem se musela nutit a když mě to nebavilo ani v polovině knihy, vzdala jsem to. Za mě hrozná nuda.

18.07.2019 1 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

No, z této knihy/povídky mám takové smíšené pocity. Četlo se to dobře a rychle, ale zřejmě mi uniká nějaká hlubší pointa, jestli to vůbec nějakou mělo. Jedna hvězda za čtivost, druhá za sympatického hlavního hrdinu.
ČV 2019 - Kniha od asijského autora.

25.04.2019 2 z 5

Kniha Špekouna Ollieho Kniha Špekouna Ollieho Ed McBain

Ed McBain je můj oblíbený autor. Přečetla jsem od něj min. 25 knih. Některé jsou skvělé a některé slabší. Tahle je slabší. Nebavily mě ty části z Ollieho knihy. I tak mám po přečtení chuť na další McBainovku :)
ČV 2019 - Kniha, která má v názvu slovo kniha

17.02.2019 2 z 5