baru_lienka baru_lienka komentáře u knih

Polibek v New Yorku Polibek v New Yorku Catherine Rider

Celý příběh je kýč jak bič, člověk by ani neřekl, že se toho dá za jeden večer tolik stihnout (já bych byla hned unavená) a konec odhadnete už po druhé kapitole. Knize jsem dala jen 2 hvězdičky, ale jestli vás baví slaďárny, tak se do ní určitě pusťte.

21.12.2021 2 z 5

Má temná Vanessa Má temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

◾Už dlouho jsem nějakou knihu nepřečetla za 3 dny. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Potřebovala jsem vědět, jak to dopadne. Vanessa rozhodně není kniha pro každého, zvláště ne pro lidi, kteří jsou citliví na téma zneužívání. Ale bylo to vlastně zneužívání? Tohle jde těžko posoudit. Nebo to možná dokazuje, že jsem se taky chytila do pasti.
◾Elitní střední škola a temná zápletka. Ideální podzimní kniha. Bylo to nechutné a surové. Nemohla jsem ten příběh několik dní vyhnat z hlavy. A do teď si nejsem jistá, co si o poměru Vanessy a Stranea mám myslet. Autorka dokonale popsala všechny nuance jejich vztahu, myšlenkové pochody a manipulace.
◾Druhá část knihy byla dost vleklá, čekala jsem nějaké pořádné zakončení- jedna hvězdička dolů. Je pro mě těžko uvěřitelné, že si autorka neprožila nic z toho, co v její knize najdete.

21.12.2021 4 z 5

Země nomádů Země nomádů Jessica Bruder

Jak je mi dobře, že mám střechu nad hlavou.
Když mrzne, můžu se zachumlat do peřin.
Můžu si dát teplou vanu a uvařit večeři pro celou rodinu.
Život v dodávce si neodkážu představit, ale to ze začátku asi nikdo.

Měla jsem však pocit, že navzdory úskalím bydlení v dodávce by se nomádi nevrátili mezi 4 pevné zdi. Jak sami říkají- nemají dům, ale mají domov. Věčný optimismus a naděje v lepší zítřek- to je základní esencí jejich života.

Tahle kniha není o smutku ani o radosti. Tahle kniha je prostě o životě.

21.12.2021 5 z 5

Studie kouzel Studie kouzel Maria V. Snyder

Musím říct, že v této knize mě ohromila změna prostředí. Z chladného hradu v Ixii jsme se přesunuli do sluncem projasněné džungle a pak plynule přešli do nového prostředí školy mágů.
Tohle je naprosto průměrná, ničím nevynikající kniha. Ale mě to tak bavilo číst.
Ve vztahu Jeleny s Valekem mi chyběla ta chemie jako v předchozím dílu. Celkem mi vadily názvy jako „Křovinář“, „škodná“ nebo „Měsíční muž“ (i když ten byl skvěle vykreslená postava tajemného tkalce). Asi jsem očekávala nějaké propracovanější, méně infantilní názvy- možná je na čase se přesunout od YA fantasy k něčemu dospělejšímu. Navíc jsem si při každé zmínce o Křovináři vzpomněla na oranžový křovinořez.
Jsem zvědavá, co se z Jeleny a jejích magických schopností vyklube, takže se hned vrhám na poslední díl.

08.11.2021 3 z 5

Královna ničeho Královna ničeho Holly Black

◾Neskutečně jsem se těšila, až se Jude vrátí zpět do světa víl, protože upřímně- z vlastní zkušenosti vím, že svět lidí je fakt nuda. Za to všechny detaily ze světa víl mě fascinují: karkulinky a jejich zvyk v namáčení čapek do krve nepřátel, cestování na koníku ze zvončeku; všechny možné Grimsenovy vynálezy (hlavně ta uzdička na princeznu!)… a právě tyhle detaily dělají ze světa víl originální místo.
◾ Já prostě žeru Jude. Tohle je příkladná hlavní hrdinka- nakopávačka zadků. Neustále jí to šrotuje v hlavě. Jen valím oči, když porovnám Jude v prvním díle a Jude ve třetím díle, je to prostě skvěle propracovaná proměny postavy.
◾Jen je mi líto, že ta hate-love romantika mezi Cardanem a Jude z ničeho nic úplně vyšuměla, protože byla jedním z pilířů celé série.

17.10.2021 3 z 5

Zvony Londýna Zvony Londýna Ben Aaronovitch

◾Po sedmi dílech už čtenář ví, k čemu se vrací, Aaronovitch má velmi specifický styl psaní: akční scény rád prokládá historickými zajímavostmi o Londýně, jeho vzniku, architektuře, jazzovými osobnostmi a v neposlední řadě i typickým britským humorem. Za mě ideální koktejl s urban fantasy, který mě jen tak neunaví.

◾Na základě hodnocení čtenářů jsem neměla vysoké očekávání, a to bylo dobře, protože navzdory tomu, že se jedná o jednu z mých nejoblíbenějších sérií, se nejedná o nejvelkolepější zakončení/dopadení Muže bez tváře. To mě ale neodradí od čtení pokračování.

09.10.2021 3 z 5

Dívka, žena, jiné Dívka, žena, jiné Bernardine Evaristo

Napůl jsem ji četla a poslouchala jako audioknihu.  Bála jsem se, že jedna osoba, která audioknihu namluvila, přece nemůže vystihnout všech 12 příběhů a všechny díky stejnému hlasu splynou dohromady. To se ovšem nestalo, naopak to podtrhlo tu myšlenku, že i když byla každá postava jiná, tak toho vlastně měly mnoho společného. Příběh se na konci krásně uzavřel a ten závěr jsem opravdu nečekala, ale tím líp! Bylo osvěžující číst něco takového, navíc z pohledu černošských žen. Za mě byl nejlepší příběh Carol, nevím proč, prostě mě oslovil.

13.06.2021 5 z 5

Instant karma Instant karma Marissa Meyer

Raz za čas si přečtu nějakou slaďárnu, abych se zas a znova ujistila, že tenhle žánr mě moc nebaví. Co se ale nestalo, tahle kniha se mi taaaak líbila! A tady máte 5 důvodů proč:
1. Mořská ekologie- Ekologie je dnes často omílané téma, jenže mořská ekologie je pro mě něco neokoukaného, přece jen nemáme v ČR moře, že?
2. Beatles- Vždycky jsem je brala jen jako další klučičí kapelu a aby bylo jasno, nejsem do nich teď úplný blázen, každopádně písničku Dear Prudence jsem při čteni dokola poslouchala a myslím, že mě jen tak neomrzí.
3.Prudence- Achmůjbože, jako kdybych viděla samu sebe. I když doufám, že nejsem až tak šíleně posedlá organizováním, jako ona. Každopádně za mě skvěle napsaná postava!
4. Romantická linka- Byla  přirozená a milá. Žádný milostný trojúhel, díky bohu!
5. Špetka fantasy- okamžitá karmická odplata? Výborný způsob, jak z obyčejné romanťárny udělat neobyčejnou.

16.04.2021 5 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

▶Jeri- tahle postava mě vážně zaujala. Nejprve jsem si na ni nemohla zvyknou, ale pak mi její "střídání pohlaví" přišlo naprosto normální, za mě super vedlejší postava.
▶Strašně se mi líbí ohlédnou se na celou sérii zpětně, je neskutečné, jak bravurně dokázal autor posunout celý svět dopředu. Když srovnám první a poslední díl, je tam obrovská změna- v dobré slova smyslu. Konec knihy mě ale už tak nebavil, přišlo mi, že čtu něco úplně jiného.
▶Nejsem si jistá, jestli se mi líbí, jak celá série skončila. Možná je to proto, že většina YA končí ve stylu žili šťastně až do smrti a tak nejsem zvyklá ta takovýto neutrální konec, něco mě na tom prostě znepokojuje.
▶Větší množství dějových linek nemám moc v oblibě, ale tady mě to opravdu bavilo, zvlášť, když se začínaly protínat a mohla jsem sledovat, jak se všechno spojuje do společného konce.
▶Mojí nejoblíbenější postavou je určitě Nimbus: "Nikdy jsem netvrdil, že jsem bůh, jenom sem mu podobám."♥

12.04.2021 4 z 5

Bílá past Bílá past Maureen Johnson

▶Tak tohle bylo božííí. Na základce jsem detektivky totálně žrala a pak, už ani nevím proč, jsem je přestala číst. Každopádně série Křiváci mi připomněla, jak tyhle knihy miluju. Všechno jsem naprosto prožívala se Stevie: záchvaty paniky, nezdar a beznaděj, pokrok, nadšení pro věc a ty momenty, kdy všechno začne dávat smysl.
▶Celou dobu čtení jsem měla pocit, jako bych na nose měla brýle, které světu dodávají staromódní a oprýskaný nádech. Chlupaté deky, praskaní dřeva, tajné průchody a antické sochy, javorový sirup a samozřejmě losi.
▶Každou knihu jsem četla ihned po jejím vydání. Na pokračování jsem pokaždé čekala rok, i přes to jsem si všechno z předchozích dílů pamatovala a všechno dávalo smysl. Prolínání přítomnosti a budoucnosti se mi v posledním díle líbilo nejvíc.
▶Když už ne do Bradavic, tak mě aspoň vemte na Ellinghamovu akademii.

30.03.2021 5 z 5

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Kniha je jako vír emocí a myšlenek, od kterého nás autor shodí a nechá nás se v něm naprosto utopit. Každá druhá věta knihy by mohla být dokonalým citátem. Všichni se jen válejí na horkém letním sluníčku, usmívají se a pijou koktejly. Krása. Cvrčci cvrkají, moře šumí a je čas na večerní lopotu. Je neskutečné, jak v několika větách dokáže autor vykreslit atmosféru léta v Itálii.
Mě moc romány, slaďárny a LGBT literatura nebaví. Já raději fantasy a jiné světy. Ale tenhle příběh mě tak uchvátil. Na konci knihy jsem měla pocit, že stárnu s Eliem a Oliverem

21.03.2021 5 z 5

Krev a med Krev a med Shelby Mahurin

▶V tomto díle potkáváme i jiné nadpřirozené bytosti, magie dostává víc prostoru, dozvídáme se její principy a zákonitosti, což mám vždycky ráda, protože to knihám dodává na reálnosti.
▶Jak už se to občas stává, i z této duologie se nám nakonec vyklubala trilogie. Podle mě se tak jako vždy jedná o zbytečné natahování, ale budu předbíhat, třeba mě třetí díl příjemně překvapí.
▶Já mám z celé knihy pocit, že autorka nevěděla, kam přesně směřuje a co jsou její postavy zač. Celý děj mi přišel takový dost kostrbatý a celkově to ztratilo tu atmosféru prvního dílu.
▶Na začátku knihy mě postava Lou opravdu bavila: sarkastická, sprostá a vtipná, však to znáte. Pak se ale začla dost měnit. Můžeme říct, že autorka je dobrá spisovatelka a ukázala nám, jaký má magie vliv na člověka, a že se vlastně jedná o vývoj postavy, jenže mě Lou se svým chováním dost štvala.
▶U čtení si zkuste pustit autorčin playlist Blood and Honey na Spotify :D

14.03.2021 3 z 5

Dneska jsem vyšla z domu! Dneska jsem vyšla z domu! Cassandra Calin

▶ Komiks na 20 minut k odpolednímu kafíčku. Každý si určitě najde pár stripů, které ho pobaví a osloví. Osobně mi stačí autorku sledovat na IG, pro jejího fanouška to ale může být ideální dárek.

04.03.2021 3 z 5

Renegáti Renegáti Marissa Meyer

▶ Autorce se musí nechat, že se slovama to umí. Kniha se četla rychle, dobře jsem si dokázala představit prostředí, ale našla jsem tam dost chyb a překlepů (to už autorka nemůže ovlivnit, každopádně to nehází na knihu dobré světlo).
▶ Kromě vlastních jmen mají všechny postavy i přezdívku, což bylo asi prvních sto stran dost matoucí.
▶ Nedokázala jsem se vcítit do Novy a jejich motivů. Jediná "chyba" Renegátů je, že nepřišli včas, ale to ani Anarchisté (hlavně, když byl její strýc Ace Anarchista), že? Když už, tak měla svou zášť namířit na Šváby. Celkově mi chování Anarchistů a Novy přišlo dost naivní- bylo jich celkem asi 5 a chtějí zničit tak silnou organizaci, jakou jsou Rengáti? Hahaha, jak jste kdysi mohli vládnout Gatlon City?
▶ Ten konec byl hoooodně překvapivý, do dalšího dílu se však budu spouštět pouze ze zvědavosti, jak bude příběh pokračovat. Škoda, myslela jsem si, že mě příběh nadchne víc, ale třeba se to ještě zlepší!

04.03.2021 3 z 5

Čtyři mrtvé královny Čtyři mrtvé královny Astrid Scholte

▶Tohle jé úžasné spojení YA (fantasy s kapkou romantiky) a detektivky! Autorka dokázala skvěle "oživit" stárnou známou YA: máme tady království hlavní hrdina je rebelka, do cesty se jí připlete odtažitý a pohledný poslíček...
▶Bavilo mě sledovat rozdíly mezi jednotlivými kvadranty, ale připadlo mi to dost nereálné (já vím, že jsem četla YA fantasy), protože tady máme supermoderní Eonii s dermaobleky, komunikačními věcičkami, čipy a HIDROU (zázračný lék) a vedle toho žijí lidi v Archii bez elektřiny. Podle mě by se už dávnou vzbouřili. To je ale jen detail.
▶ Nejlepší na celé knize byla její nepředvídatelnost. Vždycky, když jsem si říkala: "Ha, to je tak průhledné, ani to nemusím dočítat, už teď vím, jak to skončí," tak mě autorka o pár stránek dál vyvedla z omylu, protože ani jeden můj "prozíravý" odhad nebyl správný. Jedno odhalení následuje druhé a v půlce knihy si už nedovolovala odhadovat její konec.

24.02.2021 4 z 5

Kniha života Kniha života Deborah Harkness

▶Báječné zakončení báječné série! Deborah Harknessová je jasným důkazem, že fantasy pro dospělé se dá napsat "se vší vážností". Zakázána láska mezi čarodějnicí a upírem asi zní jako klišé, ale tento příběh tak rozhodně nepůsobí.
▶I v tomto díle se podíváme na různá místa po celém světě. Mým favoritem je Dianin dům Mayfair v Londýně, hned bych se tam nastěhovala!
▶ Velice by mě zajímalo, kolik si toho autorka musela nastudovat a vyhledat, aby celou sérii napsala. Její fantazie, historické podrobnosti, detailní popisy budov, míst a všeho možného mě nepřestane udivovat a bavit- já se totiž ráda nimrám v detailech. Jestli ale víte, že vás popisné části v knihách moc nebaví, možná pro vás Čas čarodějnic nebude to pravé ořechové...

15.02.2021 5 z 5

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

▶Černobílé stany cirkusu přitahují diváky jako magnet. Znenadání se zjeví za městem a po setmění otevře své brány návštěvníkům. Oblačné bludiště, Věštkyně, Zrcadlová síň, Ledová zahrada.... ani nevíte, kde začít. Možná by bylo lepší si na začátek dát skořicové tentononcy a kakao a ohřát se u vatry.
▶Pak je tady Celia a Marko. Marko a Celia. Dvě děti vedené k tomu, aby vyhrály hru. Dva iluzionisté, kteří se spolu mají utkat. Ani jeden z nich o hru nestál, jenže není možnost úniku, musí se zúčastnit.
▶Jak dlouho bude hra probíhat? Kde se koná? Jak se pozná vítěz? Má nějaká pravidla?

▶Kapitoly vyprávěné z pohledu několika postav a prokládání příběhu "novinovými články" o cirkusu dělají knihu zajímavější, nicméně se v kapitolách vracíme v čase sem a tam, takže mě při čtení rušilo udržovat si přehled, zda jsem v přítomnosti nebo minulosti.
▶Musím uznat, že autorce se opravdu podařilo vykouzlit opar tajemna okolo cirkusu a hry samotné, jeden by neřekl, kolik se toho dá vymyslet jen s černou a bílou (sem tam ždibek červené).
▶Po většinu knihy jsem na výše položené otázky neznala odpovědi, což mě asi v půlce knihy začlo opravdu štvát. Vynořovalo se víc otázek než odpovědí, spousta věcí mi je stále nejasných, takže jsem se pořádně nevžila do děje .

15.02.2021 3 z 5

Devátý spolek Devátý spolek Leigh Bardugo

Vedle hlavního děje dělá autorka spoustu odboček do minulosti, pomocí kterých poznáváme Alex- jaká je motivace za jejím rozhodováním a reakcemi, co se jí stalo atd.. Jenže odbočky trvají celých 150 stran, než se dostaneme k nějaké akci. Díkybohu se to pak parádně rozjelo a hlavně se ukázala "temná stránka" příběhu.
Jestli se o nějaké hlavní hrdince YA dá říct, že je nakopávačka zadků, tak je to právě Alex Sternová. Bála jsem se, že se jedná o postavu, která se tváří nebezpečně, ale vlastně nikdy nic drsného neudělá, prostě jen planá slova bez činů. Tady to bylo úplně naopak, možná mi až připadalo trochu nereálné, jako by byla robot, co se nikdy neunaví. Těším se na pokračování!

15.02.2021 4 z 5

Oligarchie Oligarchie Scarlett Thomas

Musím říct, že styl psaní mi vůbec nevyhovoval, různé myšlenky a situace se rychle střídaly a já jsem ztrácela přehled nad celým dějem. Kniha se zaměřuje na témata jako anorexie, nefungující rodina, sebepoškozování, manipulace s jinými lidmi, mafie... a na mě těch témat bylo moc. I když mi kniha příliš nesedla, bylo fajn si tuhle jednohubku přečíst jen tak na zamyšlení se nad dnešním světem.

16.12.2020 3 z 5

Průsvitní Průsvitní Martin Šinkovský

Děj první kapitoly mě celkem překvapil (na základě slov Míši na youtube kanále Humbooku, jsem myslela, že se jedná o takovou milou knížku). Zbytek knihy se odvíjel víceméně podle mých očekávání, ale ten konec byl zase takový zvláštní. Kniha měla dobrý spád, autor se nebál posouvat děj i o několik let dopředu. Prostředí města K. mě zaujalo a bavilo- nejen samotné geografické rozpoložení, ale i intriky, politikaření, transgender problematika, upíři... normálně by mi takové množství témat v knize vadilo, naštěstí se autor dokázal každému tématu věnovat adekvátně dlouhou dobu, takže to zbytečně neokecával, ani téma jen tak nenaťuknul. 3*/5*

05.11.2020 3 z 5