1972Sixo 1972Sixo komentáře u knih

Thunderball Thunderball Ian Fleming

Jedna z naj knižných bondoviek

16.01.2014 5 z 5

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

Zatiaľ jediný Verne, co som čítal asi pred štvrťstoročím. Nebolo to zlé len ma to nejako nechytlo. Neviem ci chytím do rúk ešte nejakého Vernea, hoc ich mám doma po rodičoch celú fúru.

23.09.2013 3 z 5

Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky Edgar Allan Poe

Milujem klasiku hororu, Poea, Lowecrafta, Stockera a Howarda

23.09.2013 5 z 5

Watchmen: Strážci Watchmen: Strážci Alan Moore

Ťažkotonážny epos z pera kultového klasika A. Moora, ktorý veselo búra zaužívaný mýtus superhrdinov, vysokopotentnou formou v retroštýle 80tých rokov. Brilantne posplietané jednotlivé príbehy i roviny príbehov dávajú zocelený pohľad aj na súčasnú subkultúru a politiku. Nadčasové dielo, ktoré sa doteraz vyskytovalo len v ťažkej literatúre, napr: Umberto Eco.

20.09.2013 5 z 5

Rozhovory Hitchcock – Truffaut Rozhovory Hitchcock – Truffaut Alfred Hitchcock

Kto má rád film ako médium, zábavné filmy s presahom, thrillery s čiernym humorom, tomu odporúčam (lebo inak sa nedá) knihu o kráľovi a zároveň veľkému zabávačovi sirovi Alfredovi Hitchcockovi. Jedná sa o rozsiahle rozhovory Hitchcocka s iným tiežrežisérom, francúzskym režisérom novej vlny Fransoa Trufautom. Kniha zaberá plochu od nemých filmov od polovice 20tých až do konca 70tých rokov, približne asi 50 Hitchových filmov od ich námetu až po ich technickú realizáciu, to všetko v priamej reči interviewu medzi oboma režisérmi. Popisované začiatky filmového priemyslu sú fascinujúce, dvojjazyčné natáčania jednotlivých scén i večné peripetie s puritánskou cenzúrou Ameriky je fascinujúce a zároveň prekvapujúce.
Nemá chyby. Som rád že ju mám.

19.09.2013 5 z 5

Zdeněk Burian: Pravěk a dobrodružství (rodinné vzpomínky) Zdeněk Burian: Pravěk a dobrodružství (rodinné vzpomínky) Eva Hochmanová-Burianová

Veľa obrázkov, málo textu, jeden nádherný akt, nebudem sa rozpisovať o brožúre, lebo by som zasa písal o Burianovy. Ale kto ho má rád, tak za malo peněz, hodně barevné imaginace a představivosti + nejaký ten životopis.

06.09.2013 5 z 5

Zdeněk Burian – monografie Zdeněk Burian – monografie Vladimír Prokop

Dal by som aj trikrát toľko (koľko to stojí), len aby to bolo dvakrát hrubšie. Proste ilustrátor na celý život.
Pre mňa povinnosť a hýčkaná kniha v mojej knihotéke. Naviac, mám ju podpísanú garantom, ... kto čítal vie.

06.09.2013 5 z 5

Indiánské příběhy Indiánské příběhy Vladimír Hulpach

Každý pes, jiná ves. Kupoval som si to hlavne kvôli ilustráciám mistra Z. Buriana. Ale aj príbehy celkom ujdu, klasiky sa miešajú s menej známymi story z dobíjania divokého západu.

Jazdci zo zlatej kotliny I. diel Jazdci zo zlatej kotliny I. diel Gabriel Ferry

Už ani neviem o čom to bolo, zviezlo sa to u mňa so záujmom o "winnetuoky" a je to aj podobného razenia. Doteraz mám z toho dobrý pocit už len pri pohľade ne ten obal spred 30tich rokov.

06.09.2013 4 z 5

Jazdci zo Zlatej kotliny II. diel Jazdci zo Zlatej kotliny II. diel Gabriel Ferry

Kedysi dávno v preďalekej prérii. Starý, poctivý dobrodružný príbeh a la Karl May.

Bílý žralok Bílý žralok Peter Benchley

Sci-fičko ako z 50tých rokov. Akýsi klon človeka a žraloka, pokusy vedcov ešte z II. sv. vojny, a to všetko zmixované na spôsob čeľustí.

05.09.2013 3 z 5

Bestie Bestie Peter Benchley

Znova ekologicko-dobrodružno-sociologická sonda do obyvateľov prímorského mestečka. Len už to zaváňa B-ečkovosťou, hlavne charakterov postáv a priamočiareho deja. Ale čítať sa to dá.

05.09.2013 3 z 5

Čelisti Čelisti Peter Benchley

Nebyť filmu tak po tej novele asi nesiahnem. A ajhľa - pekný rodinný príbeh, so sociologickým podtextom a morálnym ponaučením. ...a ešte tam bol aj nejaký žralok.

Příští Příští Michael Crichton

Priznám sa už to mám na nočnom stolíku viac než 2 roky ... a nedočítané!!!

05.09.2013

Jurský park Jurský park Michael Crichton

...mno, kniha je kniha, film je film. Veľmi dobra sa to číta, stačí minimum technického záujmu, ale to je skoro u všetkých jeho kníh. Úžasné dobrodružstvo so žravými dinosaurami. Nedá mi nespomenúť - niektoré epizódy knihy sa objavili aj vo filmovom druhom pokračovaní Jurského parku. Taká novodobá Verneovka v dobrom slova zmysle.

Strážce brány Strážce brány Stanislav Motl

Pána Motla mam veľmi rad, je to taký stredoeurópsky záhadológ s celosvetovým zameraním. Aj keď nefandím jeho duchovi z Jihlavského podzemia (zdá sa mi to nafúknuté), iné veci (dokumentárneho razenia hlavne z rozhlasu) veľmi uznávam, a musia byť pre našinca fascinujúce. Táto kniha je taký guľamatyáš všetkého možného čo "Standa Motl" neuveriteľného zažil. Zo začiatku som mal obavy ako to všetko do seba zapadne. No klobúk dolu, aj napriek rôznym príbehom poprepletaným z duchom podzemia je to (okrem toho, že sa to veľmi dobre číta) aj zábavné, poučné a napínavo vygradované. Len tak ďalej.

Prokletí Lídy Baarové Prokletí Lídy Baarové Stanislav Motl

Nečakal som také vyostrené vzťahy a situácie osobností predvojnového filmu a politických osobností, ale dozvedel som sa aj čo som nechcel. Ak niekoho zaujíma sonda do života európskych filmových hviezd počas II. sv vojny, tak knihu vrelo doporučujem. V tom je jej plus.

05.09.2013 5 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Dej len málokedy spomalí, aj napriek krátkemu časovému rozloženiu. Trochu akcie, sem-tam dejový zvrat, záporák ako z hororu, stále sa niekam uteká, no k dokonalosti tam niečo chýba, asi lepšia pointa, z ktorej som nebol nadšený. Ale čitateľné to je FEST.

Moonraker Moonraker Ian Fleming

Veľmi slušná bondovka z povojnového Anglicka. Nič tak spektakulárne ako film, je to skôr špionážna krimi v tradičnom flemingovskom duchu.

28.08.2013 5 z 5

Tarzan z rodu Opů Tarzan z rodu Opů Edgar Rice Burroughs

Fascinovaný tarzanovským kultom, a toto bol jeho začiatok, spolu s filmom (s Ch. Lambertom zr. 1984), na dlhú dobu. Teraz neutíchajúca nostalgia po klasických literárnych dobrodružstvách tohto typu.

28.08.2013 5 z 5