1972Sixo 1972Sixo komentáře u knih

Veľký obrazový atlas zvierat Veľký obrazový atlas zvierat Václav Jan Staněk

Môj prvý atlas zvierat, od detstva, ak treba tak tam stále listujem. Spústa čiernobielych fotografií, sem tam farebná, a strohé popisy jednotlivých zvierat, rýb, hmyzu a vtákov. Dosť komplexné a prehľadne utriedené.

19.03.2016 5 z 5

Velký obrazový atlas pravěkého člověka Velký obrazový atlas pravěkého člověka Jan Jelínek

No prečítané to mám len čiastočne a kúpené pred cca 30 rokmi len kvôli ilustráciám Z. Buriana. No kniha nič nestráca na profesionalite a odbornosti v popise o vývoji človeka doteraz. No na mňa príliš odborná.

19.03.2016 5 z 5

Plutonie Plutonie Vladimir Afanasjevič Obručev

Už asi siahnem na čo sa dá - ilustrované Zdenkom Burianom odohrávajúce sa pod holým nebom. Pred takými 30 rokmi to bola pre mňa fajn kniha. Tak to vysoké hodnotenie aj z nostalgie. Pamätám na boj s mravcami veľkými ako pes a skrývačku v mravenisku.

16.03.2016 4 z 5

Závoj zeleného ticha Závoj zeleného ticha Rudolf Luskač

Mix loveckých dobrodružstiev, Doylového Strateného sveta, Obručevovej Plutónie a Ondrejovových Príhod v divočine prenesených do nekonečnej ruskej tajgy v medzivojnovom období. Slušne popisné s nadsádzkou, hlavný hrdina bez bázne a hany prekonáva nástrahy pralesov, veselo strieľa po všetkom čo sa hýbe (včetne rýb), pije so súdruhmi a oblbuje súdružky. Staročesky jazyk pridáva na poetike a atmosfére nádherného kraja (trochu gýčovitosti nezaškodí). A mne neostáva, len dať poctivých 5, lebo tak ma do detstva 30 rokov späť už dávno nikto nepreniesol.

15.03.2016 5 z 5

Válka s běsy Válka s běsy Juraj Červenák

Poviedková forma zdá sa Roganovi prospela a tak kráča s hlavou hrdo vztýčenou vedľa Geralta, Conana, Kulla .. no tak trošku za nimi, ale len trošku. Pecka

09.02.2016 5 z 5

Striga z džungle Striga z džungle Amos Tutuola

Napínavé rozprávania až s hororovým nádychom z exotickej Afriky. Niečo na spôsob Sindibádových dobrodružstiev. Hlavne pre mladších čitateľov 11-12 ročných.

08.02.2016 5 z 5

Ztracený svět Ztracený svět Michael Crichton

Slušné, akčné, trochu poučné dobrodružné čítanie nezhadzuje žáner do podpriemeru.

05.01.2016 4 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

V podstate súhlasím s "oslavnými" komentármi, takže len pridávam že som to čítal pri: Philip Glass - Days and Nights in Rocinha, Philip Glass SYMPHONY No. 2, 3,. Ten Glass mi pri ňom parádne sedí.

03.09.2015 5 z 5

Krvavý oheň Krvavý oheň Juraj Červenák

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

OST Philip Glass - The Hours
+ OST Philip Glass - Koyaanisqatsi

Ďáblova pevnost Ďáblova pevnost Juraj Červenák

+ OST J. Horner - Braveheart

Brána Irkally Brána Irkally Juraj Červenák

...ešte jedna vec. Pri čítaní počúvam hudbu, väčšinou filmovú (ale nie vždy) vhodná hudba u mňa umocňuje dojem a náladu z knihy, niekedy mení aj tempo atď. Takže budem zverejňovať hudbu, ktorá dominovala pri čítaní tejto knihy.
+https://www.youtube.com/watch?v=DeXoACwOT1o
+ Soundtrack J. Goldsmith 13th warrior

Tma Tma Jozef Karika

Začiatok toho nasľubuje fakt veľa, v polovici to hapruje a nenaštartuje to ani koniec, ktorý tak trochu opisuje zo "Strach"u. Škoda. Ale až také zlé - ako predchádzajúce hodnotenia to nie je. Má to aj fajn atmosféru, aj nápad, ktorý sa ale nevyužil. Viacero zbytočných zavádzajúcich a nevyužitých liniek a "podľa mňa" nesympatického a natvrdlého hlavného hrdinu.

31.07.2015 3 z 5

Nie ste vy náhodou ten chýrny pán Rafin? Nie ste vy náhodou ten chýrny pán Rafin? Miroslav Šustek

Veľmi krátke 4-5 stranové poviedky, s dobrými námetmi na comics s Hellboyom, kde chýba atmosféra, čo je u takéhoto žánru dôležité. Pri začiatku každej poviedky ste hodení do víru udalostí, ktoré majú aké-také "aj akčné" vyústenie. No ťažko je sa s postavami zžiť za tú krátku dobu a tak dej stráca na napätí. Škoda.

09.07.2015 3 z 5

Železný polmesiac Železný polmesiac Juraj Červenák

Trochu vážňejšie poňatie umocňuje absencia nadprirodzena (až na jedného ducha) a perfektný opis epickej bitky. Pre mňa najslabší "Báhory", ale stále je to špička v domácej dobrodružnej literatúre.
Teším, teším na ďalší diel.

09.07.2015 5 z 5

Radhostův meč Radhostův meč Juraj Červenák

V podstate na Červenáka dosť slabé. Nejako mi to celé nedržalo pokope aj keď jednotlivé epizódy boli celkom fajn. A koniec dobrý, všetko dobré, na trojku, ale s hviezdičkou.
Booktrack: https://www.youtube.com/watch?v=Ym8JjY4fy-M

20.04.2015 3 z 5

Vládce vlků Vládce vlků Juraj Červenák

Taká Conanovka strihnutá Sapkowského Zaklínačom v stredoeurópskom historickom prostredí. Na Bathoryho ani na Steina s Batoričom to skrátka nemá, ale 3 hviezdičky sú málo a 4 už sú dúfam, že za lepšie pokračovania. Asi mám problém, že skôr ako do Rogana som sa pustil do červenákovych Bathoryho a Barbariča, tj. dielo z ktorého som bol (na Slovenské pomery) do slova ohúrený. Rogana takto radím k žánrovkam fantasy typu meč a mágia nie nepodobným pulpovej literatúre ľahšieho žánru americkej produkcie 30 - 40. rokov.

30.12.2014 4 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Nájdené pod stromčekom, prečítané za pár hodín, behom troch dní. V klasickom (skôr filmovom) duchu atmosferický, strašidelný, mystikou opradený horor ako má byť a aké sa mi páčia. Na poslednej strane zbytočný presah nad ktorým som sa len usmial.

30.12.2014 5 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Napriek tomu, že som dal 5 hviezdičiek, vadí mi tam tá rýchla čítavosť, potom sa mi to zdá také krátke a rýchle. To fakt musia byť tie thrillery také krátke? Juro, rýchle píš tie "Panny Prešporsku", či ako sa to bude volať.

22.12.2014 5 z 5

Brána Irkally Brána Irkally Juraj Červenák

Neviem si to vynachváliť a koho poznám (že číta), tak mu to hneď odporúčam. Výborne orientálne orient-ovaný prostredný medzidiel ságy. Ešte tak nájsť 100.000 000 a nechať to natočiť ...napr. Tarantino?, Jakubisko?

22.12.2014 5 z 5