ZaS

Přečtené 163Evangelium podle Jidáše
duben - květen 2019
Evangelium podle Jidáše 2014, S. Mawer

Po Skleněném pokoji velké zklamání. Nijak zvlášť nápaitý děj, nevěrohodné postavy... prostě průměrný román s kulisou biblického tématu.


Už je tady zas
květen 2019 (26.-31.)
Už je tady zas 2013, T. Vermes

Zdánlivě klasické sci-fi téma cestování časem (respektive konfrontace postavy z minulosti s budoucností) dostává díky hlavnímu hrdinovi velmi neobvyklý nádech. Autor prostřednictvím Adlofa Hitlera komentuje současný, v mnoha ohledech velmi prapodivný svět. V první části vás celkem pobaví, ale když se Hitlerovy - byť trefné - komentáře okoukají, přichází velmi zajímavé úvahy. Především klasické dilema 'čí to byla vina' je velmi výstižně popsáno. Pokud vás zajímá téma přechodu od demokracie k totalitě (případně srovnání současnosti s Výmarskou republikou), bude se vám kniha líbit a občas se i zasmějete.


Letopisy královské komory III
? - květen 2019
Letopisy královské komory III 2008, V. Vondruška

Klasický JAzD. Příjemné oddechové čtení bez dalších ambicí.


Den, kdy se potkali
květen 2019 (12.-15.)
Den, kdy se potkali 2014, P. H. Šlik

Velmi přesný popis současné společnosti (respektive především prostředí mileniálů), poměrně předvidatelný děj a čekaný (ale zároveň nečekaný) závěr. Suma sumárum příjemná oddechová četba.


Skleněný pokoj
? - duben 2019
Skleněný pokoj 2009, S. Mawer

Nečekaně dobrá kniha. Na cizince překvapivě dobré vystižení doby nejen u první republiky, ale i poválečných období. Stejně dobře autor vystihl i postavy. Kupodivu i homosexualita, která ve většině současné literatury působí jako trapné klišé, v tomto případě zapadá do kontextu. Zajímavý je i styl psaní - občas strohý a do toho zase bohatě popisný. Podobně jako kontrast moderní srchitektury Tugendhatky a okolních 'klasických' staveb. Jsem zvědavý jestli se bude opakovat v dalších knihách, nebo šlo o záměr pouze u tohoto díla.


Žila jsem již před staletími
duben 2019 (09.-10.)
Žila jsem již před staletími 2005, B. Erskine

Navýsost zajímavé téma reinkarnace a regresivní hypnózy pojaté ovšem velmi amatérským způsobem. Styl psaní je těžkopádný a chování hrdinů velmi nepravděpodobné. Děj se soustřeďuje na mezilidské vztahy a téma reinkarnace mu slouží jen jako tajemná kulisa. Navíc autorčin popis života v ranně-středověké Anglii je, kulantně řečeno, silně poplatný romantismu. Pro ženy možná zajímavá oddechová četba z kategorie "večerů pod lampou". Mužům ale nedoporučuji, protože z chování můžských hrdinů dostanou osypky už po padesáti stranách.


Tufova dobrodružství
? - duben 2019
Tufova dobrodružství 2000, G. R. R. Martin

Vcelku průměrná sci-fi adorující tehdy vznikající genetické inženýrství. Ze současného pohledu téma, které je krutou realitou dneška a tedy pro sci-fi pasé. Zajímavé jsou jen Tufovy proslovy zjevně inspirované shakespearovskou mluvou.


Dračí zuby
březen 2019 (09.-10.)
Dračí zuby 2018, M. Crichton

Crichton je asi jediný autor, kterému se podařilo vydat ještě po své smrti tři knihy; Dračí zuby dokonce až deset let poté co zemřel. Za všechno údajně vděčíme jeho archivu, kde se našlo mnoho rozpracovaných románů. V tom je ale současně slabina všech posmrtných projektů – v lepším případě byly nedokončené, možná dokonce autorem opuštěné a proto je dodělával někdo jiný. Výrazně slabá Pirátská odyssea je nejmarkantnější příkladem „vykrádání hrobky“ ale i v Dračích zubech (stejně jako předtím v Mikru) ucítíte určitou degradaci stylu. Přesto stojí za přečtení, nicméně otevřeně přiznávám, že z úcty k autorovi jsem přidal opět jednu hvězdičku.


Husitská epopej VII.: 1472–1485. Za časů Vladislava Jagelonského
? - březen 2019
Husitská epopej VII.: 1472–1485. Za časů Vladislava Jagelonského 2018, V. Vondruška

Z mého pohledu nejslabší část celé epopeje, nicméně i tak stále celkem čtivé.


Když ti to udělá radost...
? - březen 2019
Když ti to udělá radost... 2016, *. antologie

Knihy tohoto typu se velmi těžko hodnotí. Různí autoři, různé žánry a témata. Společné mají snad jen jedno - hvězdné autory. Jinak ale velmi různorodé - od Lasicovy povídky, která je spíše rozvláčnou anekdotou, až po rozsáhlou povídku na pomezí hororu a fantasy.


Blackout - Zítra bude pozdě
únor - březen 2019
Blackout - Zítra bude pozdě 2017, M. Elsenberg (pseudonym)

Velmi zajímavá kniha i přes poněkud toporný styl. Nicméně téma knihy to mnohonásobně vyvažuje. Jak je z názvu patrné, autor popisuje dlouhodobý výpadek elektřiny. Kromě samotného pátrání po příčinách a popisu situace z pohledu různých lidí autor předkládá i velmi dobře směrované otázky ohledně připravenosti moderní společnosti na krizové situace. V některých úvahách je jeho názor sice poplatný současnému systému, ale mnoho úvah je naopak velmi realistických (byť jsou předkládány jako názory radikálnějších hrdinů). Rozhodně jsem ale přesvědčený, že nastíněný vývoj situace je velmi blízko realitě, takže nezbývá než doufat, že nic takového nenastane. Každopádně doporučuji nejen survivalistům a prepperům; tohle by měla být povinná četba pro každého kdo si myslí, že zítřek zákonitě musí být stejný nebo lepší než dnešek.


Příště se zmrazit nenechám
únor - březen 2019
Příště se zmrazit nenechám 2007, P. Mandík

Dějově slabá sci-fi postavená hlavně na autorových představách o světě za padesát let, které ale v mnoha ohledech působí dost naivně. Vypravěčským stylem podprůměrné. Pár úsměvných okamžiků nestojí za tu ztrátu času. Pokud budete mít chuť na dobrou sci-fi, raději sáhněte po nějakém klasikovi žánru.


Munkdorf
? - únor 2019
Munkdorf 2006, J. Zenkl

V historii je mnoho míst, která se dají jen těžko vysvětlit. Monte Alba alias Bílá hora je jedním z nich. Mnoho autorů se snaží nelogický výsledek bitvy nějak logicky vysvětlit. Škála je nevídaně široká - od Součkovy povídky s "UFO verzí" až po naprosto pragmatický Čermákův pohled na "operaci Bílá hora". Zenkl do této sbírky přináší "osudovou" verzi, která sice v detailech občas zakulhá, ale v součtu jde o celkem slušný dobrodružný román s nádechem tajemna. Po technické stránce je kniha psaná v ich formě poněkud těžkopádná a první pětinu jsem se tím dost těžce prokousával. Neumím říct jestli autor záměrně volil poněkud topornou řeč, aby imitoval co nejvěrněji deníkové zápisy prostého českého zemana, nebo je to jeho vlastní styl. V prvním případě by si asi zasloužil o hvězdičku víc. Pokud tedy čekáte něco ve stylu Mitchellových Hybatelů či dokonce Atlasu mraků, budete asi zklamaní. Jestli jen hledáte na dovolenou zajímavý historicko-mystický román, je to vcelku dobrá volba. P.S. Osobně se nejvíc přikláním k Čermákově verzi, podle které byla celá bitva pouze politický manévr, ve kterém hráli povstalci pouze roli užitečných naivů. :-)


Mníchov
únor 2019 (19.-23.)
Mníchov 2018, R. Harris

Pro občany bývalého Československa navýsost zajímavé téma, byť pochopitelně akcentuje anglo-německou linii a o nás se tam – paradoxně - hovoří jen velmi okrajově. Z technického pohledu jako vždy dobře napsané s klasickou gradací děje; jen závěr je trochu rozplizlejší. Daleko zajímavější je ale obsahová část. Harris nepíše knihy bez hlubšího záměru. V tomto případě ale není na první pohled jasné „co tím chtěl básník říct“. Prvoplánově špionážní román ve druhé linii působí jako vysvětlení a možná i nevyřčená omluva za fatální selhání anglické diplomacie. Uvážíme-li ale, že nejde zdaleka o jediný případ, pak je takové sdělení zbytečné. Jsem ale přesvědčený, že smysl knihy vysvětlil autor hned úvodním citátem F.W.Maitlanda: „Neustále bychom měli mít na paměti, že to, co dnes leží v minulosti, kdysi leželo v budoucnosti.“ Bohužel se bojím, že ani naši ani evropští politici nic takového na paměti mít nechtějí a proto nám nezbývá, než si historii pořád dokola opakovat. Takže jestliže Mnichov 38 vnímáme – stejně jako Harris - jako přerod mezi mírovou a válečnou politikou, pak zbývá jen domýšlet se co se stane tím budoucím bodem zlomu.


Enigma
srpen 2016 - únor 2019
Enigma 1997, R. Harris

Ačkoliv patří Harris mezi mé nejoblíbenější autory, touto knihou jsem se prokousával jen těžko. Evidentně navazuje na schéma Fatherlandu - v rámci odhalování kontrašpióna narazí hrdina na státníky utajovaná fakta. Otčina, ale byla výrazně lepší v osobní rovině; postava vyšetřovatele, hnaná okolnostmi k tragickému závěru, byla popsaná výrazně lépe a hlavně uvěřitelněji, než rachitický a současně nezdolný kryptoanalytik z Bletchley Parku. Z úcty k autorovi 4 hvězdy, byť reálně tak 3,5


Sex, drogy & cyb
únor 2018 - únor 2019
Sex, drogy & cyb'n'roll 2012, P. Heteša

Sítě kanály a stoky patří k mým oblíbeným knihám, proto jsem i od téhle čekal hodně. Bohužel jsem byl zklamaný. Stejný postup, ale větší důraz na šokování násilím, sexem a úchylnostmi (zdůvodněné sice v závěrečném komentáři, ale nijak výrazně nekritizované). Naopak závěrečná katarze je podle mého velmi uspěchaná, byť by se dala zpracovat podstatně lépe (podobně jako v 'Sítích...'). Celkově vzato pro mě zklamání, ale pro čtenáře nezatíženého minulými čtenářskými zážitky průměrný kyberpunk, vhodný třeba na dovolenou k vodě.


Babička
leden - únor 2019
Babička 2005, B. Němcová

Babičku zná sice každý, ale podle mého soukromého průzkumu ji skoro nikdo nečetl. Je to celkem logické - styl psaní odpovídá době vzniku, takže rozhodně nic akčního a navíc odrazoval punc "povinné četby". Ze stejných důvodů jsem se k přečtení dostal až po mnoha desítkách let od školních hodin literatury, nicméně nelituji. Naopak, myslím, že tato kniha začne dávat smysl až ve vyšším věku. Rozepisovat se o ději nemá význam, tak jen pár postřehů na okraj: - 80% všeobecně známých citací z knihy se nachází v první cca pětině knihy, což je podle mého odhadu místo, kde knihu většina "povinných čtenářů" odložila - pasáž s příběhem Viktorky je krásnou ukázkou variace na gotický román (za který by se ani paní Shellyová nemusela stydět) a ačkoliv její příběh notoricky známe, běhal mi mráz po zádech - obdobně i závěr, ačkoliv známý, je hodně působivý a nemálo čtenářů či spíše čtenářek určitě zamáčkne nejednu slzu Celkově musím říc, že ačkoliv jsem i dnes ke knize přistupoval jako k určité 'povinnosti', byl jsem velmi příjemně překvapen. Ne nadarmo patří do zlatého fondu české literatury. Jen to chce počkat až na ni 'uzraje doba'.


Nadvláda
duben 2018 - únor 2019
Nadvláda 2014, C. J. Sansom

Další z knih, která mě nalákala na srovnání s Dickem nebo Harrisem a následně zklamala. Děj je příliš rozvláčný a anglická mentalita hrdinů je mi naprosto cizí. Odloženo zhruba v polovině, což chápejte jako formu (ne)doporučení.


Kafkův pavilon
? - únor 2019
Kafkův pavilon 2017, T. Samuelsson

Velké zklamání. Muže z vysokého zámku považuji za jednu z nejlepších knih a tohle mu nesahá ani po paty. Nudný děj a jen těžko uvěřitelné myšlenkové pochody hlavního hrdiny. Obzvláště myšlenka, že krutým mučením a následným "příjemnějším" kriminálem si někdo vychová nadšeného nebo alespoň loajálního přívržence jakékoliv myšlenky je naprosto zcestná. Takhle podle mě lidská psychika nefunguje. Je jen málo knih, které jsem odložil v průběhu čtení, ale tahle mezi nimi zaujala přední místo. Je mnoho zajímavějších autorů a knih na to aby člověk ztrácel čas s Kafkovým pavilonem.


Kronika o Velké Moravě
? - únor 2019
Kronika o Velké Moravě 1993, L. E. Havlík

Komentovaná historie Velké Moravy složená z pasáží dochovaných kronik, seřazených podle roků. Velmi užitečná kniha pro každého kdo se o toto období z našich dějin zajímá.


Sapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstva
listopad 2018 - únor 2019
Sapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstva 2014, Y. N. Harari

Zajímavá kniha. Autor rozebírá klíčové fáze lidského vývoje a díky nim nahlíží na lidstvo ne úplně tradičním způsobem. Ačkoliv s ním v některých detailech nesouhlasím, knihu doporučuji. Nečte se lehce, ale většina témat stojí za zamyšlení.


Louskáček a myší král
? - únor 2019
Louskáček a myší král 1964, E. T. A. Hoffmann

Anglosasská poetika není to pravé ořechové. Louskáček hodně připomíná Alenku a její trip do říše divů. Adorace vojáčků (ať cínových nebo skutečných) mi vysloveně vadí. Za mě zklamání.


Otčenáš
? - prosinec 2018
Otčenáš 2010, A. Mucha


Neznámo a záhady duše lidské
prosinec 2018 (28.-30.)
Neznámo a záhady duše lidské 1907, C. Flammarion

Padesát let před R. Moodym realizoval francouzský astronom N. C. Flammarion průzkum mezi 85 tisíci předplatiteli populárně vědeckého časopisu, jehož cílem byly zážitky ‚pozůstalých‘, tedy moodyovské téma nahlíženo z druhé strany. Výsledek byl neméně překvapující. Autorovi se sešly tisíce svědectví; výběr z nich je obsahem této knihy.


Epištoly o elitách a lidu
listopad - prosinec 2018
Epištoly o elitách a lidu 2018, V. Vondruška

Další zajímavý pohled historika na současnou společnost. Trefné, poučné, ale bohužel elitami zjevně pomíjené. :-)


Nulorožec
prosinec 2018 (25.-26.)
Nulorožec 2018, P. Stančík

Inspektor Lavabo je nadějným následovníkem ck inspektora Durmana. Snad dokonce jeho reinkarnací v současném světě. Každopádně má všechny jeho nectnosti, záliby i zvyky. Těžko říct, jestli je to knize ku prospěchu nebo na škodu, jisté ale je, že nevstupujete do stejné řeky. (I když v kontextu by bylo lépe napsat spíše do stejného jezera.) Nulorožec sice nemá humor Mlýnu na mumie a z principu ani nemůže čtenáře znalého předchozí Stančíkovy tvorby překvapit, nicméně vám umožní se víc soustředit na autorův neotřelý styl, díky kterému si četbu užijete stejně jako u všech jeho předchozích knih. Doporučuji.


Dobrá znamení
? - prosinec 2018
Dobrá znamení 1997, T. Pratchett

Pokud jste si jako já mysleli, že spojením dvou vynikajících autorů automaticky vznikne superkniha, pak i vás Dobrá znamení vyvedou z omylu. Není to špatné a přečíst se to dá (druhá polovina je určitě lepší než ta první) , ale na Zeměplochu ani na Nikdykde či Hvězdný prach to nemá.


Román o růži
? - listopad 2018
Román o růži 2008, V. Vondruška


Olomoucký bestiář
listopad 2018 (14.-16.)
Olomoucký bestiář 2006, V. Vondruška

Tradičně dobře napsané, jen počet deus ex machina se silně přiblížil 'ostatkové' sérii, což pochopitelně knize ubírá na věrohodnosti. Ale jinak čtivé a pro lidi, kteří znají Moravský kras i teritoriálně zajímavé.


Limes inferior
září - říjen 2018
Limes inferior 1989, J. A. Zajdel


Třináct měsíců
19. říjen 2018
Třináct měsíců 2007, D. Mitchell

Pokud máte podobně jako já Mitchella spojeného s Atlasem, Hybateli a dalšími knihami, nakukujícími za oponu reálného světa, můžete být trochu zklamáni. Tenhle příběh je až na jeden „mitchellovský“ propoj na Atlas zcela prost jakékoliv metafyziky. Příběh popisující ve třinácti kapitolách třináct měsíců ze života anglického venkovského kluka je ‚pouze‘ o přerodu dítěte v něco, co se ještě nedá nazvat mužem, ale začíná se mu silně podobat. Jakkoliv se zdá být námět banální, Mitchellův styl dělá i z tohoto tématu napínavou četbu. Pro ročníky, které - stejně jako hrdina - prožívaly svou pubertu na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let je navíc kniha okořeněna celou řadou hlavně hudebních reminiscencí, ale třeba i stručným popisem války o Falklandy, která asi tehdy u nás nikoho moc nezajímala, nicméně s odstupem času se pohled běžného Angličana jeví jako velmi zajímavý.


Velká válka kontinentů
? - říjen 2018
Velká válka kontinentů 2016, A. Dugin

Vzpomínka na Zemi
září 2018 (09.-13.)
Vzpomínka na Zemi 2018, L. Cch'-sin

Ačkoliv jsem se na třetí díl hodně těšil (nebo snad právě proto?), jsem z něj celkem zklamaný. Autor zjevně vyčerpal momenty překvapení v prvních dvou a nyní už jen dokončuje příběh, který je snadno předvídatelný, ale hlavně v mnoha ohledech nelogický. V první polovině to ještě tolerujete a těšíte se na strhující závěr, podobně jako v Temném lese. Realita je ovšem od druhého dílu na hony vzdálená. Chvílemi jsem měl dokonce pocit, jako by knihu dokončoval někdo jiný.


Gentleman v Moskvě
srpen 2018 (17.-20.)
Gentleman v Moskvě 2018, A. Towles

Mám hluboce zakořeněnou nedůvěru vůči knihám anglosaské provenience, které zasvěceně popisují Rusko, proto jsem se i k této knize dostával poměrně dlouho a klikatě. Tentokrát ovšem ke své škodě. Už po pár stránkách zjistíte, že se nejedná o obvyklé klišé na téma „stupidní ožralí Rusové“ ale o vynikající bajku, popisující s nadsázkou život hraběte Rostova po bolševické revoluci. Jakkoliv je jasné, že děj nemá ani sebemenší ambici stát se historickým románem, na pozadí se občas objeví nějaký ten důležitý okamžik. Jen pro ilustraci – celá druhá světová válka je odbytá na pár stranách, protože - paradoxně – na hlavního hrdinu neměla žádný výrazný vliv. Jde vlastně o svým způsobem komorní drama, tvořené více či méně humornými situacemi, vznikajícími při komunikaci mezi vzdělaným člověkem uplynulé éry a nejrůznějšími typy lidí, které na výsluní moci vykopla nová doba. A občas je i skopla dolů. Pokud bych měl Gentlemana k něčemu přirovnat, tak nejspíše ke Konci starých časů. Nemá sice logicky tu nádhernou vančurovskou češtinu, ale Megalrogov je zjevně ze stejné líhně jako Rostov. Jejich komentáře jsou stejně vtipné jako výstižné a oba se svorně neutápí v sentimentu, ale snaží se najít v nových dobách místo, které by jim umožnilo přežít při zachování pokud možno všech svých aristokratických zásad a názorů. Zatímco děj na Kratochvíli se odehrává v rámci jednoho ročního období, Rostovovo působení v hotelu Metropol vydá na dvě generace. Ale to už prozrazuji mnoho – takže závěrečné doporučení – pokud budete potřebovat utéct z šíleného moderního světa, přijměte pozvání hraběte Rostova k procházce neslavnějším moskevským hotelem. P.S. – jestli tohle zfilmuje schopný režisér s jen trochu schopnými herci, tak se Forest Gump i Doktor Živágo můžou jít bodnout.


Temný les
červenec - srpen 2018
Temný les 2017, L. Cch'-sin

Pokud vás, stejně jako mě, první díl nadchnul a myslíte si, že další už jej nepředčí, mýlíte se. Temný les už představuje klasickou sci-fi, jelikož se postupně posouváme do budoucnosti a k finálnímu řešení Trisolaranské krize. Jakkoliv se může situace lidstva zdát temnou, závěr je významově ještě temnější... :-) Pokud vám první díl způsobil bolehlav, teď čekejte Melancholii. Velkou výhodou je přitom autorův původ, který není zatížen evropským jemnocitem a dokáže tak lépe nahlédnout do Srdce temnoty.


Problém tří těles
červenec - srpen 2018
Problém tří těles 2017, L. Cch'-sin

Na sci-fi velmi nečekaný začátek popisující spíše současnost. SF témata se začínají objevovat až v polovině knihy a mají spíše filosofický charakter. Připojte obvyklou popisnost východních autorů a můžete mít pocit, že půjde o veskrze nudnou knihu. Opak je ale pravdou. Přes výše uvedené se kniha čte jedním dechem a hlavně vás nutí k zamyšlení. Jedna z nejlepších sci-fi knih posledních deseti let.


100 nejkratších cest k Tobě aneb příběh duše
červenec 2018 (14.-15.)
100 nejkratších cest k Tobě aneb příběh duše 2017, P. Casanova


Farma zvířat
květen 2018 (08.-20.)
Farma zvířat 1991, G. Orwell (pseudonym)

Velmi pěkné podobenství. Jen si nejsem úplně jistý, že už je to za námi a tedy neaktuální. Spíše naopak. Mám dojem, že právě teď se dostal Pištík na Napoleonovo místo a prasata jsou stále rafinovanější a agresivnější. Jen změnily farmu.


Diktátor
? - duben 2018
Diktátor 2017, R. Harris

Vynikající dílo, které potěší nejen milovníky historie, ale i ty, kteří se zajímají o současnou politiku. Při pohledu o dva tisíce let zpět na dobu Marca Tullia Cicera totiž uvidí neuvěřitelné množství paralel mezi posledními lety římské republiky a vývojem dnešního světa. Ať již se jedná o rozdíl mezi bohatstvím patriciů a plebejců, dosahující nebývalé výše nebo o komercializaci silových složek případně o manipulaci s veřejným míněním. Všechny tyto dílčí faktory přispívají k nárůstu znechucení prostých lidí a následné rezignaci na ideje republiky. To ale ve svém důsledku vede o pět set let později ke zhroucení starověkého světa a dramatickému úpadku civilizace. Ale protože ve skutečnosti není moc lidí, kteří by tuto podobnost viděli, budeme asi nuceni si historii zopakovat. Jen rychlost, s jakou se vše odehraje, bude zřejmě mnohem vyšší. Rozhodně tedy doporučuji si celou Římskou trilogii přečíst, byť nejde o žádné oddechové čtení. Třeba vám ale pomůže lépe pochopit současnost a připravit se na budoucnost.


1 2 3 4 5 >