Myšlenky

od:


KoupitKoupit eknihu

Ze tří set svazků, jež prý čítala literární pozůstalost Epikúrova, se zachovaly nepatrné zbytky. Nepřímých pramenů pro poznání epikúreismu máme však dost. Je to především slavná báseň T. Lucretia Cara De rerum natura, pak spisy Ciceronovy, Senekovy, Plútarchovy, církevních otců a jiných autorů. Nejdůležitějším pramenem pro přímé poznání nauky Epikúrovy je Řek Diogenes Láertios, jenž komplioval asi v první polovici 3. stol. n. l. dílo O životech, učení a výrocích slavných filosofů. Poslední, desátá kniha těchto dějin je věnována Epikúrovi. Tato útlá kniha je tedy kompilací, která vychází především z Diogena Láertia. U Diogena jsou sebrány bez ladu a skladu, tady jsou sestaveny přibližně podle obsahu. Spisek Myšlenky z životní etiky to Publiliovo celoživotní dílo, na kterém pracoval od svého propuštění na svobodu. Je v něm shrnuto mnoho autorových myšlenek a citátů o životě, pravdě a o smrti, z nichž čerpali mnozí další antičtí filosofové. Tím nejznámějším byl bezesporu Seneca. prémiové svazky 1970...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/70_/70152/myslenky-70152.jpg 4.215
Žánr:
Literatura naučná, Citáty a přísloví
Vydáno:, Svoboda
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Přidat komentář
Freiherr
10. června

Hluboké a velkolepé aforismy, které ani po dvou tisíciletích neztratily nic na svém významu. Epikúros a Publilius Syrus nejsou široké veřejnosti známy tak jako Seneca nebo Cicero, ale jejich Myšlenky si s těmito velikány přinejmenším srovnatelné.

martin č.
16.08.2013

Víc se mi líbí samo zpracování knížečky a zařazení do antické knihovny než vlastní obsah. Nejsem totiž úplně příznivcem souborů krátkých citátů vytržených z kontextu, které tovří větší část knížky. Přesto některé Epikurovy myšlenky stojí za zapamatování a nebyl to asi úplný Nietzsche starověku, což jsem původně trochu očekával.

Autoři knihy

 Epikúros

Epikúros
řecká, -341 - -270

Publilius Syrus

Publilius Syrus
italská, -85 - -43

Uživatelé mají knihu

v Přečtených18x
v Doporučených1x
v Knihotéce18x
v Chystám se číst5x
v Chci si koupit6x
v dalších seznamech1x