ZůzaSomolka ZůzaSomolka komentáře u knih

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Naprosto hruzny pribeh. Ale absolutne skvele napsane. Ze zacatku je to docela nevinne, ale clovek je napnuty uz jen z tuseni, ze prijde zle, nebot zidovskou rodinu za Hitlera nemuze potkat nic dobreho. Presto doufate. Ma to spad. A u konce tajite dech, jak to teda dopadne a kdy hlavni hrdinku opet potka ztracene stesti a jestli. Chvilema mi z toho pribehu bylo az zle, ale zaroven jsem se od nej nemohla odtrhnout.

10.02.2022 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Já prostě miluju Rowlingovou. Líbí se mi propracovanost jejích postav i schopnost vykreslit příběh a drobné indicie, které jsou dvojjaké. Až do konce jsem byla napnutá a zvědavá nejen ohledně případu, ale i vztahů hlavních hrdinů. Jako vždy po přečtení její knihy jsem smutná, že už jsem to dočetla.

05.05.2022 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

(SPOILER) Co říct - prostě Rowllingová detektivky umí. Zase svělý a úžasný. Dokonale propleteý případ, kdy zas až do konce člověk neví, který podezřelý je podezřelejší, až zas opět zjistí, že to nebyl Snape (u ní tak klasický a přesto na to člověk zas skočí). Líbí se mi plastičnost postav, člověka baví sledovat i vývoj vztahu Robin-Strike. Jen teda musím říct, že na konci jsem si docela oddychla, že už je konec, protože jsem si všechny výpovědi a detaily nepamatovala a už to bylo tak zamotaný, že jsem byla totálně ztracená.

08.09.2023 5 z 5

Ačkoli moc nevím, co vedlo Toma Feltona tohle napsat, musím uznat, že umí psát poutavě a zažil zajímavé příhody. Kniha se četla jedním dechem a přináší nakouknutí do filmového průmyslu a života v něm. Zajímavé čtení. Pro fanoušky Draca Malfoye must have.

25.07.2023 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Příběh nejen o lásce, ale i o povzbuzení dělat nové věci a vystoupit ze své zóny pohodlí. O tom, že věci nejsou zas tak složité, že složité je děláme jen ve své hlavě a že s odhodláním člověk zvládne mnohem víc než myslí. Není to jenom bezvýznamná červená knihovna, ale kniha s nějakým poselstvím. Kniha, která povzbudí a třeba dodá odvahu.

02.10.2019 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Skvělá, úžasná! Přiznám se, že jsem nejprve viděla film, a pak se dozvěděla, že je to podle knihy a to ne ledajaké, ale docela kultovní. Byla jsem zvědavá. Zvlášť, když měla dobré hodnocení a tolik opěvných komentářů, ke kterým se teda musím přidat. Je to napínavé, je to čtivé, člověk je neustále zvědavý a samozřejmě ke konci příběhu se nelze odtrhnout. A vůbec nevadilo, že jsem viděla film a věděla, co se stane. Stvořený svět v knize je prostě úžasný. Hned se pouštím do pokračování.

07.05.2023 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Úplně boží kniha! Kombinace Útěku z vězení, Mission Ipossible a Loupeže po italsku - geniální! Člověk se ani chvilku nenudí a prostě musí a musí číst dál, protože jak z tohodle se dostanou ... Pro mě naprosto nepředvídatelná kniha, snad jenom jednou jsem dokázala odhadnout, jak to bude. Nikdy jsem nevěděla, co je komplikace a co odle plánu. Klobouk dolů před autorkou - on také když si člověk přečte, co všechno k tomu nastudovala, není se čemu divit. Okamžitě jdu na další díl, protože, jak tohle hlavní hrdinové ustojí a vyřeší, fakt netušim.

04.09.2021 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Příběh, který ukazuje důležité principy do života, které vedou k úspěchu. Hlavní hrdina zažije několik pádů a oklamání, ale nevzdává se a vždy vymyslí, jak to otočit ve svůj prospěch - tuhle schopnost by si měl osvojit každý. Zajímavé, že v knize to každému přijde samozřejmé, ale v životě tak jedná málokdo.

20.07.2021 5 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Mě se to líbilo. Na první pohled kniha o ničem, na druhý kniha o životě. Sledujeme zde rok několika postav, kterým se prostě děje život. Na začátku jsou nějaká novorooční předsevzetí a očekávání od nastávajícího roku, na konci vidíme, kam se posunuli a jak jim to dopadlo. Postavy jsou uvěřitelné a ke konci jsem sledovala jejich příběhy se zatajeným dechem.

03.12.2023 5 z 5

Poslední absolvent Poslední absolvent Naomi Novik

Stále skvělé na 6 hvězdiček. Prostředí už není tak nelítostné, přesto o napětí není nouze. Bavilo mě to od prvního písmene po poslední tečku. VAROVÁNÍ: rozhodně se nepokoušejte číst tenhle díl, aniž by vám další ležel doma na poličce. Po prvním díle se pauza udělat dala (já vím, člověk byl zvědavý, ale dala). Po konci tohodle dílu si nebudete chtít dát pauzu ani na vyčůrání.

12.03.2024 5 z 5

Smrtící vzdělání Smrtící vzdělání Naomi Novik

Tahle kniha je droga. Chytla mě hned první větou a od té doby to chtělo sebeovládání, abych knihu vůbec odložila a nepřečetla ji najednou, asi jako u hlavní hrdinky, aby nepoužívala magii ničivým způsobem. Je to jedna z knih, které by si zasloužily 6. bonusovou hvězdičku v hodnocení. Ani chvíli se člověk nenudí, akce následuje za akcí, má to neuvěřitelný spád, žádná zbytečná výplň. Ale vlastně na to, jak je to nemilosrdné prostředí, tak to není nijak drastické, zas tolik lidí neumře. A i když je tam spousta nových termínů, fungování věcí apod., tak je to všechno příjemně dávkované postupně.

21.02.2024 5 z 5

Pan Romantik Pan Romantik Leisa Rayven

"Musite pochopit, ze vetsina tech zen, ktere si objednavaji me sluzby, nebyla polibena uz cele roky. Jejich partneri to delaji, kdyz chteji mit sex, a zapomneli, jak se to dela, aby se jejich zeny citily milovane, nikoli pouze chtene."

Na zacatku mi trochu vadily vulgarismy (vypadal jako bych ho vykourila proti jeho vuli), ale chapu, ze to je v souladu s naturou hlavni postavy. Jen bych na to chtela upozirnit ty, kdo premysli knihu darovat. A konec mi prisel trochu slabsi a rozvlekly - jak nekdo psal, hodil by se tam nejaky zvrat ci to zkratit. V pribehu vas asi nic neprekvapi, vetsina je popsana v anotaci, ale i tak je clovek napnuty, jak se to stane a stred knihy jsem si fakt uzila, skoro jsem se od toho nemohla odtrhnout. Postavy jsou krasne vykreslene do hloubky. Rozhovory a napeti mezi hlavnimi postavami me bavily. Na odreagovani a par romantickych veceru supr.

13.03.2022 4 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Není to styl knihy, který bych běžně četla, ale narazila jsem na audioknihu a myslela si, že si poslechnu jen kus, jestli to má cenu kupovat jako dárek, jestli je to dobře napsané. A je. Musela jsem to doposlouchat, chvílemi jsem ani nedýchala, jak to dopadne, jak z tohodle vybruslí. Příběh měl spád, byl zajímavý. Nebyl to jen bezmyšlenkovitý románek pro ženy, i když to mělo všechno, co od červené knihovny potřebujete - osudovou lásku, sexy muže, co za vás klidně položí život, vzdorovitá a paličatá hrdinka, co se nevzdává. Možná přehodnotím tenhle žánr. A jak už tady někdo psal, je to skvěle namluvené.

16.11.2021 5 z 5

Květ železného stromu Květ železného stromu Laurie Forest

Ani druhý díl neztratil svou napínavost, nečekané zvraty a tajemství, která člověku nedají spát (pointu jsem teda nečekala). Je plný emocí a zhltla jsem ho stejně rychle jako první díl. Autorka skvěle umí vykreslit emoce, a ikdyž některé věci člověku přijdou trochu přitažené za vlasy, lze to odpustit, přecejen to je dívčí čtení. Když jsem dočetla, bylo mi smutno, nechtělo se mi s Eloren a Erthií loučit. Těším se na pokračování.

19.05.2021 5 z 5

Z kopce do kopce Z kopce do kopce Kateřina Dubská

Tomu říkám oddechové čtení! Ačkoli to není triler, od kterého se nemůžete napětím odtrhnout, kniha se čte sama a na chvilky s touto knížkou jsem se těšila. Je to milé čtení, které pohladí po duši. Klidně bych to doporučila i jako čtení svojí babičce, myslím, že tohle by jí bavilo - příběhy ze živita z venkova.

30.08.2023 5 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Zase jsem se nechala od Kaze vodit za nos a opět žasla nad vývojem příběhu a propracovaností Kazova planu a planu B a planu C ... Tuhle particku prostě miluju. Po Šesti vranách jsem musela pokračovat ve čtení okamžitě a zas jsem se nemohla odtrhnout. Bavila mě každá stránka a neotřelost příběhu.

19.10.2021 5 z 5

Arcižár Arcižár Eoin Colfer

Neurazí, nenadchne. Není tam žádná záhada, žádný milostný vztah. Naopak je tam spousta akce a celkem vtipný hlášky. Myslím, že je to čtení spíš pro kluky, ale i mě se to líbilo. Byla to pro mě příjemná oddechovka. Jen tam nebyl ten háček, kvůli kterému knihu člověk nemůže odložit. Ale v podstatě příběh i postavy jsou uvěřitelné, slova jsou pěkně volena a celkově se to čte dobře.

13.02.2024 4 z 5

Zlaté enklávy Zlaté enklávy Naomi Novik

Tenhle dil me bavil ze vsech nejmin, ale i tak je plny napeti, zvratu a prekvapivych odhaleni. Jak uz jsme si v teto serii zvykli, nic neni tak, jak si hlavni hrdinka myslela. A to je na tom to zabavne. Cela serie se mi moc libila a jsem smutna, ze uz jsem to docetla.

02.04.2024 5 z 5

Malíř vzpomínek Malíř vzpomínek Gwendolyn Womack

Supr kniha. Předčila moje očekávání. Našla jsem ji v sekci romantika/pro ženy, tak jsem čekala nějaký ultra zamilovaný příběh. Jako jo, láska, co trvá napříč staletími, to je romantika jako blázen, ale tenhle příběh má mnohem víc - záhadu, napětí, akci. Začátek mi přišel trochu rozvleklý a přemýšlela jsem, jestli jsem nesáhla vedle, ale postupně mě to uchvátilo a na konci jsem byla tak napnutá, že jsem to musela dočíst i ve dvě ráno. Líbí se mi ta myšlenka i zpracování.

28.12.2023 5 z 5

Kam se poděl můj sexuální život? Kam se poděl můj sexuální život? Kristen Bailey

Kam se poděl můj sexuální život? Byl obětován na čtení této knihy. A nelituju. A teď vážně. Kniha se mi líbila a bavila mě. V hlavní postavě se musí zhlédnout snad každá matka vícero dětí. Ze začátku mě trochu mátla samomluva hlavní hrdinky, která v hlavě komentuje vše, co se kolem děje (jako my všechny holky) - nebylo to totiž odlišeno od normálního textu. Bavila bych se už jen u popisu běžných situací života se třemi dětmi, ale kniha má i zápletku a záhadu a obsahuje spoustu zvratů, takže je napínavá. A ačkoli není úplně tenká, zhltla jsem ji za chvíli. Doporučiji všem matkám, bezdětní asi moc neocení.

12.12.2023 4 z 5