zuzak82 zuzak82 komentáře u knih

Zrádná říše Zrádná říše Julie Johnson

Třetí díl série byl ještě slabší než druhý díl.

V tomto díle mě doslova iritovala hlavní hrdinka, která pořád jen brečela.
V jedné chvíli se hrdinové líbali, pak se hádali a ona měla slzy v očích. V další se pomilovali, zase se pohádali a měla přitom slzy v očích. A potom se zase líbali, následně ho poslala někam... a měla přitom v očích slzy nebo možná brečela?....
V půlce jsem uvažovala, že přestanu číst, to už se mi dlouho nestalo.

Děj mě rovněž moc nebavil. Celkově tedy velké zklamání oproti třeba prvnímu dílu a hodnotím 40%.

02.10.2021 2 z 5

Otrávená Otrávená Jennifer Donnelly

Na knize oceňuji nejvíc asi příběh, který byl poměrně originální na reteling a v podstatě si vypůjčil příběh Sněhurky opravdu pouze ve svém základu. Zvláštní bylo, že děj byl vyprávěn i z pohledu několika postav, ale nepůsobilo to na mě, že by to příběh nějak obohatilo jako u jiných knih. Pro mě v tomto žánru průměrná kniha. Předchozí kniha autorky Nevlastní sestra se mi líbila mnohem více.

01.04.2021 3 z 5

Krvavá dedička Krvavá dedička Amélie Wen Zhao

(SPOILER) Knihu hodnotím lepší 4*. Líbilo se mi střídání pohledu Any a Ramsona Sedmilháře. Jejich postupné odhalování toho, kým jsou, proč jsou takoví a kým by chtěli být. Především Ramson se mi moc zamlouval. Kniha pokládá i několik otázek k zamyšlení, ale nevěnuje se jim příliš do hloubky, jak už to často bývá u knih YA.
Jako negativum vidím dvě věci. První, že ke konci knihy děj hodně zrychlil a velmi se zhustil. Na mě to působilo, jako by autorce řekli, že má už jen x stránek, a tak autorka nechtěla o nic důležitého přijít, co bude hrát roli v dalším dílu, i za cenu příliš hustého děje . Mě osobně toto vadí, ale někdo to může brát jako plus.
A druhá věc, která mi vyloženě vadila ještě více, že postavy utrpí během děje několikrát vážné zranění a mučení, přesto hned následující den pokračují v cestě jako by se nic nestalo, nebo o pár chvil později normálně běží/jdou/bojují, jako by se snad sami během chvíle vyléčili. A toto mezi jejich schopnosti rozhodně nepatří. Toto se objevuje u YA knih docela často, ale tady to bylo několikrát a přímo mě to bilo do očí.

Komu se tato kniha líbí, tak doporučuji zkusit sérii Magii živlů od Elise Kova (1-díl Prvá veterná čarodejka, 2.díl - Pád Ohnivého princa), kterou jsem nedávno četla ve slovenštině. Vydány jsou zatím 2 díly z 5.

07.02.2021 4 z 5

Nemilosrdný král Nemilosrdný král Meghan March

(SPOILER) Z této knihy mám docela rozporuplné pocity, pro mě spíše lepší průměr.
Máme tu příběh, kdy zlý mafián přinutí slušnou ženu, aby zaplatila dluh svým tělem. Samozřejmě ji sdělí, že to musí udělat dobrovolně nebo o vše přijde. Pak nemyslí na nic jiného, než jak ji dostane a bude ji mít ve své moci. A až si užije, tak ji vymění za další. A nebo taky ne....
Ona to udělá, protože nevidí jiné východisko, takže s ním jde "dobrovolně" a snaží se dělat maličkosti, aby dala najevo, že není jeho majetkem a nemíní se podřídit. A pak se s ním vyspí a cítí "překvapivě" přitažlivost. a velmi brzy k němu začne i něco cítit....
Prostě příběh, který už jsem četla vícekrát jinde a zpracovaný lépe. Na druhou stranu se to četlo dobře, nenudila jsem se a asi si přečtu další díl, i když tuším jak bude pokračovat.

22.01.2021 3 z 5

Zakázané noci Zakázané noci Liv Morris

Velmi průměrná kniha. Jedna z mála knih, kde hlavní hrdina Barclay nebyl "zlý hoch" nebo hrdina s tajemnou nebo špatnou minulostí. Tessa byla 23-letá panna, která doufala, že v New Yorku najdete vysněnou práci a svého prince. A oba dohromady? Docela nuda, nic moc se během knihy neděje a chemie mezi postavami pro mě skoro nulová.

22.01.2021 2 z 5

Dcera ztracených bohů Dcera ztracených bohů Alžběta Komrsková

Začátek knihy a celá část až do příjezdu do města Sol mě velmi bavily. Bohužel pak mé nadšení postupně opadalo. Děj se mi zdál čím dál více zkratkovitý a nahuštěný. Takže už pro mě postupně ztrácel sílu a hloubku.

Přišlo mi, že by knize pomohlo, kdyby to byla první část duologie nebo série a vše bylo podrobněji propracované, včetně popisu světa v němž se děj odehrává a vztahu mezi postavami. Nebo naopak, pokud by byl jen jeden díl, tak děj zkrátit a využít lépe naznačených myšlenek, podrobněji vykreslit postavy a děj.

Samotný svět i příběh měla spisovatelka vymyšlený hezky. Styl psaní byl čtivý. A postavy měli velký potenciál. Takže hodnotím 70%.

28.09.2020 4 z 5

Studie jedu Studie jedu Maria V. Snyder

(SPOILER) Kniha měla zajímavý děj. Začátek knihy je dobrý a funguje, a to hlavně když popisuje, jak se Jelena učí stát ochutnávačkou jídla nebo popisuje svět, ve kterém se příběh odehrává. Zaučuje ji Valek, což je věrný rádce velitele a taky člověk, který zavraždil předchozího krále a má pověst vraha. Jelena každodenně čelí smrti z různých stran a zároveň zjišťuje, že možná ovládá kouzla, která jsou zakázána.

Jak jsem však postupovala v ději, tak mě kniha čím dál více rozčilovala svým strohým až chladným vyprávěním.

Podle mě autorce nejde emocionální popis vztahů a z toho vyplývající dramatické situace. A to mluvím o milostných vztazích, přátelství nebo konfliktech mezi hrdiny a jejich nepřáteli.
Nejvíce pro mě osobně nefunguje romantická linka. Asi není překvapení, že Jelena najde zalíbení ve Valkovi. Jejich romantické scény jsou často popsány stručně až neosobně. A vrcholem je jejich vzájemné milostné vyznání, které na mě vůbec nezapůsobilo a skoro jsem ho odzívala. A to se mi už dlouho nestalo.
Ten stejný pocit jsem měla i v dalších důležitých okamžicích - pozor spoiler (když Jelena konečně řekne Valkovi o své minulosti - odbyto jedním odstavcem, poslední scéna s Randem , vypořádání s nepřáteli - pro mě nulové napětí při jejich soubojích a mnoho dalších situací).

Nejvíce mě asi mrzí, že kniha má podle mě velký potenciál, který díky určité strohostí vyprávění a chladnosti, zůstal nenaplněn. Možná mi nesedl jen tento styl psaní.

Jde o první díl série, která má v zahraničí vydáno už několik dílů a asi je oblíbená. Takže zkuste, třeba vám tento styl vyprávění bude sedět víc a knihu si užijete.

07.09.2020 3 z 5

Aurora povstává Aurora povstává Amie Kaufman

Taylor je nejlepší kadet Akademie Aurora a brzy si má jako velitel nové jednotky vybrat svůj první tým. Avšak díky nečekané záchraně dívky Aurory z lodi, která zmizela před 200 lety, prošvihne výběr. Má se tak stát velitelem těch, kteří na něj zbyli. Tým tvoří jeho sestra Scarlett (diplomatka) a jejich kamarádka od dětství Cat (pilotka), které chtěly být v jeho týmu vždy. Ale zbytek posádky je zrovna při prvním pohledu neoslnil. Kale je na první pohled chladný bojovník, Zila málomluvná vědkyně a Finian je naopak upovídaný technolog a vtipálek. Každý je z jiné rasy, jiný a mají rozdílnou minulost, ale společně musí dokázat spolupracovat jako tým. Mysleli si, že jsou vyslání na bezvýznamnou misi, ale brzy zjistí, že opak byl pravdou.

Byla to první kniha, kterou jsem od autorů četla a byla skvělá.
Celý tým jsem si už od prvních stránek oblíbila. Přispívalo k tomu i to, že kniha je střídavě vyprávěna z pohledů všech členů jednotky a Auri (Aurory), takže vidíte jejich myšlenkové pochody a dotváří to skvěle jejich charaktery. Postavy jsou různé rasy a tak jsou rozdílné vzhledem, svým chováním i kulturními zvyky. Částečně poznáte i jejich minulost, nejsou to témata,které by zabírali mnoho stran, ale dotváří to charaktery a děj. Nemohu si zvolit ani nejoblíbenější postavy, protože všechny měli něco do sebe.
Někdo by mohl namítnout, že postavy byli typické a tak trochu klišé (chladný bojovník, snaživý velitel, cizinka s tajemstvím apod.), ale tady to prostě fungovalo skvěle. Podobně jako třeba v sérii Šesti vran nebo Dvorů trnu a růži.

Kniha měla vše - akci, humor, špičkování mezi hrdiny, romantickou linku (linky) i konec, který mě dojal. Za mě 100% a hned bych si dala další díl.

31.08.2020 5 z 5

Krvavý lístek Krvavý lístek Crystal Smith

Kniha je pro mě lehce nadprůměrná. Kniha mě začala více bavit až od Druhé části s názvem Achleva (cca od strany100), kdy renaltská princezna Aurélie uteče před pronásledováním do království Achleva. Okolnosti ji přinutí, aby se místo plánované svatby s místním princem Valentinem, skrývala pod jinou identitou. Seznámí se se Simonem, který rozpozná její jedinečný dar magie skrz její krev a přesvědčí ji, aby mu pomohla ochránit tři vstupní brány do města. Ty jsou chráněny kouzly, které se někdo snaží zničit. Děj byl docela zajímavý, ale kniha na mě moc emocionálně nezapůsobila, proto bych hodnotila spíše 70%.

Výhody knížky:
+ kniha se snaží přijít s originálním světem (království princezny zakazuje a pronásleduje kouzla a čarodějnice, království jejího plánovaného snoubence kouzla chrání, různé druhy kouzel, historie království )
+ postavy jsou docela sympatické a často mají dobré i některé horší vlastnosti
+ kniha je z plánovaní série, ale konec příběhu je poměrně uzavřený

Nevýhody knížky
- na obalu knihy je napsáno „Nejsilnější kouzla vyžadují největší oběti“, ano v knize postavy často musí obětovat svou krev, život nebo lásku, ale emocionálně to nemělo na mě dopad (snad kromě linky Kate)
- obě království jsou popisované spíše jako temné a neradostné místa k životu (kniha začíná scénou popravy čarodějnic, rovněž obsahuje popisy vražd, napadení), ale tu tíseň, zranitelnost postav nebo strach o ně jsem necítila
- je naznačen milostný trojúhelník, který vyšuměl skoro do ztracena, proč tam tedy vůbec byl? (SPOILER: nejvíce mi vadilo jak nevyužita byla nakonec postava Kellana, nejprve jsou naznačeny milostné city mezi ním a princeznou, když se po delší době znovu objeví (což bylo jasné od samého začátku), jako by vlastně mezi nimi vůbec nic nebylo, možná však dostane prostor jeho postava v dalším díle)

22.01.2020 4 z 5

Čepel čarodějky Čepel čarodějky A. K. Mulford

Lepší než první díl. Pořád však pro mě série nevybočuje z řady podobných knih, takže další díl už asi číst nebudu.

02.04.2024 3 z 5

Prekliaty kráľ a krvavá koruna Prekliaty kráľ a krvavá koruna Carissa Broadbent

Pro mě velké zklamání. Na první díl to vůbec nemá.

02.02.2024 3 z 5

Svadba na blind Svadba na blind Teagan Hunter

Tento díl byl lepší než první, mezi hlavní hrdiny to jiskřilo více. Pro mě však nevybočuje kniha z řady podobných.

20.01.2024 3 z 5

Darling Venom Darling Venom Parker S. Huntington

(SPOILER) Láska, zmar, deprese, pocit viny, snaha jít dál, vyrovnání se svým životem i ztrátou bližního. Rozhodně emocemi nabitá kniha. K tomu navíc romance a erotika

Asi do třetiny je ta kniha pro mě velmi silná. Bohužel postupem času mi začaly některé věci vadit (viz.níže, obsahuje spoilery), proto hodnotím jen 80%.

Můj zážitek z knihy snížilo několik věcí. Někdy jsem měla už pocit nadměrného počtu citátů nebo vět, které měli působit oduševnělé, na zamyšlení nebo emocionálně. Celá linka o plagiátorství byla jasná od začátku, ale trochu se vylučovala s chováním a reakcemi postav v minulosti. Někdy až rychle prozření a změna chování postav,které se předtím roky chovali zcela jinak.

04.01.2024 4 z 5

Pokrevní cejch Pokrevní cejch Tracy Deonn

(SPOILER) V tomto díle dostane více prostoru milostný trojúhelník, který má podle mě už od prvního dílu jednu hodně tupou stranu (Nicka). Nechápu, jak je možné, že mezi Bree a Selem to jiskří a má to spád. Ale už od začátku to vůbec nefunguje mezi Bree a Nickem (alespoň pro mě tedy).
Děj se mi zdál někdy zbytečně překombinovaný, někdy až moc dlouho zaměřený na vnitřní pocity Bree, ale celkově mě to bavilo a ráda si přečtu, jak se to bude dál vyvíjet.

10.09.2023 4 z 5

Zmluva snov Zmluva snov Lauren Asher

(SPOILER) Druhý díl potvrdil, že mi styl psaní autorky sedne. Tento díl se mi líbil trošku méně než první. Ale pořád je to moc hezká romantická knížka s několika dobře napsanými erotickými scénami. A ještě ty cizí slova? To byl skvělý nápad.
Už se moc těším na třetí díl, protože Cal byl fakt skvělá postava a už nyní mě hodně zaujal. Tak jsem zvědavá, co se v jeho minulosti stalo nebo co udělal, že ho až závěť dědy musí "donutit" tomu čelit a hlavně ji.

06.04.2023 4 z 5

Ve snu Ve snu Anne Pätzold

(SPOILER) Průměrná romantika na téma hvězdný zpěvák a "normální" holka hledají sami sebe a lásku.

17.03.2023 3 z 5

Železná vdova Železná vdova Xiran Jay Zhao

(SPOILER) Zajímavá směsice více YA žánrů, od sci-fi, fantasy přes romanci, okořeněné prvky čínské kultury nebo feminismu. Bavilo mě to od začátku do konce.
Překvapil mě zde milostný trojúhelník, který je svým pojetím trochu originálnější než bývá u YA zvykem.
Hlavní hrdinka Wu-Ce-tchien byla zajímavá. Ale srdcovkou je pro mě Li Š'-min, čím ten si musel projít... A to je asi i kámen úrazu, že třetí v tomto trojúhelníku I-či mi přišel oproti těma dvěma málo zajímavý a někdy až nudný, přitom si myslím, že potencionál tato postava měla velký.

Kniha obsahuje zmínky nebo popisy mučení, vražd, zneužívání... jo tenhle svět je hnusný a krutý. Ale bohužel inspirovaný skutečným světem.

10.01.2023 4 z 5

Sny v nás Sny v nás Anna Savas

(SPOILER) Druhý díl se mi líbil více než první. Lily a Julian mi byli sympatičtější. Jejich vztah i postoje se výrazně vyvíjely, tak to bylo zajímavější. Trochu více prostoru dostaly i postavy přátel a lidí mimo tento kruh.
Jen mám stále pocit, že některé rozhovory jsou jako přes kopírák. Zvlášť když se někdo z party přátel snaží zjistit od Lily nebo Juliana, co se děje. Pořád mě štve používání slova perplex, které bije do očí stejně jako v prvním díle.
Celkově hodnotím 70%.

06.11.2022 4 z 5

Zlatá klec Zlatá klec Lynette Noni

(SPOILER) V druhém díle se děj přesouvá do Valennie, kde se Kiva s Tippem stanou hosty na královském dvoře u Jarena a jeho rodiny. Brzy se Kiva setká se svými sourozenci a bude se muset rozhodnout, na čí stranu se přidá. Vybere si pomstu a svou vlastní rodinu, která patří k rebelům a chystá se zmocnit trůnů všemi prostředky. Nebo se postaví na stranu Jarena a jeho rodiny, kteří ji přijali s otevřenou náručí?

Druhý díl se četl lehce a děj mě bavil od začátku do konce. Oproti prvnímu dílu dostali více prostoru i další postavy. Nejlepší byl Caldon (bratranec Jarena), někdy se sice choval jak puberťák, ale dokázal i překvapit. Vlastně mě bavil víc než hlavní hrdinové.
Co mě však štvalo bylo, jak se z Kivi najednou stala strašně naivní holka. Kde je ta hrdinka z první knihy? Na to jaké měla zkušenosti z vězení, mě zarazilo, že své rodině tolik věřila, hlavně sestře.
A pokud bychom měli volit největšího sluníčkového klaďase v YA fantasty za posledních 10 let, tak by to byl určitě Jaren. Ten kluk je hodný, trpělivý, milující a pro občany království se snaží dělat to nejlepší. Prostě snad až moc dokonalý. Ale do značné míry si v naivitě může podat s Kivi ruku.

Celkově byl druhý díl pro mě slabší než první a dala bych mu 70%.

27.10.2022 4 z 5

Pýthie Pýthie Veronika Černá

(SPOILER) Je to romantická knížka zasazená do netradičního "fantasty" světa.

Tento vymyšlený svět je zde spíše jen jako záminka. Vlastně doteď nevím, proč autorka zvolila tuto cestu. Je tam sice celá zápletka týkající se vidění budoucnosti a její naplňování, ale tato linie děje mě na tom vlastně bavila nejméně.

Přece to mohl být normální romantický příběh o Lis, která chce v životě jít vlastní cestou, než si přejí její rodiče. Ti mohli rovněž v normálním světě poslat Romaina, aby ji přemluvil zůstat na vysoké škole. Mohli na něj použít páku v podobě odnětí stipendia. A on by se snažil různými způsoby ji přesvědčit, aby udělala, co si přeji rodiče. Mohlo to být romantické i dramatické....

Ale zpět ke knize. Je zde totiž druhá zvláštní část knihy, která je tak trochu divná - sázka Lis s Romainem.
Hlavní hrdinové se totiž vsadí, že když Lis svede Romaina (ano, počítá se jen skutečný sex), tak on bude muset přesvědčit její rodiče, aby ji nechali žít podle jejich představ. Zároveň bude doufat, že mu nezruší stipendium. A když ji Romain nepodlehne, tak ona bude pokračovat na magisterském studiu jako hodná holčička. A tuto sázku omlouvají vzájemnou přitažlivostí. Takže Lis má omezený počet rande na to, aby ho dostala.
Chcete mi tvrdit, že někdo vsadí svou roky vysnívanou budoucnost na takou blbost, jako je dostat chlapa do postele? Zvlášť když dotyčná není na první pohled žádná svůdkyně.

Co naopak musím vyzdvihnout jsou hlavní hrdinové, kteří na mě působili velmi příjemně a normálně. Jejich střety byly zábavné a mnohokrát jsem se zasmála. Tohle autorce šlo skvěle. Bylo zábavné vidět hrdiny, kteří mají své představy a plány, které jim ovšem většinou nevyšli, tak jak chtěli. Tohle mě fakt bavilo. Zde žádné dokonalé dokonalé svádění nebo rande nečekejte.

Přišlo mi to čtivé, zábavné a mezi hlavní hrdiny je chemie. A kdyby se vyhodil celý ten fantasty nádech, tak by to bylo super.

Pokud autorka v budoucnu vydá čistě romantickou knihu, přidá nějakou lepší zápletku-drama, tak si knihu určitě koupím a dám tomu šanci.

14.05.2022 3 z 5