Zuzaa Zuzaa komentáře u knih

Mezi nimi Mezi nimi Veronika González

Když si koupím novou knihu tak se automaticky zařadí na konec dloooouhé fronty na přečtení. Tahle ale všechny přeskočila a pustila jsem se do ní hned po nákupu, protože jsem tušila, že to na lednové pošmourno bude ono. A bylo!
Ty tři ségry byly všechny na proplesknutí, ale všechny skvěle popsané a uvěřitelné. Brněnské reálie mě bavily velmi a obzvlášť oceňuji závěr příběhu s Kristýnou.

19.01.2024 4 z 5

Vraždi všímavě Vraždi všímavě Karsten Dusse

S přehledem nejhorší přečtená kniha, letošního roku. Zbytečně brutální, překombinované, nelogické a vůbec ne vtipné. Všímavost tam byla napasovaná úplně uměle a při čtení jsem měla jediný pocit - ztráty času.

24.12.2023 2 z 5

Kníhkupec z Kábulu Kníhkupec z Kábulu Åsne Seierstad

Skvělá reportážní kniha, která nás nechá nahlédnout do toho, co tak nějak tušíme, ale tady popsané na konkrétních lidských osudech mě to mnohem více zasáhlo.
Chtěla bych si přečíst někdy "Proč jsme tak naštvané" z afghánského prostředí. To by byl úplně jiný level!

24.11.2023 5 z 5

Kde jsi, když nejsi Kde jsi, když nejsi Radka Třeštíková

Nečekala jsem to (ani trochu), ale jsem nadšená!
Možná RT žije trochu tak, aby to bylo skvělé PR pro příběh, možná je to inspirováno realitou, možná je to čistokrevná fikce, kdo ví.
Pro mě příběh není až tak nosným tématem knihy. Já jsem unešená ze zpracování.
Promluvy se čtenářem, předbíhání v příběhu, přeházené kapitoly, slovní spojení a ten sloh! Všechno jsem jí to věřila, i ty explicitní scény, měly své opodstatnění. Číst tohle pro mě bylo pohlazením po literární duši i strhující jízdou a jednou pro vždy se u mě RT vymanila z kategorie "průměrná mainstreemová spisovatelka" do "týjo ona umí fakt psát, bez ohledu jak (ne)sympatická mi je". Rozhodně nejlepší kniha autorky a dávám 5* a ukládám bez váhání do "doporučených".

02.11.2023 5 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

Mám prostě ráda detektivky Kristýny Trpkové a tohle je velmi solidní zakončení velmi silné série.

27.10.2023 5 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Úplně klasický Robert Brynza. Kniha nevyniká v sérii ani na jednu stranu. Je to příjemné, ale za pár dní si už nebudete pamatovat o čem příběh vlastně byl.

27.10.2023 3 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Posloucháno jako audiokniha při běhání.
A ano, občas jsem šla běhat jen kvůli tomu, abych věděla jak bude příběh pokračovat.
Moc pěkný zážitek a zajímavý jazyk, kterým je kniha napsána.

26.09.2023 4 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Čekala jsem, že to bude epický a - bylo to epický!!

23.08.2023 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Růžové jak oblečky diváků na filmu Barbie, sladké jako javorový sirup s medem a cukrem. Hezky se to četlo, mám díky knize velkou chuť podívat se do Kodaně.
Z dalších vydání série mě láká už jen Čajovna v Tokiu, právě protože zase čekám zajímavý popis destinace. Což bylo to hlavní, čím se kniha odlišuje od podobných předvídatelných příběhů.

16.08.2023 3 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Děj knihy je dost těžko uvěřitelný, ale pokud k tomu člověk přistoupí jako k čisté fikci, tak se jedná o velmi zábavný a napínavý příběh. Jussi Adler Olsen prostě umí a oddělení Q je sázka na jistotu.

25.07.2023 4 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Ale tohle!
Pro mě jsou knihy Kristýny Trpkové, na stejné úrovni, jako díla mých oblíbených, světových spisovatelů detektivek.

15.07.2023 4 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Já mám prostě pro Aristokratku slabost a i v šestém díle mě to baví. Na rozdíl od filmu, ten je jedna velká promarněná šance.

15.07.2023 4 z 5

Hodně jsem nikde Hodně jsem nikde Michael Třeštík

Upřímná výpověď napříč lety.
Otevřeně popsaný strach z covidu, "závist" vlastní ženě - která má úspěšnou kariéru, polemizování nad profesním směřováním.
Nemyslím, že je to literárně brilantně skvostné, ale je to zajímavé a opravdu upřímné čtení o jednom sympatickém stárnoucím chlapíkovi, se zajímavým životem.
Závidím panu Třeštíkovi ten elán, s kterým se stále pouští do dalších a dalších výzev, sebejistě, naplno.

17.04.2023 4 z 5

Hezký, ale narovnej se! Hezký, ale narovnej se! Johana Fundová

Byla to příjemná nostalgie do dětství v devadesátkách a zajímavé nahlédnutí do života aktuálních pražských třicátníků.
Postavy uvěřitelné, skvěle charakterově dotažené, ladily spolu jak dětské, tak dospělé osobnosti. Vedlejší postavy taky perfektní, zajímavé, velmi reálné.
Posloucháno jako audiokniha a zpracování je třemi písmeny "top". Hlasy vybrány geniálně!
Příběh jednoduchý - ale nejsou nakonec zrovna takové ty nejlepší?

04.04.2023 4 z 5

Smutné, pravdivé, k zamyšlení ale strašně, strašně smutné.

03.04.2023 4 z 5

Skutečná Skutečná Petra Nesvačilová

Za tohle si můžu sama.
Něco mě varovalo, že to nebude dobrý, ale krásné grafické zpracování (papír, krásná obálka, ilustrace i formát) a sympatický úvod "o mně" mě přesvědčil si knihu přečíst.
A bylo to tak plochý! Myslím, že skoro každé dívce leží ve stolku deník s podobným textem - nebo spíš lepším.
Celá kniha plná textových klišé jako "Nebojte se být takový jací jste" a "Nebojte se přestat dělat věci, které vám nedělají dobře", "Řekněte těm, které máte rádi, co cítíte" a "Žijte tak, abyste nemuseli nic schovávat".
Ke konci mě to už opravdu iritovalo. Jediný příběh, který se mě dotkl byl "Děda Alzheimer", jinak jsem jen ráda, že to bylo opravdu rychle na mnou. V podstatě na stranu textu tu totiž připadá jedna strana ilustrace, jedna jen s nadpisem a pro jistotu ještě jedna zcela prázdná.

23.12.2022 2 z 5

Moc pěkně, působivě a svižně napsané. Bez teatrálních gest, přitom silné. Autorka má perfektní cit na časování zajímavých vět na konci odstavců, které jsou výstižné, shrnující a přitom vás lákají k dalšímu čtení.

23.11.2022 4 z 5

Má mě ráda, nemá mě ráda Má mě ráda, nemá mě ráda * antologie

I přesto, že povídka není můj oblíbený literární útvar, tak se mi tahle kniha líbila docela dost.
I když má přesně tu nevýhodu povídek - sotva si oblíbím hrdiny a ponořím do děje, tak je konec.
Každopádně kniha vám nabídne dost zábavných nápadů (třeba v povídce Důkaz nebo Vypisovači), několik vyzrálých autorů (Alena Mornštajnová) a pár příjemných chvil.
Nejvíc se mi líbila povídka Pohádka.

16.11.2022 4 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

(SPOILER) Spoiler allert: Když v dětství najdete mrtvou matku a bratra, tak vás to na celý život poznamená.
A kolem toho se točí celá kniha. Čekala jsem na nějakou pointu či rozřešení a... nepřišlo. Snad jen v tom, že hlavní dostava čekala asi dost na to stejné.

19.10.2022 3 z 5

Kilometry s dětmi: S batohem, vlakem, pěšky a bez fňukání Kilometry s dětmi: S batohem, vlakem, pěšky a bez fňukání Klára Kubíčková

Kniha s jednoduchými, ale velmi užitečnými tipy na túry s dětmi.
Přesto, že se mi celkově líbila, připojuji tří výtky:
- Konkrétní výlety jsou převážně v okolí Brna. Je to logické, když tu autorka žije. Koupit si knihu a být z druhé strany republiky, tak tuto přidanou hodnotu moc nevyužiji.
- Fotky jsou veskrze pěkné a je jich tu spousta. U některých se však nedokážu ubránit dojmu, že patří spíš do rodinného alba. Myslím, že pro účel knihy, desátá fotka mávajícího autorčina syna už nebyla přínosem.
- Vím, že všechno se zdražuje a papír ani užitečné myšlenky nejsou zadarmo. Přesto 400 Kč, za knihu o 170 stranách v paperbacku, se mi zdá spíš hodně.
Takže knihu k prolistování a rychlému přečtení určitě doporučuji, je inspirativní. Ale za jeden večer nemáte to dělat, takže se přikláním spíš k zapůjčení z knihovny.

25.09.2022 3 z 5