zazvorka zazvorka komentáře u knih

Vodník Vodník Tereza Bartošová

Krásně čtivé - jsem velmi spokojená. Prima detektivka, skvěle mi sedl autorčin styl. Nečetla jsem sice se zatajeným dechem, přesto jsem se nemohla odtrhnout. Podobně na mne působí knihy paní Klevisové. Zajímavé vyprávění, které čtenáře příliš nenutí spěchat a umožní mu vychutnat si každou stránku. Snad bych jen uvítala o něco méně postav, aby se na ty zajímavé dostalo více prostoru. Doufám, že autorka pracuje na další knížce, budu ji vyhlížet!

21.07.2023 5 z 5

Pouštní hvězda Pouštní hvězda Michael Connelly

Skvělé. Harry bohužel není zdráv, přesto doufám v pokračování...

16.07.2023 5 z 5

Slepá ulička Slepá ulička Joy Fielding

Autorka měla dobrý nápad, který jí umožnil téměř veškerý text knihy vytvořit popisem problémů v několika rodinách. Bylo to čtivé, ale hodně šablonovité. Nicméně musím ocenit motivační pobídku, která čtenáře láká rychle se dobrat ke konci a zjistit, kdo vystřelí a kdo padne. Z mého pohledu byla oběť předvídatelná, ale přesto se mi četlo dobře. V závěru je v kostce shrnut vývoj událostí v životech všech aktérů, takže lze knihu zavřít bez dalších otázek. Dobré oddechové čtení, ale autorčina kniha "Jane utíká" u mne vede.

15.07.2023 4 z 5

Než přijde kat Než přijde kat Jan Bauer

Když už jsem to z knihovny donesla domů, snažila jsem se knížku přečíst. Velká dřina, je to mizerná slátanina. Snad jsem příliš tvrdá, ale je mi líto času, který jsem nesmyslně ztratila.

05.07.2023 odpad!

Démon přichází v mlze Démon přichází v mlze Martin Nesměrák

Na knihu jsem náhodně narazila v knihovně a jsem tomu velmi ráda. Pěkná historická detektivka, příjemně se četla. Občas děj plynul pomaleji, Odo o všem důkladně přemýšlel. To mi vůbec nevadilo, protože se mi kniha líbila, v klidu jsem si ji užívala.Ocenila jsem mj. styl, pěknou češtinu, informace o kolonizaci vesnic. Nalákal mne popis krajiny a zejména autorův doslov, na základě kterých se dají naplánovat nádherné výlety (Lamberk, Sedlecký hrad...). Za to autorovi vyslovuji velký dík a pokládám to za přidanou hodnotu! Předpokládám, že autor v té oblasti žije, či ji dobře zná a má oblíbenou. S potěšením jsem zjistila, že jde o sérii.V knihovně se hned podívám po dalších dílech.

01.07.2023 5 z 5

Anglická kuchyně slečny Elizy Anglická kuchyně slečny Elizy Annabel Abbs

Nápad na knížku výborný, ale výsledek se mi zdál nedopečený - chtělo to ještě chvíli ponechat v troubě. Některé ingredience mi v receptu neladily, některé chyběly (Např. - neumím si představit, že by hlavní hrdinka v té době místo sňatku volila mít dítě mimo manželství, že by ji rodiče nepřiměli vzít si otce dítěte, když tu možnost měla. Ale asi jsem pod vlivem zkostnatělých představ o autoritě tehdejších rodičů.)
Ale za přečtení to stálo - oceňuji podrobné informace o jídle a lahůdkách tehdejší doby. A smekám před tím, co dokázali uvařit bez moderního zařízení kuchyně.

30.06.2023 3 z 5

Devátý spolek Devátý spolek Leigh Bardugo

Ze začátku jsem měla pocit, jako bych nastoupila do rozjetého vlaku. Potřebné informace čtenář dostává velmi pomalu. Rozčilovalo mě to, stále jsem čekala, kdy budu v obraze a pořádně se rozjede děj. Nakonec jsem tuto fázi úspěšně překonala. A nyní ji vidím jako výhodu - o knize jsem totiž v pauzách mezi čtením přemýšlela asi více, než kdybych vše hned dostala bez námahy pod nos. Příběh mne zaujal a moc ráda bych četla i dále. Ale obávám se, že přibude položka do smutného seznamu sérií, jejichž pokračování u nás nevyjde. Nicméně základní kriminální zápletka tohoto dílu byla vyřešena, vrah potrestán, takže jsem knihu zavřela spokojeně.

27.06.2023 5 z 5

Za sklem Za sklem Sajaka Murata

Na knížku jsem náhodně narazila v knihovně a sem tomu moc ráda. Rozsahem nevelká, ale doznívá mi v mysli déle, než mnohá obsáhlá díla. Myšlenku, kterou nese, vystihla v komentářích již řada čtenářů přede mnou. Já jen dodám, že se mi kniha líbila a doporučuji ji.

14.06.2023 5 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Cca do poloviny jsem byla hodně spokojená. Pak mne to začalo nudit, bylo to pořád dokola na podobnou notu. Byla jsem ale zvědavá na závěrečné velké odhalení. Kdyby bylo zajímavé, celkový dojem bych měla lepší. Důvod propojení Evelyn a Monique mě však z nudy nevytrhl. Takže za tři.

10.06.2023 3 z 5

Hon na střízlíka Hon na střízlíka Mary Watson

Milé překvapení! Čtenář se do příběhu neponoří úplně snadno, protože řadu informací získává poměrně pozdě. Ale mně to nevadilo - vždyť Wren je na tom také tak, aspoň se do ní lze lépe vcítit. Kniha se mi moc líbila, překvapuje mne, že nemá lepší hodnocení. Uznávám, že obsah není polopaticky podán. To však nevidím jako nedostatek, naopak - nechává to prostor pro vlastní fantazii. Zcela zřejmé je, že autorka předpokládá pokračování, moc ráda bych si ho přečetla.

10.05.2023 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Skvělé!!! S velkým sebezapřením, ale dokázala jsem nezhltnout knihu na posezení. Dávkovala jsem si ji za odměnu a motivace byla velká - pomohla mi vyžehlit kupu prádla a uklidit ve sklepě. Autorka mě mistrně vtáhla do děje, jak to ona umí. Dokáže přesvědčivě vykreslit postavy, prostředí i atmosféru. A já si vše blaženě užívám. Poklidnější plynutí děje v jejích knihách mne nehoní tryskem k závěru, ale k mému potěšení mi umožňuje vychutnávat detaily vyprávění, kvalitu stylu, nové poznatky z daného prostředí (a že tam pokaždé jsou, toho si velmi cením).
Knihu jsem si užila a s pohlazením po hřbetě ji ukládám do knihovny k jejím družkám. Těším se na další!

28.04.2023 5 z 5

Kořist Kořist Yrsa Sigurðardóttir

Tato knížka mi atmosférou hodně připomněla autorčinu knihu "Pamatuji ji vás všechny ". A stejně jako ona mi moc nepadla do noty, mám raději autorčiny série. Napsaná je ovšem působivě, děj je velmi znepokojivý, při čtení jsem byla moc ráda, že sedím doma v bezpečí a teple! Nitky několika osudů se postupně proplétají, atmosféra je ponurá a tísnivá. Na konci se dočkáme tragického vyvrcholení nejednoho života. A pro mne nečekaného vysvětlení událostí. Přestože mám raději klasické kriminální zápletky, než takové křížence duchařiny a krimi, hodnotila bych knihu lépe, kdyby se autorka zdařileji vypořádala se zakončením. Tak nějak to splácala dohromady, dokonce tam přihodila i Joanninu nehodu... neladilo mi to s celkovou atmosférou knihy.

26.04.2023 4 z 5

Co dělala Abigail v létě Co dělala Abigail v létě Ben Aaronovitch

Mě pocity zcela vystihla čtenářka Bess.h v komentáři níže. Já jen doplním, že jsem si krásně užila lišky, pár zajímavostí z Londýna a střípky informací z minulosti - zážitky Abigail z "Domu".
Nicméně stejně jako kolegyně níže doufám, že autor překoná tvůrčí blok a vrátíme se do plnohodnotného světa řek, kde bude i má oblíbená Molly!

26.04.2023 5 z 5

Lepší člověk Lepší člověk Louise Penny

Nějak mne ta řada už přestává bavit, přitom ji nedokáži přestat číst. Zde se mi zpočátku zdálo, že mi to sedne, ale posléze mne opět otrávila Gamachova dokonalost a svatost - mohl by mít nějakou slabost, nebo si aspoň barvit vlasy na zeleno! A jak trefně poznamenává čtenářka Mlikova - neustálé omílání starých věcí a detailní popis duševních pochodů stále stejných lidí, toho už je také příliš. Raději bych se toho více dozvěděla o aktérech této zápletky - Traceym, Vivienne, Homerovi. Tady se mi zdá, že byť zápletka knihou prolíná, tak dostává příliš málo prostoru. Přitom by mne zajímalo její rozvedení více, než neustálé nimrání se v tom, kolik padouchů se snaží v zákulisí hatit Gamachovu kariéru. No, stejně si další díl opět přečtu, ale starší díly se mi líbily více.

24.04.2023 3 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Čtivé a depresivní. Po vydání Hany jsem s potěšením absolvovala besedu s paní Mornštajnovou. Bylo to tam moc prima. Obzvlášť si pamatuji, jak řekla, že život je těžký sám o sobě - a proto píše tak, aby i u smutného tématu nechyběla naděje. Aby čtenář knihu nedočetl zdeptaný. U Hany se jí to povedlo. Po Listopádu a Cácoře si myslím, že k mé lítosti svůj přístup změnila.

20.04.2023 3 z 5

Dokonalá oběť Dokonalá oběť Emma Kavanagh

Docela dobře vymyšlená zápletka, ale postupně mě začalo nudit, že je pachatel byl vždy o krok napřed. A navíc mi neseděl otevřený konec, nevidím v tomto případě smysl v přetahování zápletky do dalšího dílu - tedy kromě výhod, plynoucích z toho pro autorku. Zavírala bych knihu spokojenější, kdyby bylo zlo řádně potrestáno a v další knize čtenáře čekal nový případ.

19.04.2023 3 z 5

Andílek Andílek Lucinda Berry

Kniha přečtena na posezení. Přesto lituji, že jsem po ní v knihovně sáhla. Doznívá ve mně tolik negativních pocitů, že jsem si musela aplikovat velkou čokoládovou náplast. A později bude terapie pokračovat Jamesem Herriotem.
Co se týče příběhu - Janie trpěla mj. poruchou příchylnosti. Christopher ovšem byl postižen velkou poruchou všímavosti a soudnosti, ke které se přidružila selektivní slepota.
Hvězdičky nedávám, protože bych nebyla spravedlivá. Dobře napsáno, ale mám z toho tísnivé pocity.

09.04.2023

Jedno malé prasátko Jedno malé prasátko Rob Ashman

Čtivé, ale pro mne za tři. Špatná volba knihy z mé strany - nemám ráda příběhy, v nichž je vrah od začátku znám. A když navíc vrahova linka pohltí polovinu knihy, tak to mi také nesedí. Kdyby to aspoň nebyl takový ňouma a své úsilí, vynaložené plánování a realizaci pomsty, věnoval užitečným činnostem! Tolik stál o své děti - a ve výsledku jim pořádně zavařil.

31.03.2023 3 z 5

Vývrat Vývrat Tove Alsterdal

Výborně napsaný, pomalu plynoucí, smutný příběh, který zasahuje do minulosti hlavních postav.

30.03.2023 4 z 5

Co za světla není vidět Co za světla není vidět Kerstin Gier

Pěkný fantasy příběh, přečetla jsem s chutí. Mé dojmy z knihy krásně vystihla SBH níže. Nejdříve jsem chtěla dát 4 hvězdy, ale pobavila jsem se pětihvězdičkově, tak přidám. Uvědomila jsem si totiž, že mé drobné výhrady souvisí s tím, že kniha je psána pro děti a mládež. A po tomto mém prozření výhrady padly, nebylo by tedy spravedlivé ubrat hvězdu. Těším se na pokračování.

28.03.2023 5 z 5