zahadum Online zahadum komentáře u knih

Soudcův seznam Soudcův seznam John Grisham

Grisham, vždy po ňom siaham keď mám za sebou náročné čítanie. Grisham je vždy dobrý na " preplach " mozgu od ťažkých myšlienok. Slúži ako lacné, rýchle a niekedy aj hutné povrchné čítanie. Nehovorím, že spadá do kategórie " brak " ale má k nej tak blízko ako jeho knihy k braku ( zamotané však ? ) V podobnom duchu sa nesie aj táto kniha o aktívnom sudcovi ktorý je ..no vzhľadom na samotný názov knihy to neberme ako spoiler. Áno dotyčný sudca je vrahom. Však prečo nie, vrahom bol už záhradník, záhradníkov strýc alebo bratranec záhradníka. tak prečo nie aj sudca. Vypnite mozog, nechajte sa unášať lacným príbehom ktorý ide z minulosti do prítomnosti a uvidíte, že nepodarený nelogický koniec príde rýchlejšie ako by ste povedali - záhradník. 60 %

27.04.2024 3 z 5

Svetová finančná kríza: Koniec desaťročnej prestávky Svetová finančná kríza: Koniec desaťročnej prestávky Valentin Katasonov

Valentin Katasonov nie je len tak obyčajný spisovateľ. V prvom rade je to významný vedec, ekonóm a doktor ekonomických vied, napísal už viac ako 40 kníh k danej téme. Dnes som dočítal jeho Svetovú finančnú krízu. Vynikajúca ekonomická štúdia svetovej ekonomiky do roku konca roka 2018 a začiatku roku 2019. Katasonov nemá problém nazývať veci pravým menom a bez debaty kritizuje celú ruskú vládu aj ruského prezidenta V.V.Putina. Z čoho ich obviňuje ? Z toho, že podliehajú zhubnému vplyvu veľmi nebezpečnej skupine ľudí ktorých volá - majitelia peňazí. Myslia sa tým majitelia svetových peňazí. Kto sú to tí tajomní " páni sveta " a ako riadia v podstate celý chod sveta ? Katasonov vysvetľuje ako svetovú ekonomiku riadia nadnárodné finančné spoločnosti ako je Rímsky klub, MMF, SB, BIS, G-7 G-10, G-20, G-30, a ten kto riadi ekonomiku a peniaze celého sveta defacto ovláda a riadi aj samotný svet. Vytvárajú peniaze z nuly, následne tvoria u jednotlivých štátov horibilné dlhy ktoré presahujú možnosti niektorých krajín ich niekedy splatiť. Na oplátku , im tie krajiny dávajú surovinové bohatstvo, cenné zlaté zdroje a hlavne patria do jarma dlhového otroctva z ktorého sa nikdy nevymania.
Taká krajina je večná studnica bohatstva. Čo to robí s obyvateľmi ? že žijú, vlastne živoria a sami sú pod jarmom dlhov a hypoték ? Nevadí. To je ďalší cieľ. K tomu ale pozdejšie, čo myslíte do kedy sa dá žiť takto na dlh ? Na dlh ktorý sa nikdy nedá splatiť ? je to celé len bublina a oni to dobre vedia, že ich vlastné roky budované dielo je jedna veľká pasca. V roku 2008 sme tu mali" krízu " ktorá prišla z USA, povalila pár bánk ktorých likvidáciu mimochodom zachraňovali daňoví poplatníci ! Zisky sú súkromné ale straty verejné....Dobre sa žije a " žerie " na cudzí účet. Sú to paraziti sveta !
FED " federálny rezervný systém " ..v úvodzovkách preto lebo nie je federálny aj keď sa tak volá. Je to súkromná spoločnosť ktorá porušuje ústavu USA o tom, že len štát smie tlačiť a vydávať doláre. FED je pánom USA a aj sveta, požičiava peniaze USA :

Drvivá väčšina štátov nemá vlastnú ekonomickú politiku, ich peniaze spravujú centrálne banky CB, ktoré sú zväčša len predlžené chápadla na vyciciavanie peňažných zdrojov štátu k majiteľom peňazí.
Je veľká škoda, že tam končia prostriedky ktoré by vedeli pomôcť ľudom v krajine, zdravotníctvo, školstvo, infraštruktúra alebo bývanie pre mladých. Miesto toho politici vo svete kryjú tieto monštruózne finančné úniky, je jedno či sú to ruskí, českí alebo slovenskí politici. CB by mali pracovať v prospech štátu majú to dokonca ukotvené v ústave. Realita je ale žiaľ úplne iná

Podtitul knihy je: Koniec desaťročnej prestávky, koncom roku 2018 sa to celé začalo rúcať ... majitelia peňazí alebo krajšie: banksteri začali špekulovať ako vytvoriť dôvody pre ktoré je nevyhnutná ďalšia kríza ku ktorej majitelia peňazí potrebujú zámienku.
Najlepšie celosvetovú ktorá odstaví celý svet a umožní im zase zhrabnúť smotanu a nakopnúť tú zdochýnajúcu mršinu ešte na pár rokov ...potom sa uvidí.
COVID
panika..chaos...celoplanetárne šialenstvo....ale hlavne biznis ! ! ! výroby sa odstavili, procesy sa utlmili, stredná trieda sa poriadne preriedila a odišla do stanov pod stromy....pre svetovú mafiu nastali hody, do toho neskutočné " kompenzačné dotácie " už zbedačených štátov...čerešnička na torte pharma priemysel si prišiel k rozprávkovému bohatstvu. A celé toto šialenstvo vytvoril ich masmediálny kolos ktorý táto klika vlastní stáročia...a tak si ľudia pre vymyslenú chripôčku nechali zruinovať celý svet....zhodili ekonomiku...vyčistili a zbavili sociálny systém od starcov....
Covid postupne končí a znovu bude treba všetko rozbehnúť a aby HDP znovu roztočilo kolieska tohto stroja na prachy ! čo silne ostalo a slabé zmizlo.

Keby som sa mal reinkarnovať, chcel by som sa vrátiť na Zem ako smrtiaci vírus, aby som znížil objem ľudskej populácie.
nie ..to nepovedal Hitler ale princ Filip, vojvoda z Edinburghu ! zosnulý manžel Anglickej kráľovnej

Na svete je veľa ľudí. planéta nás neuživí a musíme niečo s tým robiť. Takto nám to tvrdia tí ktorí sa maskujú za niečo ušľachtilé ale sú to ináč nafarbený majitelia peňazí ( na zeleno )

Podobné reči vedie aj mecenáš a spoluautor tejto genocídy Bill Gates ktorý samozrejme z čisto mierumilovných a šľachetných dôvodov zaberá na svete miesto v tzv. " preventívnom očkovaní " hotový ľudomil. Hlavne tie jeho výroky o koľko treba zredukovať africkú populáciu ( videá sú dostupné na webe )

Je to dobrá kniha a autor chce aby ste rozumeli tomu čo píše a chápali súvislostiam. Autor vie informácie vysvetliť pomerne jednoducho a netreba nejak extra ekonomické vzdelanie.
Základom je rozumieť tomu, prečo svetová ekonomika je veľmi nestabilný obor na hlinených nohách ktorý len pred sebou cielene nabaľuje veľkú guľu problémov ktoré jedného dňa prasknú či chceme alebo nie. Je to len otázka času.

a nezabudnite, vojna je najlepší biznis aký človek kedy vymyslel...

100 %

17.02.2022 5 z 5

Jack Nicholson Jack Nicholson Marc Eliot

Minule som prečítal od Eliota životopis Michaela Douglasa a dnes od toho istého autora životopis ďalšieho hollywoodskeho " barda " - Jacka Nicholsona. Čo k tomu dodať keď autor použil presne tú istú šablónu ako v minulej knihe ? asi veľmi nič už sa len zamerať na samotného Jacka. Po pravde Jacka mám oveľa radšej ako Douglasa pre jeho nepochybne skvelé herecké nadanie ( preboha má predsa troch Oscarov ). Samozrejme čo sa týka hereckého prejavu tak jednoznačne je pán Nicholson kaliber a neviem si predstaviť filmy ako Prelet nad kukučím hniezdom alebo Čínsku štvrť bez neho. Jeho súkromný život to je jedna veľká katastrofa ak by som použil jeho slovník tak " runda, kunda a koks " skoro 24 hodín denne. Väčšie a menšie aféry hádam s každou ženou v okolí Los Angeles, ten chlap videl za život viacej vagín ako 10 gynekológov ! Kopec detí a každé s inou ženou, striedavé pocity " pána vesmíru " so strachom so staroby a stratenej erekcie. Čiže až by sa chcelo povedať,že človek - chudák. Neuveriteľne bohatý herec, ktorý si skúsil neúspešne aj úlohu režiséra a úspešnejšie aj úlohu scenáristu mal veľmi pestrý život. Kniha ho ale nie veľmi pestro zachytáva a je to ten istý problém ako u Douglasa a to ,že sú to všetko len suché fakta a bez krvi a duše. Určite ale stojí za to aby si ju človek prečítal ak chce vedieť niečo o živote fenomenálneho herca a starého kurevníka. Jack Nicholson je len jeden a ostane legendou v dobrom aj v zlom.

14.08.2020 3 z 5

Krev je můj chleba Krev je můj chleba Laird Barron

Tak padol tento temný thriller ktorý v žiadnom prípade nie je noir keďže len film má svoje temné zákutia zvané noir :) Napriek tomu máme čo do činenia s temnou, vulgárnou, špinavou a poriadne krvavou knihou.Hrdina ani nehrdina Izajáš Coleridge pracuje na Aljaške pre Chicágsku odnož mafie.Kde ho pochytí jedného dňa sentimentálna láska k zvieratám. Tesne ho za to minie ortieľ smrti ktorý je zmenený vďaka kontaktom a zásluhám jeho minulosti na niečo ako vyhnanstvo. Kým sa situácia upokojí je zatiaľ ďaleko od Aljašky až pri New Yorku na jednej farme. Popri tom ako spoznáva smrad hnoja a chlievy farmy, zoznámi sa s jednou mladou rebelkou ktorá mu svojím spôsobom prirastie k srdcu. Teda srdce Izajáš nemá ale povedzme,že trošku sa vyzná v definícii dobra a zla. Nuda a zaháľanie na farme sa zmenia v jeden deň kedy zmizne ona mladá rebelka menom Reba. Je to vnučka hostiteľov a majiteľov farmy. Izajáš sa rozhodne, že zistí čo je za záhadným a náhlym zmiznutím Reby. Nasleduje sledovanie stôp, otváranie starých rodinných rán ktoré sú všetko iné len nie rodinné. Idylka tu nemá miesto. Korupcia, gangy, nacisti, rasisti, indiáni ktorí sú na hony vzdialený romantickým predstavám z knižiek Karla Maya to sú len niektoré problémy ktoré ho stretnú. Máme tu skorumpovanú políciu a FBI, dvojité hry ktoré sú skryté v trojitých hrách a falošné stopy ktoré vedú k ďalším falošným stopám. Tečie tu krv ako z vodovodu, zuby lietajú priam v mračnách. Kopú sa čerstvé hroby, otvárajú sa staré hroby. Izajáš je často bližšie k smrti ako smrtka samotná. Napriek tomu ide vpred a stretáva aj ľudí ktorí mu viac menej zo svojich dôvodov pomáhajú alebo mu aspoň nejdú do cesty. Cieľ je nejasný a všetko čo by ste čakali od krvi, smrti, tetovania a brokovníc tu je nadmieru. Cedia sa tu hlášky ktoré sú alfa a omega hovoreného a písaného slova. Autor píše ako keby sfetovaný Clint Eastwood pod stolom v bare nacistov kadil tri hlášky za minútu. Čo veta to " perla " idiomy..slangy...vulgarita a žiadne citové a empatické prejavy nečakajte. Píše sa tu krvou, potom a brokmi...milé slovo nejestvuje ...jestvuje len olovo alebo reťaz ktorá vám dá ranu do vajec. Príbeh sa poriadne zamoce niekde v polovici až je problém vyznať sa v tom mori gangstrov, bývalých vojakov, polišov, negrov, indošov a týpkov ktorí premrdali svoj krátky život fetovaním, väzením, alkoholom a tetovaním.V tomto svete pátra náš Izajáš po žene a my ani na chvíľku nebudeme vedieť prečo. Záver je už len facka všetkému čo človek vytrpel keď sa musel toľko brodiť sračkami a vyžrať si tú všetku špinu. Určite autor nechcel byť ten komu budeme nadávať,že žerie klišé. Nemá ani rád keď čitateľ spokojne zavrie knihu.Hovno. Ani náhodou, preto si ho cením a preto som zvedavý či sa na trh CZ / SK dostane druhý diel s názvom Black mountain ktorý podľa zahraničných ohlasov je vraj lepší ako jednotka. Určite by som chcel vedieť ďalšie osudy zmrda Izajáša a verím,že nie som sám a preto vydavateľstvu držím palce aby sme druhý diel už čoskoro mali v našich paprčiach.

29.05.2020 4 z 5

Skutečný Miloš Kopecký Skutečný Miloš Kopecký Miloš Kopecký

O niečo menej bohatá na informácie a chudobnejšia na spracovanie ako " JA " . napriek tomu ponúka dobré informácie o pánovi hercovi Milošovi Kopeckom ako aj pohľad na jeho komplikovanú ale bohatú životnú dráhu.

29.08.2018 4 z 5

Jednoduchý plán Jednoduchý plán Scott Smith

No, je to sila, čo všetko sa pokazí tým,že trojica mužov nájde veľkú sumu peňazí. Rovnomenný film ktorého scenár napísal sám autor knihy Scott B. Smith. Zaujímavé,že kniha je jeho prvotina a scenár tiež. Veľmi kvalitná kniha a rovnako odporúčam aj filmové spracovanie ktoré je trošku iné a predsa sa drží ducha knihy. Je to ľudská dráma ktorá je brilantne opísaná pomerne jednoduchou formou ale vynikajúco opísanou psychológiou všetkých postáv.Ako sa kniha blížila k svojmu koncu tak bol problém prestať čítať. Peniaze kazia charakter človeka...v tejto knihe tie slová platia na sto percent.

24.02.2018 5 z 5

Vražda v End House Vražda v End House Agatha Christie

Poirot tu rieši zdanlivo neriešiteľný prípad kedy niekto usiluje o život mladej ženy. Sú dôvodmi majetok ? láska ? hriechy minulosti ? ...už pomerne skoro na začiatku knihy je možné zistiť kto sa pokúsil zavraždiť dotyčnú slečnu...ku koncu nás trošku Agatha zmätie ale je to už len tak " do počtu " :) Poirot klasicky všetko odhalí a pripraví si skutočne dramatické finále....

01.08.2017 4 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Nečakal som v žiadnom prípade ďalšie Hry o tróny, vlastne som nečakal nič. Videl som pomerne pozitívne hodnotenia na rôznych weboch a samozrejme aj tu. Rozhodol som sa kúpiť si prvý diel. Dopadlo to celkom slušne..čo slušne...kniha je na to,že to písal relatívne mladý spisovateľ ako svoju prvotinu výborná ! Knihu by som rozdelil na dve časti. Na vynikajúcu prvú polovicu kedy spoznávame Vélina, zoznamujeme sa s jeho detstvom..jeho príchod do " Řádu " kde podstupuje on a jeho noví " bratia " tréning a to nielen fyzický. Začínajú sa klásť prvé otázky, dozvedáme sa prvé biele miesta z života Vélina, nových priateľov, sveta v ktorom sa dej odohráva a samozrejme aj samotný Řád ma kopec toho čo skrýva. Dej je miestami vskutku strhujúci a bol problém knihu odložiť. Autor šikovne naznačí tri záhady ale odpovie sotva na jednu aby nám naservíroval tri nové záhady..a takto to ide až do konca knihy...od polovici knihy je už tempo omnoho pomalšie..paradoxne sa viacej bojuje, intrigy naberajú na sile...deje sa toho viacej a predsa mi príde kniha od polovice nejaká málo " živá " povedal by som,že autor si začal pripravovať pôdu pre druhý diel a rozhodol sa viacej dej zamotávať..na konci je síce aké také finále ale kniha príbeh neukončí ...skôr naopak.Páčil sa mi štýl akým je kniha písaná, autor je znalec histórie a je to fakt poznať ako dôveryhodne opisuje udalosti a momenty ktoré boli aktuálne kedysi veľmi dávno. Jeho svet je živý...politika je poriadne spletitá, na svet sa hlási aj niečo nové a dalo by sa to nazvať niečo..temné..všade sú samé náznaky..kopec toho čo autor naznačí si necháva do ďalších kníh. Vélin je postava ktorá sa nedá jednoznačne nazvať kladná...ani záporná...je to niekto kto o sebe nevie prečo je svet a on sám taký aký je. Sám hľadá odpovede na isté otázky.Okolo neho sú miestami postavy ktoré autor moc nedoviedol k spokojnosti ale na to,že je to prvotina je to úžasné. ...kniha je omnoho menej naturalistická, menej násilná a je tu menej sexuálnych chvíľ ako v Hrách o tróny..ani svet nie je taký košatý...ale napriek tomu knihu smelo odporúčam všetkým milovníkom " dospelej fantasy "

30.07.2017 4 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Hercule Poirot vedený rafinovaným perom Agathy Christie je ako vždy v pravý čas na pravom mieste aby nám pomerne zložitou formou odhalil vraha starej dámy v kúzelnom sídle ktorému hovoria zámok Styles.

12.10.2016 4 z 5

George Orwell George Orwell Gordon Bowker

Kto bol George Orwell ? V prvom rade chválim veľmi detailný a faktograficky spracovaný životopis....je to veľmi ucelené dielo ktoré mapuje doslova deň za dňom život G.O. Jeho život bol zložitý..smutný a poznačený búrlivou dobou v ktorej žil. Celý život ho trápila a nakoniec o život obrala vážna pľúcna choroba a večné komplikácie s ňou spojené. G.O. bol veľmi komplikovaný človek ktorý viedol dva životy....prekvapila ma jeho slabosť pre ženy a v podstate jeho až sadistické správanie sa k zvieratám najmä v mladšom veku...G.O. bol človek ktorý viedol veľmi čulý politický život....bol zmýšľaním socialistom a ateistom...vystupoval proti kapitalizmu a tyraniám všetkého druhu...odsudzoval ale extrémy ľavice tak aj pravice....bol realista a vedel,že svetu vládne ten kto má moc...a je jedno kto to je..či kapitalistická korporácia , komunistická diktatúra alebo náboženský fanatizmus.....G.O. bol človek tak nejak " uprostred " toho všetkého a sám bol príkladom,že život je v podstate z núdze cnosť. Nenazýval by som ho vizionár....on len tak dosť pôsobivo opísal dôsledky tých všetkých extrémov spoločenských javov ktoré sa okolo nás.

19.06.2014 5 z 5

Temné léto Temné léto Dan Simmons

Dokonalé dvojča románu TO....kratšie....s atmosférou na krájanie....od začiatku šliape na plný plyn....Simmons dal do románu kus svojho detstva a jeho prežívanie kdesi v malom americkom mestečku....a leto nebolo ešte nikdy lepšie opísané .... škoda len toho veľkého tlaku na záver....chcelo by to všetko ešte viacej rozpísať a hlavne na začiatku 200 strán navyše ktoré by ešte viacej vtiahli čitateľa do rozhodne zaujímavého príbehu.

14.02.2014 4 z 5

Závan klíčovou dírkou Závan klíčovou dírkou Stephen King

Samotný príbeh temnej veže je uzavretá záležitosť....to však nebráni Kingovi aby podľa vlastného uváženia a pre radosť fanúšikov, doplnil príbeh o nejaké tie drobnosti. A robí to dobre...viem si predstaviť,že takéto krátke poviedky by vychádzali ročne....Svet temnej veže je tak obrovský,že sa dá do ľubovôle nafukovať...rozširovať a pri tom si uchová svoj uzavretý koniec....na záver pochválim aj ja zaujímavý nápad štruktúry troch príbehov formou 3 v 1 ..... originálne .... len koniec sa nemusel tak rýchlo uzavrieť....

22.06.2013 5 z 5

Z Buicku 8 Z Buicku 8 Stephen King

Príbeh o tajomnom aute ktoré sa náhle zjaví za nie celkom jasných okolností. Auto je od začiatku sama záhada..odkiaľ je?..kto je jeho majiteľ ?...prečo sa správa tak ako sa správa ? Čo znamenajú záhadné svetelné úkazy ktoré sršia raz za čas z auta ? Presne čo to vylieza z kufra auta ? Otázok je kopec..auto je uskladnené u jednej policajnej jednotky ktorá prísne stráži tajomstvo tohoto..hmm povedzme auta...spoznáme súčasnú aj staršiu generáciu policajtov a strážcov tajomného Buicku. King udržuje čitateľa v stave kde stále čaká na ..... na čo vlastne ? trošku slabšie ale predsa len dobré a napínavé dielo v ktorom budete v napätí zakaždým akonáhle bude spustený kód D.

28.01.2013 4 z 5

Velký třesk Velký třesk Simon Singh

Večná otázka ako vznikol vesmír alebo jej ešte komplikovanejšia verzia - prečo vznikol vesmir ? V tejto rozhodne prelomovej knihe sa odpovede na tieto základne otázky ľudstva nedozviete. Žiaľ ľudstvo ak sa nevyvraždí medzi sebou tak potrvá tisíce rokov kedy sa priblíži aspoň na 1 % k nejakej ako takej odpovedi. Každopádne kniha je to bravúrna a prevedie vás od počiatkov ľudstva kedy si múdri ľudia danej doby kládli tieto otázky. Postupne sa prepracujeme až do už síce zastaralej súčastnosti ( cca 2007 ). Za mňa rozhodne plný počet lebo pán Singh vie zaujato k téme písať a hlavne jej rozumie. 100 %

29.05.2024 5 z 5

Kúsky reality Kúsky reality Samuel Kováčik

Môj prvý Kováčik a musím uznať, že priam výborný ! Ak sa zaujímate o fyziku vesmíru viacmenej do väčšej hĺbky ako ste sa učili v škole ste doma. Kováčik ide pomaly zľahka ako to v takýchto knihách býva pozvoľna od " praveku " fyziky. Skončí to ako vždy v priam fantastických témach ako je tajuplná M-teória alebo stále populárnejší holografický model vesmíru. Samuel Kováčik vie písať o tématike a vie to aj čitateľovi podať pomerne pútavo a dokladá to prikladmi " rukami nohami ". Kniha je svižná, nikde sa vám nedrieme, nezívate, autor zbytočne neodchádza od témy a vie správny pomer " vata a omáčka " vs to prečo som si knihu kúpil - vesmír. Čo ma ale bavilo najviac je, že autor podobne ako ja má veľký zápal pre vesmír a vie z toho zápalu preniesť na čitateľa. A tak vediete dialóg dvaja zapálení fanatici do vesmíru a spokojne si krochkáte. Verím, že čochvíľa autor pritlačí na pílu a začne knihu o vesmíre témami z konca tejto knihy. Prajem mu chuť a odhodlanie a hlavne veľa zdravia - bude to potrebovať ! 80%

10.04.2024 4 z 5

Gérard Depardieu - NAŽIVU ! Gérard Depardieu - NAŽIVU ! Laurent Neumann

Zaujímavý nápad na kvázi životopis ktorý sa odohráva v podstate ako jeden veľký rozhovor. Gerard v ňom pomerne úprimne odpovedá na všetky otázky, sem tam si niečo nechá pre seba a sem tam si niečo prifarbí alebo sa často opakuje. Neviem nakoľko je to vina autora knihy alebo prekladu,že sa odpovede opakujú pomerne často. Gerard je divný samorast ktorý má svoje nepopierateľné charizma vo filme a v súkromí je to prinajmenšom jeden veľký hazardér. Hazarduje so zdravím, s ľuďmi okolo seba, s peniazmi a dosť často aj so svojim názorom. Veľa vecí na ňom mi je sympatických ale veľa vecí je protiklad tomu čomu hovorím slušný človek. Aj keď to dvestokrát v knihe popiera, tak je to určite veľmi dravý človek čo sa týka peňazí. Kniha nie je zlá a podarí sa jej odhaliť niečo zo súkromia veľké herca ( doslovne ). Len si často poviete,že Gerard, Gerard, hovoríš,že si Francúz a je Ti cťou platiť dane vo Francúzsku a o pár rokov sa odsťahuješ do Ruska pretože vraj platíš strašné dane. Asi tak.

01.07.2020 3 z 5

Spáči Spáči Lorenzo Carcaterra

Príbeh o štyroch kamarátoch ktorí boli každý iný a spolu tvorili dokonalú " pevnosť " zvanú priateľstvo na život a na smrť. Kniha je rozdelená do troch častí a viem si predstaviť každú časť ako samostatnú knihu. Prvá kniha nás oboznamuje s "Pekelnou kuchyňou " čo je chudobná časť New Yorku kde prežívame strasti a slasti ľudí silne lapených v sociálne nespravodlivej pasci kapitalistickej spoločnosti. Táto časť knihy je pomerne veselá, svetlá a plná síce ťažkého skúšania životom ale na druhej strane prináša tvrdú školu chlapcom ktorí napriek tomu si užívajú slobodu a voľnosť v rámci ich priateľstva.
Ulica ktorá má svoje drsné ale spravodlivé pravidlá, prežívajú rôzne veselé aj neveselé príhody. Spoznáme rodiny z ktorých pochádzajú a nie je to nikdy nič idylické. Ochrannú ruku nad nimi drží kňaz Bobby ktorý vie,že chlapci aj keď nezbedníci, majú dobré srdcia. Prvé malé kšefty s miestnym podsvetím...v tejto časti ich ale tragická nedbalosť privedie do druhej časti ktorá má od idyly veľmi ďaleko. Chlapci sú umiestnení do nápravného zariadenia ktoré má " nápravne " len vo svojom názve. Zlomenie tela a ducha mladých v podstate ešte detí je otázka pár dní. Nebudem tu rozpisovať všetky detaily hrôz ktoré postretnú našu štvoricu. Človek vydrží veľa ale zlomený duch ostane poznačený natrvalo. Posledná časť knihy je veľmi dôležitá keďže sa uzavrie všetko zlé aj dobré...nedá sa to napísať bez prezrádzania deja a preto uvádzam,že všetci protagonisti príbehu nájdu v ich živote následky za čo mohli aj za čo nemohli. Kniha je napísaná fenomenálne a všetky opisy sú vierohodné a autorovi nechýba cit pre dramatično ani pre reálne zobrazenie spoločnosti ktorá je krutá a ľahostajná. Autor síce uvádza príbeh ako autentický a seba kladie na miesto jedného zo štvorice chlapcov ale následné vyšetrovanie úradov USA nenašlo ani len podobný prípad v dejinách justície. Nemení to nič na tom,že táto kniha je špička medzi drámami a budete veľmi znepokojený ako je bravúrne napísaná. Filmové spracovanie je síce obstojné ale je to len slabý odvar knihy.

21.02.2020 5 z 5

Schovka Schovka Jack Ketchum (p)

Štvorica mladých ľudí sa rozhodne pre pekne sprostú hru. V jednom opustenom dome ktorý nemá dobrú povesť sa podujmú na schovávačku. Kniha má 199 strán a cca 130 strán sa nedeje nič len samé úvodné omáčky a zoznámime sa s našou štvoricou a dôvody prečo sa spoznali a prečo ten dom. Je to veľmi úsporne napísané a autor nepíše nič čo nesúvisí s príbehom. Opisy sú minimálne a skôr nás pripravuje na finále. Ako dopadne schovávačka uprostred noci v dome v ktorom zmizli dvaja ľudia a kde sa zahynulo veľa psov..nenapíšem. Autor navodil atmosféru s detailným opisom ktorý zaberie lepšie ako tisíc strán. Mám ale pocit,že kniha by pokojne mohla byť aj poviedkou v nejakej zbierke. Dávam silných 70 % a nie som ani nespokojný ale ani veľmi spokojný. Je tam tma a nie je vidno čo tam v tej tme je....

08.09.2018 4 z 5

Vychádzajúce slnko Vychádzajúce slnko Michael Crichton

Dočítal som nedávno Odhalenie a tam bolo tempo fakt dramatické a autor sa vyhol chúťkam všetko opisovať a rozoberať. Pomerne komplikovaná vražda mladej ženy je tu na začiatku dobre popisovaná ale postupne autor vysvetľuje, opisuje analyzuje zložité japonsko - americké vzťahy ...opisy sú fajn a dozvedel som sa veľa ale postupne ich je už príliš a zbytočne spomalili ináč skvelú detektívku. Filmové spracovanie je o triedu slabšie ale drží sa pomerne knihy takže dá sa pozrieť. Dej knihy sa odohráva v Kalifornii a nie v Japonsku ako si niekto omylom myslí.

13.03.2018 4 z 5

Ukrajina: Chaos a revolúcia Ukrajina: Chaos a revolúcia Nikolaj Viktorovič Starikov

Presná, pravdivá analýza dôvodov a následkov krízy na Ukrajine ktorá má oveľa širšiu a zlovestnejšiu súvislosť.

07.08.2017 5 z 5