George Orwell

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

,,Jen málokdo může pochybovat, že George Orwell byl spisovatel velké síly a imaginace a jeden z největších spisovatelů dvacátého století, který je stále čten a vysoce obdivován. Byl jedním z těch vzácných lidí a výtečně prodávaných autorů, kteří mají opravdový vliv na politiku své doby. Z relativně bezvýznamného středostavovského rodinného prostředí kolonistů, po nijak vynikající kariéře v Etonu a u Indické imperiální policie v Barmě v dvacátých letech dvacátého století, se vydává na spisovatelskou dráhu (nejdřívě v Paříži, pak v Londýně), obstarává si živobytí jako učitel, prodavač v knihkupectví a provozovatel vesnické prodejny v Hertfordshire. Na konci jeho poměrně krátkého života byl uznán jeho velký literární význam, i když obecně známým se stal až pět let před svým skonem." [1.odstavec předmluvy] V biografii se autor zabývá nejen Orwellovým životem vnějším, nýbrž zkoumá též jeho myšlenkový a názorový vývoj na podkladě nejrůznější Orwellovy tvorby, korespondence a písemností lidí z jeho blízkého okruhu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31078/george-orwell-n3E-31078.jpg 4.811
Žánr
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, NLN - Nakladatelství Lidové noviny
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha George Orwell

Přidat komentář
zahadum
19.06.2014

Kto bol George Orwell ? V prvom rade chválim veľmi detailný a faktograficky spracovaný životopis....je to veľmi ucelené dielo ktoré mapuje doslova deň za dňom život G.O. Jeho život bol zložitý..smutný a poznačený búrlivou dobou v ktorej žil. Celý život ho trápila a nakoniec o život obrala vážna pľúcna choroba a večné komplikácie s ňou spojené. G.O. bol veľmi komplikovaný človek ktorý viedol dva životy....prekvapila ma jeho slabosť pre ženy a v podstate jeho až sadistické správanie sa k zvieratám najmä v mladšom veku...G.O. bol človek ktorý viedol veľmi čulý politický život....bol zmýšľaním socialistom a ateistom...vystupoval proti kapitalizmu a tyraniám všetkého druhu...odsudzoval ale extrémy ľavice tak aj pravice....bol realista a vedel,že svetu vládne ten kto má moc...a je jedno kto to je..či kapitalistická korporácia , komunistická diktatúra alebo náboženský fanatizmus.....G.O. bol človek tak nejak " uprostred " toho všetkého a sám bol príkladom,že život je v podstate z núdze cnosť. Nenazýval by som ho vizionár....on len tak dosť pôsobivo opísal dôsledky tých všetkých extrémov spoločenských javov ktoré sa okolo nás.

Jarin212
03.01.2014

Mimořádně důkladně zpracovaný náhled na život a dílo zásadního autora v rámci politickosociologické literatury 20. století. Bowker nesmírně poutavě hledá jednotlivé souvislosti a provázanosti, nechybí ani značné množství citací z Orwellových děl, dopisů, esejí, novinových článků, recenzí, básní... Osobnost GO je nahlížena citlivě v co nejvyšší míře objektivity a zároveň s nebývalým pochopením, snad v jistém ohledu souputnickém. Pro obdivovatele Orwellova díla biografii zcela doporučuji!