zahadum zahadum komentáře u knih

Soudcův seznam Soudcův seznam John Grisham

Grisham, vždy po ňom siaham keď mám za sebou náročné čítanie. Grisham je vždy dobrý na " preplach " mozgu od ťažkých myšlienok. Slúži ako lacné, rýchle a niekedy aj hutné povrchné čítanie. Nehovorím, že spadá do kategórie " brak " ale má k nej tak blízko ako jeho knihy k braku ( zamotané však ? ) V podobnom duchu sa nesie aj táto kniha o aktívnom sudcovi ktorý je ..no vzhľadom na samotný názov knihy to neberme ako spoiler. Áno dotyčný sudca je vrahom. Však prečo nie, vrahom bol už záhradník, záhradníkov strýc alebo bratranec záhradníka. tak prečo nie aj sudca. Vypnite mozog, nechajte sa unášať lacným príbehom ktorý ide z minulosti do prítomnosti a uvidíte, že nepodarený nelogický koniec príde rýchlejšie ako by ste povedali - záhradník. 60 %

27.04.2024 3 z 5

Svetová finančná kríza: Koniec desaťročnej prestávky Svetová finančná kríza: Koniec desaťročnej prestávky Valentin Katasonov

K môjmu komentáru mi dovoľte ešte pripojiť názor môjho známeho, ktorý ešte dodá ako COVID zasiahol ( výhodne a plánovane ) ekonomiky celého sveta :

Na pozadí prebiehajúcej sociálnej transformácie prostredníctvom Covidu nám mimo svetla reflektorov prebieha možno ešte rozsiahlejšia a ničivejšia ekonomická transformácia. Prvá jej obeť musela byť nevyhnutne stredná trieda zvyknutá žiť svoj život neobmedzených možností. Na prvý pohľad by sa človek aj počudoval. Stredná trieda predsa bola vždy nezávislá na systéme, bola a je schopná veľmi dobre uživiť seba aj štátny aparát, a tvorila systém služieb, ktorý určoval kvalitu života celého systému.
Ale iba na prvý pohľad. V skutočnosti je to práve stredná trieda a jej spôsob života (čo je princíp amerického sna) kde 5% populácie spotrebováva 50% zdrojov a produkuje 40% odpadov. Takýto vzorec je neudržateľný aj keby sa zachoval status quo dajme tomu ešte z 80. rokov minulého storočia.
Riadiace elity toto už dávno vedia a svoje riadenie tomu prispôsobili jediný kto to nevedel a sldko spal bol príslušník davu. Ten ešte aj dnes spí a keď sa aj preberie ešte dlho sa zabáva sledovaním súboja troch vrchných poschodí ekonomickej pyramídy (1. digitálny sektor = silicon walley, 2. Finančný sektor = wall street, 3. Priemyselní giganti) o nadvládu nad celou pyramídou. Táto bitka troch hláv toho istého draka iba odvádza pozornosť od faktu, že sa nám tu potichu pomaly ( a od r 2019 už rýchlo) inštaluje nový otrokársky systém v ktorom otroci neveria že sú otrokmi pretože majú ilúziu slobody, ale každý detail ich života priamo aj nepriamo ovládajú korporácie zdanlivo neprepojené, ale v skutočnosti patriace 1% superbohatých elít.
Parazitický monetárny systém založený na dolári ako svetovej mene a jeho neobmedzenom tlačení upadol do kómy už na jeseň v roku 2008 práve vďaka rotačkám FEDerálnych rezerv. Namiesto identifikácie problému a jeho odstránenia v podobe regulácií zo strany štátov sa iba prstom poukázalo na obetného baránka (Lehman Brothers), pár bankárov vypadlo z okna a o dva týždne davy zabudli. Veľké banky zhltli malé, a rotačky sa mohli znova spustiť, tentoraz ešte rýchlejšie. Keď v ECB videli ako ľahko sa dá zarábať, rozbehli tento biznis model aj v Európe. Veď straty zaplatili z úspor ľudí ( stredná trieda), a štátnymi dotáciami z peňazí daňových poplatníkov (stredná trieda + nízkopríjmová vrstva). Natlačenými a narezanými papierikmi sa podplatili politici, a tí už to voličom nejako vysvetlia. Takto ešte nejaký čas udržiavali systém ako navoňanú zdochlinu, a umelo upravovanými číslami o inflácii a HDP držali ľudí v hypnóze až donedávna. V roku 2019 sa už ukazovalo že prasknutie tejto bubliny preberie ľudí z hypnózy a tí keď si uvedomia ako naleteli, vezmú veci do vlastných rúk. Ešteže z jaskyne vyletel ten netopier. Náhle zastavenie ekonomík trochu upustilo z tej prefúknutej bubliny, helikoptérové peniaze od štátov a následne vesmírne tržby farmabiznisu zaúčinkovali ako defibrilátor na zastavené srdce celosvetovej ekonomiky. To síce naskočilo, ale bez radikálnej zmeny životosprávy to pacient dlho neprežije.
To preto prostredníctvom lockdownov likvidujú celé sektory ekonomík, preto padla stredná trieda za obeť, a čo je najhoršie práve preto prostredníctvom vakcinácie (ak bude treba tak aj prostredníctvom vojny) likvidujú kultúru obyvateľov tzv. 1 sveta (v európe a severnej amerike) aj s jej nositeľmi a nahrádzajú ju kultúrou 2. a 3. sveta (migranti z latinskej ameriky resp. afriky a blízkeho východu) ktorých technologická úroveň si aj pri vyššom počte obyvateľov vyžaduje nižšiu zdrojovú bázu.
Teraz keď lockdowny ustupujú do pozadia, nám sľubovaný návrat do normálu v plnejmiere ukáže v akej žalostnej forme sa ekonomiky nachádzajú, a kde je skutočná miera (hyper)inflácie.
Niektorí hovoria, že nás čaká ekonomická kríza aká ešte nikdy nebola. Ja dúfam že nemajú pravdu, lebo potom si ani neviem predstaviť aká veľká a ničivá bude musieť byť tá vojna, aby povojnová obnova priviedla svet späť k prosperite.

18.02.2022 5 z 5

Kaňte, mé slzy, řekl policista Kaňte, mé slzy, řekl policista Philip K. Dick

Problémom pre mňa v knihe od PKD je naprostý chaos, jedine takto sa dá opísať jeho kniha. Pritom nosný príbeh je dobrý - strata totálnej identity, kedy hlavná postava prestane ako keby existovať v systéme. Teraz je jedno čo si predstaviť pod pojmom - systém. Začne to dobre a na pár úvodných stránkach aj my podobne ako Jason tápeme kde sme, kto sme a prečo zrazu nie sme. Hneď ale po sľubnom úvode príde klasický PKD na scénu a to jest silná paranoická väzba na všetko a proti všetkým. Jason prejde svetom drog, zmätených postáv ktoré to celé ešte viacej komplikujú a samozrejme nesmú chýbať paralelné vesmíry. Celé sa to točí a krúti a vracia späť a ide vzad až z toho vznikne vskutku veľký chaos v ktorom sa vyznať je dosť komplikované. Koniec knihy je už za hranou kedy záverečná pointa je tak krkolomne prekrútená,že sa netrápte tým,že ju nepochopíte lebo podľa mňa z nej bol mimo aj sám autor. Strata identity v brutálne policajnom štáte v ktorom hrozia pracovné tábory ? No ako sami uvidíte keď zlyhá logika príbehu tak ani toto nebude až tak vážny problém a autor sám poprie svoje vlastné dielo. Je to moja druhá kniha od PKD a rovnako ako aj tu som poriadne mimo ale nejak si myslím,že problém nie je len u mňa ale aj u autora ktorý ak sa zhúlil do červena tak sa niet čudovať,že príbeh sa utopil v takejto chaotickej omáčke.

17.08.2020 3 z 5

Michael Douglas Michael Douglas Marc Eliot

Nemyslím si,že je to zlý životopis na druhú stranu si nemyslím,že je to dobrý životopis. Úvod tradične patrí histórii odkiaľ pochádza a kto sú rodičia slávneho herca a producenta. To je krátke a krátke sú aj malé mimo filmové epizódky zo života M.D. V podstate kniha skoro priamo naskočí na dlhý a opakujúci sa kolotoč filmovej tvorby a súkromie Michaela je spomínané len vzácne. Informácie k filmom sú krátke úsečné správy kto točí, kde točí, s kým točí a za koľko točí, potom premiéra - koľko sa zarobilo a čo na to hovorí Michael. Nebol to teda žiaden anjel a v podstate nijak nevybočuje z radu ľudí ktorí žijú v Hollywoode. To jest alkohol, škandály, drogy, sex a intrigy. Nič nové ale od istého zlomu v jeho živote sa to trošku zharmonizovalo. Som mu vďačný,že priviedol na svet ako húževnatý producent filmovú perlu - Prelet nad kukučím hniezdom. Nebyť Michaela tak film neuzrie svetlo sveta, paradoxne v tom hrá veľkú úlohu aj jeho nemenej slávny otec Kirk Douglas. Vzťahy s otcom, s jeho prvým synom a druhé manželstvo tvoria záverečné kapitoly a kniha končí v neradostných časoch kedy Michael bojoval so zákernou chorobou. Dnes už vieme,že ju prekonal a jeho otec sa dožil krásneho veku 103 rokov.
Knihe musím ešte ubrať hodnotenie za veľmi nedbalý prístup k prekladu a následnej redaktorskej práci ktorá asi nebola žiadna..preklepy, chyby, zámeny to nie..viem,že doba je nenásytná ale nejakú úroveň by sme za svoje peniaze mali dostať. Kevin Costner nenatočil Osobného strážcu v roku 1972 ....a podobné menšie a väčšie chyby sú naprieč celou knihou a preto musím knihe dať 60 %.

07.08.2020 3 z 5

Začiatky hľadania Začiatky hľadania Felix Barker

Tak konečne sa mi podarilo zohnať jeden kus tejto naozaj krásne spracovanej knihy. Chcel som hlavne vydanie z roku 1984 a kompletne knihu aj s prebalom a mal som šťastie na krásny zberateľský výtlačok. Podobne ako kolega Uroborus som v detstve knihu často krát mal vypožičanú zo školskej knižnice a listoval v nej a kochal sa ilustráciami ktoré sú aj dnes skvostné. Kniha je písaná pútavo skoro ako nejaký román a aj napriek tomu,že je kopec informácii v nej už dávno zastaralých je to vynikajúca publikácia histórie.

11.07.2020 5 z 5

Větrák Větrák Miroslav Graclík

Veľmi zvláštny životopis, nechcem povedať,že vyslovene zlý ale nejedná sa ani o životopis aký by si zaslúžil umelec formátu p.Větrovca.
Kniha je pekne spracovaná, naozaj je tam kvantum fotografii z celého spektra jeho života. Kniha má zvláštnu štruktúru, asi 30 % informácii v knihe sa opakuje, asi sedemsto krát sa tam spomína jeho politické angažovanie kde sa stále omieľa dookola to isté a raz je kladné a raz negatívne. Veľakrát je tam priam bulvárne spracovaná veta o stranu ďalej je presne tá istá veta napísaná seriózne aby bola ešte raz spomenutá do konca knihy. V strede knihy - životopisu je opísaná smrť p.Větrovca a potom....potom ide životopis ďalej ako keby sa nič nestalo. Nevravím,že som sa nedozvedel veľa vecí a z knihy je patrné aká osobnosť bol.Je to celé tak " chaos - panika " štýlom napísané,že sa v tom človek stráca. Kniha je neutrálna a neopisuje len klady ale musím uznať,že aj zápory tohoto predsa len človeka. Bol komplikovaný človek a verím,že jeho rodina to mala zložité a nedozvieme sa nikde čo sa tam vlastne stalo. Ale niečo sa stalo a cítite to z celej knihy kde sa ťahá nejaká rodinná udalosť o ktorej sa mlčí. Nemal vzdelanie a napriek tomu zanechal kopec hereckých rolí a u mňa hlavne exceloval v dabingovej sfére. jeho politické angažovanie je opísané do detailov a čo k tomu dodať...niečomu veril a celý život preto žil a neustúpil z viery ani po 1989 kedy veľká časť jeho kolegov prospechovo prešla na " druhú stranu" . Bol aký bol ale mám pocit,že bol vždy sám sebou a bol to aj chlap na svojom mieste ktorý zanechal niečo pekné na tomto svete. Ak budete sledovať jeho predsedu JRD ( JZD ) v Chalupároch tak si pozrite,že tento veľký herec sa bál motorky a nemal skúsenosti a ako roztomilo to tam poznať.

17.06.2020 3 z 5

Sto devětadevadesát schodů Sto devětadevadesát schodů Michel Faber

Ako sa tu už písalo skorej sú to zvláštne poviedky, krátke, typicky Faberovské. To jest až maniakálny opis všetkého čo sa deje až čitateľ priam cíti všetky vône a počuje všetky zvuky. Faber jemne s citom opisuje všetko podstatné čo chce aby sme si uchovali a všetko nepodstatné len naznačí a nechá to nerušivo zmiznúť. Určite je prvá poviedka lepšia keďže má niečo čo by sme mohli nazvať pointou a je v nej aj tichý náznak tajomstva a možno až ľahkého podprahového desu alebo hrôzy bez mena. Druhá je pomaly plynúca a jej pointa je skôr domýšľavá ako opisná a možno tam ani žiadna pointa nie je a autor len proste nechá na nás či si niečo všimneme a domyslíme si to sami.

24.05.2020 4 z 5

Ta nádherná věc, jež na nás všechny čeká Ta nádherná věc, jež na nás všechny čeká Laird Barron

Píše dobre, je tam cítiť strach, hrôzu, tmu, pavučiny, depresie,pach hliny, mokré a studené náhrobné kamene, beznádej a používa tie správne slová, vety a súvetia. Dokonale navodí atmosféru a poviedku dlho predlho pripravuje už od začiatku aby dlho a predlho nás viedol do finále k pointe. Píše zrozumiteľne ale aj komplikovane a je problém pochopiť niekedy myšlienku. Určite mu dávam šancu a predvídam autorovi temnú a skvelú budúcnosť. Knihe veľké plus dáva spracovanie a priam dokonalý preklad. Vďaka Ti kamarát,že si ma na túto knihu upozornil...však Ty dobre vieš koho myslím.

18.04.2020 4 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Do malého mesta s tradične známym menom - Castle Rock prichádza nový
" obchodník ". Otvára tu nový obchod - Nezbytné veci. Predáva zaujímavý tovar, predáva vaše staré sny, túžby a potreby v podobe predmetov ktoré sú šite presne Vám na mieru. Ceny sú lákavé a predajca od Vás žiada ešte také maličkosti, malé neškodné žartíky určitým obyvateľom mesta. Nemusím zdôrazňovať,že tie na prvý pohľad neškodné žarty sú presne cielené zákerne štartéry veľkých problémov. Kniha sa rozbieha pomaly, lenivo nám opisuje nudné mesto kde každý o každom niečo vie a hlavne kde sú budúce problémy ktoré pod povrchom zatiaľ ticho spia ako sopka ktorá sa prebúdza k životu. King stvoril zase desivú tajomnú bytosť ktorá má meno pán Gaunt a ktorý sa nám postupne viac a viac ukazuje v tom pravom svetle. Páči sa mi rôznorodosť obyvateľov a ich jednotlivé väzby ktoré dokonale odhaľujú temné zákutia minulosti a ktoré isto iste nájdete aj vo Vašom meste alebo dedine. Kniha je miestami dosť rozvláčne opisná a tým pádom sa nám dej miestami spomalí. Gradácia prichádza ale až na konci kedy.....kedy vtedy boli by sme v nebi....potešilo aj malé pripomenutie si veľkého bernardína ktorý vraždil....a epilóg je už typicky Kingovský čierny humor.

05.04.2020

Soumrak sociálního státu Soumrak sociálního státu Jan Keller

Čo je to vlastne sociálny štát ? prečo sa o ňom hovorí, píše a vedú sa také vášnivé diskusie ? má zmysel ? nemá zmysel ? aká je jeho minulosť, súčasnosť a samozrejme budúcnosť ?...tieto ale aj iné otázky sú v knihe Jána Kellera viac ako dokonale odpovedané. Autor je jednoznačne fundovaný odborník na danú tému a ukazuje na všetky plusy a mínusy ktoré so sebou prináša sociálny štát. Môj názor je taký,že štát je nejaké spoločné spoločenstvo ľudí ktoré sa dohodli za istých pravidiel spolu koexistovať. V rámci koexistencie musí existovať aj solidarita a výhľad na budúcnosť. Sociálne zabezpečenie spoločnosti samozrejme v tom zdravom zmysle slova, dáva šancu na zdravú spoločenskú klímu, prostredie a hlavne nedáva veľké obavy z budúcnosti. Komentovať pravicové, nenažraté a kapitálové skupiny nemá zmysel, ich koncepcia bude vždy len zisky sú súkromné a straty sú verejné...len hlupák si zamieňa pojem sociálny za pojem socialistický...je to diametrálne odlišná vec. Za mňa kniha na jednotku !

27.02.2020 5 z 5

Mnichov – Benešovo proroctví Mnichov – Benešovo proroctví Svjatoslav Jurjevič Rybas

Citujem z knihy: strana 88

Z materiálov norimberského tribunálu:
..zaútočilo by Nemecko v roku 1938 na Československo, ak by sa západné veľmoci postavili za Prahu ?
KEITEL : Samozrejme,že nie. Z vojenského hľadiska sme neboli dostatočne silní. Cieľom Mníchova bolo vytlačiť Rusko z Európy, získať čas a dokončiť vyzbrojenie Nemecka.

Áno je to hrozné čo nám urobili obe tieto krajiny ( Anglicko, Francúzsko ). To čo sa dnes deje je ale len začiatok veľkej európskej tragédie. K vojne - veľkej európskej vojne, príde veľký rozpad a revolúcia. Aj vďaka zrade nášho národa budete aj vy trpieť a zožnete to čo ste sami zasiali.

Edvard Beneš: Mníchovské dni.

24.10.2018 5 z 5

Stalin Stalin Nikolaj Viktorovič Starikov

Citácia z knihy:
Stalin je ruský nacionalista, hovoria ruskí nacionalisti.
Stalin je komunista, hovoria komunisti.
Stalin je niktoš a úbožiak, hovoria niktoši a úbožiaci.

neznámy autor.

16.09.2018 5 z 5

Kto by už kradol nohy! Kto by už kradol nohy! Gert Prokop

Zbierka originálnych detektívnych príbehov v ktorých vystupuje Timothy Truckle alias Tiny, ktorý rieši komplikované prípady za pomoci počítača menom Napoleon. Žasnem ako autor dokonale vystihol temnú budúcnosť našej spoločnosti a napriek tomu do nej včlenil postavu detektíva ktorý svojim dôvtipom, rozmarom a záľubou v drahých veciach trošku pripomína Herculesa Poirota.

01.06.2017 5 z 5

Tahle země není pro starý Tahle země není pro starý Cormac McCarthy

Moja prvá kniha od tohoto autora a bol som zvedavý aká je knižná predloha vzhľadom na veľmi kvalitnú filmovú adaptáciu.Spokojnosť maximálna ! autor má zvláštny štýl písania..zrejme v originále písal dialógy a vnútorné monológy v nárečí západného Texasu, v preklade je to zaujímavý štýl...pár strán mi trvalo si zvyknúť na to,že McCarthy píše dialógy trošku ináč, keďže nepoužíva úvodzovky ani klasické delenie postáv v dialógu. Kvitujem jeho stručnosť a hravosť so slovami a maximálnu precíznu prácu s drámou, opisom okolia a dejových zvratov ktoré prichádzali ticho ale s bolesťou. Kniha sa ešte delí na samotný príbeh a vnútorné monológy šerifa Bella ktoré sú proste perla a duševne mi to dalo veľa aj keď je to krajne depresívna spoveď človeka čo sa bojí budúcnosti ľudstva. Neskôr tieto monológy splynú s dejom. Kniha ..vlastne film sa mierne odlišuje od knihy ale nie je to nič extrémne a spokojný som s knihou aj s filmom. Mimochodom oscarový film. Knihu odporúčam a som udivený ako dokáže útla ( 200 strán ) knižka tak zaujať bohatým obsahom ktorý ešte vystačil na dvojhodinový dramatický epos. Teším sa na ďalšie knihy od tohoto vskutku talentovaného autora.

22.04.2017 5 z 5

Nech vojde ten pravý: Upírsky príbeh Nech vojde ten pravý: Upírsky príbeh John Ajvide Lindqvist

Knihu som skoro nečítal, už ani neviem ako som k nej prišiel ale zmienka o upíroch ma desila a odradzovala. Kniha skoro skončila v bazári. Nešlo mi do hlavy to kvantum pozitívnych komentárov a to aj od " dospelých " čitateľov ktorých komentáre tu pravidelne sledujem a robím si názor na knihy. Tak som knihu vzal a pustil sa do nej. Na začiatok chválim kvalitné spracovanie knihy, obálky a dokonalý slovenský preklad. Kniha je prvotina švédskeho autora a je to priam zarážajúce ako sa mu na prvý krát podarilo napísať tak priam dokonalé dielo. Autor je génius čo sa týka ľudských postáv a psychológie. Skvelo opisuje malého chlapca, staršieho chlapca, pedofila, pedofila slúžiaceho upírke..atď...všetko zabalené do mrazivej severskej atmosféry ktorá vás prinúti spraviť si pri čítaní teplo. Je to o upírovi ... ale je to postavené kdesi do úzadia...tu je dôležitý príbeh ľudí kde v škole je šikana, kde sú problémy s alkoholom, problémy rozvedených rodín....a verte neverte...problémy s rusmi. Príbeh upíra sa začína v náznakoch, vinie sa príbehom sprvu nenápadne..postupne naberá na sile...aby celý príbeh vyvrcholil v jedno grandiózne finále ktoré ale logicky vyplýva z tichého začiatku. Autor slová ticho hovorí...skoro až šeptá...nikde nie je všetko uvedené priamo a tlačené na brutalitu...necháva na čitateľovi aby " nazrel za roh " ... aby si sám naznačenú udalosť predstavil....to je niekedy do stredu knihy...potom už autor " nešetri krvou " a niektoré opisy a udalosti sú skutočne originálne hnusne a až za hranicu opísané. Príbeh sa v krvi nečvachtá ani nevyžíva...my len sledujeme desivé udalosti jedného predmestia Štokholmu kde sa začali diať veľmi divné veci. Po zhliadnutí odporúčam švédsku filmovú adaptáciu....a americkú ignorujte.

19.04.2017 5 z 5

Mravce Mravce Bernard Werber

Zaujímavá kniha, dve dejové línie ... jedna je o mravcoch a jedna je o ľuďoch. Dozvedel som sa kopec vecí o mravcoch ale aj o ľudí, spoločnostiach, filozofii a všetko je to písane nenásilnou formou ktorá si plynie. Záver je prekvapenie ktoré bystrý čitateľ vytuší už skoro na začiatku. Kniha ma príjemne prekvapila a hlavne núti človeka sa zamyslieť. Každý ale nech si príde na to svoje čo stojí za zamyslenie. Odporúčam !

18.01.2017 5 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Veľmi pôsobivé sci-fi ktoré je miestami mierne naivné čo pôsobí rušivo. Má však svoje tajomno...stále budete mať pocit ako keby ste vy osobne skúmali a pátrali po veľkom tajomstve ktoré sa náhle zjavilo v našej slnečnej sústave.

14.12.2014 4 z 5

Rommel: Liška pouště Rommel: Liška pouště David Irving

David Irving - autor ktorý dejiny nevytvára ani neprispôsobuje dobe alebo určitým skupinám ľudí napísal obsiahle dielo o živote Erwina Rommela.....Kto to bol Erwin Rommel ? v prvom rade musíme trošku poopraviť veľmi nafúknutú povesť ktorá sprevádzala Rommela už za jeho života a bola dosť zveličená po jeho smrti. Rommel bol vskutku obdivuhodný stratég a vojak ktorý rozumel svojmu remeslu ako málokto....vedel o poslednom svojom vojakovi a vedel kde ho má poslať vzhľadom na to,že on sám často stál v prvej línii vojnového konfliktu. Rommel bol človek ktorý bol až nedbalo odvážny a tu chcem podotknúť,že v podstate často mal viacej šťastia ako vojnovej stratégii...proste sa hrnul vpred hlavne z dôvodu osobnej prestíže a propagandy.....na život nejakého toho vojaka moc vtedy nepozeral...aj keď to bol ľudomil a rozumel si veľmi dobre hlavne s radovým a bežným vojakom....viac ako s vojnovým vedením ktorému bol terčom závisti a intríg.....ktorého nakoniec aj priviedli na smrť....bol veľmi naivný a dôveroval ľudom...a toho stálo život...Hitlerovi veril a bol mu verný do poslednej chvíľky.

11.08.2014 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Predstavte si obrovský podzemný komplex ktorý obýva veľké množstvo ľudí....vlastný fungujúci svet..máte tam starostu, šerifa, farmy, školy, nemocnice ..proste všetko čo potrebuje ľudské spoločenstvo na to aby mohlo existovať....
Potom príde otázka...prečo sú pod zemou ? čo sa stalo,že toto spoločenstvo je nútené žiť v hlbinách zeme niekoľko generácii ? následne prichádza posledná otázka...kto postavil silo a za akým účelom....

Knihu som si kúpil na základe veľkého " humbuku " ktorý vyvolala a samé pozitívne ohlasy...plus to,že veľký Ridley Scott sa usiluje o adaptovanie románu do filmovej podoby.
Začiatok knihy je dosť biedny .... dalo by sa povedať,že skoro 200 strán sa nedeje nič dôležité a mal som problémy to vôbec čítať....autor čo sa týka psychológie postáv a celkovo charakterov je na tom dosť slabo....jeho postavy sú ploché a " bezkrvné " po prečítaní celej knihy budete mať dokonca mierny pocit,že všetky osoby sú vlastne jeden človek len majú iné mená....to momentálne ale nie je podstatné....
Zhruba na strane 200 ale dôjde k zásadnému zlomu v príbehu a kniha naberá ten pravý nefalšovaný " dráma spád " ....tu žiaľ toho veľa nebudem spomínať lebo by sa jednalo o zásadný spoiler a tak to zhrniem v to,že príbeh je plný dejových zvratov ...plný dramatických chvíľok a známych okamihov ... " na poslednú chvíľku " ..... kniha už do konca má rýchly spád a číta sa veľmi dobre....autor rozohral hru ktorá zaujala svojou dramatickou kostrou a dalo by si sa povedať,že mu to vyšlo....koniec je v podstate príprava na druhý diel ktorý bude čoskoro nasledovať a potom diel tretí...ak by som to celé mal porovnať je to taký mix seriálu LOST...knihy METRO 2033 a trošku mi to pripomína aj HRY O ŽIVOT....

Takže...čakal som viacej ? čakal som niečo vážnejšie a dospelejšie ? myslím si,že áno...je to viacmenej určené mladšiemu čitateľovi alebo čitateľovi ktorému sa zapáči tajomný dej v podzemí ktorý je prešpikovaný miestnou politikou...zradou...nejakým tým lacným romantickým iskrením....ku koncu bolo badať aj množstvo logických chýb...niektoré sú dosť okaté a kazili mi čítanie z ináč dobre vymysleného príbehu....proste je to povrchné...je to naivné....nie je v tom nejaká hlbšia myšlienka ale dobre sa to číta...stránka za stránkou a rýchly koniec....ploché postavy a niekedy iracionálne správanie ktoré sa nedá prehliadať....

p.s: k filmovej adaptácii...nemyslím si,že sa to nedá natočiť....viem si predstaviť,že to bude filmový hit pre teen populáciu...a ak scenár pritlačí na romantickú strunu a do popredia pretlačí a mierne upraví dve postavy tak to má šancu na veľký letný trhák ktorý prebehne kinami, zarobí ťažké milióny ale už na jeseň po ňom ani pes neštekne.

04.07.2014 1 z 5

Strach v hrsti prachu Strach v hrsti prachu John Ives

Pri čítaní tejto drámy budete cítiť smäd....autor realisticky a psychologicky stvárnil postoje a postupy ľudí v takto krajne vyhrotenej situácii. Každý má svoje peklo a bude si tým musieť prejsť.

24.01.2013 5 z 5