Kto by už kradol nohy!

Kto by už kradol nohy! https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23741/bmid_kto-by-uz-kradol-nohy-38V-23741.jpg 4 30 8

Detektívne príbehy z 21. storočia. Kto by už kradol nohy! je uzavretý cyklus deviatich kriminálnych príbehov, ktoré sa odohrávajú v Spojených štátoch v dvadsiatom prvom storočí. Kniha zaujme rovnako milovníkov detektívnej, ako aj vedecko-fantastickej literatúry. Jej ústrednou postavou je Timothy Truckle, drobný mužíček, žijúci v luxusnom apartmáne na 827. poschodí mrakodrapu Nebraska, najvyhľadávanejší súkromný detektív v Štátoch. Timothy, pre svoju drobnú postavu prezývaný Tiny, ktorý labužníctvom a neochotou vychádzať z bytu tak trochu pripomína svojho rovnako slávneho kolegu z dvadsiateho storočia Nera Wolfa, rieši za pomoci počítača Napoleona najrozličnejšie, často až bizarné prípady, ako je napríklad krádež ludských nôh určených na transplantovanie z kliniky, záhadné úmrtia členov Klubu nesmrtelných a či vylúpenie trezoru, ktorý mohol otvoriť iba mŕtvy. Pred čitateľom sa pritom otvára zaujímavý, no aj varujúci pohľad na život v pretechnizovanej západnej spoločnosti zajtrajška s jeho mnohými úskaliami a problémami. Nie je tak celkom neuveriteľné, že by v budúcom storočí mohli pri amerických veľkomestách vzniknúť smetné púšte zamorené rádioaktívnym odpadom, že by sa problém nezamestnanosti „riešil" povolením, ba priam podporovaním užívania drog, že by prírodné, nesyntetické jedlá a nápoje boli luxusom, ktorý si môžu dovoliť iba niekoľkí vyvolení, a že aj voda, obyčajná pitná voda, by sa predávala v plechoviciach ako dajaká vzácna pochúťka. Mnohé z javov, ktoré Gert Prokop zobrazuje vo svojom pozoruhodnom diele, nebudú iste ešte dlho aktuálne, nezaškodí sa však nad nimi už dnes zamyslieť.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Sci-fi

Vydáno: , Smena

Wer stiehl schon Unterschenkel? , 1977

Helena0405
02.03.2024

Zaujalo ma predstavenie hlavného hrdinu a miesto deja, tak čítam. Prvé dve poviedky stoja za prečítanie, uvidím ako sa to bude vyvíjať ďalej. V prvej poviedke je jedna myšlienka, ktorá je už všeobecne známa, dnes sa nám zdá triviálna. Dnes sme už zvyknutí, že žijeme v dvoch svetoch - ten druhý je virtuálny a je nerozumné veriť všetkému, s čím sa v ňom stretávame. Vlastne rozumné je apriori neveriť ničomu. Všetko môže byť podvrh.

DzordanoChruno
02.12.2023 2 z 5

Naivné, ako takmer každá sci-fi, ale neberie sa to príliš vážne, takže sa to vďaka miernej irónii a občasnému humoru dalo čítať. Postupne však kúzlo vyprchalo a čím viac riešil Timothy prípady nie logikou, ale s rayvolverom a vydieraním, prestalo ma to baviť úplne a knihu v polovici odkladám nedočítanú.

Lastodont
04.05.2023 5 z 5

Četl jsem v české verzi už na přelomu 80. a 90. let, tenkrát se mi příběhy líbily moc. Dnes už to beru jako velmi slušné čtivo, byť budoucnost nevypadá tak strašně, jak nám ji autor líčil.
Sice můžeme říct, že kvalitní potraviny jsou dnes opravdu vzácné, ale rozhodně dostupnější než v knize. Naopak se smogem to moc netrefil, za těch 40 let se ovzduší v reálném světě proměnilo opravdu k lepšímu, nejblíže by tomu asi byla Čína před pár lety (kdežto Evropa začala se smogem něco dělat od velkého smogu v Londýně v roce 1952). Počítač Napoleon hovoří jako pokročilejší ChatGPT. Za přečtení to stojí (kdo má rád sci-fi).

Caa
06.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Ty povídky jsou v podstatě celkem obyčejné, detektivní zápletka se většinou rozplete až příliš rychle, nicméně mě okouzlil Timothy Truckle a svět, ve kterém žije. Totalitní Amerika, v které vládnou všemocní oligarchové a tajná služba NSA a je naprosto izolovaná od zbytku světa, který je demokratický. Zatímco obyčejní lidé žijí sledovaní a odposlouchávání v domech pod hranicí smogu v bídě a krmí se syntetickým jídlem vytvořeným v restauratomatech, horních deset tisíc žije v přepychu a luxusu na soukromých sídlech a dělá si co chce, kdy chce, s kým chce. Přestože Amerika disponuje tou nejvyspělejší technologií, v ulicích létají vznášedla, staví se 1200 patrové mrakodrapy, klonuje se a lidé žijí stovky let, životní prostředí je zničené a zamořené, spousta živočišných druhů je nenávratně ztracena a jediná pitná voda je vázána v ledovcích. Je to prostě svět plný paradoxů a jedním z nich je i Tiny, trpaslík a soukromý detektiv, který k smrti rád pije whisky, vaří opravdové jídlo a cituje slavné knižní detektivy.

KOPEBR
27.03.2018 5 z 5

Svojim spôsobom autor výrazne predbehol dobu, lebo sci-fi to bolo vtedy, keď som bol mladý muž. Dnes vidíme, že sa seriózne "konšpiračné teórie" stali realitou a budúcnosť neveští nič dobrého v prospech slobody občana.

ufak
06.11.2017

Zatím nejlepší, co jsem ve sci-fi četl.

zahadum
01.06.2017 5 z 5

Zbierka originálnych detektívnych príbehov v ktorých vystupuje Timothy Truckle alias Tiny, ktorý rieši komplikované prípady za pomoci počítača menom Napoleon. Žasnem ako autor dokonale vystihol temnú budúcnosť našej spoločnosti a napriek tomu do nej včlenil postavu detektíva ktorý svojim dôvtipom, rozmarom a záľubou v drahých veciach trošku pripomína Herculesa Poirota.

jesuswlasac
02.03.2012 3 z 5

celkom zábavné sci-fi kde sa striedajú lepšie a slabšie príhody detektíva Truckleho , stojí za to prečítať si - teda ak ste fanúškom sci-fi .