Mnichov – Benešovo proroctví

Mnichov – Benešovo proroctví https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386079/mid_mnichov-benesovo-proroctvi-fGU-386079.png 5 3 2

„Na príklade Mníchova vidíme, k akej katastrofe viedla západná politika upokojovania agresora. Čiže snaha zaistiť si vlastnú bezpečnosť na úkor iných. Tak, že vojnovú moc 3. ríše usmernil na východ. Tým bola porušená zásada nedeliteľnosti bezpečnosti. Pritom vieme, že Sovietsky zväz v roku 1935 uzatvoril zmluvu s Francúzskom a ČSR. A viackrát navrhoval vytvoriť systém kolektívnej bezpečnosti v Európe. Žiaľ, aj dnes môžeme vidieť, ako niektoré štáty praktizujú rovnakú politiku a z času na čas ignorujú mechanizmy, ktoré svetové spoločenstvo vytvorilo, aby sa podobné konflikty v budúcnosti nemohli opakovať,“ povedal a ďalej zdôraznil: „Podľa mňa udalosti z 30. septembra 1938 by mali byť výstrahou toho, k čomu môžu viesť snahy o politické manipulovanie s verejnou mienkou, zahrávanie sa s nacizmom a nezodpovedná benevolencia k neonacizmu. Toho neonacizmu, ktorý dnes ožíva na európskom kontinente, pričom nadobúda nové formy a v rade prípadov sa mení na nástroj štátnej politiky, ako to v súčasnosti môžeme pozorovať na susednej Ukrajine.“... celý text

KejmlP
KejmlP
15.11.2018 5 z 5

Vynikající kniha. Netradiční formát filmového scénáře mě zpočátku trochu zarazil, ale velmi brzy jsem se začetl. Citace i rozhovory jsou velmi věrné a odpovídající realitě. Moc se mi líbilo vykreslení postav, je patrné, že Svjatoslav Rybas je velkým znalcem těch, o kterých píše. Zaujal mě například Stalin, zobrazený střízlivě jako několik tahů dopředu uvažující realistický vůdce, a nikoli nějaká iracionální krvelačná příšera, nebo náš předvídavý prezident Beneš.
Celkově je problematika Mnichova podána v kontextu, pohledem všech stran, s příčinami i důsledky, stejně jako i další události, jako třeba pakt Molotov -Ribbentrop. Jsem maximálně spokojen.

zahadum
zahadum
24.10.2018 5 z 5

Citujem z knihy: strana 88

Z materiálov norimberského tribunálu:
..zaútočilo by Nemecko v roku 1938 na Československo, ak by sa západné veľmoci postavili za Prahu ?
KEITEL : Samozrejme,že nie. Z vojenského hľadiska sme neboli dostatočne silní. Cieľom Mníchova bolo vytlačiť Rusko z Európy, získať čas a dokončiť vyzbrojenie Nemecka.

Áno je to hrozné čo nám urobili obe tieto krajiny ( Anglicko, Francúzsko ). To čo sa dnes deje je ale len začiatok veľkej európskej tragédie. K vojne - veľkej európskej vojne, príde veľký rozpad a revolúcia. Aj vďaka zrade nášho národa budete aj vy trpieť a zožnete to čo ste sami zasiali.

Edvard Beneš: Mníchovské dni.

Československo Edvard Beneš, 1884-1948 české dějiny Mnichovská dohoda

2015  91%Stalin: Krev a sláva