zahadum zahadum komentáře u knih

22. 11. 1963 22. 11. 1963 Stephen King

Nová kniha Stephena Kinga mi pripomína slávny Cameronov film : Titanic...pýtate sa prečo ? Loď Titanic bola len taká kulisa na pozadí veľkej lásky ktorá začala na tejto lodi a ako všetci vieme aj skončila. V knihe je touto kulisou John Fitzgerald Kennedy ..konkrétne jeho smrť 22.11.1963. Kingová fantázia znovu stvorila situáciu čo keby ? .... Cestovanie v čase je téma ktorá ma vždy zaujímala a som rád,že sa jej chytil aj môj obľúbený autor...King sa nebojí a púšťa sa do príbehu priamo od prvej stránky ... Napriek tomu koľko má kniha strán jej prečítanie vám nezaberie veľa času...kniha sa číta sama...stále sa niečo deje nie je núdza o veľmi napínavé momenty...King si dôkladne preštudoval reálie doby od roku 1958 do 1963 a je to poznať..ako majster detailov vám zase predkladá dôveryhodný celok...chvíľkami krásne prepadá nostalgiám o starých dobrých časoch .... príbehy o cestovaní v čase majú často problém paradoxom cestovania v čase....nepatrná zmena minulosti môže zmeniť budúcnosť...aj tu majster King všetko premyslel a jeho vyriešenie paradoxov beriem ...je rozumné a logicky spadá do deja....čerešničkou na torte je pre milovníkov Kinga zase prelínanie do minulých Kingových diel....nechcem prezrádzať veľa len podotknem ,že opis mesta Derry s ( nepoviem ) je mrazivý...málokedy písmenka dokážu navodiť smútok..melanchóliu ..tu sa to podarilo....koniec románu ..hmm King máva problémy s ukončením svojich kníh....tu to však neplatí...koniec je jedným slovom kultový !!! áno..používam toto slovo cítiac,že táto kniha sa stane kultom...Najlepší koniec aký som kedy čítal a nielen u Kinga...ale od čias Zelenej míľe aj najdojemnejší...pán King touto knihou ste mi poplietli poradie vašich klenotov...na prvé miesto totižto patrí tento knižný klenot...vystrieda druhý knižní klenot TO...Kniha začína vetou...Nie som plačko....no po dočítaní tejto knihy.....

01.07.2012 5 z 5

Hry o život (trilógia) Hry o život (trilógia) Suzanne Collins

Priznám sa k tejto trilogii som spočiatku pristupoval skepticky..predsa len sa jedná o jedno z mnohých " cool teenoviek " Zlákala ma cena za kompletnú trilógiu a veľmi pekné spracovanie samotnej knihy od Ikaru.
Celú trilógiu budem hodnotiť ako celok. Prvá kniha je jedna vzrušujúca adrenalínová jazda ktorú som dočítal na jeden záťah asi za dve hodiny...bol som milo prekvapený svetom ktorý vymyslela autorka a doviedla ho v detailoch do dokonalosti...dianie v aréne sledujete so zatajeným dychom a ani nevnímate a je tu koniec.
Druhá a tretia kniha bohužiaľ sú ďaleko za kvalitami prvej knihy a sú v podstate len nastavovaná kaša a snaha stoj čo stoj spraviť trilógiu nech to stojí čo chce...dej je umelo predlžovaný ..postavy sú nevýrazné a často konajúce v rozpore s tým čo hlásali o stránku predtým...hlavne trojka je neskutočne pomýlená a plná paranoje...postava A je dôveryhodná a postava B je zradca...o dve stránky je to presne naopak lebo tak konala postava C...každú chvíľku sa musíme prispôsobovať novej povahovej zmene postáv..čo je dosť zmätočné...každopádne koniec je logický a uspokojil ma...
V budúcnosti si určite rád znovu prečítam prvú knihu ... ostanem ale len pri tejto prvej časti.

19.06.2012 4 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

Po prečítaní fenomenálnej trilógie z ostrova Lewis, som bol pochopiteľne zvedavý na ďalšie knihy autora. Keďže Čína ma zaujíma a prišla mi ako dobrá zmena po Škótsku, rozhodol som sa pre prvý diel čínskych thrillerov. Pán ohňa je rozhodne oveľa slabšie čítanie ako ostrov Lewis, to chcem hneď na začiatku uviesť. Tu je tiež detektívny príbeh a na pozadí sú osudy ľudí ale tu to pôsobí kŕčovitejšie a povrchnejšie. Autor uvádza čitateľa do nového prostredia ( Čína ) rôzne kultúry keďže hlavná postava je Američanka. Robí to zo začiatku zmätok, musíte prijať Čínu a jej rozhodne iné a exotické prostredie navyše od Európana ( May ). Dosť rýchlo sa udeje dôležitá vec z ktorej sa nestihne spamätať ani hlavná postava a ani čitateľ. Pre niekoho reálie Číny a ich mená a názvy spolu prirýchlym vstupom do deja spôsobiť chaos. Priznám sa, že som bol prudko nešetrne aj ja vhodený do deja. Nechápte to tak, že sa mi nepáčilo, v podstate je to veľmi dobrá kniha ale mierne nešikovne zvládnutá. Hlavne začiatok. Potom sa čitateľ aklimatizuje a od polovici to ide z kopca. Detektívny príbeh sa prelína do popredia a postupne sa stáva hlavný bod knihy a celkom súdržne s tým idú aj osudy postáv. Miestami to jemne ťahá až k červenej knižnice ale nič hrozné .Horšie je to s pomerne povrchným, predvídateľným dejom kedy sa naivne isté udalosti začnú vymykať zdravému rozumu. Z banálneho krimi príbehu je tu zrazu doslova celoplanetárny problém. Myslím si, že aj nebezpečenstvo GMO potravín je lacná látka a takto sa atraktivita čínskeho prostredia zbytočne vytratí v niečom čo pokojne mohlo byť v EU reáliách. Koniec je tiež nevyriešený najlepšie a vyslovene ho niekto / niečo uťal a lacno na dvoch troch stranách odflákol. Veľmi odflákol. Rozhodne dám šancu druhému dielu a potom sa definitívne rozhodnem ako ďalej s Mayom a čínskymi thrillermi.
za mňa 70 %

06.03.2022 4 z 5

Až do konce času Až do konce času Brian Greene

Brian Greene nás znovu vezme na cestu vesmírom aby nám ukázal od základu všetky jeho tajomstvá a záhady pekne od začiatku vekov až do ...no po pravde nenájdeme ani začiatok ani koniec. Začneme u človeka a jeho vzniku a vývoj ľudstva jeho jazyk a myslenie. Ukáže nám začiatky chaosu alebo ak chcete entropie ktorá má veľký význam pre vesmír a samozrejme aj pre nás ľudí. Postupne autor názorne ako to vie len on nám plasticky ukáže na príklade výškovej budovy Empire State Building plynutie času vesmíru. Túto záverečnú časť veľmi odporúčam pre všetkých ktorý by chceli porozumieť vývoju vesmíru od začiatku až do konca. Možno autor mohol touto časťou začať samotnú knihu ale v poriadku beriem to ako " odľahčenie " na záver po ťažkých témach. Ako sme zvyknutý u tohto autora, všetko vysvetľuje nanajvýš zrozumiteľne, jasne, používa minimum alebo vlastne vôbec žiaden vzorec ! jeho myšlienkové pochody sú jasné a majú hlavu a pätu. Kto chce využije aj nezvykle nabitý doslov a veľmi bohatý zoznam použitej literatúry a veľmi obsiahle poznámky. Nemám knihe čo vytknúť. Aj vzhľadom na komplikovanosť tém sa čítala ľahko a vždy som vedel čo čítam a mal som predstavu o tom čo sa snažil autor vysvetliť. Greene je autor ktorý dokáže zaujať a viete prečítať aj také veci ako sú napr. Boltzmannove mozgy - téma ktorá je mimo akékoľvek chápanie a absurdita je zrejme krajne nevhodné pomenovanie pre túto látku. Každý koho fascinuje kvantová mechanika a záhady spojené s vesmírom bude ako doma. Ťažko som knihu zatváral, neviem sa dočkať s čím príde tento obdivuhodný fyzik a spisovateľ v jednej osobe.

13.12.2021 5 z 5

Pravý Hannibal Lecter Pravý Hannibal Lecter Jaques Buval

Robert John Maudsley, muž o ktorom ste zrejme nikdy nepočuli. Pritom je jedným z mediálne najviac známych vrahov Veľkej Británie. Zabil štyroch ľudí z toho boli traja jeho spoluväzni, čo ak si poviete,že nie je tak veľa.Ide tu ale o spôsob zabitia a isté nechutné záležitosti ktoré predvádzal s mŕtvym telom. Toho zaradilo okamžite medzi beštiálnych vrahov a je nazývaný aj reálny Hannibal Lecter. Kniha je veľmi krátka a ku koncu rozoberá extrémne náročné podmienky väzby R.J.Maudsleyho a myslím si,že sú to naozaj neľudské podmienky kedy nemá zo života nič a myslím si,že by v tomto prípade bol lepší trest smrti. Prekvapivo kniha nemá ani jednu foto prílohu čo je na škodu a tak si musíte dostupné foto nájsť na webe. Ináč nemám ku knihe výhrady a je to dobré dielo na pomedzí dokumentu a polo autentickej výpovede jedného veľmi nešťastného života.

25.08.2020 4 z 5

Inštitúcia Inštitúcia Stephen King

Stephen King majster hrôzy, desivý nekorunovaný kráľ hororu a napätia..pardón odskočil som si do minulosti. Teraz nazad do súčasnosti a hlavne na zem. Kedysi pán King mával problémy s koncami svojich kníh a v poslednej dobe žiaľ som si všimol,že nielen konce mu robia problém ale už aj celé knihy. Neviem nakoľko je to vekom alebo tým,že vyhorel, možno sa jednoducho minuli všetky dobré nápady a už naozaj nemá čo nové napísať. Problém pre mňa nebol príbeh tejto knihy ktorý je síce taká variácia na výbornú Podpaľačku ale to,že je to písané pre staršie deti resp, je to len ďalšia tuctová teen kniha ktorých je teraz všade okolo nás mraky. Aj pozornému čitateľovi neutečie viacero faktov, Kniha nemá žiadne napätie, násilie, drámu a o strachu ani nehovoriac. Kopec logických chýb je už priam na každej strane a niektoré sú fatálne až nemôžem uveriť,že to niekto po Kingovi čítal a neupozornil ho na to. King pomerne dobre začne knihu ale jeho ďalšia chyba posledných rokov býva to,že ak prechádza z realizmu do tej jeho ríše fantázii, mysteriózna a iných svetov tak sa to zadrhne, rozbije a príbeh stojí až padá na hubu. Na každej strane je napísané,že Luke je šachista a teda je veľmi geniálny a toto slovné spojenie sa vlečie knihou a vysvetľuje sa tým polovica knihy. Sľubný začiatok ešte držiaci sa ako tak zeme, potom príde malá akčná vsuvka ktorú vystrieda dlhé a nudné putovanie mimo zmyslovou ne realitou. Klasický útek a spoznanie, na konci veľkolepé akčné finále. Takto nejak vyzerajú knihy S.Kinga v posledných rokoch. Báť sa nebudete, strach a hrôza si vzali dovolenku. Logika hapruje kde sa to len dá a už sa ani neskrýva. Pre mňa ani nie sklamanie keďže posledné knihy Kinga už dávno sú všetko len nie dobrými knihami v ktorých býval vždy dobrý príbeh ktorý sa navždy zapísal do dejín kvalitnej brakovej literatúry. Už Outsider bola kniha ktorá sa ledva dala dočítať ale tam aspoň ten sľubný začiatok trval dlhšie a pár strán sme si mohli užívať pána Kinga. V Inštitúcii je sľubný začiatok naozaj len začiatok a neskôr " King šablóna bezhlavo mix max ". Je to ako keby vám niekto chcel povedať dobrý krátky úderný vtip keď máte málo času a miesto toho vám ten vtip rozpráva ožratý chlap s plnou hubou žrádla a hovorí vám ten vtip hodinu...výsledok si viete predstaviť.

02.08.2020 2 z 5

Fahrenheitova dvojčata Fahrenheitova dvojčata Michel Faber

17 poviedok, veľa alebo málo ? v tomto prípade je to ako v dobrej reštaurácii a stolovali mi vynikajúce gurmánske jedlo. Faber tradične nerozpráva veľa, neopisuje veľa, nechodí ďaleko pre dialógy, dokonca jeho poviedky nepotrebujú na záver ani pointu. Jednoducho poviedka začne ako keby ste boli svedkami nejakej udalosti vonku v parku. Nejaké postavy v parku niečo robia, neviete kedy prišli a nebudete ani vedieť kedy odišli. Autor strieda umiestnenie poviedok hravo a jednu chvíľku ste s hudobníkom death metalovej skupiny v Budapešti a o pár strán ďalej kdesi v chladnom Fínsku. Všetky poviedky majú spoločného menovateľa - sú znepokojivé, jedna je tu vyslovene drastická a psychicky náročná, pochopí každý rodič. Niektoré sa zdajú byť banálne - myš. Čo dokáže človeka sexuálne vzrušiť ? iné pohlavie,rovnaké pohlavie, zviera, mŕtvola...mohol by som pokračovať ale určite by ste nikdy nepovedali,že existuje skupina ľudí pre ktorých je prednáška o kokosoch sexuálne lákadlo. To takým spôsobom,že autor vám privodí skoro naozajstné ...ehm...spracuje vás a vnúti vám to hravo za čo jednak vďačí autor svojej originálnej fantázii a hlavne za maniakálny preklad pána Janiša. Neviem si predstaviť náročnosť prekladu tejto poviedky. Klobúk dole ! Dokonalá zbierka bizarných ale zaujímavých poviedok.

15.06.2020 5 z 5

Vražda Rogera Ackroyda Vražda Rogera Ackroyda Agatha Christie

Zrejme najlepšia pointa z dielne Agathy Christie. Záver dáva za pravdu,že pani A.CH. bola...je a bude navždy kráľovná nielen anglickej detektívky.

10.01.2017 5 z 5

Päť malých prasiatok Päť malých prasiatok Agatha Christie

Môže sa objasniť vražda po dlhej dobe ? konkrétne 16 rokov ubehlo ako bol zavraždený Amyas Crale..zavraždila ho jeho žena..tak znel rozsudok súdu. V čase vraždy boli s dotyčným piati ľudia...rodina..osudové ženy..priatelia..vychovávateľka...Poirot sa zameria na päť svedkov vraždy na päť ľudí z ktorých možno jeden je skutočný vrah....Agatha Christie majstrovsky zamiešala všetky fakty a dômyselne ich zakryje domnienkami..náznakmi..náhodnými slovami...

17.11.2016 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Mrazivý a napínavý thriller, miestami neskutočne a zbytočne prekombinovaný ako keby autor napínal pomyslenú strunu trpezlivosti čitateľa až do krajnosti. Pán Nesbo teraz vám to ešte prepáčim a dávam plné hodnotenie za pomerne originálne motivačné činitele vrah......už ani slovko..tuším pod oknom sa nám rysuje ... áno áno ... snehuliak...

03.12.2012 5 z 5

Vlk z Wall Street: Závažnosť finančného systému Vlk z Wall Street: Závažnosť finančného systému Ernst Wolff

Všetko čo ste sa kedy chceli opýtať o svetovej ekonomike ale báli ste sa ,že vás oklamú. A veru je v čom klamať. V podstate je za posledné stovky rokov náš systém svetových peňazí jeden veľký kolosálny a bezprecedentný podvod.
Nemecký autor Ernst Wolff Vás o tom vo svojej pomerne krátkej ale bohatej knižke spoľahlivo presvedčí. Na niečo viac ako 160 stranách vás v 52 kapitolách prevedie dôležitými pojmami globálnej ekonomiky. Kapitoly sú krátke max dve tri stránky ale sú slovo od slova nabité faktami o ktorých ste netušili.
Spomeniem aspoň pár kapitol :
Federálny rezervný systém
MMF
Svetová Banka
Ratingové agentúry
Čína a nová hodvábna cesta
EU
Vrtuľníkové peniaze
atď...
sú to všetko zaujímavé kapitoly ktoré sa čítajú jedným dychom a pritom nie sú lacno senzácie chtivé. Sú nabité faktami a ktokoľvek si môže ich hodnovernosť preveriť pár klikmi na internete.
Nie je to zložité čítanie, pár zložitých termínov autor šikovne vysvetlí a aj neznalec do ekonomiky bude rýchlo v obraze.
V obraze o čo tu ide, ako sa systém ponára sám do seba a mnohé finančné katastrofy sú dôvodom na obavy pred budúcnosťou.
Svetové krízy boli v drvivej väčšine spôsobené nenažranosťou bánk a ich lajdáckemu prístupu k riziku a nulovej zodpovednosti.
Ak banky prosperujú tak generujú mnoho biliónové zisky ktoré sú samozrejme súkromné príjmy. Akonáhle však príde ku katastrofám tak štáty rýchlo zachraňujú tieto inštitúcie pred krachom peňazí pracujúcej vrstvy daňových poplatníkov. Presne podľa hesla :
Príjmy sú súkromné ! Straty sú verejné !
Donekonečna to takto samozrejme nejde a s matematickou presnosťou sa vie, že tento systém je neudržateľný a skolabuje. Viď posledné udalosti roku 2007 - 2008 kedy nechýbalo veľa a padlo to skoro celé na hubu. Vzalo sa nejaké ponaučenie ? Kdeže naopak ešte viacej hazardu sa hrá v tomto veľkom svetovom kasíne!
Systém je v troskách a koncom roka 2019 sa už naisto črtala ďalšia ekonomická katastrofa. Potrebovali už len zázrak.
Začiatkom roku ale " netopier zatrepotal krídlami a priniesol vírus " úvodzovky z toho dôvodu, že v aký príhodný čas však ? čistá " náhoda " samozrejme.
Autor na konci knihy zaradil aj kapitoly z prvých mesiacov koronavíru ktorý natrvalo zmenil svet. Nie zo zdravotného hľadiska ale z hľadiska pretransformovania svetového kapitálu do tých správnych rúk. Nastáva globálny reset a neprinesie nič dobrého.
Bohatí zbohatli brutálne ( majitelia Facebooku a Amazonu za 8 týždňov o 60 miliárd dolárov ! ) a stredná trieda bude postupne likvidovaná ako aj stredný a malý podnik ktorý to neuvládze a zožerie ho gigant monopolista. Netreba sa ďaleko ísť pozerať pre dôkaz, každý videl ako počas tzv. lockdownov bol malý živnostník alebo mini obchodík zatvorený a veľký reťazec naplno otvorený a kráľovský bohatol. Človek si nechce pripúšťať kacírsku myšlienku , že ten malý skurvený lietajúci mäsožravec v tej Číne ale priniesol ten "vírus" za sekundu dvanásť !
No ktovie odkiaľ sa tu vzal taký vírus ktorý priniesol istej ultra bohatej skupinke majiteľov peňazí ďalšie bilióny na ich nenažrané účty ktoré nemajú dna.
Do budúcna treba čakať ďalšie takéto " šťastné náhody " v podobe "vírusov" vojen alebo možno priletia mimozemšťania. Hmm nepriletia naozaj ale akože....
100%

17.03.2022 5 z 5

Pekelná princezna Pekelná princezna Harold Schechter

(SPOILER) Belle Gunnessová, kto to bol ? bola to silne manipulatívna, surová, vypočítavá, chamtivá, neľútostná, chladnokrvná žena ktorá vraždila pre majetok a peniaze.To bol jej jediný motív na to aby vraždila hlavne mužov ktorých lákala za účelom svadby. Neštítila sa žiaľ zabíjať ani deti. Začiatkom dvadsiateho storočia v USA spôsobila nevídanú senzáciu ohľadom spôsobu, množstva vrážd ktoré vykonala. Senzáciu spôsobil aj fakt, že sa vlastne nevie čo sa s ňou stalo. Autor ide skvelým spôsobom od jej narodenia až po jej...nevie sa ako, kedy a kde zomrela. V knihe sú výborne naznačené všetky možné scenáre ako to s ňou dopadlo. Po pravde je to stále veľká záhada kriminalistiky. Rozhodne bola táto žena veľmi ale naozaj veľmi prešpekulovaná a pochybujem, že by samú seba predala lacno. Mínus knihy je rozhodne absencia obrazovej dobovej foto-prílohy. Skutočne v celej knihe nie je jedná fotka, mapka ani nič podobné. Vada knihy je aj nedostatočná alebo žiadna korektúra a tak sa kniha hemží preklepmi, slovami a vetami ktoré nedávajú význam a pod. Každopádne knihu odporúčam ľuďom ktorý majú radi napínavé, drsné a záhadné činy ľudskej kriminality. 80 %

17.12.2021 4 z 5

Muž, ktorý si mýlil manželku s klobúkom Muž, ktorý si mýlil manželku s klobúkom Oliver Sacks

V podstate veľmi smutná kniha, zbierka bizarných až neuveriteľných prípadov ktoré za svoju kariéru zaznamenal tento svetovo prestížny neurológ.

05.08.2021 4 z 5

Hleď, prázdnota Hleď, prázdnota Philip Fracassi

Gnóm...edícia ktorá si stanovila za svoj cieľ dve veci: prvá, vždy krásne a graficky originálne obálky a druhá dôležitejšia je výber autorov a výber samotného obsahu. Moja prvá skúsenosť s Fracassim ( v žiadnom prípade posledná ) ma neskutočne prekvapila. Nebudem tu rozpisovať jednotlivé poviedky, je ich deväť a niektoré som opísal samostatne. Ohodnotil som všetky a dospel som k názoru,že sú tu len dva druhy poviedok a to veľmi skvelé a " len skvelé ". Každá jedna je originálna a áno sú to o niečo dlhšie literárne útvary na aké sme zvyklý ale....V žiadnom prípade to nie je na škodu keďže autor má dar udržať každú poviedku pod našou pozornosťou. Budem radšej čítať dlhšiu a skvelú poviedku ako krátku a zlú. Autor píše dospelo a nedal sa zlákať lacnou "Kingovou cestou " kde by na dvoch stranách opísal ako ožil klavír a zožral decko aj učiteľa klavíru....nie nie...Fracassi sa neuspokojí s tak povrchnou scénou a jeho poviedky sú malé umelecké diela. Jednoznačne posledná Mandala alebo Zlodej koní patria k špičke čo som čítal za poslednú dobu. Pán King natrieska síce do jeho poviedkových kníh kvantum poviedok ale ruku na srdce..koľko je takých ktoré si zapamätáme ? polovica ? no...to je slabota, plytvať polovicou knihy na odpad ! nehovoriac o tom,že tu každá poviedka dýcha neskutočne tajuplnou atmosférou a viac ako lacnej krvi tu tečie dusná a ťaživá aura nepoznaného. Dokonala znalosť prostredia, priam maniakálna tvorba charakterov postáv a vždy originálne pojatá zápletka robia z tejto krásnej zelenej knižky cenný poklad do mojej zbierky dobrých kníh.

16.07.2020 5 z 5

Dračia cárovná Dračia cárovná Juraj Červenák

Druhý diel v ktorom už mágia a čary naplno ukážu svoje schopnosti....na severe v temných bažinách a priam na konci sveta a života sa odohrá hrozný boj o ...všetko. Krvavý kúpeľ pokračuje a čítalo sa to po čertoch dobre. Ani veta ani slovo nazmar....Súboj s Babou Jagou chcem vidieť na filmovom plátne !

26.08.2018 5 z 5

J. R. R. Tolkien: Životopis J. R. R. Tolkien: Životopis Humphrey Carpenter

Hlboká sonda do osobného a profesného života tvorcu veľkolepej trilógie Pán prsteňov a Hobita. Autor detailne rozoberá celý život tohoto vskutku podivného ale nesmierne na jazyky nadaného profesora, ktorého láska k starým jazykom dohnala k vytvoreniu celého univerza menom : Stredozem.

31.01.2013 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Príbeh o mrazivom tajomstve ktoré skrýva jeden zvláštny cintorín, jedno miesto kde smrťou nič nekončí...miesto kde cítite studenú jeseň s vranami ktoré vás sledujú zo stromov, kde mlčanlivý starý sused na verande pije pivo a díva sa do diaľok ktoré pozná ale neverí im, kde zelené oči mačky vidia hlboko do vás..kde nie je miesto pre radostné detské hry....kde hučia veľké cisterny a snažia sa vás zabiť...kde si uvedomíte,že Stephen King ovláda všetky možné zákutia ľudskej psychiky bravúrne a desí vás to ..... dielo pochmúrne, tajomné,desivé, smutné.

11.03.2012 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

jednoznačne najlepšia kniha od Kinga !!! kniha sa v podstate číta sama… kniha bola 2× sfilmovaná..prvý krát ju sfilmoval Stanley Kubrick ktorý ale zmenil niektoré prvky deja a preto si King napísal svoj vlastný scénar a vznikla 3 dielna pomerne verná adaptácia knižky

11.03.2012 5 z 5

Axiomat Axiomat Greg Egan

Veľmi nesúrodý výber naozaj miestami ťažko uchopiteľných vo väčšine prípadov SCI-FI poviedok, prečo vo väčšine ? niektoré sú totižto ťažko definovateľné o aký žáner vlastne ide.
Autor má dobrý prehľad o vede technike, fyzike, biológii ale najviac sa necháva unášať filozofiou. V hard SCI-FI je to na škodu vzhľadom na autorov necit k beletrii kde sa správa ako slon v porceláne a je veľmi ťažkopádny. Fantáziu má dobrú ale nedokáže ju jasne, zrozumiteľnou formou dostať zo seba a miestami sa mi stalo, že som sa stratil vo vete ! Nie na stránke ale už veta mi robila problém pochopiť aký má vlastne zmysel. To nie je dobré !
Je sympatické, že poviedky sú umiestnené zhruba do jednej časovej etapy a niektoré vynálezy alebo objekty sa prelínajú viac poviedkami.
Snažil som sa pochopiť autorov štýl a jeho opis ľudí v budúcnosti napriek tomu, že som bol plne sústredený mi to miestami vôbec nešlo. Veľa poviedok som čítal, čítal a veľmi som sa tešil, že bude poviedka konečne už končiť. Uznáte, že to nie je dobré ! Rovnako ako nie je dobré byť rád, že sú poviedky rozsahom krátke.
Nie som ani veľmi sklamaný vzhľadom na autorovu excelentnú fantáziu.
Veľmi som sklamaný tým, že Greg Egan nedokáže písať trošku čitateľsky zaujímavo aby som na konci knihy ju nezavrel s úľavou ako v tomto prípade.
60 %

Věčný atentátník 3/5
Poviedka o prenasledovaní drogy / vírusu S naprieč paralelnými vesmírmi..

Deník sta světelných let 3/5
Vedieť čo prináša budúcnosť nemusí byť vždy to pravé orechové čo chcete vedieť...

Laskání 4/5
Policajt pri vyšetrovaní vraždy ženy objaví zaujímavého tvora, neskôr sa zistí súvis tvora s jedným umeleckým dielom. A aký má vzťah policajt s tvorom ?

Axiomat 3/5
Implantát ako nástroj pomsty ?

Bezpečností schránka 5/5
Poriadne náročná ale jednoducho nádherná poviedka o mužovi ktorý sa každé ráno budil v tele niekoho iného. Originálne a má aj zaujímavý koniec.

Vidění 3/5
Neobvyklý zdravotný problém ako následok úrazu alebo je za tým niečo iné ?
Poviedka ktorá má dobrý potenciál ale je stratená sama v sebe.

Únos 5/5
Silná poviedka o krádeži identity, kto sme ? čo a kde je naša osobnosť ? zaujímavá filozoficky podložená poviedka ktorá ani sekundu nenudí.

Učím se být sám sebou 2/5
Ničím nevýrazná poviedka o drahokame ktorý supluje náš mozog, treba sa len rozhodnúť či ho používať alebo nie.

Vycházka 3/5
Čo by ste spravili aby ste Vašu popravu oddialili o 5 minút ?

Do tmy 2/5
Čo sa stane ak sa na Zemi zjaví zrazu červia diera ? po pravde neviem keďže autor možno sám nevedel čo s takou látkou...

Láska jak má být 4/5
Muž je po vlakovom nešťastí na hranici života a smrti. Jeho manželka sa dá prehovoriť na ....pomerne nechutnú možnosť jeho záchrany. Prekvapivo originálna a silná poviedka.

Morální virolog 4/5
Cesty božie sú nevyspytateľné alebo keď sa šialený vedec rozhodne vyriešiť ľudskú neveru....zaujímavá poviedka.

Blíž 0/5
Zvrhlosť a dekadencia nič viac, alebo LGBTI v budúcnosti.

Nestabilní dráhy v prostoru lží 0/5
Nejaké filozofické a náboženské kecy v ktorých som sa definitívne stratil

20.03.2022 3 z 5

Djatlovova expedice: Nová odhalení Djatlovova expedice: Nová odhalení Martin Lavay

Hľadáte súhrn všemožných správ a správičiek z netu o tejto udalosti ? máte ich ! kniha je ucelený spis takýchto miestami bulvárnych a šialených správ. Hľadáte výsledné a konečné vysvetlenie toho čo sa v roku 1959 stalo ? Smola ! v knihe nie je ani stopa po finálnej správe alebo niečo podobnom. Autor sám v doslove píše, že je to kniha bez záveru. Nedozviete sa tu v podstate nič nové. Autor naskladal len novšie správy o tom kam dospelo väčšinou amatérske pátranie tejto záhadnej udalosti. Drvivá väčšina je aj tak z ríše fantázie a rôzne UFO, Yeti, drogy, vraždy, únosy do iných dimenzii, vraždiaci šamani, cestovatelia v čase, živí Djatlovci v Izraeli a podobné nezmysly chorých hláv. Čo vám kniha dá ? nič ! Jedine vám ušetrí čas ktorý by ste venovali pátraním po webe v cudzom jazyku. Takže ako som písal u prvej knihe autora k tejto téme, jedná sa len o ucelený súhrn toho čo ponúka internet. A to, že aký je dôveryhodný internet netreba ani písať. Nečakajte nové odhalenia, nečakajte bombastické senzácie, nečakajte nič, sadnite si a s kyslým polo úsmevom sa ponorte do pomerne pekne spracovanej knihy ktorá vám ale nič nové nepovie. Byť neslušný tak poviem, že kniha je zbytočná ako " bradavky kancovi "
50 %

10.03.2022 3 z 5