J. R. R. Tolkien: Životopis

J. R. R. Tolkien: Životopis obálka knihy
Mé hodnocení:

Přestože díla J. R. R. Tolkiena (1892–1973) upoutala v uplynulých desetiletích milióny dětských i dospělých čtenářů na celém světě, o životě a mimoliterární kariéře slavného klasika žánru fantasy bylo donedávna známo jen málo. Anglický literární vědec a žurnalista Humphrey Carpenter nabízí ve své autorizováné biografii poprvé detailní pohled na okolnosti vzniku legendárního Hobita a sleduje několikaletý proces tvorby trilogie Pán prstenů i pozvolný růst mytologického cyklu příběhů a legend Silmarillionu, jehož vydání se již autor nedožil. Podrobně a přitažlivou formou líčí také Tolkienův život od dětství v Jižní Africe a Anglii přes birminghamská a oxfordská studia, službu v armádě za první světové války a akademickou kariéru až po poslední léta v Bournemouthu a Oxfordu. Carpenterova kniha, pečlivě připravená na základě rozhovorů se samotným Tolkienem, členy jeho rodiny a přáteli a studia literární pozůstalosti, deníků a korespondence, je vzrušujícím příběhem neobyčejně lidské a tvůrčí osobnosti i cenným zdrojem informací o Tolkienově životě a díle....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/65881/j-r-r-tolkien-zivotopis-Ot9-65881.jpg 4.7124
Biografie a memoáry, O literatuře
Vydáno, Mladá fronta

J. R. R. Tolkien – A Biography, 1977

Kniha J. R. R. Tolkien: Životopis

cat5

Takto poutavě napsaný životopis jsem ještě nečetla. A nebylo to způsobeno jen tím, že Tolkien prostě byl,je a bude Osobnost, i když to samozřejmě mělo nějaký ten podíl. Co dodat? Snad jen, že jdu znovu zhltat všechny jeho knihy, které vlastním.

Alex.Barunka
25.11.2020

Před ním stál Strom, jeho Strom, dokončený, dá-li se to říct o Stromě, který byl živý, jeho listy se rozvíjely, jeho větve rostly a ohýbaly se ve větru...
... Je to dar.

Chesterton
18.11.2020

[audiokniha]
Stejně jako Tolkien stvořil v Pánu prstenů mnohovrstevný, skoro dokonalý monument, který tímto část čtenářů odradí.....povedl se Carpenterovi podobně kvalitní kaleidoskop úhlů pohledů na jeho život, který zdá se být daleko víc přijatelný.
Pro mě z něho zejména jasně vysvítá nakolik je určující kvalita vztahu rodičů a blízkých osob v dětství, byť prochází zkouškami a trápením. Stejně tak, kolik snese věrný partnerský vztah, ale i pevnost a inspirativnost chlapských přátelství.
Jako mnohé zde, mě zaujala až nesnesitelná pedanterie tohoto nezdolného hobita v barevných vestičkách, jež se nakonec stala až podstatou úspěchu a zároveň spolu s mnohými detaily činí tento životopis lidským.
5/5

tonysojka
12.11.2020

Posloucháno jako audiokniha i čteno knižně. Líbilo se mi to téměř až k nadšení, i když nejsem Tolkienofil. Hobit se mi zdál moc pro děti, Pán prstenů odtažitý, Silmarillion komplikovaný.
Ale po přečtení životopisu si od pana profesora přečíst něco prostě musím. Otázka je, co a kdy.

jaroiva
21.09.2020

Od začátku velmi chytlavě napsané. Neobyčejně pojatý životopis jednoho relativně obyčejného života.
Nejsem vůbec Tolkienův fanoušek, přečetla jsem - přetrpěla až do konce - jen Hobita. Pán prstenu mě nebavil, a to ani ve filmovém zpracování.
Po poslechnutí tohoto životopisu (na jeden zátah) mě ale láká zkusit si od něj přečíst ještě něco jiného, ovšem v originále.
Hodně mě zaujal v životopisu jeho vztah k jazykům, a trochu mě uklidnilo, že alespoň finštinu se nenaučil až tak výborně :). A právě se zaměřením na jazykovou stránku se určitě pustím do nějaké Tolkienovy knihy. I když si nejsem jistá, jestli v originále budu schopná právě to jazykové umění pochytit.
Každopádně tento životopis doporučuji poslechnout i těm, kdo nemají Tolkienovo dílo moc rádi. Pro fanoušky je to samozřejmě povinná četba :)

Simstr
03.08.2020

Výborný životopis, nic moc se nedělo ale nutí Vás to pořád číst dál a dál. Taková historie Pána prstenů a Hobita. Pěkně napsané.

kaja8226
29.03.2020

Krásné nahlédnutí do skromného života jednoho z nejlepších autorů. Doporučuji přečíst každému, kdo se zajímá o dílo J.R.R. Tolkiena.

woodward
12.09.2019

Musím říct, že pokud jde o životopisy autorů, většinou spíš sdílím Tolkienův názor, který zkoumání autorova života považoval za "marný a falešný přístup k jeho dílu." Jenže tahle kniha docela určitě není marná a falešného na ní není vůbec nic. Už dlouho se mi nestalo, že bych 300 stránkovou knihu zhltnul během jediného dne. Jakkoliv v ní, řečeno slovy některých zdejších komentátorů "chybí akce", rozhodně se nedá říct, že "to neodsejpá". Od jihoafrických počátků přes často nelehké mládí a dospívání, studia v Oxfordu, sňatek, profesní i autorské dozrávání - to všechno proložené občasnými záblesky vzpomínek na místa, jména a situace, objevující se mnohem později tak či onak přetvořené, přizpůsobené v jeho slavných dílech - stránka za stránkou se valí mohutný proud a člověk nemá čas ani chuť přestat číst kvůli takovým malichernostem jako je oběd nebo předem naplánované pochůzky.
Nechápu, jak to Humphrey Carpenter dokázal, ale napsal opravdu strhující vyprávění o spisovateli, o jehož životě sám na mnoha místech knihy zdůrazňuje, že byl docela obyčejný. A píše o něm takovým způsobem, že třeba v místech, kde je řeč o posledních měsících před závazným rozhodnutím nakladatelství Allen&Unwin vydat Pána prstenů, člověk se zatajeným dechem čeká, jak to dopadne, jestli ta zatracená kniha vůbec někdy vyjde a kdo ji vlastně vydá.
Po nějakém čase zase jedna knížka, která mi fakt udělala radost.