zahadum zahadum komentáře u knih

Talisman Talisman Stephen King

(SPOILER) Jack Sawyer má chorú matku ktorú zachrániť môže tak, že prestúpi do inej dimenzie kde zachráni kráľovnú ktorá je dvojenec jeho matky.
Nejak tak v skratke znie jedna z mála logický vecí v tejto knihe. Teritória je iná dimenzia do ktorej ak sa dostanete ocitnete sa v inom svete. Sú tam iné pravidlá, iná fyzika, iná doba a pod...
King a jeho kolega nedokázali udržať konzistentnú myšlienku počas príbehu v tejto buddy movie road. Pravidlá sú ťažko charakterizované a zmätočné
často som mal problémy s tým kde zrovna Jack je a s kým tam je a miestami dokonca aj prečo tam je. Vzniká informačný chaos ktorý v kombinácii so stovkami strán začne zaváňať veľkou nudou. Sama kniha začne nemastne neslano kedy 100 strán sa len kecá a kecá a vy aj viete prečo a ako len nechápete prečo už do zadku nezačne akcia. Tam na chvíľku mu kniha grády a dobre sa čítajú tie dramatické presuny TAM a NAZAD. Potom sa udeje asi najzaujímavejšia časť knihy kedy do príbehu vstúpi "VLK " Užite si jeho krátky pobyt keďže autori si spoločne povedia akcia ? nápady ? vysrať ! vrátime sa k nude a k chaosu. A tak originálnu a silnú postavu ako bol Vlk vystrieda nudné šedé tupelo menom Richard. A s ním sa dlho predlho budete tackať stovkami strán do finále ktorá je tak sprosté ako samotná táto kniha. Koniec príde a vy budete rozčarovaný sedieť a pýtať sa - A to je všetko ? Veru všetko, svojim spôsobom je to úľava keďže posledné stovky strán som čítal nasilu a tlačil som sa aby som tých 700 strán mal za sebou. Nebudem sa rozplývať kto nesie na tom vinu, že je kniha tak spackaná. Boli na to dvaja a neviem kto prispel akou formou a porciou do spôsobu práce na tejto knihe. Každopádne aj o oveľa rokov King s vlastním synom vydá knihu ktorú bolo treba spáliť okamžite po napísaní ( Spiace krásavice ) Jedna horšia ako druhá.
30%

06.04.2022 1 z 5

Muž, který spadl na Zemi Muž, který spadl na Zemi Walter Tevis

Útla knižka ktorá má pár strán, napriek tomu je v nej ukrytý silný a veľký príbeh. Povedzme, že SCI - FI , to mi príde len ako istá forma kamufláže. Pod povrchom drieme a silnie čistý nefalšovaný proti vojnový príbeh ktorý autor umne prepašoval do sci - fi podoby. Je priam beznádejný, depresívny , silne kope ľudstvo do ksichtu pre jeho jedinú dokonalú schopnosť a tou je - sebe deštrukcia. Nech je Thomas Newton z Marsu, z Venuše alebo z tramtárie, dôležitý je odkaz - VOJNA JE ZLÁ VEC ! Dokonalá malá knižka ktorá je možno silne naivná, vlastne ona je silne naivná ale nadčasovosť je dych berúca. Prečítal som to za dva dni ale v hlave to bude ešte pekne dlho a znepokojivo rezonovať. Myslím si, že tak ako sa ľudstvo správalo k mimozemšťanovi, tak sa správa aj medzi sebou.
Chcem veriť, že to dokážeme ale ....nedokázala to ani Thomasova vyspelejšia civilizácia.

90 %

03.03.2022 5 z 5

Blaze Blaze Richard Bachman (p)

Blaze depresívny román ktorý napísal King / Bachman, z rokov kedy King nebol ešte vôbec slávny a mohol tak naplno pustiť "svojho démona " zo svojho vnútra. Bachman má niečo čo King nemal, mal neradostné príbehy, nikdy nekončiace dobrom alebo nevyzneli optimisticky. Nie ináč je to aj s románom meno Blaze. Čo je taká Kingová / Bachmanová variácia na slávny román Steinbecka - O myšiach a ľuďoch. Nečakajte nádej a svetlo, skôr temný, pochmúrny a smutný príbeh o mužovi resp. chlapcovi ktorý sa už zle narodil a celý život bol na druhej strane nech to už znamená čokoľvek. Kinga tu spoznáme veľmi ľahko a to v jeho geniálnej schopnosti opísať myšlienkové pochody aj slabomyseľného jedinca akým Blaze svojím spôsobom bol. Jeho opisy a striedanie kapitol " súčasnosť " a minulosť sa perfektne prelínajú a trošku by som za seba povedal, že tie opisy minulosti života veľkého Blazea sú o niečo lepšie aj vďaka tomu, že v nich ešte ako také svetlo môžeme nájsť. Knihe sa nedá nič vytknúť a je to u mňa špičková dráma o smutnom osude človeka ktorý napriek tomu, že ho okolnosti dotlačili za hranu zákona, je vám sympatický. 90 %

19.12.2021

Přežít nebo zemřít: Manuál pro přežití ve zlých časech Přežít nebo zemřít: Manuál pro přežití ve zlých časech Aleš Přichystal

Nikto nepochybuje,že momentálne svet okolo nás prežíva ťažké až nebezpečné časy. Teraz je jedno kto, prečo a ako je tomu na vine a nemyslím si,že kniha a autor píše PRO ruskom duchu. Autor triezvo vidí kto sa vo svete už skoro dvesto rokov stará o to by sa správal ako parazit ktorý ťaží z chudoby a vojen ktoré sám vyvoláva a na ktorých kráľovsky zarába. Jeden " kolega " tu písal,že kniha nie je publikácia vhodná ako manuál pre " připravovatelov " alebo anglicky prepperom. Čiže už na druhej strane autor NEPOKLADÁ svoju knihu ako nejaký manuál a prostoduchý čitateľ to poukáže ako negatívum knihy. Zrejme tu knihu ani nedržal v ruke. Schválne som si celú knihu pozorne prešiel a vyhľadal som si zdroje toho čo autor píše podľa niekoho ako "konšpirácie alebo proruskú propagandu " ono dnes je prejavom choroby vidieť za každým stromom ruského agenta a všeobecne nenávidieť Rusko a Rusov viacej ako kedysi nacisti. Autor dokonca ešte podhodnocuje význam USA v jeho dlhovej situácii kedy USA NIKDY ani za tisíc rokov nesplatia svoj parazitný dlh na splatenie ktorého by potrebovali asi desať Zemi ! Posúďte sami : https://www.usdebtclock.org/

Ináč kniha je veľmi poučná a vo viacerých bodoch nás pripravuje na nie dobré časy ktoré nemusíme ale môžeme čakať v dohľadnej dobe. Či je to jadrová vojna, pád svetovej ekonomiky alebo masívne výpadky elektrickej energie tzv. blackouty ktoré sa už v minulosti diali. Sú tu rôzna tipy a rady a kvantá odkazov na webové stránky kde sú podrobnejšie informácie. Autor radí rôzne základy metódy prežitia a svojpomocné metódy záchrany alebo prvej pomoci. Všetko čo autor píše sa dá ľahko nájsť na nete ale vzhľadom k tomu,že jadrová vojna alebo blackout nám znemožnia prístup k komunikačným prostriedkom je dobré mať takúto alebo podobnú knihu poruke. Kniha je prehľadná a nenašiel som tam žiadne fámy, konšpirácie alebo technické omyly či sa týkajú zbraní alebo liekov. Autor je náčelníkom štábu Zemskej domobrany.Netreba to brať ako nejaký urgentný manuál záchrany ale skôr dobre mienené rady v prípade aj prírodných katastrof ktoré už pravidelne zažívame v Čechách a na Slovensku. Myslím si,že je to dobrá kniha a rozhodne ju odporúčam hlavne do dnešných pohnutých časov. Pristupujte k nej zo zdravým rozumom a pocitom,že niečo spravíte pre seba a svoju rodinu ak zlé časy nastanú. Na koniec veľmi staré a aktuálne čínske príslovie :

Lepšie ako preklínať tmu, je zapáliť sviečku.

29.08.2020 4 z 5

Sféra Sféra Michael Crichton

Naprostý skvost....kniha nemá ani jedno slovo navyše a toľko toho nepovie..neprezradí nič...po prečítaní knihy vlastne ani nebudete vedieť čo ste prečítali. Koniec je jeden z najzáhadnejších koncov čo som kedy čítal. Autor dokonale zatemnil celú kostru príbehu ..položil veľa otázok ale nedal ani jednu odpoveď. V tom je čaro a mágia tejto knihy lebo núti si veci domýšľať po svojom. Táto kniha nie je jedna..každý čitateľ vytvoril ďalšiu...ak môžete vyhnite sa filmu ktorý je naprosté fiasko aj napriek tomu,že tam hrá viac dobrých hercov. Knihu to videlo z ponorky aj to bola mútna voda....aká ponorka ? a aká voda ?

24.09.2018

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Kniha ktorá sa dočíta skôr ako si k nej stihnete pohodlne sadnúť alebo ľahnúť. Chytí už na prvých stránkach a nepustí až do finále ktoré....Temná hmota je parádny thriller v ktorom sa udeje všetko čo sa udiať má...veľa sa nedá písať o deji ale v skratke je to o mužovi ktorý v boji o svoju lásku a syna musí pretrpieť neskutočné šialenstvo....nedá sa to ináč nazvať ako desivá, šialená nočná mora...a pri tom má reálne základy...kvantová mechanika nám hovorí jasné,že všetko sa sa má stať sa aj stane..stalo sa..alebo sa udeje...pre tých čo sa o takéto veci zaujímajú dávam teraz nasledujúci link kde sa dozviete dosť o paralelných vesmírov a multi-vesmíre:

28.12.2017 5 z 5

Stephen King: Čtyřicet let hrůzy – Život a dílo krále hororu Stephen King: Čtyřicet let hrůzy – Život a dílo krále hororu George Beahm

Dnes som dočítal tento monumentálny kúsok o živote a tvorbe Stephena Kinga. Podobne ako kolega ( doktorking) si veľmi chválim spracovanie a obsah knihy. Je to dielo ktoré sa budovalo dlhé roky vzhľadom na plodnú tvorbu S.K. tuším,že toto je už tretie vydanie a je teda pomerne aktuálne. Beahm si vzal život S.K. pod drobnohľad ale skôr je to životopis ktorý je venovaný jeho práci. Sú tu nejaké začiatky života ale viacmenej je to len také stručné zoznámenie s detstvom a časom kedy chodil na univerzitu. Autor pomerne detailne opisuje proces vzniku jednotlivých diel a dáva k vyjadreniu priestor aj kritikom a známym S.K. ktorý hovoria o tom v akej životnej etape to ktoré dielo vzniklo. Kniha je obrovská čo sa týka obsahu a informáciám v nej, ale je to aj kus veľkej a ťažkej knihy. Zhruba v strede knihy sú aj maľby ktoré sú jednoducho krásne a týkajú sa hlavne Temnej veži. V knihe majú priestor aj výtvarníci jeho kníh, výrobcovia luxusných alebo aj limitovaných edícii...filmový režiséri, iní spisovatelia ( napr. Clive Barker )...všetci sa zhodujú,že Stephen King je pojem, je to žijúca legenda nielen na poli hororu a drámy..je to aj človek ktorého peniaze a sláva nezmenili...nedávno oslávil významné životné jubileum ( 70 rokov ) Som rád,že vyšla takáto publikácia ktorá nám dôstojne a kvalitne ukáže skutočne život a dielo tohoto majstra svojho remesla. Za túto knihu som ochotný upísať svoju dušu diablovi :)

23.12.2017 5 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Je to moja prvá kniha od Simmonsa a ako som zistil určite nie posledná, autor má veľký talent ako zviazať suché fakty a atmosféru do pútavého príbehu ... v tomto prípade do veľmi nehostinnej Arktídy. Sledujeme márnu snahu posádok dvoch lodí EREBUS a TERROR.
Autor pracoval na základe skutočných udalostí ale pridal tam netradičný prvok...ako keby mali ťažko skúšané posádky dvoch lodí málo starostí tak ich stavy okrem zimy, chorôb a depresie nivočí a decimuje "VEC"
Celý čas je "VEC " opradená tajomstvom a budeme svedkami jej krvavého "susedstva " námorníkov ktorý podobne ako čitateľ nebudú vedieť čo je zač.
Myslím si,že zima, skorbut, beznádej , vraždiace monštrum je len jedna strana zla ktoré postretlo mužov expedície....autor správne zapracoval do deja aj starodávneho nepriateľa a to je...človek.......človek zlý..zákerný...túžiaci po moci...človek nestabilný v podobných podmienkach ktorým sú vystavený námorníci ..ruka v ruke s ponorkovou chorobou je nám ukázaná pravdivá tvár spoločenstva ľudí ktorý strácajú ľudskosť a sami uvidíte čo všetko zanechali v prístave...nejedná sa len o rodinných príslušníkov.
Kniha je dlhá ako samotné putovanie hrdinov....smutná...depresívna..studená..temná...beznádejná....nikdy však nenudiaca a samotný príbeh nemá hluché miestá ani logika nám nikde nekolabuje.....samotný koniec je podľa mňa asi jediný rozumný ktorý sa priam pýtal aby takto vedený príbeh vyvrcholil. Zima priam sála z každej stránky tejto krásnej knihy.

08.04.2012 5 z 5

Einstein: jeho život a vesmír Einstein: jeho život a vesmír Walter Isaacson

Jedinečný životopis jedinečného velikána nielen na poli fyziky ale aj človeka ktorý celý život bojoval za slobodu človeka ako jednotlivca ,človeka ako občana..tak isto bojovník za práva národov.
Génius ktorý mal svojský zmysel pre humor životný štýl.Kniha sa venuje spravodlivým dielom všetkým aspektom Einsteinovho života. Dozviete sa ako sa postupne formulovali jeho myšlienky ohľadne fyziky ako aj ohľadne jeho politického života. Samozrejmosťou sú pikošky z osobného života, bohatá fotogaléria. Koniec knihy je venovaný pôsobeniu svetového fyzika v Prahe.

11.03.2012 5 z 5

Klub vrahů Klub vrahů Pavel Renčín

Pavel Renčín, veľa som o ňom čítal a zaujal ma jeho online kurz v ktorom dával rady pre začínajúcich spisovateľov. Bol som zvedavý ako je na tom s vlastným písaním " pán učiteľ ". Prívlastok ako český King alebo český Karika nejdem zatiaľ riešiť, keďže je to len moja prvá kniha od autora a druhá je na ceste. O čom je táto kniha ? o epilógu a doslove autora...ako to chápať ? Renčín použil jeden ťah Kariku a prevtelil to do svojej knihy. Povedzme, že Adam z príbehu je niekto iný. Povedzme, že do knihy prelial autor kus reality a kus osobnosti ktorú najlepšie v živote pozná. Prečo sa mi kniha páčila ? Má svoje také hmlisté čaro tajomnej a skrytej Prahy. Kde som v uličke v noci ktorú osvetľovala len pouličná lampa spolu s autorom striehol na " démonov " . Mám rád reálie v knihách ktoré sú našim domovom ako je Praha alebo ktorákoľvek časť Slovenska. Trošku sa cítite v takej knihe ako doma a zároveň sa neiste aj bojíte. je to proste blízko. Prečo sa mi kniha nepáčila ? Renčín je už pomerne vyzretý autor ale stále trpí "syndrómom československých autorov ". Stále aj napriek snahe autora to potláčať je tam kopec dialógov ktoré " šuštia papierom " a neustále priame poukazovanie na určité veci je vec ktorú páchajú všetci noví autora naprieč CZ a SK.
A tak vzal svoj nový mobil samsung S22, dal ho do vaku NIKE kde už predtým vložil notebook Lenovo a pohodil to do auta Škoda super B kde už na zadnom sedadle ležala kniha O myšiach a ľuďoch od Steinbecka.
Tá veta je mnou pritiahnutá za vlasy ale je to približne tá istá schéma ktorá sa vinie knihami ako je Renčín alebo Karika. Neviem prečo je to nutné takto písať ? prečo ?
Záver knihy je ťažko predvídateľný v podstate od začiatku len je človek zvedavý akou formou to autor pojme. No povedzme, že si s tým veľa práce nedal a vybafol to na nás niektorých priskoro a záver je potom zbytočne šokový ako keby sme sa málo zľakli.
Rozhodne je to dobrá kniha ktorá má čo povedať súčasnému čitateľovi našich krajov a dá nám to jasne najavo, že pochádza z PRAHY a z ČESKEJ REPUBLIKY ! Som zvedavý na ďalšiu tvorbu autora a čakám na balík od PACKETY kde bude Väznená...tak uvidíme.
70%

10.04.2022 3 z 5

Když teče krev Když teče krev Stephen King

Telefónny zoznam a milión....čo to znamená ? No ,že pán King v podstate môže napísať čo len chce trebárs aj ten telefónny zoznam a bohaté inkasovanie ho neminie. Je to samozrejme prehnané ale....kedy v poslednej dobe som si povedal, že majster napätia, hrôzy a tajomných udalostí exceluje ? hmm ak sa tak zamyslím tak to bolo veľmi dávno a posledné minimálne desaťročie to ide skôr z kopca. Je to vek ? je to vyhorenie ? je to nedostatok kedysi tak bohatých nápadov a fantázie ? za týmto môže byť kadečo iné alebo aj všetko menované. Táto zbierka má desivú a desivú obálku, desivú prvýkrát preto lebo je to výtvor vhodný výsledku kurzu " spoznávame photoshop za dva dni " a desivý po druhýkrát by malo byť tým, že kniha teda táto zbierka poviedok bude desivá až strašidelná. Nie nie, nič také sa žiaľ nekoná a musím vás všetkých sklamať ale kniha je všetko len nie desivá. Možno, že je desivo drahá na to čo ponúka. Naposledy som si pochutnal na zbierke ktorá mala štyri poviedky v zbierke - Bezhviezdna tma a tam musím uznať, že šlo o desivé príbehy.

úvodná poviedka : Telefon pana Harrigana.
Silné puto priateľstva mladého chlapca a starého milionára nemá hranice.Silná, originálna poviedka ktorá je a aj nie je typická pre Kinga. Jeho značka ako spisovateľa je silný cit pre psychológiu postáv a dokonalé mrazivé stvárnenie pointy. Ktorá možno to tak neznie ale je to zmes hororu, fantastickej absurdnosti a nadprirodzených mentálnych schopností. Vedel by som si toto predstaviť aj ako román. Dávajte si pozor ak niekomu niečo dáte do vrecka. Pozor na priania, mohli by sa splniť.
4 / 5

Druhá poviedka : Chuckův život
Kam to viedlo ? rozhodne som sa v tom strácal a definitívne stratil...silne depresívne a filozoficky ladená poviedka o živote vs smrti rozhodne nepatrí do tejto zbierky...a tak sľubne to začalo.
2 / 5

tretia poviedka : Když teče krev
Trilógia Mercedes a Outsider nepatrí k tomu čo by som si cenil od Kinga a preto mi neprirástla k srdcu ani táto poviedka ktorej hlavná postava Holly pochádza z vyššie spomínaných kníh. Veľmi nudné a rozťahané pátranie divnou osobou ktorá je psychologicky na tom veľmi biedne nie je moja šálka kávy. Tu najviac cítiť Kingov úpadok kedy tak aktívny a živý autor priam uspáva a nevládzete ani otáčať stránky. Škoda zaradenia do tejto zbierky. Zbytočná kopa písmen.
1 / 5

štvrtá poviedka : Krysa
A posledná poviedka tejto zbierky je o spisovateľovi ktorý odíde do izolácie aby sa mohol nerušene venovať svojej novej knihe. Netuší, že aby úspešne dopísal túto knihu bude musieť zaplatiť veľkú cenu. Klasický príbeh o zapredaní duše diablovi aj keď v tomto prípade je oným diablom hlodavec. Pomerne svižná poviedka ktorá má čo ponúknuť a takisto prichádza s pointou ktorú vymyslel sám čert...
4 / 5

King nám predkladá v poslednej dobe samé tie isté prevarené témy a navyše poriadne zmäkol a je samozrejme aj silne politicky korektný. Tým sa radí do stáda autorov ktorí sa držia istej šablóny pri tvorbe a to vedie k tomu, že ich diela kedysi živé a plné života ( smrti ) sú dnes nudné, mdlé a silne predvídateľné.
Jedného dňa sa môže stať, že takto pohodlný autor si sadne a istý si svojou slávou napíše niečo ako telefónny zoznam a zinkasuje milión....
žiaľ...

03.06.2021 3 z 5

Dračí zuby Dračí zuby Michael Crichton

Netradičná kniha pána spisovateľa Crichtona, ktorá sa odohráva na divokom západe. Neuveriteľne živá a akčná kniha kde sa snáď v každej vete niečo deje. Sledujeme rivalitu dvoch vedcov ktorí za honbou za vedeckým objavom neváhajú siahať po krajných možnostiach...pri čítaní tejto knihy sa vám zatají dych...budete cítiť piesok a dusno púšte...prach a vietor prérie a budete sa s hrôzou obzerať za váš chrbát či nevidíte ich..koho ? no predsa indiánov. Knihu odporúčam ale pozor....ide v nej o život.

26.09.2018 5 z 5

Horiaca ríša Horiaca ríša Juraj Červenák

Tretia časť je pozbavená čarov a mágie ale napriek tomu bitka o Chazarskú ríšu je perfektne opísaná. Naša družina prejde radikálnou zmenou hlavne na konci kedy sa príbeh zlomí totálne a som zvedavý na ďalší diel. Za mňa veľká spokojnosť a na to,že to nie je nejak objemná kniha má plno dejových zvratov ktoré držia pohromade.

04.09.2018 5 z 5

Já Miloš Kopecký

Vynikajúci herec, jeden z najlepších a myslím to aj v celosvetovom merítku. Komplikovaná povaha a vážne zdravotné problémy mu nebránili žiť na plno a nenarobiť veľké problémy sebe ani druhým. Nazval by som ho filozofom ktorý bol síce extrémny sukničkár ale bol to gentleman sukničkár. Dával do toho noblesu a pani Jana Kopecká to zobrala veľmi statočne. Kniha nám ukáže všetky zákutia jeho duše, ukáže nám aj to čo by niekto iný neukázal. Profesne to bol ale herecký génius ktorý ostáva navždy zapísaný zlatým perom vo filmovej histórii.

29.07.2018 5 z 5

Nový kvantový vesmír Nový kvantový vesmír Tony Hey

Eldar80 napísal tak z 80 % to čo si o tejto knihe myslím aj ja. Nie je to zlá kniha ! Rozhodne stojí za to ju prečítať. Kniha je to ale už stará ( 2001 ) kniha po istej dobe začne stáť na mieste a krúti sa okolo pár tém stále a znova. Je to na škodu lebo na začiatku knihy rozoberá veľmi zaujímavé témy a človek by čakal, že postupne ideme vpred ale ku koncu som mal pocit, že toto mal byť úvod knihy. Veľké obrovské plus je kvantum obrazovej prílohy, kresby, fotky a krátke životopisy známych fyzikov a iných príbuzných odvetí. V tomto kniha exceluje na plnej čiare ! Informačná hodnota knihy je už rozporuplná, kníha na konci tápe o " novej " teórii super strún a ešte " novšej " tzv. M-teórii. Svoje vlastné záverečné myšlienky kniha neponúka a hoci sa jedná o dvoch autorov tak som mal pocit, že to písal za nich niekto tretí. Určite som rád, že ju vlastním a doplnila mi v niečom informácie a paradoxne záverečná kapitola o vedecko fantastickej literatúre a jej vplyve na kvantovú fyziku bola asi najzaujímavejšia.

17.08.2021 4 z 5

Divadlo mysli Divadlo mysli Jay Ingram

Vedomie, kto je v našej hlave ? kde asi sídli naše vedomie ? ako funguje ? kedy si ho uvedomujeme prvýkrát ?čo sú to sny ? aké vedomie majú zvieratá ?...to sú len niektoré z mnohých otázok tejto knihy. Miestami veľmi odborne pojatá kniha ale nikdy nevykročí z cesty pýtania sa a hľadania na základnú ale ťažkú otázku - kto sme naozaj v našej hlave ?

12.07.2021 4 z 5

Biocentrismus Biocentrismus Robert Lanza

Nádherná komplikovaná kniha ktorej dominuje téma - vedomie. Vedomie z pohľadu biológa a pohľadu fyzika. Samozrejme obaja sú špičky vo svojom obore a ani na chvíľku nepochybujte, že nevedia o čom píšu. Knihu mám za sebou, má cca len 200 strán ale pripadá mi ako keby som čítal cez tisíc strán. Všade mám poznámky a výkričníky. Ku knihe sa budem vracať pravidelne lebo je to zlomové dielo ohľadne vedeckého pohľadu na nás ako dôvod prečo je tu vesmír a nie na vesmír dôvodom čoho sme tu my. Kolaps vlnovej funkcie je skoro až hrôzostrašná vec v podaní v akom to uviedli autori. Je desivé ako tvrdohlavo a dosiaľ bez vysvetlenia si slávny pokus s dvoma štrbinami drží status najväčšej záhady nielen kvantovej mechaniky. Úloha pozorovateľa ako hýbateľa všetkým možným aj nemožným je jednoznačne nutná ak by sa malo vysvetliť prečo sa veci dejú tak ako sa dejú. Kniha kladie kvantum otázok a niektoré aj rozoberá a táto téma je tak ukrutne komplikovaná, že ľudstvo nebude ešte stáročia vedieť odpovedať na takú základnú vec - kto sme ?

pre ľudí ktorí by sa trošku strácali v knihe ponúkam malú pomôcku v podobe základných pojmov kvantovej mechaniky, bez toho budete tápať aj napriek tomu, že kniha neobsahuje komplikované vzorce ani odborne vysvetlenia. Naopak je písaná tak aby sa človek naplno mohol sústrediť na otázky ktoré kniha kladie.

nech sa páči :

23.06.2021 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Neveril som a bol som zvedavý. Maximálna forma fabulácie a mystifikácie ! ale tá forma teda stojí za to...hlavne záver je už mimo akúkoľvek schopnosť to komentovať ! Pán Karika máte talent a dúfam,že Vaše knihy budú rovnako originálne a pútavé ako Trhlina, moc rozpitvávať to nejdem ale od prvej stránky do poslednej je to to čítanie so zatajeným dychom kedy sa vnímavý čitateľ dostáva do inej dimenzie ktorú síce vytvoril tento zručný autor ale vy mu to "žeriete " ani okom nemihnete.

11.12.2016 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Druhá kniha trilógie Milénium padla. Milimetrové napredovanie kriminálnym vyšetrovaním ktoré je neuveriteľne spomalené a rozpitvané priam do morku kosti až to pôsobí miestami skutočne ako nejaký vyšetrovací spis. O to viacej zamrzí koniec ktorý je po stovkách stranách priam chirurgicky presného a opatrného postupu ukončený na tridsiatich stranách štýlom Rambo...chcelo to podľa mňa to finále zjemniť a viesť ho v duchu Lisbethiných extrémne premyslených a opatrných praktikách. Zdalo sa mi,že aj dialógy nejak viacej šuštia papierom...čo ma ale skutočne štvalo bol zbytočný a rušivý opis v tomto duchu....ľahla si rýchlo do posteli IKEA, vošiel do garáže a sadol si do auta značky SAAB , rozhliadol sa a vzal kladivo značky PUMMER, otvoril svoj palm book s 250 GB HDD a 1 GB RAM !?!?! preboha načo tieto opisy ako z reklamného letáku ?! napriek tomu som spokojný a aj keď to bolo spomalené malo to svoje čaro keď sme pátrali v pohnutej minulosti Lisbeth. Trošku si dám pauzu a potom šup šup na trojku .... vypínam svoj PC EVOLVEO s 8 GB RAM :D

11.03.2015 4 z 5

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Bravúrne vás pani Agatha zase oklame :) aby som bol presný tak neoklame...ale zmätie vás dokonale :) ... v tom spočíva čaro jej detektívok .. .ukáže vám všetko...vidíte a počujete všetky dôkazy...predstaví vám okruh ľudí ktorý by mali byť podozrivý ... v tomto prípade je zápletka originálna...máme tu vraždy podľa písmeniek abecedy ... začíname písmenom A...pohodlne si sadnite....tuším už pán Poirot číta svoju dnešnú poštu :)

18.12.2012 5 z 5