Nový kvantový vesmír

Poutavý a zasvěcený úvod do asi nejvlivnější fyzikální teorie 20. století i současnosti je určen zejména laikům a je založen na příkladech z každodenního života. Kniha dokáže na základě středoškolských znalostí a prakticky bez matematiky zprostředkovat vhled do základních principů, jimiž se řídí kvantový svět. Nejzajímavější na knize jsou nikoliv úvahy o kosmologii, reflexi kvantové teorie ve sci-fi literatuře či o Schroedingerově kočce; takových textů existuje celá řada; ale důraz na faktické aplikace a výklad fungování určitých jevů. Publikace se přitom neomezuje na právě populární témata typu nanotechnologií či kvantových počítačů, ale solidně vysvětluje i atomové pasti, lasery, masery, supravodivost či Boseho kondenzáty... Důraz je kladen spíše na to, jak věci fungují, než na vyvolání okouzlení z různých paradoxů či elegance vesmíru. Srozumitelný a živý výklad je doprovázen četnými pečlivě zvolenými barevnými fotografiemi a přehlednými diagramy. Tato působivá a propracovaná kniha je nepochybně čtivým dárkem pro všechny zájemce o tajemnou a lákavou kvantovou teorii....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/39284/novy-kvantovy-vesmir-CCu-39284.jpg 4.624
Literatura naučná, Vesmír, Přírodní vědy
Vydáno:, Argo, Dokořán

The New Quantum Universe (2005)

Kniha Nový kvantový vesmír

Vidlička
09.02.2018

Pro laika ale zájemce o teoretickou fyziku perfektní kniha, která vysvětlí srozumitelně téměř vše i hňupovi. Kvantovou fyziku já ráda, jen je mi pořád líto té Schrödingerovy kočky...

Jacck
28.07.2017

Nejlepší populární kniha o kvantové fyzice, jakou znám a se stejně pochvalnou předmluvou od R. Feynmana! Samozřejmě těžko hodnotit, jak kniha působí na laiky. Já mám za sebou několik semestrů kvantové mechaniky. Kniha vysvětlí, že bez kvantové mechaniky by nebylo 20. století - nebyl by laser ani transistor, a tím pádem celá elektronika. Kniha jede pěkně od počátků jako Bohrův model atomu a záření černého těla, dvojštěrbinový experiment až po moderní teorie kalibračních symetrií (gauge theory). Nezapomíná ani na aplikace jako supervodivost, supratekutost, počítače. Popisuje bizarní kvantové paradoxy jako EPR experiement, kvantové tunelování atd.

Eldar80
15.06.2015

Hodně zvláštní kniha. Ze začátku velmi srozumitelně vysvětluje kvantovou fyziku hlavně na základě dvojštěrbinového experimentu. Postupně probírá kvantové vlastnosti elementárních částic a zmiňuje konkrétní praktické využití a aplikace v průmyslu. Po určité době se však zase vrací k vysvětlování kvantové fyziky a kniha se mi tak jevila poněkud neuspořádaná. Bohužel některé věci náročnější na pochopení kniha z mého pohledu vysvětlila poněkud zvláštně. Hlavně popsání EPR experimentu a Schrödingerovy kočky nevyznívalo jako paradoxy nebo aspoň já sem to tak vnímal. Na knize je výborná ta spousta vysvětlujících obrázků a ukázek různých aplikací. Bohužel bude kniha časem zastarávat, ikdyž je už zredigovaná (2001) a už teď vlastně v něčem zaostávala. Kniha totiž spíše vysvětluje spojitost různých zvláštností kvantové fyziky a jejich reálného použití. Kniha je tak hlavně pro lidi, kteří chtějí znát souvislosti mezi moderními technologiemi a zákony, na kterých jsou tyto technologie založeny. Kniha totiž aplikacím věnuje značnou pozornost a dalo by se říct, že napůl je kniha o kvantové fyzice a z druhé poloviny probírá její vliv na dnešní život. Pokud jste poněkud více sečtělí, tak hrozí, že se nedozvíte nic nového, ale začátečníkům a těm, kdo začínají číst tenhle druh literatury rozhodně doporučuju. 75%

rabor
11.05.2015

Jsem trochu zklamán. První třetina knihy se zaobírá takovými věcmi jako je zákon zachování energie, radioaktivita nebo atomové orbitaly, což je možná dobré zmínit už vzhledem k historickému vývoji, ale nějakých deset dvacet stran by na to stačilo, aby i někdo, kdo na střední škole zrovna nedával pozor, neztratil orientaci. Střední část knihy se věnuje převážně rúzným aplikacím kvantové mechaniky a pár zajímavostí by se v ní našlo. Škoda, že mi v paměti uvízla pasáž o mikroprocesorech, Mooreuv zákon a trocha z historie Intelu, ale informace jak to souvisí s kvantovou mechanikou, už zřejmě podlehla poločasu rozpadu takových vědomostí. Kniha mi nepřišla nijak zvláště srozumitelná, styl je tak trochu kostrbatý a snadno ztrácí souvislost, což se nejvíce projevuje v poslední třetině, kde na mě kniha mezi jednotlivými odbočkami chrlila jakýsi subatomární guláš všech barev, vúní i podivností, až jsem nabýval dojmu, že již nerozeznám kvarky od škvarkú. Trochu mi to připomínalo jednoho mého učitele ze základky, který začal mluvit o ročních dobách a přes migraci vran, slavné mořeplavce, parní turbínu se dostal až ke správnému dušení masa…. a to jste se ho třeba jenom zeptali kolik je hodin.

svickop
25.03.2015

Pokud nemáte ani šajnu o základech kvantové mechaniky, kniha Vám velice lidsky tyto základy vysvětlí a zasvětí Vás do těchto tajů. Pokud máte za sebou základní studia na Matfyzu, nečtěte to, je to ztráta času - nic nového se nedozvíte.

Onestone
19.03.2015

Neuvěřitelná kniha, je velice zajímavá doporučuji všem které zajímá fyzika.

JIC
28.11.2014

Skvěle napsaná a illustrovaná kniha, moc zajímavé, vřele doporučuji všem zájemcům o kvantovou fyziku.

vitek.sk
10.09.2014

Patrně nejlepší kniha o kvantové fyzice, kterou jsem kdy četl. Poměrně přistupná ke čtení, současně však nezjednodušuje až moc, jak je občas zvykem. Obsahuje informace snad ze všech základních kvantových oborů, od tranzistorů až po teorii kapalného helia. Zvláště pak oceňuji krátké leč výstižné a velmi vhodně doplňující informace o jendotlivých fyzicích, kteří v historii kvantové fyziky sehráli zásadní roli. Výborné jsou také obrázky a poslední kapitola kombinující informace z kvantového a kosmologického světa. Samozřejmě tedy uděluji nejvyšší hodnocení.